Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Blockchain in medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View Postwaterman, on 30 august 2018 - 15:34, said:

Am observat în ultimele zile cam un topic de acest gen pe zi.

Noi n-avem medicamente în spitale, medici buni, aparatură, și stăm să discutăm despre introducerea blockchainului în procesul medical.
Moare lume cu zile în spitale, au murit sărmanii ăia de la Colectiv de la infecții intra spitalicești.
Și noi vorbim de blockchain in spatele științei.



Ce dracu să faci cu blockchainu când țara e în gaură de tot ?

Arată și mie concret o utilizare practică a blockchainului.
Una. În afară de criptomonede.

Eu nu înțeleg de ce se poate deschide topic cu 1 post activ ? Care cum intră pe aici dă cu o chestie de moare creieru.


Eu aș zice să bage blockchain la alimentară domne. Să își ia omu câte puțin să mănânce.
Și să dea și la benzinărie să bagi în rezervor.
Gizăse
As vrea sa concretizez si sa sustin exact ceea ce am spus. Sunt de acord cu faptul ca ar fi o investitie destul de costisitoare pentru inceput, uitandu-ne si la situatia de plans din Ro. Da, nu e ceea fara de ce nu am putea trai poate (la moment). Insa, ar fi extraordinar sa stii ca: 1. Datele despre utilaje,preparate,pacienti sunt pastrate sigur, accesate usor si rapid. 2. Insasi operarea cu toate aceste date devine pe cat de simpla, pe atat de eficienta, ceea ce permite un tracking usor la totul ce se intampla in domeniu. 3. Totul, absolut totul este la vedere. Totul ce sa cumpara, vinde. Ar fi un sistem in care nu ar mai fura astia bani pentru a ii pune prin buzunarele lor. Ar fi un data-base extraordinar, dar fara un centru(la propriu vorbind). Sunt destui oameni si in ro care accepta ideea asta, ba chiar o sustin la maxim. De ce sa nu fim noi-cei destepti-parte din ceva ce iti determina viata si sanatatea?

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostArgentww, on 03 septembrie 2018 - 11:19, said:

Datele despre utilaje,preparate,pacienti sunt pastrate sigur, accesate usor si rapid. 2. Insasi operarea cu toate aceste date devine pe cat de simpla, pe atat de eficienta, ceea ce permite un tracking usor la totul ce se intampla in domeniu. 3. Totul, absolut totul este la vedere. Totul ce sa cumpara, vinde. Ar fi un sistem in care nu ar mai fura astia bani pentru a ii pune prin buzunarele lor. Ar fi un data-base extraordinar, dar fara un centru(la propriu vorbind). Sunt destui oameni si in ro care accepta ideea asta, ba chiar o sustin la maxim. De ce sa nu fim noi-cei destepti-parte din ceva ce iti determina viata si sanatatea?
Datele despre pacienți sunt foarte sensibile întrucât este secret medical. Plus protecția datelor etc.
Pentru restul e suficient o lege care să îi oblige la transparența achizițiilor.

Părerea mea e că avem alte priorități. Nu blockchainul e soluția magică.

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostArgentww, on 03 septembrie 2018 - 11:19, said:

As vrea sa concretizez si sa sustin exact ceea ce am spus. Sunt de acord cu faptul ca ar fi o investitie destul de costisitoare pentru inceput, uitandu-ne si la situatia de plans din Ro. Da, nu e ceea fara de ce nu am putea trai poate (la moment). Insa, ar fi extraordinar sa stii ca: 1. Datele despre utilaje,preparate,pacienti sunt pastrate sigur, accesate usor si rapid. 2. Insasi operarea cu toate aceste date devine pe cat de simpla, pe atat de eficienta, ceea ce permite un tracking usor la totul ce se intampla in domeniu. 3. Totul, absolut totul este la vedere. Totul ce sa cumpara, vinde. Ar fi un sistem in care nu ar mai fura astia bani pentru a ii pune prin buzunarele lor. Ar fi un data-base extraordinar, dar fara un centru(la propriu vorbind). Sunt destui oameni si in ro care accepta ideea asta, ba chiar o sustin la maxim. De ce sa nu fim noi-cei destepti-parte din ceva ce iti determina viata si sanatatea?

Hai sa o luam pe bucati si te avertizez ca nu discuti cu un habarnist aici


1. Datele despre utilaje,preparate,pacienti sunt pastrate sigur, accesate usor si rapid.
Cu ce se deosebeste asta de o baza de date traditionala?
Prin faptul ca e descentralizat? Adica nenea Ion de la Blokalinesti are si el pe tableta un full node ? Cam grele astea cand o baza de date cu pacienti ajunge la cativa TB la un spital...
Deci descentralizarea va fi numai la nivelor catorva institutii care...vor avea control total.

Cum va fi mai usor de accesat si mai rapid decat o baza de date traditionala? Poti sa ne lamuresti practic?

2. Insasi operarea cu toate aceste date devine pe cat de simpla, pe atat de eficienta, ceea ce permite un tracking usor la totul ce se intampla in domeniu.D
Din nou, practic cum se simplifica? Ai un exemplu cum e simplificata introducere de date in blockchain fata de actualul mod?

3. Totul, absolut totul este la vedere. Totul ce sa cumpara, vinde.
Asa cum le zic la multi care se bucura ca prin blockchain totul va fi public...
Banuiesc ca nu ai nici o problema sa postezi aici o copie dupa cardul tau de sanatate si aboslut toate analziele si ce medicamnete ai folosit.
Bineinteles, si adresa, varsta, cati copii ai.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 September 2018 - 12:14.


#22
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 03 septembrie 2018 - 12:13, said:

Hai sa o luam pe bucati si te avertizez ca nu discuti cu un habarnist aici


1. Datele despre utilaje,preparate,pacienti sunt pastrate sigur, accesate usor si rapid.
Cu ce se deosebeste asta de o baza de date traditionala?
Prin faptul ca e descentralizat? Adica nenea Ion de la Blokalinesti are si el pe tableta un full node ? Cam grele astea cand o baza de date cu pacienti ajunge la cativa TB la un spital...
Deci descentralizarea va fi numai la nivelor catorva institutii care...vor avea control total.

Cum va fi mai usor de accesat si mai rapid decat o baza de date traditionala? Poti sa ne lamuresti practic?

2. Insasi operarea cu toate aceste date devine pe cat de simpla, pe atat de eficienta, ceea ce permite un tracking usor la totul ce se intampla in domeniu.D
Din nou, practic cum se simplifica? Ai un exemplu cum e simplificata introducere de date in blockchain fata de actualul mod?

3. Totul, absolut totul este la vedere. Totul ce sa cumpara, vinde.
Asa cum le zic la multi care se bucura ca prin blockchain totul va fi public...
Banuiesc ca nu ai nici o problema sa postezi aici o copie dupa cardul tau de sanatate si aboslut toate analziele si ce medicamnete ai folosit.
Bineinteles, si adresa, varsta, cati copii ai.
Din pacate mintea romanului este cam asa:''Lasam asa, mai merge 100 de ani''. Cred ca s-ar potrivi sa raspund anume asa in cazul de fata.

View Postwaterman, on 03 septembrie 2018 - 12:00, said:

Datele despre pacienți sunt foarte sensibile întrucât este secret medical. Plus protecția datelor etc.
Pentru restul e suficient o lege care să îi oblige la transparența achizițiilor.

Părerea mea e că avem alte priorități. Nu blockchainul e soluția magică.
Da, prioritati avem. Doar ca idee e sa nu excludem aceasta posibilitate, pe cat posibil.

#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostArgentww, on 06 septembrie 2018 - 10:45, said:

Din pacate mintea romanului este cam asa:''Lasam asa, mai merge 100 de ani''. Cred ca s-ar potrivi sa raspund anume asa in cazul de fata.


Da, prioritati avem. Doar ca idee e sa nu excludem aceasta posibilitate, pe cat posibil.

A...deci argumente 0 si cunostinte despre cum functioneaza 0.
Si normal ca vi cu tampenii cu mintea romanului sa pari tu ala inteligentu.

Ia du-te tu pe bitcointalk cu tampeniile astea si vezi ce raspund veteranii (nu filipinezii platiti cu 2 centi pe post).

Ai vazut si tu un desen colorat si mamama ce misto e!!!!!!!

#24
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 10:49, said:


A...deci argumente 0 si cunostinte despre cum functioneaza 0.
Si normal ca vi cu tampenii cu mintea romanului sa pari tu ala inteligentu.

Ia du-te tu pe bitcointalk cu tampeniile astea si vezi ce raspund veteranii (nu filipinezii platiti cu 2 centi pe post).

Ai vazut si tu un desen colorat si mamama ce misto e!!!!!!!
Imi pare rau ca nu ne putem intelege. Eu doar am venti cu o idee de discutie despre implementarea de blockchain in medicina. Sunt multumit ca am avut si niste feedback-uri de la oameni interesati, dar din pacate mai sunt si comentarii inutile. Oricum, ideea de baza am desprins-o Posted Image

#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostArgentww, on 19 septembrie 2018 - 17:35, said:

Imi pare rau ca nu ne putem intelege. Eu doar am venti cu o idee de discutie despre implementarea de blockchain in medicina. Sunt multumit ca am avut si niste feedback-uri de la oameni interesati, dar din pacate mai sunt si comentarii inutile. Oricum, ideea de baza am desprins-o Posted Image

Yup , ai venit cu o idee de discutie....
Si cand ti s-au pus niste intrevari reale nu balarii o dadusi in abureli.
Aia nu e discutie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate