Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Macedonia - viza

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Am in plan sa calatoresc cu masina spre Grecia din vestul Romaniei. Problema e ca in masina se va afla si o persoana care are cetatenie columbiana + permis de sedere in Romania.

Din cercetarile mele si a le persoanei in cauza rezulta ca nu are nevoie de viza in  Schengen + Romania + Bulgaria + Serbia + etc.
Dar in Macedonia apare ca cetatenii columbieni au nevoie de viza.
https://en.wikipedia...ombian_citizens

Influenteaza cu ceva permisul de sedere in Romania ?

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007
Astia s-ar putea sa stie - Ambasada Republicii Macedonia în România  ;)

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Permisul de sedere in Romania influienteaza la nivelul UE, ceea ce nu e cazul.

Vezi sa nu pateasca precum un prieten brazilian. Astia nu au nevoie de viza in EU. Nici in Ucraina.
A luat un tren din Sofia spre Kiev, la granita cu moldova l-au dat jos.
S-a dus omul la Botosani sa ia un autobuz spre kiev, la granita cu moldova l-au dat jos.

A trecut omul pe jos in Ucraina si a luat microbuze pana s-a saturat. Moldova aia ii statea in cale :lol:

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postquantico2708, on 29 august 2018 - 11:38, said:

Am in plan sa calatoresc cu masina spre Grecia din vestul Romaniei. Problema e ca in masina se va afla si o persoana care are cetatenie columbiana + permis de sedere in Romania.

Din cercetarile mele si a le persoanei in cauza rezulta ca nu are nevoie de viza in  Schengen + Romania + Bulgaria + Serbia + etc.
Dar in Macedonia apare ca cetatenii columbieni au nevoie de viza.
https://en.wikipedia...ombian_citizens

Influenteaza cu ceva permisul de sedere in Romania ?
Daca are viza Schengen poate intra linistit. Doar permisul de sedere in Romania nu ii garanteaza intrarea in Macedonia

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ca sa fi sigur, mi bine te duci prin Bulgaria. Treci podul pe la Calfat-Vidin si asta este.

Nu prea inteleg de ce in Serbia poate sa intre si in Macedonia nu.
Daca la granita nu-l lasa sa intre in Macedonia, o iei tot catre bulgaria si inapoi vi prin Bulgaria.

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 12:43.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKokoshmare, on 29 august 2018 - 11:55, said:

Daca are viza Schengen poate intra linistit.
Pe ce te bazezi cind faci afirmatia asta ?

Edited by adrian_r5, 29 August 2018 - 13:15.


#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postadrian_r5, on 29 august 2018 - 13:14, said:

Pe ce te bazezi cind faci afirmatia asta ?
nu are viza Schengen pt. ca nu are nevoie . Dar daca ar avea atunci da ...nu ar avea nevoie de viza din MK

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu cand am sunat pe la ambasade oamenii au fost destul de Ok, au explicat ce nu stiam asa ca repet recomandarea colegului, contacteaza amabasada si vezi ce spun ei. Un plan de back up nu strica, adica via Bulgaria.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,816
  • Înscris: 13.07.2011
da are nevoie de viza, in cazul in care detine o viza schengen de tipul C sau D atunci poate intra in Macedonia fara probleme. In rest, trebuie sa ceara viza turistica (90 de zile), costa nu ma insel intre 30 si 50 €.

Intereseaza te la ambasada daca poate intra in tara cu viza de tranzit. Iti pune stampila la granita, dar trebuie sa dovedesti rezervarea in Grecia si sa le arati ca acolo este destinatia voastra finala.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

View Postflorin71_skoda, on 29 august 2018 - 12:41, said:

.

Nu prea inteleg de ce in Serbia poate sa intre si in Macedonia nu.
Daca la granita nu-l lasa sa intre in Macedonia, o iei tot catre bulgaria si inapoi vi prin Bulgaria.


Pentru ca sunt tratate diferite intre tari. Ei nu sunt un bloc cu viza unica.

Pentru simplificare într-adevăr, cei cu viza Schenghen pot intra in multe alte tari. Sau cu vize US (nu știu sigur de asta dar era la un moment dat)

Însă cum omul nu are viza Schenghen... nu poate. E in aceiași situație precum prietenul meu. Pe care Moldova l-a întors de doua ori in drum spre Kiev.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intre timp am mai citit si eu pe net si am aflat treburile astea ... cu tratatele vieti. Plus ca mi-am adus aminte cum stateau autocarele sirbesti sau macedoniene la granitele dintre cele 2 tari si cum treceau pasageri pe jos, cu pasaportul in mina, ca sa treca fiecare personal pe la ghiseu, iar autocarul trecea gol. Inca se mai freaca intre ei. Pe vremuri (cind trebuia pasaport) am mers si eu cu autocarul in Turcia si Grecia (via Bulgaria), insa nu trebuia sa ma dau jos, ca urca vamesul in autocar si acolo controla pasapoartele.

Daca zici ca viza este asa de scumpa, inseamna ca cea mai buna varianta este via Bulgaria. Eu ma duc prin Macedonia doar pentru ca sint tigarile ieftine. Motorina este si ea mai ieftina, ca-i 5 lei, insa mie mi-a crescut consumul cu motorina din Macedonia si drept urmare nu o mai iau in calcul. Asa ca deocamdata dor pretul tigarilor ma mai motiveaza sa merg in Grecia prin Macedonia.

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 14:30.


#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postadrian_r5, on 29 august 2018 - 13:14, said:

Pe ce te bazezi cind faci afirmatia asta ?
http://www.mfa.gov.m...mid=662&lang=en

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai da, mai domnu', ai dreptate, insa trebuia sa formulezi diferit raspunsul (ca sa fie multumit si domnul Adrian_r5, care este mai "circotas" din fire :D)
exemplu:
Un columbian care detine permis de sedere in Romania nu poate sa intre in Macedonia.
Se putea daca ar fi avut viza Schengen de tipul C sau D, dar cum asa ceva nu se cere unui columbian ca sa intre in Ro, este clar ca nu o are.
Daca era de alta nationalitate, care impunea viza Schengen de tipul C sau D ca sa intre in Ro, atunci putea sa intre si in Macedonia.

Cine suparare la pus sa se nasca in Columbia ? Acum va trebui sa mearga in Grecia prin Bulgaria, daca nu sa nascut unde trebuie :D

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postflorin71_skoda, on 29 august 2018 - 17:37, said:

domnul Adrian_r5, care este mai "circotas" din fire Posted Image
Daca asa se vede de la tine ... posibil sa fie asa Posted Image

In cazu' de fata colegu' a facut o afirmatie ... eu am pus o intrebare ... colegu' mi-a raspuns scurt si la obiect (ocazie cu care ii multumesc ) ... nu vad unde e "circoteala" ...

Edited by adrian_r5, 29 August 2018 - 22:26.


#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
cu asigurarea medicala cum o fi ? persoana in cauza munceste / plateste taxe si are asigurare medicala in Romania . Dar nu are card european de sanatate . Card european nici eu nu am ca a expirat si nimeni nu mi-a trimis altul .  E posibil sa se lege de asta la vama in Serbia , Bulgaria , Grecia ?

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu trebuie.
Daca te imbolnavesti, platesti. Asa ca este fix problema ta daca ai sau nu asigurare de sanatate. Pe vames nu-l intereseaza cine plateste doctorul.

Atentie ca in Macedonia trebuie obligatoriu sa ai Carte Verde la masina, valabila si pentru Macedonia. Majoritatea celor care fac RCA, nu dau carte verde valabila in Macedonia. Verifica daca tu ai asa ceva.

Edited by florin71_skoda, 30 August 2018 - 18:37.


#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postquantico2708, on 30 august 2018 - 16:10, said:

cu asigurarea medicala cum o fi ? persoana in cauza munceste / plateste taxe si are asigurare medicala in Romania . Dar nu are card european de sanatate . Card european nici eu nu am ca a expirat si nimeni nu mi-a trimis altul .  E posibil sa se lege de asta la vama in Serbia , Bulgaria , Grecia ?
Întotdeauna dar întotdeauna când pleci într-o tara străină trebuie sa îți faci asigurare medicala. Costa 30-50 de lei doar dar te scutește de o gramada belele ulterior.
Nu este obligatorie ca document de călătorie, nu te întreabă nimeni de asa ceva la granita

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKokoshmare, on 31 august 2018 - 06:53, said:

Costa 30-50 de lei doar dar te scutește de o gramada belele ulterior.
Eu imi fac cu vreo 75 lei /  an ... inclusiv cu optiunea pesimista "7.000 Euro pentru cheltuielile de repatriere in caz de deces" ...

Edited by adrian_r5, 31 August 2018 - 08:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate