Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

motanas calcat de masina

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
acum cateva ore am gasit zacand pe sosea un motanas calcat de masina care inca mai era viu. tot ce i-am putut oferi au fost mangaierile mele iar dupa l-am pus dupa un gardut sa nu mai fie stresat saracutul desi e in starea in care e :(
dupa 2 ore am fost sa verific, la fata parea mai ok insa cred ca sigur are coloana rupta (calcat in partea din spate). mai avea putina materie fecala la locul cu pricina (de cand l-a calcat nenorocitul cu masina) si in gurita se putea intrevedea foarte putin sange pe limbuta.
in timp ce-l mangaiam saracutul dadea sa ma muste dar nu avea putere. de jucat nu cred ca ii ardea lui, cred ca ma vedea ca pe un alt pericol si incerca sa ma faca sa plec.

deci colegi iubitori de animale, ce sa fac cu acest motanas? are vreun rost sa-l duc la veterinar? o sa mai traiasca? ce alte organe vitale puteau fi afectate? iar daca sa zicem prin absurd ar mai trai cum s-ar descurca el cu coloana rupta? voi cum ati procedat/proceda in situatia asta?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Curma-i suferinta. Nu are nicio sansa din pacate, nu-l mai lasa sa se chinuie. Si "nenorocitul cu masina" nu este neaparat vinovat, poate pisicul a incercat sa traverseze si a sarit in fata masinii.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
Du-l la veterinar sa il eutanasieze si atat. Nu ai ce face mai mult.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Sunat imediat la urgente, cum ai putut sa il lasi doua ore sa se chinuiasca?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
Care e numarul de la urgente? Te rog nu spune 112.

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 AlexEn, on 29 august 2018 - 05:31, said:

Du-l la veterinar sa il eutanasieze si atat. Nu ai ce face mai mult.

Ati facut vreodata aceasta operatiune?
Dupa ce il eutanasiaza, ti-l da la pachet. Nu ai voie sa il lasi acolo.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007

 spe_ripper, on 29 august 2018 - 08:31, said:


Ati facut vreodata aceasta operatiune?
Dupa ce il eutanasiaza, ti-l da la pachet. Nu ai voie sa il lasi acolo.

Normal, doar ce vrei sa faca ei cu el? Sa-l impaieze?

Il iei si-l arunci la tomberon, se va descompune in natura, la groapa de gunoi.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007

 spe_ripper, on 29 august 2018 - 08:31, said:


Dupa ce il eutanasiaza, ti-l da la pachet. Nu ai voie sa il lasi acolo.

Evident ca nu ai voie.
Sunt sigura ca se poate sapa o graoapa undeva si pune acolo, mai ales ca e vorba despre un animal mic. Oricum e posibil sa fi murit deja bietul pisoi (sper sa fi murit, sa nu stea sa se chinuie).

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 AlexEn, on 29 august 2018 - 08:48, said:

....
Sunt sigura ca se poate sapa o graoapa undeva si pune acolo, mai ales ca e vorba despre un animal mic
....

acu niste luni vroiau unii sa-si ingroape pisica in curtea blocului, sub fereastra mea....
argumentul suprem a fost o galeata cu apa. (aveam pregatite vreo trei cand am inceput discutia)

Edited by arg, 29 August 2018 - 10:16.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
Nu in fata ferestrei cuiva, intr-un loc in care nu deranjeaza.
Refuz sa cred ca nu se poate gasi un asemenea loc.

#11
mirq

mirq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 23.05.2007
veterinarul il poate incinera dar costa (nu mult).

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Din pacate pisicile sunt foarte proaste cand vine vorba de traversat, nu apreciaza corect nimic si considera mereu ca au timp, eu franez de la 100 m distanta daca zaresc o pisica, daca nu opresti masina nu are sanse, iar noaptea lumina farurilor le bulverseaza complet, parca sunt bete, asa mi-au murit mie toate pisicile si motanii din copilarie la Spineni (Olt), niciuna nu a tinut mai mult de 2 ani cu sosea principala pe acolo.

Cainii sunt mult mai precauti si destepti la masini, acolo chiar ca trebuie sa fie soferul mai aiurea ca sa-l loveasca si sa-si strice masina, ca e mai mare animalul.

#13
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

 Neaceasca85, on 30 august 2018 - 02:32, said:

Din pacate pisicile sunt foarte proaste cand vine vorba de traversat, nu apreciaza corect nimic si considera mereu ca au timp, eu franez de la 100 m distanta daca zaresc o pisica, daca nu opresti masina nu are sanse, iar noaptea lumina farurilor le bulverseaza complet, parca sunt bete, asa mi-au murit mie toate pisicile si motanii din copilarie la Spineni (Olt), niciuna nu a tinut mai mult de 2 ani cu sosea principala pe acolo.

Cainii sunt mult mai precauti si destepti la masini, acolo chiar ca trebuie sa fie soferul mai aiurea ca sa-l loveasca si sa-si strice masina, ca e mai mare animalul.

Pacat ca sunt asa prostute. La capitolul traversare sosea stau foarte prost. M-am saturat de vad pisicute calcate pe sosea. Mai ales la ultima faza cu acest motanas mi-a dat-o maxim. Mai bine murea pe loc decat sa stea pe jumatate viu. Poate ca sunt aiurea dar ma bucur ca l-am mangaiat si a doua zi i-am pus apa sa bea :( Macar nu a murit de sete saracutul motanas.
Poate reusesc sa iau de la veterinar ceva substante pentru eutanasiere sa le am mereu in portbagaj cu mine ca nu suport sa le vad in agonie

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am văzut azi și eu un pisicuț care pur și simplu își târa un picior din față, era ca o cârpă. Totuși s-a ascuns după un gard viu când m-a văzut, fugind în trei picioare. Ce să-i faci? Asta e natura. Eu am luat unul mic de pe drum acasă. Are vreo patru luni acum. Nu poți însă salva toate animalele din stradă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate