Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Incepe stergerea domeniilor ".ro" neplatite

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
Începând de joi, 30 august 2018, Registrul de Domenii .ro va șterge primele domenii pentru care nu s-a plătit serviciul de mentenanță anuală înainte de data expirării, acestea fiind programate la ștergere automată.
Ștergerea se efectuează după 90 de zile de la data expirării domeniului, dacă în acest interval deținătorul nu își reînnoiește dreptul de utilizare prin achitarea contravalorii serviciului de mentenanță anuală, conform hotărârii Consiliului de Administrație al Institutului Național de Cercetare- Dezvoltare (ICI) București aprobată în data de 14.07.2017. Ulterior ștergerii, domeniul respectiv va deveni disponibil pentru înregistrare conform principiului „primul venit, primul servit”. mai multe detalii aici.

Intrebarile ar fi:
1. la ce domenii ati renuntat ?
2. Are masura asta vreun rost, altul decat acela de a ne trage niste bani din buzunare? erau, intradevar, niste domenii blocate, dar erau ele multe sau putine ? alte avantaje, care ar fi ?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
O idiotenie. Eu am platit mai mult, tocmai pentru a-l avea pe viata, ei schimba regulile in timpul jocului.
Am renuntat la 4 din 5.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am renunțat la nimic
Da. Sunt multe domenii bune blocate. Foarte multe. Care valorează mii, fiecare (euro, sau ze ci mii in lei). De exemplu pizza.ro

Acum o sa stea tot felul de firme dubioase pe ele. Care au Scripturi și le înregistrează la secunda

#4
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
E o masora normala, este o prostie sa poti sa cumperi un domeniu pe viata, in special fiind o suma asa mica.

Edited by Buleandra94, 29 August 2018 - 22:52.


#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Dar ca să le înregistreze vor trebui să plătească, iar înregistrarea nu se poate face automat, există și rutine anti-scripturi.

Cred că domeniile de internet deținute de școli, biserici, muzee alte instituții de cultură și alte instituții de stat nu ar trebui să expire, ar trebui să aibă un alt regim, dar instituția să nu aibă dreptul decât la un domeniu cu acest regim.

#6
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View PostYOUR_GOD, on 29 august 2018 - 22:35, said:

ei schimba regulile in timpul jocului.

Eu am inregistrat primul .ro prin 2006, iar atunci sigur era mentionat faptul ca RoTLD isi rezerva dreptul de a trece mai tarziu la taxarea anuala.

E o masura buna, insa pretul ar trebui ajustat in jos.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Inaine erau pe termen nedeterminat, nu "pe viata" cum au crezut unii.

#8
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Si a inceput. Rotld e nefunctional.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La 00.00.10 serverele rotld vor pica si vor ramane blocate pe termen nedefinit, timp in care smecherii isi vor imparti prada eliberata.

Astia de a ROTLD au fost PSD-isti dintotdeauna.
Eu as fi facut licitatii, macar asa statul ar mai fi facut rost de niste bani.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
O picat la 23:59 #calanoilanimeni

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Si problema este alta. Nu au zis niciodata ca sterg domeniile pe 30.08.2018 la 00.00.00 ci in decursul zilei.

Eu as sta cu ochii sa vad ce se chinuiesc astia sa inregistreze, si as lua pt mine Posted Image

#12
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View PostAdm, on 29 august 2018 - 23:03, said:

La 00.00.10 serverele rotld vor pica si vor ramane blocate pe termen nedefinit, timp in care smecherii isi vor imparti prada eliberata.
Si pana acum smecherii de la RoTLD puteau prelua multe domenii abandonate dar interesante, pe motiv ca datele de contact sunt neactualizate (de exemplu in cazul celor inregistrate de firme care nici macar nu mai exista).

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, cred ca reinvierea se amana.

am si eu 2 domenii pe care le vanez, dar tot vad ca au Status:PendingDelete si mi se inchid ochii.

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Eu nu inteleg o chestie. Aia care au domenii "smechere" (cautate de catre Adm si altii) nu platesc suma aia modica pentru a le detine in continuare?

#15
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Păi unii nu mai știu de ele.
Iar alții, chiar dacă teoretic ar putea câștiga ceva din vânzarea acelor domenii, au văzut că până acum nu au reușit să perfecteze o vânzare în atâția ani și nu mai speră la una în curând.

Există și firme ca Vodafone care au mii de domenii cumpărate în vremea când ofereau servicii de hosting și care nu mai au nevoie de acele domenii.

.

Apropo.
Rotld a revenit!

#16
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am gasit la unul asa:
Data Expirării: 2018-06-01
Status:  PendingDelete

La .ro cat tine PendingDelete?
LE... abia acum am citit mai bine, 90zile. Cam mult de asteptat.

Edited by tigerheart, 30 August 2018 - 01:05.


#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Romania a mai avut parte de nationalizari in trecut iar acum a venit vremea proprietatilor virtuale de pe internet sa primeasca acelasi tratament.
Schimbarea putea fi efectuata elegant, intr-un timp mai lung si cu posibilitatea primului "proprietar" de a avea drept de preemptiune.
Ca de obicei interesele unor grupuri au fost castigatoare.

Aceasta schimbare aduce castiguri directe si indirecte unor firme si persoane obscure.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postterratec, on 30 august 2018 - 04:04, said:

1. Schimbarea putea fi efectuata elegant, intr-un timp mai lung si cu posibilitatea primului "proprietar" de a avea drept de preemptiune.
2. Aceasta schimbare aduce castiguri directe si indirecte unor firme si persoane obscure.
1. sunt totusi 90 de zile in care proprietarul se poate exprima.
2. intodeauna comertul va avea o parte care se caracterizeaza prin bisnita ordinara. nu vad cum s-ar putea limita aceata treaba. suntem pe internet, ideea insasi de limitare este nefireasca.

View PostKoal, on 30 august 2018 - 00:39, said:

Există și firme ca Vodafone care au mii de domenii cumpărate în vremea când ofereau servicii de hosting și care nu mai au nevoie de acele domenii.
cred ca domeniile cumparate prin vodafone au fost declarate de mult libere. eu am avut unul, pe care l-am abandonat prin 2012 si vad ca este acum activ.

View PostYOUR_GOD, on 29 august 2018 - 22:35, said:

Am renuntat la 4 din 5.
e vreunul care merita rascumparat ? spune-ne si noua.

intrebarea este ce faci dacai ai achizitionat domeniul in 2005 si nu mai stii mail-ul sau parola ? stiu pe cineva care a facut din nou mail-ul, ca abandonase respectiva adresa de vreo 5 ani si a mers, dar stiu pe cine care inca mai cauta dovezi ca domeniul a fost a lui. l-a pus naiba sa treaca adresa de mail adresa de la serviciu, adica un domeniu care la randul sau nu mai este activ. a trimis hartii la ICI, care inca se mai studiaza...

Edited by strongsss, 30 August 2018 - 06:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate