Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vă rog recomandați soluții utile pentru tratarea ciuperci unghiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dedemau55

dedemau55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2014
Am această boală aproximativ de 15 ani,nu mă doare dar este deranjant felul în care arată (groase,mici și galbene)am schimbat 4 tratamente și am fost și operat dar încă nu am scăpat de boala asta;Poate mă poate ajuta cineva,mulțumesc.

#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Ai primit ceva preparat in farmacie ?

Edited by Handicarpati, 29 August 2018 - 07:28.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
laser frate.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu rezolvi nimic schimband tratamente. Orice tratament este de durata, dar e eficace doar pana la anumite limite de de dezvoltare a ciupercii. Trebuie sa ai rabdare si sa nu renunti, chiar daca tratamentul dureaza nu luni, ci ani ("cu o singura aplicare pe zi"!) Si nu folosi creme ci solutii lichide, care se aplica la radacina unghiilor si patrunde prin unghie. Dar, repet, nu trebuie sa te lasi descurajat de faptul ca rezultatele incep sa se vada doar dupa luni de zile, pe masura ce cresc unghiile sanatoase. Restul, sunt povesti mai mult sau mai putin dureroase.

Edited by myshyk, 29 August 2018 - 07:53.


#5
_Atom_

_Atom_

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.08.2018

 dedemau55, on 29 august 2018 - 05:48, said:

Am această boală aproximativ de 15 ani,nu mă doare dar este deranjant felul în care arată (groase,mici și galbene)am schimbat 4 tratamente și am fost și operat dar încă nu am scăpat de boala asta;Poate mă poate ajuta cineva,mulțumesc.

Cel mai avizat raspuns ti-l poate da un medic dermatolog.

#6
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am așa ceva, am 3 straturi de unghie suprapuse o treime din unghie fiecare bucată cu ultima crescută sănătoasă, am testat diverse tratamente si crede-mă când îți zic că singurul lucru care contează e incaltamintea și ciorapii fix in ordinea asta.

Încălțăminte în care piciorul să respire, adidași de calitate cu pânză prin care trece lejer aerul pe deasupra și ciorapi din bumbac, nu poliester.
Încălțăminte care dacă e purtată piciorul să nu capete nici un fel de miros, sau miros încins.

Ciuperca se poate dezvolta și face fungi mai departe chiar dacă e slăbită, fungii care se dezvoltă in mediu umed / transpirație + germeni tot din transpirație. Transpiratie care are miros = celule de piele moarte = hrană pentru ciuperci, bacterii etc tot ce nu vrei.

Partea nasoală e că o zi dacă porti poliester cu încălțăminte gen bocanci piele pierzi tot progresul ,și la cât de greu creste unghia...simți deja rădăcina dureroasă.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am mai recomandat un remediu simplu si ieftin, la mine a fost eficace: badijonare cu tinctura de propolis. Eu am facut-o pe la sfarsitul verii, era inca cald, de mai multe ori pe zi. Dupa un timp, nu imi mai amintesc cat a fost, unghia veche s-a desprins si sub ea a aparut unghia noua, curata. Asa a ramas.
Trebuie rabdare, igiena foarte stricta.

Edited by altuser09, 29 August 2018 - 11:00.


#8
ANEMONA67

ANEMONA67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2018
Bună ziua!
Aș vrea să mă ajutați prin sfaturi sau din experiența proprie.Tatăl meu a fost la medic și i-a scos unghia. Au spus medicii că nu au ce să-i facă și i s-a recomandat să nu pună nimic.Degetul a devenit din ce în ce mai roșu, așa că după cum am mai citit aici pe forum și alte sfaturi i-am pulverizat tinctură de propolis ca dezinfectant natural.Dar el a acuzat dureri și nu am mai continuat cu spraiul de propolis decât pe cale bucală.Se închisese rana, numai că fiind sărbătorile ce se apropie, nu a vrut să stea liniștit și a folosit scara pentru a face mici retușuri în baie, moment în care nu a fost atent și și-a trântit-o din nou pe degetul operat.Așa că am fost nevoită să încerc altceva pentru că era carne vie și am pus puțin gel de aloe.s-a mai închis puțin, dar nici aloea nu a dat semne că merge bine.Nu știu dacă ați auzit de o soluție numită „ claris” foarte bună pentru rănis-a prins puțin,a închis acea rană, numai că pe margine am văzut ceva zeamă.La farmacie mi s-a spus că pentru creșterea unghiei și ferirea de infecții e bine să dezinfectez cu apă oxigenată și apoi să pulverizez cu spray argint coloidal,a spus că această pudră menține umiditatea necesară și permite unghiei să se dezvolte.Vă rog să-mi spuneți dacă am procedat bine sau ce ar trebui să fac.Nu știu ce să fac pentru a ușura durerea tatălui meu. Mulțumesc din suflet.

#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
http://www.hofigal.e...l-50-ml-99.html

#10
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

 dedemau55, on 29 august 2018 - 05:48, said:

Am această boală aproximativ de 15 ani,nu mă doare dar este deranjant felul în care arată (groase,mici și galbene)am schimbat 4 tratamente și am fost și operat dar încă nu am scăpat de boala asta;Poate mă poate ajuta cineva,mulțumesc.
Citromicina!

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 dedemau55, on 29 august 2018 - 05:48, said:

Am această boală aproximativ de 15 ani,nu mă doare dar este deranjant felul în care arată (groase,mici și galbene)am schimbat 4 tratamente și am fost și operat dar încă nu am scăpat de boala asta;Poate mă poate ajuta cineva,mulțumesc.
Ai facut tratamentul 6 luni  ? Pentru ca multi cumpara Exoderil, Kitonail, Excilor, Exinailer dau 1-2 luni si gata.

#12
Mira27

Mira27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.06.2019
Trebuie multa rabdare!Eu folosesc acum Ex-Nailner,un flacon micut cu pensula ,ca un lac de unghii....Este cam scump,dar am rabdare,vad ca unghia este mai putin friabila ,mai sanatoasa....!

#13
Mira27

Mira27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.06.2019

 Mira27, on 20 iunie 2019 - 19:59, said:

Trebuie multa rabdare!Eu folosesc acum Ex-Nailner,un flacon micut cu pensula ,ca un lac de unghii....Este cam scump,dar am rabdare,vad ca unghia este mai putin friabila ,mai sanatoasa....!
UPDATE!Dupa ce 3 saptamani am tot pensulat cu EXI-NAILNER... NICI UN REZULTAT MULTUMITOR.....Acum folosesc APA OXIGENATA si apoipun pe unghii TINCTURA DE PROPOLIS picurata pe o discheta demachianta si tot degetul mare intr-un deget de manusa chirurgicala! Incercati....n-aveti ce pierde!

#14
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
Haideti inapoi la natura. Recomand cu incredere sucul de rostopasca in combinatie cu incaltaminte bine aerisita (perna de aer, supape de aerisire) si sosete din fibre naturale ce permit o buna aerisire. Sucul de rostopasca se aplica in felul urmator: Se culege planta se rupe de la orice nod si la locul ruperii apare o picatura de suc avand o coloristica diferita de la portocaliu intens la galben, galben-rosiatic. Este important ca sucul sa fie aplicat imediat dupa ruperea plantei la nod. Sucul se oxideaza destul de repede si va capata o coloristica spre maroniu asemanatoare iodului. Planta de rostopasca o gasiti in locurile partial umbrite si ferite de circulatia regulata a animalelor, locuri parasite, canale de irigatie dezafectate, in luminisurile padurii sau la marginea acesteia. Puteti cultiva rostopasca in curtea Dvs intr-un loc partial umbrit. Mergeti si cautati aceasta planta si apoi o transplantati, nu este foarte pretentioasa. Incercati sa faceti acest tratament de cate ori puteti pe zi in perioada de inflorire din primavara a plantei pentru ca in aceasta perioada puterea/concentratia sucului este maxima iar efectul este maxim. Am observat ca aceasta planta infloreste atat primavara cat si in toamnele lungi si calduroase. Totusi este de preferat ca tratamentul sa il incepeti primavara si sa continuati pana la disparitia completa a problemelor.  Succes!

#15
dmugurel

dmugurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.09.2005
Cum am scăpat de micoza, costul tratamentului cam 1 leu:
- borax măcinat ( dacă-l suporți și nemăcinat ) pus zilnic în șosete și pantofi timp de două săptămâni,după care tot mai rar (uitam).

#16
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 dmugurel, on 09 ianuarie 2021 - 03:28, said:

Cum am scăpat de micoza, costul tratamentului cam 1 leu:
- borax măcinat ( dacă-l suporți și nemăcinat ) pus zilnic în șosete și pantofi timp de două săptămâni,după care tot mai rar (uitam).
De unde ati cummparat borax?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate