Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#847
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
Incepand cu 1 mai 2023, platforma Extrasul Meu nu va mai fi functionala. Daca vrei sa primesti extrasul tau pe mail, gratuit, te rugam suna la ALO BT Direct: 0213084000. Pentru verificarea tranzactiilor zilnice, poti folosi aplicatia gratuita BT Pay.

-- mesajul cu care sunt intampinat azi pe https://extrasul-meu.btdirect.ro/

#848
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 29.04.2006
oricum cred ca erau foarte putine persoane care il foloseau, probabil si de aceea au renuntat la aceasta optiune

#849
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Foloseste cineva unicredit mastercald gold pentru mile miles and more? Ce feedback aveti pt acest produs?

#850
daxvent

daxvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2018
Mai functioneaza cashbackul de 2% la Cardul BT Direct Carrefour? Am vazut ca exista un act aditional care modifica termenii si conditiile si au scos aceasta facilitate. https://www.btdirect...our_2025_v2.pdf

Este cineva dispus si deschis sa faca un rezumat al cardurilor cu cashback care mai functioneaza - ma refer aici la cashback pentru tranzactii gen top-up, portare de bani, aka manufactured spending?  
Nu am mai intrat de 2 ani pe acest forum dar am fost foarte la curent de cam toate cardurile cu cashback care au fost in perioada 2018-2021.
Raiffeisen MasterCard World cel mai bun card cu cashback 1% direct cash in cont la alimentare in Orange Money - nicio limita la suma lunara de cashback
Cardurile de la CEC cu puncte MasterCard Rewards prin care puteai sa cumperi vouchere Emag tot prin Orange Money - nicio limita
Cardurile de la Bancpost Wizz si Visa Gold 2% puncte tot prin Orange Money si Revolut limitat la 1000 lei / luna/ card
Cardurile de credit de la Garanti de credit cu 0.3% - inca activ dar complicat/limitat - Garanti nu accepta sa faci pui bani extra peste limita de credit  
Trenul cu BT direct Carrefour l-am pierdut, de aici si intrebarea de acum si de mai sus daca mai e valabila oferta :)

 sp3dia007, pe 16 ianuarie 2023 - 20:38, a scris:

Garanti oferă 0.15 % cashback la cardul de debit dar considera topul pe Orange Money tot cumpărături.
Daca alimentezi Orange Money cu 100 000 lei zilnic, faci 150 lei pe zi. Asta ar insemna 150 x ~20 zile lucratoare = 3000 lei pe luna.  
Face cineva cu tranzactii asa mari si a reusit sa nu ii fie blocat contul Orange Money?

Mai important, a reusit cineva caruia i-a fost blocat contul Orange Money sa i se permita sa deschida din nou cont la OM?  Eu am incercat in fel si chip sa imi redeschid cont dar pare ca sunt blocat pe viata...

#851
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Cine are 100000 lei in contul curent nu sta sa ii transfere zilnic intre conturi. In termeni si conditii sigur sunt specificate sumele de rulaj lunar !

Edited by _o_, 11 April 2023 - 07:08.


#852
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,527
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ai înțeles ce făcea persoana respectivă. Avea 5000 lei, probabil, și îi plimba între conturi ca un cărăuș de bani, pentru a ajunge la acel rulaj de 100.000 lei într-o lună și a culege cashback(card de credit -card Orange Money, retras la bancomat, și reluat procesul).
Mi-e clar de ce i-a închis contul Orange Money, pentru folosirea abuzivă.

Edited by wertyck, 11 April 2023 - 07:27.


#853
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,037
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am primit pentru luna martie bonusul de 600 ron de la Carrefour și am făcut doar cumpărături cu bonus de 2%.
Deci nu cred că ai interpretat bine schimbarea respectivă.
Punctul 3b pare că există în continuare.

CEC gold debit oferă 0.5% la orice plată.
Posibil să funcționeze la topup către revolut/om dar nu am încercat, mi se pare prea mic reward

#854
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019

 daxvent, pe 11 aprilie 2023 - 00:19, a scris:

Mai functioneaza cashbackul de 2% la Cardul BT Direct Carrefour?

Pare ca inca functioneaza cashback-ul de 2%: numarul de puncte de loialitate din ultimul raport de activitate (emis 6 aprilie 2023) este mai mare decat ar fi trebuit sa fie daca cashback-ul 2% ar fi fost eliminat.

Am trimis si solicitare de clarificare catre BT Direct.

#855
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,527
  • Înscris: 13.03.2005
CEC sigur nu functioneaza "fara comision" la top-up Revolut, pentru ca CEC percepe comision de 7 lei sau 12 lei la fiecare tranzactie - vezi pagina 5 din lista de comisioane carduri CEC:  https://www.cec.ro/s...oane-fizice.pdf

Attached Files


Edited by wertyck, 11 April 2023 - 08:41.


#856
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 27.11.2008

 daxvent, pe 11 aprilie 2023 - 00:19, a scris:

Mai functioneaza cashbackul de 2% la Cardul BT Direct Carrefour? Am vazut ca exista un act aditional care modifica termenii si conditiile si au scos aceasta facilitate. https://www.btdirect...our_2025_v2.pdf



Normal ca functioneaza. Cashbackul se acorda printr-o promotie limitata ca timp. Acea promotie s-a prelungit recent pana la final de 2025.
Asa functioneaza si cashbackul la OM si Unicredit: sunt acordate printr-o promotie cu data determinata.

#857
daxvent

daxvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2018

 wertyck, pe 11 aprilie 2023 - 07:15, a scris:

Nu ai înțeles ce făcea persoana respectivă. Avea 5000 lei, probabil, și îi plimba între conturi ca un cărăuș de bani, pentru a ajunge la acel rulaj de 100.000 lei într-o lună și a culege cashback(card de credit -card Orange Money, retras la bancomat, și reluat procesul).
Mi-e clar de ce i-a închis contul Orange Money, pentru folosirea abuzivă.

 _o_, pe 11 aprilie 2023 - 07:08, a scris:

Cine are 100000 lei in contul curent nu sta sa ii transfere zilnic intre conturi. In termeni si conditii sigur sunt specificate sumele de rulaj lunar !

Cei 100 000 lei nu trebuie sa fie banii tai, sunt banii bancii, pentru ca vorbeam de carduri de credit, tocmai aici era si frumusetea. De pe mai multe carduri de credit (ale tale sau ale rudelor, prietenilor) trageai toata limita de credt prin Orange Money. Nu existau sume specificate de rulaj lunar! Se puteau face si tranzactii de 500 000 lei zi prin Orange Money. Poti sa ai mai multe instante ale aplicatiei Orange Money pe telefon folosind ParallelSpace, Dual Space etc. Trebuie doar sa ai niste prieteni/rude doritori sa isi faca carduri de credit si Orange Money si care sa aiba incredere ca ce faci este profitabil.

La sumele astea se poate pune problema de spalare de bani, pentru ca rulajele aceasta excesive pentru cineva cu venituri normale pot bate la ochi. Noi ne-am consultat cu avocat si judecator pe speta asta si parerea a fost ca nu poate fi interpretat asa. Ce incerc sa spun este ca nu a fost niciodata o problema valoarea rulajelor. Nu pentru banca, si nici pentru Orange Money la inceputul existentei lor - probabil se bucurau ca raporteaza milioane de euro care trec prin aplicatie lunar. In timp lucrurile s-au schimbat si Orange Money a inceput sa faca verificari periodice si sa ne trimite declaratii de semnat ca banii folositi sunt ai nostri.

Tot ce incerc sa zic este ca daca merge sa faci top-up cu 1000 lei, merge si cu 100 000. La sumele astea e de ajuns sa mearga 2-3 luni per combinatie de titular + card + cont de Orange Money.

Revenind la CEC, comisionul de 12 lei nu e asa mare pe tranzactie. Stiu ca il plateam si atunci la fiecare tranzactie. Daca faci cu 30 000 lei per tranzactie top-up si primesti 0.5% asta inseamna 150 lei, la care platesti 12 lei. Nu e rau deloc. Dar parca stiam ca e limitat cashbackul total lunar pe care poti sa il primesti. A facut cineva cashback lunar mai mare de 1000 lei / luna ?
E posibil sa confund aici cu MAsterCard World de la Raiffeisen unde spune clar :"Valoarea maxima a tranzactiilor pentru care se acorda cashback tuturor participantilor la campanie este de 15 000 Lei, pe ciclu de tranzactionare, suma maxima restituita unui participant pe ciclu de tranzactionare va fi de 75 Lei net."

Legat de BT direct Carrefour - multumesc pentru raspunsuri, ma bucur ca am interpretat gresit ca inceteaza cashback-ul.
Stie cineva vreo modalitate prin care sa primesti cashback pentru tranzactii de genul ORange Money, Revolut, portare de bani?
Ce mai incerc sa zic, este ca nu mai sunt la curent cu ce posibilitati sunt in Romania, dar am suficient know how pentru a scala orice portita si a o duce la niste sume care sa faca diferenta.

#858
caesar243

caesar243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.04.2008

 daxvent, pe 11 aprilie 2023 - 00:19, a scris:

Mai functioneaza cashbackul de 2% la Cardul BT Direct Carrefour? Am vazut ca exista un act aditional care modifica termenii si conditiile si au scos aceasta facilitate. https://www.btdirect...our_2025_v2.pdf

au adaugat la punctul A si Cocktail Holidays, in rest e la fel.

ps. am primit cashback de 2% pt. luna martie

#859
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017

 caesar243, pe 11 aprilie 2023 - 13:29, a scris:



au adaugat la punctul A si Cocktail Holidays, in rest e la fel.

ps. am primit cashback de 2% pt. luna martie
probabil că pe luna aprilie nu o să mai primește acel bonus sau cashback cum îi spun unii

#860
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 27.11.2008

 daxvent, pe 11 aprilie 2023 - 12:53, a scris:

Legat de BT direct Carrefour - multumesc pentru raspunsuri, ma bucur ca am interpretat gresit ca inceteaza cashback-ul.
Stie cineva vreo modalitate prin care sa primesti cashback pentru tranzactii de genul ORange Money, Revolut, portare de bani?
Ce mai incerc sa zic, este ca nu mai sunt la curent cu ce posibilitati sunt in Romania, dar am suficient know how pentru a scala orice portita si a o duce la niste sume care sa faca diferenta.

la BT nu. Ei au ceva disclaimer pe site ca nu dau puncte STAR nici daca platesti cu cardul respectiv inrolat in Curve deci sigur sunt atenti la portare de bani si au si comision pe masura.
OM card de credit nu il poti folosi in Curve fiindca iti considera toate tranzactiile ca si quasi-cash si au si ei comision pe masura.

Edited by Drizzt89, 11 April 2023 - 21:50.


#861
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,037
  • Înscris: 10.04.2006
BT Direct oferă puncte prin Curve.
Eu așa îl folosesc

#862
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Contează tipul de tranzacție folosit, și OM Credit card poate fi folosit prin Curve fără comisioane dacă nu retragi bani/nu folosești alte aplicații financiare de portat bani.

#863
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 27.11.2008

 lk1, pe 12 aprilie 2023 - 00:34, a scris:

Contează tipul de tranzacție folosit, și OM Credit card poate fi folosit prin Curve fără comisioane dacă nu retragi bani/nu folosești alte aplicații financiare de portat bani.

Il folosesti acuma asa ? De anul trecut de prin oct-noi cand au schimbat cei de la Visa cum proceseaza platile, orice plata la Curve este vazuta de cardurile VISA ca si visa per pay pana la decontare. Si ar fi trebuit schimbari la banca ca sa le vada corespunzator.
Cardul de credit OM este card VISA deci automat toate erau vazute asa si plateai comision de 10 lei la orice plata via Curve

Edited by Drizzt89, 12 April 2023 - 10:05.


#864
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu îmi apar comisioane în contul Orange. Aștept decontarea sa vedem, e prima oara când folosesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate