Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Restituire taxa auto societate dizolvata.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
In 2008 parintii mei au luat pe societate in leasing un autoturism la care au platit taxa auto de poluare. Intre timp societatea s-a dizolvat si s-a facut legat transferul proprietatii de pe societate catre parintii mei.
Au fost parintii saptamana aceasta la ANAF sa depuna cerere de restituire dar cei de la anaf au spus ca nu pot primi cererea decat daca este depusa de platitor(in speta de societatea dizolvata).
Au dreptate cei de la anaf? Se poate face ceva in aceasta privinta tinand cont ca mai sunt decat cateva zile in care se mai primesc cereri de restituire? Multumesc.

Edited by mariussoft, 29 August 2018 - 14:51.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cei de la ANAF au dreptate
Asta-i legea - nu ai ce sa faci
Din pacate, in astfel de cazuri, dreptul de restituire a taxei de poluare se castiga numai in cazul in care se obtine o hotarare definitiva a instantei judecatoresti competente.

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
de curiozitate dar taxa nu a fost platita de firma de leasing?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nici pomeneala.
Si eu am luat masina tot in leasing iar taxa a fost platita de subsemnatul.
Intre timp am devenit proprietar 100% si am solicitat restituirea taxei - chiar am primit banii inapoi.

#5
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
@cristiandrei Taxa a fost platita de firma de leasing dar in final achitata normal tot de firma parintilor.

Edited by mariussoft, 29 August 2018 - 15:34.


#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Da, dar la platitor la Anaf apare firma de leasing, pe chitanta.
Apoi daca se transfera costul taxei catre client se face sub forma de taxa de servicii sau mai stiu eu ce...
Sunt doar curios daca firmele de leasing au primit un mare cadou acum cu restituirea taxelor.

#7
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Se pare ca firmele de leasing nu au primit nici un cadou. Iata ce zice cineva de la ANAF intr-un articol pe net:

""Intrebarea 5: Exista vreo procedura de restituire pentru masinile cumparate pe firma, in leasing (in 2010) ? Avand in vedere faptul ca taxa a fost platita prin societatea de leasing, si nu direct?
Raspuns ANAF
In situatia achitarii sumelor reprezentand taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule si timbrul de mediu pentru autovehicule de catre societatile de leasing, solicitarea privind restituirea acestora se face de catre proprietarii care au achizitionat autovehiculele prin sistemul de leasing financiar.""

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmariussoft, on 29 august 2018 - 15:55, said:

... prin sistemul de leasing financiar.""
Dar daca este leasing operational,  atunci care ar fi raspunsul ...

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 16:26.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmariussoft, on 29 august 2018 - 14:47, said:

In 2008 parintii mei au luat pe societate in leasing un autoturism la care au platit taxa auto de poluare. Intre timp societatea s-a dizolvat si s-a facut legat transferul proprietatii de pe societate catre parintii mei.
Au fost parintii saptamana aceasta la ANAF sa depuna cerere de restituire dar cei de la anaf au spus ca nu pot primi cererea decat daca este depusa de platitor(in speta de societatea dizolvata).
Au dreptate cei de la anaf? Se poate face ceva in aceasta privinta tinand cont ca mai sunt decat cateva zile in care se mai primesc cereri de restituire? Multumesc.
te-ai trezit cam tarziu. termenul e 31 aug si nu prea mai e timp pt complicatii ca la tine

evident se poate rezolva dar dureaza

View Postcristiandrei, on 29 august 2018 - 15:05, said:

de curiozitate dar taxa nu a fost platita de firma de leasing?
ba da, soc de leasing platesc

View PostNaijax, on 29 august 2018 - 15:10, said:

Nici pomeneala.
Si eu am luat masina tot in leasing iar taxa a fost platita de subsemnatul.
Intre timp am devenit proprietar 100% si am solicitat restituirea taxei - chiar am primit banii inapoi.
nu ai platit tu catre anaf,  ci soc de leas ti-a refacturat taxa.

#10
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
@ unbrutus, ce inseamana "evident se poate rezolva dar dureaza"?

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
ape anaf nu-l intereseaza combinatiile tale cu csoc de leasing, doar aia pot depune cerere, verifica la ei, posibil sa o fi si depus intre timp

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmariussoft, on 29 august 2018 - 14:47, said:

In 2008 parintii mei au luat pe societate in leasing un autoturism la care au platit taxa auto de poluare. Intre timp societatea s-a dizolvat si s-a facut legat transferul proprietatii de pe societate catre parintii mei.
Au fost parintii saptamana aceasta la ANAF sa depuna cerere de restituire dar cei de la anaf au spus ca nu pot primi cererea decat daca este depusa de platitor(in speta de societatea dizolvata).
Au dreptate cei de la anaf? Se poate face ceva in aceasta privinta tinand cont ca mai sunt decat cateva zile in care se mai primesc cereri de restituire? Multumesc.

Fara suparare,dar majoritatea celor in cauza,fara sa aiba nimic complicat,si-au depus dosarele cu luni in urma.
Tu (voi) care aveti o problema majora de rezolvat,v-ati trezit cu doua zile inaintea termenului de gratie.De ce?
Ce crezi ca mai rezolvi in doua (una) zile?

#13
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
@jerico, am pus postare mai sus ca societatile de leasing nu pot depune cerere.
@adisz daca era dupa parintii mei nici nu incercau(ca s-au interesat ei si le-a spus cineva ca nu pot recupera taxa) dar am insistat eu sa incerce sa depuna. Astazi au programare la un avocat si o sa vedem daca se poate face ceva.

#14
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Am platit taxa pentru o masina detinuta de un SRL. SRL l-am lichidat acum 2 ani.
Pot recupera taxa?

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mă pricep la chestii juridice, dar puțina mea logică îmi spune că mortul nu primește nimic.

Edited by sfantu.dracu, 30 August 2018 - 14:08.


#16
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Asta e si logica mea, de aceea nu am facut nimic in acest sens pana acum, in ultimul ceas.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate