Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Munca in UK dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
din ce am citit pe bbc reiese ca iar nu stiu cum vor face acel brexit.

#38
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postrosix, on 31 august 2018 - 20:22, said:

tot neamul de moldoveni de au umplut Anglia.
Deci moldovenii au provocat Brexitul ?
Măi, ce belea.

#39
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postarg, on 05 septembrie 2018 - 16:43, said:

din ce am citit pe bbc reiese ca iar nu stiu cum vor face acel brexit.
nu reusesc sa se puna de acord cu ue, in principiu ar vrea sa ramana in zona economica dar sa nu mai aiba obligatii, ue le tot zice ca nu prea merge si cu chestii in dos si cu sufletul in rai, oricum exista si posibilitatea unui hard-brexit dupa care sa reintre in uniune.
banuiesc ca celor de la bruxelles le arde de experimente si nu o sa-i lase sa dea inapoi.

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpetit_christian, on 30 august 2018 - 20:32, said:

Daca pui asemenea intrebare, clar ca nu te pricepi. Pina la 14 aug 1947 Pakistanul a fost parte din Imperiul Britanic. De aici trage si tu concluziile.
Sau sa iti raspund mai evaziv, paki vin in UK cum vin F cei din fostele colonii. Adica, sunt supusi unor legi speciale, care le dau anumite drepturi, nu stiu exact, dar probabil ca asa e si in UK.
Daca vroiau crema cremelor, inchideau granitele pt cei din fostul Imperiu , si care acum fac parte din Commonwealth. De asta zic, cum sa discuti geopolitica, daca nu stii istorie. Nu ma refer la tine, ci in general

Canada a fost si ea la fel, pe deasupra a fost si foarte engleza.
DAR NICI UN CANADIAN nu are vreun drept special in UK. vine in anglia pt 3 luni, peste 3 luni are nevoie de viza. pt a lucra in UK are nevoie de viza de lucru si concureaza cu indieni si pakistanezi.

View Postpetit_christian, on 30 august 2018 - 19:44, said:

Da, de aia primesc toti paki si indienii necalificati, ca vor sa aleaga crema. In primul rind, si crema trebuie sa vrea sa mearga in UK. De ce s-ar mai duce un om de elita in Uk cind are optiune Germania, Franta sau Elvetia? Sau chiar USA, Canada.
Aici vb despre oamenii cu supercalificati.

daca cumva mergi in spitalele si policlinicile din UK vei vedea ca zdrobitoarea majoritate a medicilor sunt indo-paki.
daca mergi prin Canary Wharf (stii ce-i aia ?), Milton Keynes vei vedea ca majoritatea sunt indo-paki.
asta despre necalificati.

#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 06 septembrie 2018 - 14:18, said:

daca cumva mergi in spitalele si policlinicile din UK vei vedea ca zdrobitoarea majoritate a medicilor sunt indo-paki.
daca mergi prin Canary Wharf (stii ce-i aia ?)
Nu-s majoritari.

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postavenirv, on 06 septembrie 2018 - 14:18, said:

..................


daca cumva mergi in spitalele si policlinicile din UK vei vedea ca zdrobitoarea majoritate a medicilor sunt indo-paki.
daca mergi prin Canary Wharf (stii ce-i aia ?), Milton Keynes vei vedea ca majoritatea sunt indo-paki.
asta despre necalificati.
in Londra! in orasele mai mici vezi rar un paki! ce spui tu e folclor!

Edited by tytysor, 08 September 2018 - 11:02.


#43
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttytysor, on 08 septembrie 2018 - 11:02, said:

in Londra! in orasele mai mici vezi rar un paki! ce spui tu e folclor!

pai si restul conteaza ? chiar pleci din romanika ca sa te inghesui intr-un satuc (ca tu ii spui oras...) cu un pub si o biserica ? si ce faci in satuc ?
cred ca vorbesti de jumatatea de nord a angliei, cei ce au votat brexit si ii iubesc la nebunie pe romani.
apropos, nu am vorbit de strada.
deci este folklor ca in Canary Wharf nu ai loc de indo-pakistanezi ?

Edited by avenirv, 09 September 2018 - 21:38.


#44
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postavenirv, on 09 septembrie 2018 - 21:38, said:

deci este folklor ca in Canary Wharf nu ai loc de indo-pakistanezi ?

Sunt multi, dar nu sunt majoritari.

#45
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 10 septembrie 2018 - 08:46, said:

Sunt multi, dar nu sunt majoritari.

ai dreptate, dar perceptual...
in Canary Wharf si peninsula aia a cainilor incearca sa te plimbi de uikend.
si cand se vine la treaba sau se pleaca de la treaba din toate cladirile alea pline de dezvoltatori software....

Edited by avenirv, 10 September 2018 - 08:57.


#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postavenirv, on 09 septembrie 2018 - 21:38, said:

pai si restul conteaza ? chiar pleci din romanika ca sa te inghesui intr-un satuc (ca tu ii spui oras...) cu un pub si o biserica ? si ce faci in satuc ?

Nu cred ca intr-un sat exista multe posibilitati de angajare, insa in orase sta cu totul altfel treaba. Sunt o gramada de orase cu 100-200k locuitori unde ai tot ce iti trebuie.  Pana la urma UK nu inseamna doar Londra, iar calitatea vietii nu se masoara doar in ce scrie pe foaia de salariu.
In Germania de exemplu se tot vorbeste de cel mai ridicat nivel de trai la München sau Stuttgart; am gasit recent o analiza din care reiesea ca in München si Stuttgart e cel mai prost nivel de trai pentru ca ramai cu cei mai putini bani in urma cheltuielilor obligatorii, ca stai cel mai mult timp in Stau-uri, etc.
Cam asa e peste tot, in marile metropole se castiga mai bine dar se cheltuie mult mai mult.

#47
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postavenirv, on 10 septembrie 2018 - 08:56, said:

ai dreptate, dar perceptual...
in Canary Wharf si peninsula aia a cainilor incearca sa te plimbi de uikend.
si cand se vine la treaba sau se pleaca de la treaba din toate cladirile alea pline de dezvoltatori software....

Locuiesc acolo de ani de zile. Isle of Dogs nu este asa de plina de musulmani precum Poplar, de exemplu. Este mai mult dormitor pentru Canay Wharf.

Si sincer, caucazienii si negrii au comportamente antisociale mai pronuntate decat indo-paki. Probabil de la alcool.

View Postgiuliani, on 10 septembrie 2018 - 09:49, said:


Nu cred ca intr-un sat exista multe posibilitati de angajare, insa in orase sta cu totul altfel treaba. Sunt o gramada de orase cu 100-200k locuitori unde ai tot ce iti trebuie.  Pana la urma UK nu inseamna doar Londra, iar calitatea vietii nu se masoara doar in ce scrie pe foaia de salariu.
In Germania de exemplu se tot vorbeste de cel mai ridicat nivel de trai la München sau Stuttgart; am gasit recent o analiza din care reiesea ca in München si Stuttgart e cel mai prost nivel de trai pentru ca ramai cu cei mai putini bani in urma cheltuielilor obligatorii, ca stai cel mai mult timp in Stau-uri, etc.
Cam asa e peste tot, in marile metropole se castiga mai bine dar se cheltuie mult mai mult.

Fiecare are standardul lui. Unii vor multime si agitatie, altii vor liniste.

Insa in Londra, in IT, ramai cu mult mai mult fata de restul tarii.

#48
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

View Postavenirv, on 09 septembrie 2018 - 21:38, said:

pai si restul conteaza ? chiar pleci din romanika ca sa te inghesui intr-un satuc (ca tu ii spui oras...) cu un pub si o biserica ? si ce faci in satuc ?
cred ca vorbesti de jumatatea de nord a angliei, cei ce au votat brexit si ii iubesc la nebunie pe romani.
apropos, nu am vorbit de strada.
deci este folklor ca in Canary Wharf nu ai loc de indo-pakistanezi ?
Birmingham, Manchester, Leeds, Liverpool si multe altele sunt sate?

#49
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Pentru romanii care sunt deja in UK si au un job, nu cred ca or sa fie probleme dupa momentul martie 2019. Pentru romanii care or sa vina sa muncească in UK dupa martie 2019, cred ca or sa fie probleme. Nu cred ca o sa se mai elibereze NiNO asa de usor. Din ce am mai citit, dupa Brexit, britanicii or sa mai primesca muncitori straini calificati si care vorbesc bine engleza.

Edited by senzanome, 20 September 2018 - 19:08.


#50
karl3lance

karl3lance

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2018
Unicul avantaj pe care il mai are UK fata de alte destinatii este ca se vorbeste limba engleza, care e relativ usor de invatat. Chiar este, cea mai usoara limba si saturarea continutului in engleza in toate ariile media te-a conditionat deja, fie ca realizezi sau nu...Si daca vorbesti fluent sau simti tu ca te exprimi, nu numai vorbesti, ai si o incredere in tine ce-ti da o senzatie de bine..Apoi faptul ca, geografic, aceea tara vorbitoare de engleza este mai aproape de rude si familia lasata in urma decat SUA, Canada sau Australia, si acestea iti cer viza. UK inca nu, cel putin pana in Martie.

Altfel, lira a cazut strasnic si continua sa cada acum cu brexitul in fazele terminale. Pozitia sa initiala fata de euro inainte de 2016 a fost una din motivele care au plasat Anglia in topul preferintelor. Acum s-a dus/duce dracu si asta...Chiriile sunt nesimtite, chiar nesimtite. Vorbesc foarte serios cand zic ca trebuie sa ameninti, sa santajezi si sa urmaresti proprietarii ca sa-ti protejeze depozitul, precum bau bau avocatul, ca sa nu iei tepe(asta daca stii sa vorbesti si stii ce sa urmaresti), decat daca ai bani grei la tine ca sa te duci la o agentie. cu avans strasnic fara referinte.

Ideea in sine este ca englezul are o fire aparte de lasa-ma sa te las cand vine vorba de formalitati si indatoriri, chiar si legislativ si daca ii zici ca esti in regula cu actele, te crede, pana la primul control, dar pana atunci, ajungi sa faci prapad daca ai intentii dubioase - cam asa e cu proprietarii privati...Legislatia e frumoasa dar exista prostul obicei in unele privinte de a nu se impune asa cum te-ai astepta si rezultatul se vede clar...case aglomerate, locuri in camera cu cate 3 paturi pe niste preturi la care te-ai astepta la camera single - ideea fiind ca banii nu sunt o problema majora in UK dar cand vezi de a 11-ea oara "loc in camera" in anunt cu pret de single, ca si tendinta, nu cost sau echitabilitate, iti da draci. Cel putin acum s-a ajuns la 3 sau chiar 2 paturi ca s-au facut niste controale. Dar legislatia e clara in ceea ce priveste limita impusa pe metri patrati, nu se pot inchiria spatii destinate a fi sufragerii, dar tendinta continua, pentru ca se poate...unul a bagat o saltea in bucatarie si a pus anunt. Alteori o camera de 10 metri patrati, chiar la limita legislatiei are 2 paturi, de n-ai loc nici sa treci printre ele in pozitie fireasca. Daca incap fizic 2 paturi in acel spatiu, nu mai apuci s-o inchiriezi singur. In special la Londra dar nu numai - e exasperant.

Si daca tendinta exista, atunci se si raspandeste, cu lozinca daca nu-ti place, mars - mai greu cand intr-adevar se raspandeste si asta devine norma...Sa inchiriezi o casa sau un apartament intreg e mult mai greu, tinand cont de faptul ca nu prea exista flat-uri, apartamente ci in mare parte doar case..S-a ucis prospectul de a inchiria o camera daca doar de atata ai nevoie..

Banii, banii totusi sunt un factor. As minti daca as zice ca nu poti sa-ti strangi ceva, si asta cu alimentatie sanatoasa, sa-ti faci poftele in limita decentei, deci fara porcarii extreme. Daca ai camera single, muncesti legal, monetar esti comfortabil...DAR si e un dar strasnic...Banii nu sunt totul. Emigrezi din Romania cu prezumtia ca iti construiesti, cu mainile tale, o viata mai buna - urci pe treapta calificarilor, financiar esti bine, zis si facut. O viata mai buna inseamna, insa atat banii cat si societatea in sine, nivelul de civilizatie care contribuie la nivelul de trai. Englezii au niste tendinte cel putin ciudate in ceea ce priveste responsabilitatea individuala, cei 7 ani de acasa, respectul de sine si inevitabil astfel si respectul fata de ceilalti de te crucesti. Revin la acele tendinte legislative, uneori legea se impune, alteori doar dupa abateri semnalizate...Asadar, bunul simt domina ca sa se evite abaterile. Englezul nu are notiunea de bun simt. Daca fizic este posibil si nu exista consecinte imediate care sa-l impiedice sa faca ceva, atunci o face - fie ca o face in mod politicos sau nesimtit nu schimba rezultatul . Obrazul nu e neaparat un factor in UK, e ceva ce observ ca e pe cale de extinctie si aceea politete este de o parsivitate extraordinara. Doar cine nu a trait in Uk si le stie din auzite mai pretinde ca englezul e civilizat, politicos si sarmant. Popoarele mai raspicate sunt mult mai organice si mai putin enervante decat aceea fire specifica.

Betivi, fie ca e un asistat social sau avocat la 4 ace, dupa ora 5 sau 6, majoritatea beau pana nu mai ajung la buda - una mi-a vomat pe cititorul de card la un moment dat, si avea copii cu ea, la bar, pentru ca era restaurant bar, nu pub...la 23:00 se inchid barurile si devin problema altora, in contrast cu personalul ce s-a luptat cu ei pana atunci..Femei urate, dar veritabil urate genetic, asta e norma, si nu numai fizic, antifeminine, se basesc cu nerusinare, lipsa totala de feminitate si in contrast barbati lipsiti de masculinitate. Lasi, mincinosi, fara caracter dar au perfectionat arta politetii asa ca iti dai seama doar cand ai de-a face cu ei si te enerveaza lipsa aia de caracter in paralel cu politetea. E precum un pamflet qvasipermanent orice interactiune..Cu timpul te epuizeaza..

Oamenii o sa fie oameni dar englezii te socheaza, in special roman fiind, cu o educatie est-europeana care totusi ti-a dat un dram de bun simt...Punctul pe i fiind ca turismul muncii nu prea e viata, faci bani si te preocupa si societatea in care iti doresti sa vrei sa te integrezi - pentru asta trebuie sa-ti placa sau sa te impresioneze intr-un fel aceea societate. Daca faci ceva, o faci in asa fel incat sa-ti faci o viata acolo...banii nu sunt totul. Dupa o vreme societatea insa te dezamageste rau, si ma refer la faptul ca au grave probleme acolo, grave rau si daca tot ai luat-o de la 0, iti cam tragi suturi..cu brexitul, si notiunea acela de turism al muncii s-a cam dus oricum.

Daca observi ca ai talent sa inveti o limba nordica, atat cat sa te simti tu confortabil in exprimare, doamne fereste sa mai si faci joc de cuvinte, asa, ca sa traiesti, atunci mai bine uiti de UK pentru ca ai trecut peste limitele ce plaseaza alte tari mai jos in lista de preferinte. Vorba englezului, bastinas, nu imigrant, ce pleaca la randul sau in Europa, it's a shithole...si au zis multi...Acum ajung sa ii cred.

Edited by karl3lance, 31 October 2018 - 16:08.


#51
Woonly

Woonly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.06.2018
Cert e faptul ca de cand s-a votat Brexet-ul numarul migrantilor europeni a scazut in Uk, anume acei ce aduc contributii in finantele publice, pe cand cei non-EU, invers, beneficiaza din ele. Ei avuse probleme in unele sectoare economice, dupa ce a stat valabila forta de munca din est, ele s-au rezolvat.

Edited by Woonly, 26 November 2018 - 22:13.


#52
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Dacă britanicii or sa opteze pentru un Brexit dur, fără reguli,  după cum se preconizează după ultimele evenimente din Parlamentul de la Londra, noi romanii din UK o sa avem probleme. Poate ca eu fiind in Scoția, o sa fiu mai norocos.

#53
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Dupa Brexit va fi nevoie de rezidenta, pentru care se plateste o taxa, cateva zeci de lire parca, si ar trebui sa fie usor de obtinut de cei cu un istoric bun: munca in ultimii ani, fara pauze prea mari, fara alte probleme. Deja au inceput sa fie mai selectivi la interviul pentru NINO, nu mai accepta persoane care nu stiu engleza. Poate o sa fie acceptabil pentru cei care vor sa ramana in UK pentru stilul de viata de acolo, asa cum e el, sau pentru ca au facut un credit acolo. In rest, lira a ajuns de la 1 Euro si 40 de centi in 2015 la aproape un Euro la inceputul anului 2019 si probabil va scadea si mai mult dupa Brexit.  Multi Est-Europeni pleaca oricum, fara sa ii dea cineva afara.

#54
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 18:28, said:

Deja au inceput sa fie mai selectivi la interviul pentru NINO, nu mai accepta persoane care nu stiu engleza.
eu stiu un caz de luna asta, individul nu vorbeste engleza, a luat nino in cateva zile in Londra, eu asteptand cu ani in urma saptamani

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate