Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa (D?), P + E, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
Buna tuturor,

Sunt intr-o mica dilema legata de pozitionarea casei pe parcela si speram sa obtin un feedback si de utilizatorii activi de pe forum.

Parcela de teren, este de 600mp, in forma de trapez, cu dimensiuni aproximative: 24 : 24 : 27 : 25 (aproape un patrat).
Panta este de aproximativ 3m de V catre E.
Caile de access la E si la V
N si S alte parcele.

Am plecat din start cu idea sa asez casa pe coltul NE:
Avantaje:
- obtin un spatiu verde pe directia SE, cu soare in mare parte din zi
- reduc la minimum zona NE pentru ca oricum nu va creste mare lucru
- cum am mai precizat, imi doresc un garaj la demisol (ma ajuta panta care pe partea de nord e mai abrupta). Stiu ca e foarte scump sunt constient, dar sunt dispus sa imi asum acest cost.
- casa va beneficia de mai mult soare (desi pe parcela de la sud va construi vecinul iar parcelele nu sunt mari)

Dezavantaje:-
- structura de rezistenta a garajului presupun ca va fi mai complicata (o grinda imensa )
- spatiu rezultat in garaj ar fi ceva mai mare decat imi doresc
- un demisol partial (garajul) , fara access din interior e suficient pentru mine dar pentru ca forma casei nu e chiar un dreptunghi asta va complica inutil treptele fundatiei.
- terasa va fi la living si insorita in mare parte din zi. Vara (cand se foloseste cel mai mult terasa) nu va fi utilizabila pe parcursul zilei.
- platforma acces garaj mai scurta, va incapea doar o masina + cea din garaj

Casa asezata pe coltul de la SE
Avantaje
- un demisol mai mic, fix cat cam nevoie pentru un garaj
- accesul catre garaj s-ar face de o platforma betonata mai lunga (datorita formei terenului) care imi va permite parcarea pe ea a inca 2 masini (am 2 masini, si ma mai gandesc la persoanele care pot veni in vizita)
- terasa spre nord, cu access din bucatarie, umbra tot timpul si o priveliste superba catre NV
Dezavantaje
- pierd ceva soare pe cativa zeci de metri patrati de curte. Nu stiu cat de bine se dezvolta gazonul spre nord, + ceva pomisori ( ne dorim cativa pomi fructiferi.
- gradul de insorire a case va scadea

Arhitectul a recomandat coltul de nord NE pentru a exploata la maxim sudul, insa e de acord ca nu e un beneficiu major in contexul dat.
Tot el a recomandat si o a 3 a varianta: sa facem accesul dinspre E si sa lasam toata partea de V si SV libera pentru curte.
El este bine intentionat si incearca sa ma convinga sa renunt la demisol si imi propune ca facand accesul auto prin E  unde terenul este mai drept insa trebuie sa inconjor mai mult.

Am atasat cateva poze sa pot exemplifica mai bine ce am scris mai sus.
Ignorati "Randarile" sunt doar niste chestii facute de mine intr-un soft ca sa pot sa vizualizez mai bine problema si sa iau o decizie

Toate bune.

Attached Files


Edited by dacu_online, 17 May 2019 - 11:40.


#38
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am preferat sa-mi fac 'curtea' mai mare spre N..in spatele casei..in partea opusa accesului in curte. In spate, pe nord am 1 'patrat' de teren de 20-22m pe 17-18...Acolo o sa am un foisor/pergola..gratar..copacei..etc.

Masina o parchez afara in cealalta parte a casei..aproape de drum..(n-am garaj..nici nu simt nevoia). Cat priveste gazonul..sunt diferite tipuri..carora le place mai mult..sau mai putin soarele/umbra. La mine creste la fel de bine si cel care nu vede soarele deloc (zona ascunsa in umbra casei).

Eu unu nu ma omor cu soarele..mai ales vara..prefer umbra de pe terasa..plus ca si pozitionarea terenului..si view-ul asupra orasului m-au 'fortat' sa am planul asta de amplasament in teren.

Daca tot ai garaj..eu mi-as face accesul cat mai comod in el..iar cat priveste curtea..depinde cat de mult va place sa stati in soare..sau cat il suportati..Eu am preferat terasa si zona in care stau mai mult..sa fie pe vest..nord-vest.

Attached Files


Edited by manghels, 17 May 2019 - 12:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate