Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa (D?), P + E, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
asa e, dar santierul nu e chiar farmacie.
Nu tot timpul vei ajunge dupa 10 randuri de caramizi la 250cm exact.
Daca vei avea 252-253cm .. .centura poate fi turnata cu 2-3cm mai mult.. ajungi la 280

#20
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
E clar ca nu construim lasere sa fie la mm treaba. :)
Dar ma gandeam ca la nivel de proiect / documentatie se lucreaza cu dimensiunile teoretice / cele din fise tehnice. Altfel nu vad sensul lui 2.80.. ar putea pune in documentatie la fel de bine 275.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Pune 280 (centura cu inaltime 30 cm) si apoi la implementare jonglezi din inaltimea centurii ca sa iasa 280.

Inca ceva: la mine in proiect, toate placile de beton erau date de 13 cm grosime, dar au iesit mai aproape de 15 cm grosime.

#22
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
Salutare tutuor,

Lucrurile merg incet cu proiectul, insa asta e doar din cauza mea Posted Image
Am lucrat putin cu arhitectul, am facut mici ajustari, un geam suplimentar etc.insa compartimentarea este 99% cea din posturile trecute.
Am discutat despre inaltarea parterului si se pare ca o treapta suplimentara este in regula.

Am atasat noile compartimentari. Aceste draft-uri au foarte multe cote si dimensiuni. Eu le-am cerut Posted Image

Arhitectul a generat niste fatade default (pe care le-am atasat, in cazul in care aveti vreun comentariu), urmand ca in perioada urmatoare sa se ocupe de partea "artistica". L-am rugat sa nu intre foarte mult in detalii.


Am totusi cateva intrebari:

Are sens sa ma complic cu dimensiunile ferestrelor? Evident ele nu vor fi mari insa are sens sa ma invart in jurul unor dimensiuni standard? Arhitectul vad ca a inceput sa incerce diferite dimensiuni atipice..
Ma gandeam sa folosim blocuri ceramice BSK 25 sau ceva similar. Asta ar insemna ca niste dimensiuni de goluri pentru geamuri realizate din intregi sau jumatati: 1500 x 1250. Stiu ca pe santier nu o sa iasa dimensiunile astea, si ar trebui sa fiu multumit daca diferentele pe teren nu vor depasi cativa centimetri.

Legat de ferestre. Credeti ca se poate face o economie semnificativa intre un geam dublu (un singur gol) sau doua geamuri simple despartie de un spalet de caramizi?

Attached Files



#23
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
In general lumea tinde spre spatii vitrate mai generoase..Cel putin cam asta vad in ceea ce se construieste..Eu am mers pe 'multiplu' de 80 ..pe latime (1.6 la dormitoare), 0.8 la bai si CT..si aprox ~2.5 latime pe la living / balcon. Inaltimea e de 1.4 pe parter si 1.2 pe etaj..daca nu ma insel..Mai am si geamuri fixe de 0.8 pe 2 la living, sau 1.6 pe 2 la bucatarie..

Edited by manghels, 09 May 2019 - 10:45.


#24
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Fara spalet. Mergi pe tripan cu profil de min 96 mm cu sticla de 6mm (daca se poate $$$)

#25
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Dressingul de la dormitorul matrimonial l-aș lăsa comun ,cu intrare din hol.
Iar la fațada principala as pune 3 coloane la balconul din fata pentru design și susținerea acoperișului de peste balcon, ca sa nu ai probleme in timp cu apa și zăpadă ce se poate aduna in acest balcon.

#26
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009

 manghels, on 09 mai 2019 - 10:39, said:

In general lumea tinde spre spatii vitrate mai generoase..Cel putin cam asta vad in ceea ce se construieste..Eu am mers pe 'multiplu' de 80 ..pe latime (1.6 la dormitoare), 0.8 la bai si CT..si aprox ~2.5 latime pe la living / balcon. Inaltimea e de 1.4 pe parter si 1.2 pe etaj..daca nu ma insel..Mai am si geamuri fixe de 0.8 pe 2 la living, sau 1.6 pe 2 la bucatarie..
Deci sunt in parametri. Pe aici se invart si deshiderile propuse. Multumesc.

 danmannx, on 09 mai 2019 - 11:06, said:

Fara spalet. Mergi pe tripan cu profil de min 96 mm cu sticla de 6mm (daca se poate $$$)
Eu incerc sa imi dau seama daca sunt costuri mai mari si cam cu cat, pentru acelasi profil/sticla. Ideala este configuratia propusa de tine dar trebuie sa ma uit si in portofel pentru asta :) Oricum degeaba pun tripan daca in rest izolez cu polistiren de 10 (glumesc, sper sa fie cel putin 15 doar zic )

 roman_roman, on 10 mai 2019 - 09:33, said:

Dressingul de la dormitorul matrimonial l-aș lăsa comun ,cu intrare din hol.
Iar la fațada principala as pune 3 coloane la balconul din fata pentru design și susținerea acoperișului de peste balcon, ca sa nu ai probleme in timp cu apa și zăpadă ce se poate aduna in acest balcon.
Da, dresingul comun este o optiune. In principiu acela va fi un spatiu pentru doamna.., ideal cu o oglinda mare etc. si am plecat de la principiul ca va fi access din dormitor. Insa o usa pe acelasi perete reduce optiunile de mobilare...
Voi discuta idea coloanelor cu arhitectul la urmatoare intalnire, Multumesc

#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca doamna dorește acel spatiu separat atunci lasa așa. Și a mea nevasta m-a disperat cu oglinzile prin casa , pe ușa de la baie, sifoniere ,hol . Mai era să-mi ceară să-i pun pe tavan :)

#28
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Aia de pe tavan era cea mai interesanta Posted Image

#29
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 bobitzaaa, on 10 mai 2019 - 13:21, said:

Aia de pe tavan era cea mai interesanta Posted Image
Si jos in stanga inscriptionezi un citat din lucrarea "Metafizica" a lui Aristotel:  „potenta care devine act“..
Bineinteles in greaca veche:   ενέργεια και εντελέχεια

#30
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
La casa de scara nu ar merge ceva ferestre?

#31
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
da. buna observatia. vor fi ferestre. e insa un detaliu la care a zis ca o sa se gandeasca arhitectul. pana acum l am cam sufocat cu ideile mele si macar detaliile astea sa se ocupe el

#32
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 dacu_online, on 11 mai 2019 - 18:21, said:

da. buna observatia. vor fi ferestre. e insa un detaliu la care a zis ca o sa se gandeasca arhitectul. pana acum l am cam sufocat cu ideile mele si macar detaliile astea sa se ocupe el

Poate ar fi bine sa alegi sa iti pui ferestre pe casa de scara si sub primul podest, ca sub rampa iti rezulta un spatiu de depozitare.

#33
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
Am vorbit cu arhitectul si despre detaliul asta.
In principiu sunt cateva posibilitati pe care le analizam si in functie de asta depinde si fereastra de sub podest.
Inca nu am decis daca va fi demisol sau nu. Cel mai probabil va fi, dar cum spuneam lucrurile se misca incet si inca nu am rezolvat cu studiul geo.
  • in cazul in care nu va fi demisol sau demisolul va fi partial fara scara din interior atunci cel mai probabil nu va ramane spatiul respectiv pentru ca arhitectul imi propunea o iesire in consola pentru casa scarii. O idee care cel putin teoretic ar trebui sa reduca din costuri, pentru ca s-ar simplifica fundatia in zona respectiva.
  • fara demisol si fara consola - sigur va fi o fereastra si sub podest.
  • demisol cu scara in interior - sigur va fi o fereastra acolo.
Dar cum spuneam, au aparut cateva detalii si lucrurile la proiect intarzie :)

#34
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
la etaj, sub zidul dintre cele 2 dormitoare vei face grinda intoarsa, da?

#35
dacu_online

dacu_online

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2009
Proiectul nu a ajuns inca la structurist, dar da. Va fi o grinda acolo.
Stiu ca e mult mai elegant sa fie intoarsa, insa nu e un detaliu la care tin foarte mult.

#36
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

 dacu_online, on 13 mai 2019 - 10:35, said:

Proiectul nu a ajuns inca la structurist, dar da. Va fi o grinda acolo.
Stiu ca e mult mai elegant sa fie intoarsa, insa nu e un detaliu la care tin foarte mult.
Daca o faci intoarsa, vai avea tavan liber (fara grinda) in living

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate