Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Suc de mere din livada

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
M-ar interesa cateva detalii privitoare la zdrobitorul de mere: ce putere si ce turatie are motorul si ce diametru si lungime are cilindrul cu holzsurbuburi care zdrobeste efectiv merele.

#38
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postain, on 28 august 2018 - 12:56, said:

M-ar interesa cateva detalii privitoare la zdrobitorul de mere: ce putere si ce turatie are motorul si ce diametru si lungime are cilindrul cu holzsurbuburi care zdrobeste efectiv merele.
ain, mareste poza nr.3, unde se vede mai clar motorul electric cureaua si cercul ala mare care face reducere la turatiile motorului. nu mai tin minte acum turatiile trebuie sa merg la vila si sa vad, diametrul cilindrului este de 150 mm, lungime 300 mm axa din inox pe care se imbraca rulmentii 20mm, axa rece prin centrul cilindrului din stejar, iar ca sa am o siguranta in lucru pe capetele cilindrului sunt imbracate inele din inox taiate din teava diametrul de 150 mm care au o latime de 15 mm, clar ca fara lucru la strung nu e posibil ajustarea....

Edited by gherundii, 28 August 2018 - 13:19.


#39
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Asa e, marind se vede motorul, dar nu-l recunosc, deci nu-i pot stii puterea.
AM intrebat deoarece sunt si eu interesat sa-mi fac asa ceva, Insa cu un motor mai mic, reducand lungimea cilindrului ce face zdrobirea. Ideea e ca daca zdrobeste mai putine mere simultan ar necesita o putere mai mica.
Ca sa pastrez similitudinea, ar trebui sa pastrez constante doar diametrul cilindrului de zdrobire si turatia acestuia.
Merci pentru ajutor.

Edited by ain, 28 August 2018 - 13:37.


#40
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postain, on 28 august 2018 - 13:24, said:

Asa e, marind se vede motorul, dar nu-l recunosc, deci nu-i pot stii puterea.
AM intrebat deoarece sunt si eu interesat sa-mi fac asa ceva, Insa cu un motor mai mic, reducand lungimea cilindrului ce face zdrobirea. Ideea e ca daca zdrobeste mai putine mere simultan ar necesita o putere mai mica.
Ca sa pastrez similitudinea, ar trebui sa pastrez constante doar diametrul cilindrului de rotire si turatia acestuia.
Merci pentru ajutor.

am uitat sa scriu, puterea motorului e ceva de genul 500 WT, dar vreau sa zic ca principalul secret este in curba cuvei unde nimereste marul, eventual as putea desface rulmentii ca sa-ti fac un sablon, o mostra pe carton copiata de pe original de la mine, pana am ajuns la forma aceasta perfecta am stricat vre-o trei cuve (din lemn)

ain, iata cam asa in proiectie, acolo unde sunt 1-2 mm numai atat ca sa nu se atinga surupurile la rotire de cuva

Attached Files


Edited by gherundii, 28 August 2018 - 13:44.


#41
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
eu am luat razatoarea gata facuta de la vecini  https://piesesiunelt...rofesionala.jpg

am folosit teascul metalic de struguri, nu a iesit decat vreo 30-35% suc cu aproximativ 14-15 grade brix

l-am bagat direct la damigeana cu palnie de fermentatie, a iesit un fel de cidru (au trecut doar 5 saptamani), dar seamana la gust cu alea "hard cider" englezesti, foarte sec si cu vreo 7 grade alcoolice

ce se gaseste in magazine cu numele de cidru tip Strongbow nu are nici o legatura, are doar 25% zeama de mere si restul apa cu zahar, alcool si arome...

Edited by Oxigen1234, 28 August 2018 - 14:19.


#42
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View PostOxigen1234, on 28 august 2018 - 14:10, said:

eu am luat razatoarea gata facuta de la vecini  https://piesesiunelt...rofesionala.jpg

am folosit teascul metalic de struguri, nu a iesit decat vreo 30-35% suc cu aproximativ 14-15 grade brix

l-am bagat direct la damigeana cu palnie de fermentatie, a iesit un fel de cidru (au trecut doar 5 saptamani), dar seamana la gust cu alea "hard cider" englezesti, foarte sec si cu vreo 7 grade alcoolice

ce se gaseste in magazine cu numele de cidru tip Strongbow nu are nici o legatura, are doar 25% zeama de mere si restul apa cu zahar, alcool si arome...
e bine, dar la mine drumul de scurgere a sucului este numai din inox alimentar, cu exceptia butoiului din plastic unde el se afla foarte putin!

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
1. Se poate folosi cu succes un tocator de resturi vegetale pentru gradina, de ex:
Attached File  tocator.JPG   27.27K   8 downloads
2 Sucul de mere, caseaza foarte rapid si da in fierbere. Cum il poti conserva? Nu ma refer la doua-trei zile, ci pe perioade mai lungi.

#44
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View PostOxigen1234, on 28 august 2018 - 14:10, said:

eu am luat razatoarea gata facuta de la vecini  https://piesesiunelt...rofesionala.jpg

am folosit teascul metalic de struguri, nu a iesit decat vreo 30-35% suc cu aproximativ 14-15 grade brix

l-am bagat direct la damigeana cu palnie de fermentatie, a iesit un fel de cidru (au trecut doar 5 saptamani), dar seamana la gust cu alea "hard cider" englezesti, foarte sec si cu vreo 7 grade alcoolice

ce se gaseste in magazine cu numele de cidru tip Strongbow nu are nici o legatura, are doar 25% zeama de mere si restul apa cu zahar, alcool si arome...
Daca nu ma gresesc cam 5-6 ani in urma am practicat sa fac cidru, in primul an a iesit f.sec, in al doilea an am adaugat zahar si aesit mai gustos, dar si mai tare, pe urma am refuzat sa mai fac, am un vin destul de gustos !!!

#45
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmyshyk, on 28 august 2018 - 16:39, said:

2 Sucul de mere, caseaza foarte rapid si da in fierbere. Cum il poti conserva? Nu ma refer la doua-trei zile, ci pe perioade mai lungi.



#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai folosit tu personal vreodata metoda? Ca daca nu, iti spun eu ca la mere "e povesti".

#47
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
e bun si vinul, e bun si cidrul, m-am saturat sa las sa putrezeasca zeci de kg de mere in fiecare an, mai bine il fac cidru si il dau gratis la prieteni, colegi, vecini

nu poti sa mananci 20 galeti de mere pe saptamana, am otet de mere pentru zeci de ani, dar cidrul se bea tot pana in primavara

fierberea distruge vitaminele, adaugarea de conservanti (sulf samd.) e toxica, singura metoda pe care o folosesc pentru a conserva sucul proaspat de fructe - pungi "dublu ziplock" (de ex. ikea) sau sticle de plastic la congelator

ultima gaselnita - pungi de cuburi de gheata umplute cu suc - rup punga si pun in pahar cateva cuburi, eventual cu putina apa minerala

Edited by Oxigen1234, 29 August 2018 - 08:10.


#48
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View PostOxigen1234, on 29 august 2018 - 08:01, said:

e bun si vinul, e bun si cidrul, m-am saturat sa las sa putrezeasca zeci de kg de mere in fiecare an, mai bine il fac cidru si il dau gratis la prieteni, colegi, vecini

nu poti sa mananci 20 galeti de mere pe saptamana, am otet de mere pentru zeci de ani, dar cidrul se bea tot pana in primavara

fierberea distruge vitaminele, adaugarea de conservanti (sulf samd.) e toxica, singura metoda pe care o folosesc pentru a conserva sucul proaspat de fructe - pungi "dublu ziplock" (de ex. ikea) sau sticle de plastic la congelator

ultima gaselnita - pungi de cuburi de gheata umplute cu suc - rup punga si pun in pahar cateva cuburi, eventual cu putina apa minerala

Sa stii ca sunt de acord cu tine, si mie imi pare rau sa arunc merele, dar sa pomenesc cumva sotiei ca as dori sa-i iau o parte din congelator imi face valiza in trei minute, Posted Image ,aia e imparatia ei, vinete coapte, ardei copti, marar, petrunjel, fructe de padure si altele care si asa nu-i incap in doua congelatoare, si pe urma eu pentru mine las numai 50 litri de suc, (unde-i pun daca nu-i fierb?) restul pe la rude si la otet (40l), asa ca alta iesire nu prea am.
Ce tine de cidru, la mine pina in primavara abea se limpezea, caci nu avea nici un fel de chimicate, iar primavara decupam damigeana de sticla de 20l si cidrul era ca paharul de suc din prima postare!!!

#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmyshyk, on 29 august 2018 - 08:00, said:

Ai folosit tu personal vreodata metoda? Ca daca nu, iti spun eu ca la mere "e povesti".

E povesti rusesti, am folosit la mere si e OK.

#50
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@gherundii - Ce tine de cidru, la mine pina in primavara abea se limpezea, caci nu avea nici un fel de chimicate, iar primavara decupam damigeana de sticla de 20l si cidrul era ca paharul de suc din prima postare!!!

asta nu am inteles, adica nu fierbe? ramane dulce? sau ai vrea sa isi schimbe culoarea?

nu se limpezeste de tot niciodata, doar daca il filtrezi (filtre in placi pentru vin) - daca cumperi cidru organic (organic hard cider) la 10 euro sticla, si el e tot putin tulbure
http://1.bp.blogspot...00/DSCN1237.JPG

repet, nu are nici o legatura cu bauturile din magazine care se numesc "cidru", alea sunt sucuri cu chimicale

dupa ce il storc primele 3-4 saptamani il tin in casa si sunt peste 20 grade, fierbe pana se oprestede tot, apoi il trag in alta damigeana fara drojdie jos, in pivnita, si dupa inca 3-4 saptamani incep sa il beau, dupa ce il tin cateva ore in frigider sa se raceasca bine

nu este deloc acru (ca otetul) dar este extra-sec, nu e absolut deloc dulce, si are gust usor amar de coaja de mar

la 6-8 grade alcoolice trebuie baut pana vine caldura vara urmatoare ca nu are cum sa tina

teoretic poate fi chiar invechit in butoi de stejar, dar mie nu imi place nici vinul cand e baricat, deci nu voi incerca asta

Edited by Oxigen1234, 29 August 2018 - 12:40.


#51
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Am gasit un mic video cum lucreaza zdrobitorul de mere de la prima tura, dar nu stiu cum sa-l atasez!!!

#52
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Îl pui pe un host extern, (ex: YouTube) iar în topic pui link.

#53
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View PostOxigen1234, on 29 august 2018 - 12:19, said:

@gherundii - Ce tine de cidru, la mine pina in primavara abea se limpezea, caci nu avea nici un fel de chimicate, iar primavara decupam damigeana de sticla de 20l si cidrul era ca paharul de suc din prima postare!!!

asta nu am inteles, adica nu fierbe? ramane dulce? sau ai vrea sa isi schimbe culoarea?

https://headoverbeer...03/img_3730.jpg
nu se limpezeste de tot niciodata, doar daca il filtrezi (filtre in placi pentru vin) - daca cumperi cidru organic (organic hard cider) la 10 euro sticla, si el e tot putin tulbure

repet, nu are nici o legatura cu bauturile din magazine care se numesc "cidru", alea sunt sucuri cu chimicale

dupa ce il storc primele 3-4 saptamani il tin in casa si sunt peste 20 grade, fierbe pana se oprestede tot, apoi il trag in alta damigeana fara drojdie jos, in pivnita, si dupa inca 3-4 saptamani incep sa il beau, dupa ce il tin cateva ore in frigider sa se raceasca bine

nu este deloc acru (ca otetul) dar este extra-sec, nu e absolut deloc dulce, si are gust usor amar de coaja de mar

la 6-8 grade alcoolice trebuie baut pana vine caldura vara urmatoare ca nu are cum sa tina

teoretic poate fi chiar invechit in butoi de stejar, dar mie nu imi place nici vinul cand e baricat, deci nu voi incerca asta
Procedura la cidru e una asemenea ca la tine +/-, cu simpla diferenta ca eu mai pun si un furtun la dop pe care-l pun intrun pahar cu apa, pentru o calitate mai buna a cidrului, dar se limpezeste destul de greu, februarie-martie!!!

View Postscaiba, on 29 august 2018 - 13:09, said:

Îl pui pe un host extern, (ex: YouTube) iar în topic pui link.
o sa incerc, multumesc!

#54
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postgherundii, on 29 august 2018 - 12:27, said:

Am gasit un mic video cum lucreaza zdrobitorul de mere de la prima tura, dar nu stiu cum sa-l atasez!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qp9tB1kfP9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QlavpRvG5MY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu atrageti atentie mare la calitatea filmului, nu e specialitatea casei, dar pentru a avea o idee mai buna de proces.

Edited by gherundii, 29 August 2018 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate