Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ap-uri folosite de sateliti!

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
Stiu ca suna haios dar sunt tare curios ce ap-uri ar putea folosii satelitii geostationari pentru furnizarea serviciilor de internet prin satelit ..... nu de alta dar distanta este extrem de mare de ordinul sutelor de km daca nu ma insel si cu toate acestea ...... functioneaza :)

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
AP = access point?

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu nu cred că există.
Poți folosi internet pe satelit, unde ai modem (cu sau fără Wi-Fi și/sau DHCP) la care poți lega câte AP-uri vrei.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postionitam, on 29 august 2018 - 20:30, said:

nu de alta dar distanta este extrem de mare de ordinul sutelor de km daca nu ma insel si cu toate acestea ...... functioneaza Posted Image
Pai uita-te la cei care furnizeaza asta, au in lista echipamentele.

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postionitam, on 29 august 2018 - 20:30, said:

Stiu ca suna haios dar sunt tare curios ce ap-uri ar putea folosii satelitii geostationari pentru furnizarea serviciilor de internet prin satelit ..... nu de alta dar distanta este extrem de mare de ordinul sutelor de km daca nu ma insel si cu toate acestea ...... functioneaza Posted Image
Si care e problema??? la frecventele inalte (microunde)  atenuarea e mica daca nu ai obstacole  si puterile folosite sunt foarte mici

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Internetul prin satelit e foarte scump si ofera latime mica de banda + latenta imensa.
Nu uita ca e nevoie de flux bidirectional => si tu trebuie sa emiti.
Ai nevoie de echipamente si mai ales de o parabolica.

#7
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
conexiunea dintre satelit - client nu cred ca se realizeaza prin ap-uri ..... era chiar tare sa se fi putut face asta Posted Image)

se folosesc modemuri ..... e un pic diferita solutia

de aici si probleme legate de ratele mici de transfer a datelor

cred ca tehnologia se apropie ca si functionalitate cu a modemuri-lor pc pt telefonul fix folosite la inceputuri numai ca in loc de telefon se folosesc radio emitatoare de mare putere

View PostAdm, on 29 august 2018 - 20:48, said:

Internetul prin satelit e foarte scump si ofera latime mica de banda + latenta imensa.
Nu uita ca e nevoie de flux bidirectional => si tu trebuie sa emiti.
Ai nevoie de echipamente si mai ales de o parabolica.

ma interesa sa stiu ce acces pointuri sunt atat de puternice incat sa poata realiza asemenea conexiuni dar se pare ca nu sunt ap-uri ci modemuri .... Posted Image

Edited by ionitam, 29 August 2018 - 20:56.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
microunde folosesc, la fel ca operatorii gsm intre pilonii intre care nu se poate trage fibra.
pt tv parca se folosesc unde radio, de asta mai pica semnalul pe vreme urata.

Edited by _-livio-_, 29 August 2018 - 20:53.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Prin AP presupun ca te referi la routerul tau de WIFI. Ei bine puterea de emisie a acestuia este limitata prin lege la vreo  50mW(aproximativ).  
Asta inseamna ca bate cativa metri.
    Posturile de radio si TV au puteri intre 50W si cativa Kw. Pot fi receptionate pe distante de kilometri sau sute de kilometri.
    Satelitii au avantajul ca sunt foarte departe de pamant si ca atare nu mai sunt afectati de curbura pamantului.
      In loc sa inalti antene inalte de sute de metri, trimiti un satelit in spatiu si ai semnal pe sute de mii km patrati.

#10
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View Post_-livio-_, on 29 august 2018 - 20:50, said:

microunde folosesc, la fel ca operatorii gsm intre pilonii intre care nu se poate trage fibra.
pt tv parca se folosesc unde radio, de asta mai pica semnalul pe vreme urata.
mai exact 26.5–40 gigahertz ...... Ka band

View Postcspot, on 29 august 2018 - 21:10, said:

Satelitii au avantajul ca sunt foarte departe de pamant si ca atare nu mai sunt afectati de curbura pamantului.
  In loc sa inalti antene inalte de sute de metri, trimiti un satelit in spatiu si ai semnal pe sute de mii km patrati.

nu e doar atat ...... ap-urile obisnuite nu pot asigura link-uri pe distante asa mari

chiar daca sunt in spatiu ..... aici mai este vb si de altceva .....

frecventa foarte mare de lucru precum si puterea de emisie .....

au inceput sa apara ap-uri in banda de 60ghz insa abia se pot realiza link-uri pe max. 1km

https://mikrotik.com...t/wireless_wire

Edited by ionitam, 29 August 2018 - 21:19.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Post_-livio-_, on 29 august 2018 - 20:50, said:

microunde folosesc, la fel ca operatorii gsm intre pilonii intre care nu se poate trage fibra.
pt tv parca se folosesc unde radio, de asta mai pica semnalul pe vreme urata.
Si microundele nu sunt tot unde radio? Difera doar lungimea de unda. Cu cat lungimea de unda e mai mica cu atat se apropie ca si comportament de propagarea luminii.

#12
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand comunicarea este bidirectionala.
Chiar daca un satelit ar fi dotat cu o antena si o putere optima pentru a putea ajunge la receptor, problema apare la aparatul de pe pamant, care trebuie sa dispuna de o putere mare pentru a emite la 20.000km low orbit sau 30.000km .

De aceea telefoanele celuare prin satelit arata asa
[ https://http2.mlstatic.com/telefone-via-satelite-celular-satelital-rural-globalstar-D_NQ_NP_875365-MLB25812489420_072017-F.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postionitam, on 29 august 2018 - 20:50, said:

conexiunea dintre satelit - client nu cred ca se realizeaza prin ap-uri .....

ma interesa sa stiu ce acces pointuri sunt atat de puternice incat sa poata realiza asemenea conexiuni dar se pare ca nu sunt ap-uri ci modemuri .... Posted Image

      Cred ca s-a mai spus deja ca satelitii nu sunt AP-uri.
      Nu sunt nici modemuri pentru ca in general un modem poate realiza o singura conexiune la un moment dat. Poti sa spui ca receptorul de satelit este un modem desi este mai mult decat atat.


#14
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View Postcspot, on 30 august 2018 - 13:23, said:

  Cred ca s-a mai spus deja ca satelitii nu sunt AP-uri.
  Nu sunt nici modemuri

atunci ce mama naibii sunt? ......

aceasi tehnologie nu se poate aplica si pt link-urile terestre pt distantele mari?  ..... 1000km spre ex?

View Postmandrku, on 30 august 2018 - 08:29, said:

care trebuie sa dispuna de o putere mare pentru a emite la 20.000km low orbit sau 30.000km .

De aceea telefoanele celuare prin satelit arata asa


distantele nu cred ca sunt de 20.000km sau 30.000km. este o greseala des intalnita Posted Image

mai degraba 20.000m sau 30.000m ....... astept si alte opinii

avioane zboara la 10.000m (10km) altitudine nu 10.000km Posted Image

Attached Files


Edited by ionitam, 30 August 2018 - 19:25.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avioanele zboara in interiorul atmosferei. Unele din ele, SR-71 Blackbird, in stratosfera, stii patura aia superioara a atmosferei. satelitii aia sunt mai sus de atat. Stratosfera e pe la 30K KM fata de sol.

Iote aici:

Quote

Geostationary satellites have a geostationary orbit (GEO), which is 36,000 kilometres (22,000 mi) from Earth’s surface. This orbit has the special characteristic that the apparent position of the satellite in the sky when viewed by a ground observer does not change, the satellite appears to "stand still" in the sky. This is because the satellite's orbital period is the same as the rotation rate of the Earth. The advantage of this orbit is that ground antennas do not have to track the satellite across the sky, they can be fixed to point at the location in the sky the satellite appears.
Medium Earth orbit (MEO) satellites are closer to Earth. Orbital altitudes range from 2,000 to 36,000 kilometres (1,200 to 22,400 mi) above Earth.
The region below medium orbits is referred to as low Earth orbit (LEO), and is about 160 to 2,000 kilometres (99 to 1,243 mi) above Earth.
Si sateliti geostationari sunt destui. Ce zice acolo? 36K KM adica ce a zis colegul mandrku mai sus. Stie el ce zice. Gandeste numai ca odata cu altitudinea creste si zona acoperita de un satelit. Oricum la 20 - 30 Km altitudine acei sateliti ar pica efectiv la sol fiind in interiorul atmosferei.

#16
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
daca distantele erau atat de mari nu se puteau oferi servicii de internet

nici cu ap-uri, nici cu modem-uri,..... nici cu .... nimic

nu cred ca se pot realiza conexiuni radio pe distante mai mari de 200km

de asta zic ca undeva este sigur o greseala

l.e. - gata cred ca m-am lamurit Posted Image ..... orbita joasa a pamantului incepe de la 160km si se termina la 2000km

aici sunt amplasati satelitii de telecomunicatii ..... la 100-400km se pot realiza conexiuni radio Posted Image

ar fi fost interesant de stiut si ce tehnologie se afla in spatele acestor link-uri  pt ca aceeasi tehnologie putea fi folosita si pt conexiunile terestre Posted Image .... pt distante foarte mari

Attached Files


Edited by ionitam, 30 August 2018 - 19:41.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adica toti care au lansat sateliti i-au lansat la altitudini mai mici decat cele declarate? Asta zici? Oricum fizica de clasa a 5-a daca nu ma insel zice ca orice obiect aflat in interiorul atmosferei va cadea la sol. Acei sateliti aflati pe orbite geostationare sunt la o altitudine care le permite sa stea acolo nu sa cada in capul omului ce merge linistit la munca.Iar semnalul radio stai calm ca nu e limitat la 200Km. Ca de aia inregistreaza Hubble semnale radio de la corpuri ceresti aflate la ani lumina de noi. Bine in cazul acelor semnale radio e alta discutie.
PS: Sondele spatiale ce crezi ca folosesc pentru a transmite datele inapoi pe pamant? Parca semnale radio, nu sunt sigur deci nu ma cita.

Edited by MembruAnonim, 30 August 2018 - 19:43.


#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postionitam, on 30 august 2018 - 19:27, said:

nu cred ca se pot realiza conexiuni radio pe distante mai mari de 200km
Asta crezi tu . Realitatea e cu totul alta .
Unii , oameni obisnuiti , realizeaza conexiuni radio via Luna si tu vorbesti de 200 km ?
Prin anii 2000 cand wifi-ul era la inceput s-a realizat o conexiune de 304 km cu transmisie stabila de date . Cu echipamentele de atunci .
Acum nici macar nu ne mai batem capul cu asemenea distante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate