Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Alegere masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Doresc să cumpăr o mașina de spălat. Sunt 2 modele care mi se par ok-ish, dar nu sunt hotărât.
1. Lg: https://www.emag.ro/...w/pd/DJRS87BBM/
2. Bosch: https://altex.ro/mas...-1200rpm-a-alb/

Lg-ul imi place că este silentioasă (teoretic) iar bosch-ul îmi place că are garanție 5 ani.

Cel mai mult mă interesează fiabilitatea. Dacă sunt și alte modele care sunt mai bune va rog sa lăsați link.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
LG silentioasa, bosch foarte fiabila :)

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu si nu. in 6.5 kg bagi 5 kg maxim, si asta inseamna foarte putin.

Uita-te dupa masini de 8-9 kg cu 1200-1400rpm.

Uite exemplu:

https://www.dedeman....c-alb/p/3031443

De ce? pentru ca daca incarci masina la maxim  o sa cedeze rapid rulmentul de la cuva. De asemenea nu spala la turatii maxime.

#4
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Wow. dar tu ce faci cu o masina asa mare. Speli la toata strada? Posted Image

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu draga, spal pentru 2 persoane de 6 ori pe luna. Si ti-am zis, la o masina de 6.5 kg bagi o doua prosoape mari si e plina masina.

O masina mai spatioasa spala hainele mai bine, pentru ca au loc sa fie agitate.

Edited by Deenman, 29 August 2018 - 19:42.


#6
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Parca noi spalam de mana si nu stim ce inseamna o masina. asta unde ai citit-o ca daca este mai spatioasa spala mai bine. Eu zic sa iti cumperi o masina de spalat cum au spalatoriile ca o sa ti le spele si mai bine Posted Image

Edited by Epidaurus, 29 August 2018 - 19:50.


#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai si atunci de ce vorbesti? nu ai momente cand iti doreai sa fie masina putin mai spatioasa? pentru ca nu iti mai incape pijamaua, sau prosopul ala mare de 2 metri?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La bosch-ul meu de 17 ani de 4.5kg parca e mereu full si nu o cedat nimic ... si nici setare a turatiei nu are. Refuza sa moara , desi a dat ceva semne acum aproape un an dar si-a revenit din senin Posted Image

#9
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vorbim de masini ieftine-medium. Bosch are alte piese in componente de asta sunt si alte preturi.

M-ati prins spaland haine.

Attached Files


Edited by Deenman, 29 August 2018 - 19:53.


#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

View PostDeenman, on 29 august 2018 - 19:49, said:

Pai si atunci de ce vorbesti? nu ai momente cand iti doreai sa fie masina putin mai spatioasa? pentru ca nu iti mai incape pijamaua, sau prosopul ala mare de 2 metri?


nu...nu imi doresc una mai mare si unde mai pui ca am si copil mic si chiar ma descurc cu ea .

Edited by Epidaurus, 29 August 2018 - 19:53.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Ciudat la acel LG, pe el scrie 7 kg, la descriere 6.5 kg.
Minim la ora actuala, iei de 7 kg, chiar daca tu speli doar doi chiloți, o sa speli la un moment dat si o pătură, un palton.
Firmele sint alese bine, eu nu as risca cu Arctic, Zanussi, etc.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Atunci a fost mai scumpa ca astea din cate imi amintesc. Dar daca ar fi sa-mi aleg o masina acuma, tot pana prin 1500lei as cauta. Din cate am vazut toate sunt la fel, nu exista diferente. Singurele lucruri pentru care platesti mai mult sunt functiile smart/speciale ... pe care nu o sa le folosesc niciodata. Prefer o masina cat mai simpla, pentru o fiabilitate indelungata. O vecina si-a luat arctic cu ceva panou digital si a dus-o de cateva ori in garantie din cauza acelui panou si crede-ma ca nu e comod si usor deloc sa tot cari o masina de spalat, ca nu-i un telefon sa-l bagi in buzunar.
Vad ca au cei de la LG si ceva modele SLIM. Motoarele inclusiv cele de la samsung, parca sunt garantate 10 ani, insa cred ca sunt ultimele piese care ar trebui sa pice.

Edited by TruculMagic, 29 August 2018 - 19:55.


#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Asa zic si eu, mi-am luat acum cativa ani un samsung eco-bubble de 8kg cu 1400 rpm la o oferta emag cu 1350 ron... de spalat o pun doar la programul cotton care foloseste senzor de greutate, in functie de incarcatura programul dureaza mai mult sau mai putin pe 40 grade si 800 rpm....  cu un ariel pods in masina, un strop de detergent lichid ariel in cutie si un capac de lenor si ies super hainele

#14
_Atom_

_Atom_

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.08.2018
Daca vrei ceva silentios si fiabil in acelas timp recomand Electrolux : https://www.emag.ro/...w/pd/DDJCBMBBM/

#15
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Acum am un arctic de 5kg, care spală ok(nici nu am o alta referintă, dar sunt mulțumit din punctul ăsta de vedere). . .dar m-am săturat să șurubăresc la el. Folosesc de regula programe scurte.
Din ce am înteles eu numarul de Kg se referă la hainele ude. Când sunt uscate nu cred că reuseste cineva cineva să bage în mașina 8Kg de haine.
Însă treaba cu rulmenții pare logică.

Quote

O vecina si-a luat arctic cu ceva panou digital si a dus-o de cateva ori in garantie
Asta incerc să evit eu. Dacă trebuie să stea mereu în time out pâna trimite "firma" un meseriaș să o repare degeaba are N ani de garanție.

#16
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote


Link de mașină tip pocnitoare în timp ce stăpânul are Bosch. Posted Image

Foarte bune mașinile de spălat Bosch pe de altă parte, calitative, fiabile și spală cum trebuie. Clăteala e clăteală la Bosch, nu rămâne spumă (cum rămâne la Platinium/Arctic/alte ieftinituri) sau alte chestii în cuvă sau compartimentul de detergent.

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAwkwardMe, on 29 august 2018 - 20:00, said:

Însă treaba cu rulmenții pare logică.
Daca pare logica, de ce nu te orientezi catre un model cu alimentare verticala ?
Are tamburul sprijinit in doi rulmenti, nu numa' intr-unu'... ;)
Si fiabilitatea ii mai buna, si dimensiunea ii mai ingusta si permite s-o bagi in spatii inghesuite.
E-adevarat ca ii un pic mai scumpa.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai grija ca pe emag vad ca s-au scumpit preturile fata de acum cateva luni cand am cautat eu.
Am bosch, lg si samsung salvate la favorite si acuma sunt mai scumpe cu 2-300lei cel putin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate