Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

stare de inutilitate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Salut
Ma stiti probabil caci am mai scris pe aici. M-am mutat in alta localitate si abia astazi mi-am bagat internet.
Asa cum probabil stiti , eu am mai povestit problemele mele. Insa revin cu un topic pentru ca am neaparat nevoie de sfaturi.
Deci lucrurile stau cam asa : locuiesc doar eu cu taicameo intr-un apartament,  pe diagnostic scrie schizofrenie paranoida,  ma simt fricos , incapabil de a face ceva, lipsit de memorie , imposibil sa ma preocup de ceva ce ma pune in situatia de a ma  intimida, mi-e frica si cand raman singur in casa, initiativa 0, desi e localitatea in care am locuit din 1996 pana in 2012 acum cand m-am intors nu mai cunosc pe nimeni exceptand cativa baieti din care doar 1 singur ce ma mai baga in seama si mai vorbeste cu mine, restul sunt plecati cum e si normal care incotro sa isi faca o soarta,  baietii de pe aici nu mai cunosc nici ei, sala de jocuri unde ma duceam cand eram mai mic a disparut si odata cu ea si locul in care socializam cu oricine , locul ei a fost luat de sali de pacanele si pariuri in care mi-e jena sa intru pentru ca nu obisnuiesc sa pariez + ca intra si tot felul de personaje mai dubioase , mai interlope asa dupa mecla (la sala de jocuri pe calculator inainte macar veneau pasionati de jocuri si internet si care erau mult mai normali), cluburi sau discoteci nu sunt pe aici, sa agat fete pe strada mi se pare nitel de prost gust si in acelasi timp mi-e si frica, ca meserie sau ceva n-am  invatat nimic si nici nu pot retine din cauza injectiilor (rispolept consta 25 mg), am  32 de ani si simt ca daca mai  astept mult  pana gasesc o solutie o sa pi erd chiar orice posibilitate de recuperare si revenire la normal. Practic seara nu fac altceva decat sa dau o tura prin centrul orasului fara sa vorbesc cu nimeni si fara sa am o discutie cu vreun cunoscut/a. De fapt asta fac zilnic. Si  sa  imi fac cunsotiinte noi mi se pare atat de greu.....
Deci ce sfaturi aveti pentru mine , pentru ca simt ca inebunesc cu toate ticurile si fricile mele?

PS: am cateva  terase pe aici prin  zona dar tot asa pline cu cefe late si personaje de care mi-e cam frica sa ma apropii...basca ca bagatul aiurea in seama de unul singur nu e punctul meu forte. Chiar nu vreau sa redevin un dependent de internet ca acum ceva timp.

#2
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

Quote

stare de inutilitate

Nu-ti mai fa griji degeaba - esti foarte util!
Spre exemplu:
Ai creat un nou subiect pe softpedia, pe care vor intra useri. Parte din ei vor fi intampinati de ceva reclame care le vor starni interes pentru click-uit, partea cealalta le creaza primilor conditiile pentru a primi reclame (prin cresterea numarului de accesari a forumului). Acum, dupa toate acestea, utilitatea ta se va vedea in incasarile din publicitate ale forumului pe care cu drag postezi probleme imaginare.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Parca ai mai deschis un topic fix la fel si acolo ai primit tot felul de sfaturi. Nu de sfaturi duci tu lipsa ci de vointa de le urma sau de cineva sa te forteze sa o faci.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am mai deschis insa ce sa faci cand esti complet lipsit de vointa si putinta?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 28 august 2018 - 12:52, said:

Deci ce sfaturi aveti pentru mine , pentru ca simt ca inebunesc cu toate ticurile si fricile mele?

Sfaturile pentru tine sunt sa te apuci de un sport, sa faci ceva activitate fizica sau sa te ocupi cu o pasiune (oricare ar fi ea) si sa incerci sa interactionezi cu niste oameni "pe limba lor" chiar daca risti sa nu afli nimic util de la ei (cu timpul vei intalni si oameni cu care sa poti schimba o vorba).  Si poti sa continui sa scrii pe aici sau chiar sa-ti faci un blog propriu in care sa te exprimi.
Daca esti credincios, poti merge si pe la Biserica (n-am auzit pe nimeni sa fie dat afara de acolo)... In masura in care ai ceva natura prin preajma - fa-ti un obicei sa mergi pe acolo, sa te plimbi pur si simplu, sa pescuiesti sau sa arunci cu pietre in balta (daca exista).

Fricile nu se rezolva decat interactionand cu mediul si stand cat mai putin prizonier in propriul tau psihic, care iti furnizeaza astfel de teme de gandire.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mă karaxe

Din ce rețin eu tu ești de prin Slatina. Zona aia.

Ia vezi că avem un coleg de forum neaceasca85 https://forum.softpe...06-neaceasca85/

Roagă-l să-l ajuți pe la magazin acolo pe la buticul lui că poate devii util.
Mai trec grijile angoasele știi ce zic ?

Edited by waterman, 28 August 2018 - 13:28.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Ai nevoie de blues baiete.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/109uO2EV6RM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postkarax, on 28 august 2018 - 12:52, said:

ca meserie sau ceva n-am  invatat nimic si nici nu pot retine din cauza injectiilor (rispolept consta 25 mg)

E de fapt lene. Te preocupă mult prea mult persoane și situații care sunt absolut irelevante pentru tine și pentru viitorul tău.

Așteptăm cu nerăbdare următorul thread de tânguieli fără nicio rezolvare online.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Iti permiti sa ai un caine? Eu nu, poate de lene, un motan e mai lejer. Al meu nu iese din casa. Pentru inceput, ti-as recomanda un animal de companie, as zice sa fie un caine daca ai conditii si pentru el. Un animal de companie te asculta, chiar daca debitezi ineptii, poti sa ii spui ce vrei, nu poarta vorba!
E si asta "un fel de socializare".
In plus, cand iesi cu el la plimbare, poti intalni alti detinatori de caini, mai schimbati o vorba...

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postkarax, on 28 august 2018 - 13:07, said:

Am mai deschis insa ce sa faci cand esti complet lipsit de vointa si putinta?

...dar să deschizi subiecte de discuție ai „voință și putință”???
...dar să ai 4884 postări ai „voință și putință”???

iote cum videm noi că ceva e putred în elocvența cu care-ți faci cunoscută medicația...
iar dependența de net a devenit boala acestui început de secol! nu-i numai a ta, nu te mai amăgi singurel...

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015
Apuca-te de tenis

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postaltuser09, on 28 august 2018 - 13:34, said:

Iti permiti sa ai un caine? Eu nu, poate de lene, un motan e mai lejer. Al meu nu iese din casa. Pentru inceput, ti-as recomanda un animal de companie, as zice sa fie un caine daca ai conditii si pentru el. Un animal de companie te asculta, chiar daca debitezi ineptii, poti sa ii spui ce vrei, nu poarta vorba!
E si asta "un fel de socializare".
In plus, cand iesi cu el la plimbare, poti intalni alti detinatori de caini, mai schimbati o vorba...

io aș reformula:
-își permite un câine un stăpân plângăcios?
-în plus când te va lua cu el la plimbare, poate întâlni deținători de stăpâni și va mai socializa și el, bietul „cane”

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgushpi, on 28 august 2018 - 13:36, said:


...dar să deschizi subiecte de discuție ai „voință și putință”???
...dar să ai 4884 postări ai „voință și putință”???

iote cum videm noi că ceva e putred în elocvența cu care-ți faci cunoscută medicația...
iar dependența de net a devenit boala acestui început de secol! nu-i numai a ta, nu te mai amăgi singurel...
Pai asta e usor , da ia sa  ma pui sa ma concentrez sa retin date sau sa fac calcule. Mai ales la calcule ma apuca o panica , nu stiu cum, de nu ma pot concentra si din cauza asta am pi erdut pana si cele mai elementare meserii, ca au mai fost oportunitati de joburi.

View Postwaterman, on 28 august 2018 - 13:24, said:

Mă karaxe

Din ce rețin eu tu ești de prin Slatina. Zona aia.

Ia vezi că avem un coleg de forum neaceasca85 https://forum.softpe...06-neaceasca85/

Roagă-l să-l ajuți pe la magazin acolo pe la buticul lui că poate devii util.
Mai trec grijile angoasele știi ce zic ?
Il stiu insa nu stau  in slatina

View PostA10Warthog, on 28 august 2018 - 13:33, said:


E de fapt lene. Te preocupă mult prea mult persoane și situații care sunt absolut irelevante pentru tine și pentru viitorul tău.

Așteptăm cu nerăbdare următorul thread de tânguieli fără nicio rezolvare online.
Irelevante n-as zice pentru ca ma preocupa situatii care au de obicei legatura cu mine  .... posibile situatii in care ma pot umple de penibil si tocmai de aia ma intimidez.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 28 august 2018 - 13:44, said:

Pai asta e usor , da ia sa  ma pui sa ma concentrez sa retin date sau sa fac calcule. Mai ales la calcule ma apuca o panica , ...

Ai mah termina cu porostiile.
Cine ti-a bagat in cap tampeniile astea?
Atata vreme cat constientizezi, cat scrii, e doar problema de exrcitiu
Lasa puturoseala

#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postkarax, on 28 august 2018 - 13:07, said:

Am mai deschis insa ce sa faci cand esti complet lipsit de vointa si putinta?
Incepi la pas. Daca ai putut sa doresti sa ceri ajutor poti sa il si pui in practica, inceputul e mai greu. Sa stii ca indiferent cate mii de sfaturi bune ai primi nimeni nu va putea face absolut nimic in locul tau.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar unde te-ai mutat bre ?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 28 august 2018 - 13:07, said:

Am mai deschis insa ce sa faci cand esti complet lipsit de vointa si putinta?
Iei in considerare ce ti s-a spus de ani de zile de cand tot readuci pe tapet asta. Deja esti ca in poveste, nu te mai crede nimeni chiar daca ar fi adevarat.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTsunnnami, on 28 august 2018 - 13:39, said:

Apuca-te de tenis
T de la tenis ?

Posted Image

Edited by waterman, 28 August 2018 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate