Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Call-Center in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Adică tu te angajai la 1900 lei și în același timp susții că 2150 euro sunt "puțini"?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
BPO este platit foarte prost peste tot daca e vorba de limba locala. Indiferent unde in "vest", daca e vorba de limba locala mai mult de 1500 EUR nu iau. Si pe 1500 nu se angajeaza niciun localnic.
De aia, cei din vest deschid pentru limbile lor in Romania si dau 1000+

Ei, daca era vorba de BPO in limba romana sau engleza, atunci e salarul minim. Adica 1600 sau cat mai este acum.

Intr-adevar, e naspa sa te minta cu termenul contractului... dar e Romania.


ps. Vrei BPO platit bine? Incearca in Manila. Pe orice limba europeana, dar gasesti mai usor pe Italiana, Spaniola, Franceza sau Germana. 1500+, Euro. Costurile de trai reduse.

Edited by Lex404, 28 August 2018 - 17:53.


#21
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 byker89, on 28 august 2018 - 16:04, said:

Pai in primul rand, nu am   diploma de politehnica sau de un colegiu universitar strain gen Oxford, Salamanca, Bologna, Erasmus, Technische Universität München ,  Sorbona  sau ETH Zürich   din top 100 universitati recunoscute la nivel mondial, deci nu mi se pare relevanta.  
Nici macar de Malmo nu am diploma.
Cu ce este relevanta diploma pe piata actuala a  muncii in mediul privat spre deosebire de competente si abilitati?



Intentionez sa urmez un curs de  programator  sau sa invat o meserie la care sa ma pricep, gen prin domeniul energetic.
Problema e ca un curs costa bani, vreo cateva mii de euro.
Si trebuie sa rabd vreo cateva luni bune intr-o puscarie de multinationala ca sa  strang banii pentru curs. Asta daca ma angajeaza vreuna ca in ultima vreme dau numai de HR-iste proaste sau angajatori/manageri tepari care nici nu-mi platesc training-ul sau proba, adica trebuie sa-mi rup spatele neplatit  saptamani bune pana la semnarea contractului.
Nu am venit sa cer sfaturi, nici sa cersesc ajutor, ci doar sa prezint realitatea fidela a pietei muncii din Romania, sa vedeti cat de varza sunt multinationalele si cat de contaminate sunt de "romanism" .  
Ne mai miram de ce voteaza romanii cu PSD sau nu se duc deloc la vot.Pai cand vezi care e alternativa liberala....
Multi tineri romani, satui sa mai fie exploatati pe 1600 lei prin call-centere, prefera sa emigreze si sa munceasca ca chelneri pe 2000 euro prin Italia.
Si eu m-as duce, dar nu sunt bun la caratul vaselor.
Dar m-as pricepe la reparat conducte petroliere prin Dubai.
Un curs nu te scoate programator; cel mult code-monkey

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lex404, on 28 august 2018 - 17:51, said:

De aia, cei din vest deschid pentru limbile lor in Romania si dau 1000+

Are you sure?  Din cate stiu eu se platesc salarii romanesti pentru limbile europene vorbite in call-centerele din Romania. Stiu un vorbitor de italiana (roman care a muncit prin Italia) si care e platit "romaneste" intr-un call-center in Pipera.

Chiar m-a intrigat odata ca escrocii de la Wipro (care se ocupa tot cu inchirieri de sclavi outsourcing) cautau vorbitori de daneza, suedeza... limbi din astea si voiau sa le plateasca cu 1500 lei pe luna.
Pai cine stie suedeza, se mai duce sa stea cu casca pe ureche pentru 1500 lei in Romania?  Cine stie limba o taie in secunda doi direct in tara respectiva.

Edited by rosix, 28 August 2018 - 18:23.


#23
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Deja mi-au dat lacrimile de compasiune din cate am citit pana aici. Ce soarta cruda si salbatica bre byker89

 byker89, on 28 august 2018 - 17:23, said:

Pai salariul de 10 000 lei, raportat la nivel european, e ceva mic. Este exact  2151  euro, exact salariul minim pe care il poate lua un instalator meserias din Franta....poate chiar mai mult.
Am auzit de  chelneri pakistanezi de prin Londra   care iau fix atata din bacsisuri.  
Iar la salariul ala se intampla sa-ti creasca un pic standardele de viata si sa te indatorerzi pana-n gat cu rate de sute de mii de euro , asta daca n-ai facut-o pana atunci de pe vremea cand lucrai ca angajat entry-level si nu aveai bani de RATB si chirie si trebuia sa faci imprumut la banca pentru asta, fiindca salariul minim de 1000 lei nu-ti era de ajuns,   asta daca erai tanar provincial venit in Bucuresti aspirant in a lucra intr-un call-center.
Pai si cine te opreste baietel sa pleci la salarii din alea "mari" ? (P.S. Vezi ca nu stii sa faci diferenta intre brut si net. In tarile alea europene de care vorbesti salariul e 99% brut, si taxe 30-50%. Doar la Romanica se vorbeste de net.

Quote

Cu 10 000 lei salariu  nu stiu ce apartament  decent  poti sa-ti iei in Bucuresti cu banii jos fara sa te bagi  la rate. Cele mai ieftine cu 2 camere costa 15 000 euro pe imobiliare.ro, ori tu ca manager ai  2151 euro salariu.  
O masina straina decenta iarasi face cat 5-10 salarii de manager, deci tot trebuie sa te bagi la rate.  
Cum vine asta?
Nu stiu ce poti sa economisesti daca vrei sa traiesti pe picior mare la salariul de manager  , apoi, nu stiu ce viata de lux iti poti asigura in Romania doar cu 2151 euro fiindca banii aia se duc repede, chiar mai repede daca mai ai si gagica din aia siliconata care cere rasfatata.
Adica doctori, ingineri, oameni care fac 50-100.000 euro /an  etc prin Europa fac rate pe 30 ani la cate o casa /apartament, tu ai vrei sa cumperi cash, n-ai nici o calificare, nici o diploma dar te dai de ceasu' mortii ca piata muncii in Romania e sclavagism.

Du-te in Germania sau Anglia ca acolo ai auzit tu ca esti tratat corespunzator. Te duci in primul oras de dupa granita si zici ca esti roman "cetatean european", "si ai drepturi" si iti dau aia si casa si job lejer. Parerea mea ar fi sa refuzi toate job-urile sub 5000 euro si casa neaparat cu piscina. Daca insisti iti gasesc aia ca nu isi permit sa refuze un "cetatean european" valoros ca tine.

[ https://static1.fjcdn.com/comments/Found+the+pic+that+you+should+have+used+_70ae9aa83b960dfd5d6b38c18b680c0a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
https://www.digi24.r...-vietnam-987735

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 rosix, on 28 august 2018 - 18:22, said:


Are you sure?  Din cate stiu eu se platesc salarii romanesti pentru limbile europene vorbite in call-centerele din Romania.
Chiar m-a intrigat odata ca escrocii de la Wipro (care se ocupa tot cu inchirieri de sclavi outsourcing) cautau vorbitori de daneza, suedeza... limbi din astea si voiau sa le plateasca cu 1500 lei pe luna.
Pai cine stie suedeza, se mai duce sa stea cu casca pe ureche pentru 1500 lei in Romania?  Cine stie limba o taie in secunda doi direct in tara respectiva.

Aveam cativa colegi in facultate care lucrau pe Italiana si castigau peste 4000 RON.
Si am si in familie care lucreaza pe altele si sar de 5k, RON.

#26
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Salariul mediu în Germania e vro 2300 net. Deci nu știu ce visezi. Și programatorii la noi sunt mega privilegiați că sunt în top 1%. În Germania sunt în jumătatea de sus și cam atât.

#27
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Urat din partea lor ca te-au mintit privind salariul.
In rest, se pare ca nu ai prea multa experinta in traitul pe cont propriu in Romania. Nu ai nici o calificare, nu aduci nici un skill firmei dar vrei salarii ca in vest doar pentru ca suntem in UE, desi aici viata este mai ieftina si vorbim despre joburi entry-level pe care le poate face cam oricine. Daca erau dispusi sa plateasca salarii ca in vest in call-center, ghici ce, tineau call-center-ul in vest, nu faceau outsourcing in tari mai sarace. Cand esti pe o pozitie de genul asta, esti usor de inlocuit deci nu cred ca poti avea pretentii salariale prea mari. Daca promovezi prin firma pe pozitii mai inalte, vine si plata mai buna, dar pe aceeasi pozitie, slabe sanse sa ti se mareasca salariul doar pentru ca ceri tu, cel putin asta am inteles eu de la prietenii care au lucrat in asa ceva.

#28
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 byker89, on 28 august 2018 - 15:53, said:

Am aplicat recent la un post de agent call-center din firma X  care vinde credite pentru companie de credite Z.
Te-ai gandit daca-ti place ceea ce o sa faci? Facand abstractie de salariu si alte chestii.
Este ceea ce vrei tu sa faci in viitor, sa te specializezi, sa te perfectionezi ? Sau doar iti surade sa fii soarece de birou intr-o multinationala pt ca asa e la moda in ziua de astazi ? Si ca da bine la prieteni... lucrezi la supermegafirma xyz si de fapt stai toata ziua acolo si de fapt n-ai bani de o bere sau de o shaorma.

Poate ai alte pasiuni, alte idealuri, alte preferinte ?
Poate iti place sa gatesti, niste cursuri pt sa-ti iei diploma de bucatar costa 500 lei. Un bucatar cu 1-2 ani experienta sare lejer de 3.000 lei.
Poate iti place sa repari masini ... mecanic auto - idem ca mai sus cu diploma si salariul
De instalator nu mai vorbesc, cunosc personal instalator care ia pe la 8.000 lei pe luna. Are SRL, mai taie facturi , mai lucreaza si la negru, se descurca.
Iarasi in domeniul financiar-contabil sunt salarii destul de ok daca vrei un job neaparat de stat pe scaun 8-12 ore/zi. Si aici nu ma refer sa fii neaparat contabil.
Si exemplele pot continua la nesfarsit.

Oportunitati sunt cu sutele, trebuie doar sa vrei sa inveti ceva.


Daca viitorul tau profesional se poticneste intr-un oarecare job dintr-un oarecare callcenter, nu este deloc bine. Orizontul este mult mai larg.

Edited by Hamutovski, 29 August 2018 - 06:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate