Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

eliberare autorizatie de constructie teren agricol extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
florinuss

florinuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2007
buna ziua.
am un teren agricol pe care trebuie sa constuiesc o platforma de depozitat gunoiul de grajd, am nevoie de autorizatie de constructie, tereneul este extravilan si cu destinatia de fanete, exista vreo posibilitate de a obtine autorizatia fara a scoate terenul, pe care vine construit,  din circuitul agricol,
daca aceasta este posibil va rog specificati-mi legislatia care imi da aceasta posibilitate pentru a o prezenta celor de la biroul urbanism.
va multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La primăria de unde e terenul ai întrebat și tu ?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca da. Platforma aia se poate include la anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole situate în extravilan .

Legea 90/1991

Art. 3. - (1) Construcţiile civile, industriale, agricole, cele pentru susţinerea
instalaţiilor şi utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de
oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizaţiei de
construire, precum şi a reglementărilor privind proiectarea şi executarea
construcţiilor, pentru:


h) lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine,
spaţii de expunere, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, copertine şi
pergole situate pe căile şi spaţiile publice, anexe gospodăreşti, precum şi
anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole situate în extravilan;


▪ Anexe gospodăreşti ale exploataţiilor agricole
Construcţiile situate în zone izolate în extravilan şi îndepărtate de localitatea
de reşedinţă a lucrătorilor agricoli, menite să adăpostească maşini agricole,
utilaje, mici ateliere, scule, alte bunuri ale acestora, inclusiv animale, precum şi
spaţii pentru cazare temporară pe timpul campaniilor agricole.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la AC trebuie sa obtii CU.
Dar ca sa te pui in tema,ceri un CU de informare.

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca faci groapa de gunoi inseamna ca undeva ai un grajdi de animale (adica o firma cu  o activitate). Poti obtine si CU si ulterior AC in baza anexe la expoatatii agricole (daca nu fac cei de la primarie mult pe desteptii) . O probema mai mare e obtinerea avizului de mediu / sanatatea populatiei  (conform OUG.  119/2014) daca ai porci iti trebuie  1000 de metri intre groapa de gunoi si ultima  casa din localitate iar daca ai vite trebuie numai 500 m.

#6
florinuss

florinuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2007

 lestad_25, on 29 august 2018 - 10:48, said:

Daca faci groapa de gunoi inseamna ca undeva ai un grajdi de animale (adica o firma cu  o activitate). Poti obtine si CU si ulterior AC in baza anexe la expoatatii agricole (daca nu fac cei de la primarie mult pe desteptii) . O probema mai mare e obtinerea avizului de mediu / sanatatea populatiei  (conform OUG.  119/2014) daca ai porci iti trebuie  1000 de metri intre groapa de gunoi si ultima  casa din localitate iar daca ai vite trebuie numai 500 m.
buna ziua.
spuneti-mi va rog doar baza legala pentru a imi da autorizatia de constructie fara a fi necesar scoaterea terenului din circuitul agricol.
pentru a le arata celor de la primarie ca trebuie sa imi elibereze autorizatia de constructie fara a mai scoate terenul din circuitul agricol.
multumesc.

#7
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Cand depui pentru C.U, cine va face memoriul justificativ sa scrie conform legi 50/1991 actualizata la zi , iar in titlu sa fie trecut  platforma de gunoi de la exploatatia agricola  mai multe detalii a scris deja  @pasilla..... (nu stiu ce forma ai tu acolo, cum functionezi ....)  luna asta am facu o documentatie asemanatoare (iti trebuie plan de situatie  si studiu geotehnic) iar la sanatatea populatie trebuie sa treci fi in indici lor.  - platforma va trebui sa fie turnata din beton impermeabil. Cere certificatul  pe firma daca vrei sa te folosesti ok de proiectul respectiv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate