Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ap-uri folosite de sateliti!

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
semnalele radio nu sunt limitate ....... in functie de putere, pot traversa si galaxia ...... aici e vb de link-urile radio dintre clienti si satelitii ce ofera serviciile de internet

astea sunt limitate ...... cu tehnologiile de ultima ora nu se poat realiza link-uri radio de mare viteza pe distante mai mari de 200-300km

cu transmisia datelor de pe alte planete e alta mancare de peste ...... latentele sunt de ordinul saptamanilor, lunilor, etc, iar datele transmise extrem de lente .....  de ordinul kb/s

Edited by ionitam, 30 August 2018 - 19:53.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Repata dupa mine, "Stiu ceva dar nu stiu exact, stiu ceva dar nu stiu exact, stiu ceva dar nu stiu exact":

Quote

The inter-satellite links are based on high speed STM-16
frame, while these links between earth station and satellite
are based on lower speed STM-4 frame or the basic STM-1
frame.

PS: Citatul de mai sus nu e de wikipedia. Si in traducere libera inseamna ca avem comunicatii intersatelit de 2.5 Gbps si intre statia de la sol si satelit de 622Mbps. Deci se poate.

#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Si cum crezi ca transmit date submarinele catre coasta ? Asta asa ca mi-a venit prima data in minte .
Pe de alta parte , un link radio de date nu e totuna cu internetul . E destul sa te duci la o agentie loto-prono si daca casti ochii deasupra ei o sa vezi o antena parabolica cu modem montat pe ea . Cu aia se transmit datele prin satelit catre centru . E adevarat ca nu pot juca CS in retea angajatii de acolo , dar tot transmisie de date se cheama .
Prin satelit !!
Si nici macar nu e tehnologie de ultima ora . Sunt niste vechituri de modemuri .


In rest , vad ca e plictiseala mare ...este ?!

Edited by ndor, 30 August 2018 - 20:02.


#22
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
daca permite realizarea unor asemenea link-uri pe distante asa mari de ce nu a fost implementata si in cazul conexiunilor terestre?

instalezi in buc o antena si inca una in Venetia sau New York ....... daca tot poate 20.000km .....

Edited by ionitam, 30 August 2018 - 20:25.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postionitam, on 30 august 2018 - 20:15, said:


instalezi in buc o antena si inca una in Venetia sau New York ...
Daca ai studia un pic o carte de geografie de clasa a-v-a , cred ca vei constata ca pamantul e rotund.
Sau esti adeptul ca e plat ???

#24
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View Postndor, on 30 august 2018 - 20:22, said:

Daca ai studia un pic o carte de geografie de clasa a-v-a , cred ca vei constata ca pamantul e rotund.
Sau esti adeptul ca e plat ???

prin amplasarea lor la altitudini foarte mari (pe varfurile muntilor spre ex) cred ca se poate rezolva problema

Everestul are aproape 10.000m .....

Edited by ionitam, 30 August 2018 - 20:33.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna gluma. Chiar foarte buna. Deseneaza un cerc apoi pe el identifica cele 2 puncte si vezi ce arc de cerc se formeaza intre ele. Apoi gandeste-te ca unda radio e... o unda. Care sunt proprietatile undelor? Si asta e tot fizica de prin a 5-a sau a 6-a. Si nu am mai facut strop de fizica de prin 2002 - 2004.

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postatupi, on 29 august 2018 - 22:51, said:

Si microundele nu sunt tot unde radio? Difera doar lungimea de unda. Cu cat lungimea de unda e mai mica cu atat se apropie ca si comportament de propagarea luminii.
De ce nu cititi ce va scriu?
Conexiunile de microunde sunt de tip Line of Sight, antenele trebuie sa se "vada" intre ele
Bineinteles ca s epot face legaturi radio la 10 000km intre Venetia si New York dar e vb de alte frecvente mult mai scazute, asa numitele benzi de unde scurte cu lungimi de unda de cativa metri, se mai foloseste si reflexia troposferica cateodata

#27
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View PostMembruAnonim, on 30 august 2018 - 19:55, said:

PS: Citatul de mai sus nu e de wikipedia. Si in traducere libera inseamna ca avem comunicatii intersatelit de 2.5 Gbps si intre statia de la sol si satelit de 622Mbps. Deci se poate.

deci avem de-a face cu legaturi radio pe distante de ordinul zecilor de mii de km Posted Image  ...... si cu rate de transfer de ordinul sutelor de mb/s Posted Image

vreau si eu ... Posted Image

ce mama naibii folosesc astia? .......

sigur nu echipamente de la Ubiquity sau Mikrotik Posted Image

View Postatupi, on 30 august 2018 - 23:10, said:

Bineinteles ca s epot face legaturi radio la 10 000km intre Venetia si New York dar e vb de alte frecvente mult mai scazute, asa numitele benzi de unde scurte cu lungimi de unda de cativa metri, se mai foloseste si reflexia troposferica cateodata

cu cat lungimea de unda scade cu atat creste distanta propagarii acestor unde datorita reflexiei troposferice ....... dar pai astia folosesc banda de ~2,4ghz Posted Image

ok, facem abstractie de asta si luam in calcul ca emisia si receptia se fac din spatiu ceea ce elimina nevoia utilizarii undelor scurte sau chiar lungi dar ..... wtf ...... 20.000km? Posted Image ....... si asta cu latente de gsm?

ceva sigur e putred la mijloc ...... ori exista tehnologii care nu se doresc a fi implementate deocamdata decat in cazuri deosebite precum cea a satelitilor ori ..... imi scapa mie ceva Posted Image

Edited by ionitam, 31 August 2018 - 17:22.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
se folosesc cam aceleasi chestii ca la retelele telecom (antenele alea rotunde de pe piloni) pt reteaua de sateliti si niste antene cu acoperire larga pt trimis si primit de pe pamant.
nu e chiar asa misterioasa tehnologia, totul tine de puterea cu care emiti.

#29
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View Post_-livio-_, on 01 septembrie 2018 - 10:17, said:

se folosesc cam aceleasi chestii ca la retelele telecom (antenele alea rotunde de pe piloni) pt reteaua de sateliti si niste antene cu acoperire larga pt trimis si primit de pe pamant.
nu e chiar asa misterioasa tehnologia, totul tine de puterea cu care emiti.

pt distante  de 20.000Km?

ce puteri? 100W?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-au dat exemple pe pagina anterioara.

#31
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2018 - 18:38, said:

S-au dat exemple pe pagina anterioara.

mai exact? ..... Posted Image

#32
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
arunca un ochi pe aici, baietii se ocupa de sateliti si explica destul de bine cum functioneaza: http://www.intelsat..../link-analysis/

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru date nu stiu, dar pentru a urca semanlul CaTV pe un satelit in conditii de nori negrii de ploaie si plafon jos se poate ajunge la 1MW. In conditii normale daca nu ma insel undeva spre 500KW. Nu imi aduc aminte exact ca discutia in care am aflat aceste lucruri e veche de 2 - 3 ani, cred.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postionitam, on 01 septembrie 2018 - 16:37, said:

ce puteri? 100W?
Mult mai putin: https://en.wikipedia...ock_upconverter

Uite si o oferta de echipamente: https://www.diesl.es...ternet-Provider
Two-way Ku-band service I usually request an amplifier for transmitting the uplink signal (the uplink), called BUC. They are usually 3, 6 or 12 watts (a higher power and data traffic are more expensive).

Edited by neagu_laurentiu, 02 September 2018 - 00:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate