Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Suc de mere din livada

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postlaffin, on 28 august 2018 - 09:14, said:

ultima poza?

Ultima poza este ceea ce a fost dat la teasc, adica dupa ce am presat si am stoars sucul mezul de mere le arunc la gunoi !

#20
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Ideea e ca prima pasta de mere cum se obtine? Atunci nu se produce niciun pic de suc? Cand o bagi la chestia aia actionata de motor

#21
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nu prea inteleg cum toaca agregatul ala.Poate pui niste poze mai relevante.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgherundii, on 28 august 2018 - 10:47, said:


Ultima poza este ceea ce a fost dat la teasc, adica dupa ce am presat si am stoars sucul mezul de mere le arunc la gunoi !

Tocatorul ala nu are gheare de tocare.. doar tamburul ala, acoperit cu hartie si atat?

#23
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
S-ar putea ca holsuruburile sa joace rol de gheare de tocare. Nu se vede prea bine daca au fost insurubate pana la capat sau au fost lasate afara cam 1-2 cm.
Pana nu ne spune cum toaca tamburul ala, nu putem decat sa ghicim.

Edited by florinbad, 28 August 2018 - 11:39.


#24
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Deci revin la subiect mai detatliat, zdrobitorul e foarte simplu, valul rotund care se roteste are pe el insurubate suruburi din inox, in trei randuri peste 120 grade, randurile intre ele sunt delasate cu 5 mm pentru ca in timpul rotirii sa nu ramana loc liber. de inaltimea suruburilor depinde cat de mare ese fractia macinata de mar, in cazul meu inaltimea suruburilor  pe valul de stejar este de 4 mm. Curbura cuvei din inox nu e una intimplatoare, marul nimerind in cuva este ingitit si macinat fiindca curbura jos se apropie de valul cu suruburi pina la un milimetru.
In privinta sucului,  eu pana presez la teasc, sotia pune sucul la fiert in cazane (ceaune) de 3-4-5 litri, il aduce la temperatura de fierbere, scoate spuma de deasupra cu lingura din aia cu gauri, apoi le toarne in sticle de un litru, le trage capacul si le pune undeva in garaj pana se racesc, apoi eu le cobor in beci, asta-i toata procedura. Sucul nu e trecut prin filtru, am o plasa din inox fina si prin ea strecuram cand este pus la fiert. Cam asa !!! multumesc !

#25
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Cred că cuțitele sunt pe tamburul de sub ceea ce se vede în fotografie - acela are cred rolul de a împiedica ca o parte din merele ce se toacă să fie aruncate în afara cuvei - vertical . Foarte reușită ... o adaptare a ceea ce se gasește în comerț cu imbunatațiri evidente la randament și calitatea mărunțirii .
P.S. Bad post ... a apărut și completarea ....

Edited by cipaul66, 28 August 2018 - 11:46.


#26
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Rosix, Unde vezi hartie, in ce poza?

#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
In a doua fotografie, lemnul acela portocaliu seamana cu o hartie cerata, mulata pe tambur.

#28
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Iata, am gasit, seamana cu aia de la care am luat ideea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZ3W6PPsEgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gherundii, 28 August 2018 - 11:56.


#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postgherundii, on 28 august 2018 - 11:41, said:

Deci revin la subiect mai detatliat, zdrobitorul e foarte simplu, valul rotund care se roteste are pe el insurubate suruburi din inox, in trei randuri peste 120 grade, randurile intre ele sunt delasate cu 5 mm pentru ca in timpul rotirii sa nu ramana loc liber. de inaltimea suruburilor depinde cat de mare ese fractia macinata de mar, in cazul meu inaltimea suruburilor  pe valul de stejar este de 4 mm. Curbura cuvei din inox nu e una intimplatoare, marul nimerind in cuva este ingitit si macinat fiindca curbura jos se apropie de valul cu suruburi pina la un milimetru.
In privinta sucului,  eu pana presez la teasc, sotia pune sucul la fiert in cazane (ceaune) de 3-4-5 litri, il aduce la temperatura de fierbere, scoate spuma de deasupra cu lingura din aia cu gauri, apoi le toarne in sticle de un litru, le trage capacul si le pune undeva in garaj pana se racesc, apoi eu le cobor in beci, asta-i toata procedura. Sucul nu e trecut prin filtru, am o plasa din inox fina si prin ea strecuram cand este pus la fiert. Cam asa !!! multumesc !
Deci suc de mere fiert inainte, nu la bain marie...ce gust mai are? mai pui ceva zahar/miere?

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgherundii, on 28 august 2018 - 11:41, said:

...sotia pune sucul la fiert in cazane (ceaune) de 3-4-5 litri, il aduce la temperatura de fierbere, ...

după 60*C vitaminele dispar... subit...
dacă fierbi sucul rămâi cu cu aroma... e bună și aia..., ține de sete - întreține diabetul...

(ăsta fu un preambul la soluția mea de valorificare a merelor în exces: ȚUICAAA!!!)

#31
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postpahai, on 28 august 2018 - 11:15, said:

Ideea e ca prima pasta de mere cum se obtine? Atunci nu se produce niciun pic de suc? Cand o bagi la chestia aia actionata de motor
am mai scris, merele se arunca in zdrobitor care le face pasta, o presez la teasc si ese sucul....

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
PS: acu zi și mie/nouă - de ești amabil, CUM mama naibii merele tale nu-s pline de: furnici, urechelnițe, ouă de viespi, putregai galben/maro/etc??? :o

#33
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postd-ardeleanu, on 28 august 2018 - 11:55, said:

Deci suc de mere fiert inainte, nu la bain marie...ce gust mai are? mai pui ceva zahar/miere?
Da o fi mai putin vitamine, dar mai putina chimie ca alea din marketuri..., nu pun nimic in suc nici zahar si nici miere, este f. dulce si asa, cand deschid pentru consum adaug apa minerala caci e f. dulce

View Postgushpi, on 28 august 2018 - 12:03, said:

PS: acu zi și mie/nouă - de ești amabil, CUM mama naibii merele tale nu-s pline de: furnici, urechelnițe, ouă de viespi, putregai galben/maro/etc??? Posted Image
Nu sunt ideale nici la mine, pe alocuri si au viermi, dar nu sunt bolnave fiindca in primele faze pana apare rodul le dau si eu cu tratamente , ba chiar am mai luat si sfaturi de aici de pe forum, dar nu exagerez...

View Postcorsa, on 28 august 2018 - 11:16, said:

Nu prea inteleg cum toaca agregatul ala.Poate pui niste poze mai relevante.
Vezi linkul atasat mai sus...

#34
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Presa mea de struguri s-a stricat, asa ca anul asta am folosit toata productia din curte pentru a face tuica. Stau undeva in Raova si am doi meri batrani care au rod prost ( mere mici care de multe ori cad jos inainte sa ajunga la maturitate), din 50 de kg cat am cules din copaci am facut undeva la 5 kg de tuica.
Nu se compara cu prunele, tescovina sau macar corcodusele dar decat sa le las sa putrezeasca pe jos....tot e ceva, eu unul le toc la robotul de bucatarie ca sa grabesc fermentarea borhotului.

Edited by doxan, 28 August 2018 - 12:28.


#35
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Pentru sucul de mere se folosesc doar anumite soiuri? Am un unchi care are si el o mica livada la tara si nu valorifica deloc merele (bine, le vinde cu sacii la niste magraoni). I-am zis anul trecut sa faca suc sau ceva din ele si a spus ca merele lui nu se preteaza ca sunt "fainoase".

Edited by Bibulus, 28 August 2018 - 12:45.


#36
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postdoxan, on 28 august 2018 - 12:21, said:

Presa mea de struguri s-a stricat, asa ca anul asta am folosit toata productia din curte pentru a face tuica. Stau undeva in Raova si am doi meri batrani care au rod prost ( mere mici care de multe ori cad jos inainte sa ajunga la maturitate), din 50 de kg cat am cules din copaci am facut undeva la 5 kg de tuica.
Nu se compara cu prunele, tescovina sau macar corcodusele dar decat sa le las sa putrezeasca pe jos....tot e ceva, eu unul le toc la robotul de bucatarie ca sa grabesc fermentarea borhotului.

Si pe la noi altii practica sa faca tuica din mere, o distileaza de doua ori, sa iasa mai tare, asa cum era o bautura pe timpurile sovietice îi ziceau KALIVADOS, dar eu fiindca nu prea am prune/perje prefer sa fac tuica de vin, citisei undeva ca tuica din mere trebuie facuta fare seminte, adica miezul merelor se arunca si borhotul se face fara seminte, altmineri ar fi daunatoare, si de aia nu sunt pentru tuica de mere!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate