Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Danaga Ca-nagana, indeletniciri pentru oameni mari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Dincolo de minimalismul cotidian al realitatii se afla marea intalnire fata care fata cu realitatea simbiota, intalnire de care numai oamenii mari (adultii) isi dau seama si se ridica la nivelul stachetei.
Ca sa fii insa om mare (adult) practicant, e necesar sa depasesti pruncia informationala si adolescenta emotionala.
Pruncia informationala este specifica celor cca 7 miliarde de elemente umane ce apar in realitatea actuala, pruncie ce le ofera acestora convingeri/certitudini/credinte/axiome/adevaruri/..., in care ei se complac, se balacesc si pe care le regurgiteaza catre ei sau catre altii.
Adolescenta emotionala este specifica celor cca 7 miliarde de elemente umane ce apar in realitatea actuala, adolescenta ce le ofer acestora inca din pruncie un colorit al informatiei, le diversifica si le completeaza viata lor neandertaliana.
Adultul (nagana) este cel care a depasit etapa informationala si emotionala sau cel putin practica intens o lucrare de emancipare, de iesire din mocirla informational-emotionala.
Devine el inuman, lucreaza la asta?
Nu, doar devine liber de  de nebunie, iese din viciosul cerc placere durere, dar nu in sensul ca renunta definitiv, o face in sensul ca pentru el devine optionala alegerea, alege sa utilizeze informatie si/sau emotia in cauza nu intrucat el nu poate altfel, o face intrucat apreciaza la acel moment a fi cea mai potrivita (nu absolutizeaza nimic si nu se ataseaza).
Posibil cea mai mare calitate a unui naganda, este deschiderea, el nu se complace niciodata in cercul vicios informational-emotiional (de nici un fel) care conduce in cercul placerii-durerii, el se formeaza ca predispus catre o permanenta remaniere informationala si emotionala.
O alta mare calitate dobandita de catre un lucrator nagana este "focusul" permanent (supervizarea realitatii) de care e capabil intru a gestiona realitatea prin prisma specificului (calificarii ca) deviant-nedeviant la al carui nivel a ajuns in acea etapa a continuei sale ascendente.
Desigur orice, inclusiv "deviant", "nedeviant","liber",..., prezinta propria sa doza de relativism, insa sunt necesare repere intru a urma o cale, oricare.
Un nagana, daca vrea si cand vrea rade (de orice) si daca vrea si cand vrea plange de orice, daca vrea... crede in ceva, orice si daca vrea... nu crede in nimic, daca vrea... sufera si daca vrea e fericit etc.
Innaganare!

#2
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Foarte profund. Te-a impresionat limbajul aparent de specialitate? Ce ai vrut sa spui cu chestia asta?

#3
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Bine zicea si colegul de mai sus, ce-ai vrut de fapt sa ne spui, ai avut o revelatie ceva?

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Ciuperci ?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaltnume, on 28 august 2018 - 05:35, said:

Un nagana, daca vrea si cand vrea rade (de orice) si daca vrea si cand vrea plange de orice, daca vrea... crede in ceva, orice si daca vrea... nu crede in nimic, daca vrea... sufera si daca vrea e fericit etc.
Innaganare!

Chiar.. ce ai vrut sa spui... tradu si muritorilor de rand.  Unde ai citit?  Tu esti ala care, dupa ce posteaza, se mira de ce a postat?

Cum adica nagana-ingana?  Am crezut ca e un topic despre Cacana.

Edited by rosix, 28 August 2018 - 07:49.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Peyote?  Mushroom? Prenadez? Sau de sinteza? Pret? Ca la o nebunie...,o punte de zile libere,intelegi tu!

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Uitași să zici ceva de danaga aia din titlu...
Altfel o minunată însăilare de cuvinte care exprimă profunda dezorientare din educația inițiatorului.

#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Eu am citit prima dată balanga ca talanga.

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostKaffir2018, on 28 august 2018 - 09:03, said:

Eu am citit prima dată balanga ca talanga.
Tot aia e Posted Image .

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaltnume, on 28 august 2018 - 05:35, said:

Adultul (nagana) este cel care a depasit etapa informationala si emotionala sau cel putin practica intens o lucrare de emancipare, de iesire din mocirla informational-emotionala.
Devine el inuman, lucreaza la asta?
Nu, doar devine liber de  de nebunie, iese din viciosul cerc placere durere, dar nu in sensul ca renunta definitiv, o face in sensul ca pentru el devine optionala alegerea, alege sa utilizeze informatie si/sau emotia in cauza nu intrucat el nu poate altfel, o face intrucat apreciaza la acel moment a fi cea mai potrivita (nu absolutizeaza nimic si nu se ataseaza).

Yoga si hinduism refrazate. Nimic nou, nimic interesant.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am dat search dupa "nagana" si singura referire e intr-un clip de muzica indiana pe ytb :)

#12
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postoverseas, on 28 august 2018 - 09:23, said:

Yoga si hinduism refrazate. Nimic nou, nimic interesant.
Pare mai degraba ceva sudamerican, samanism. Da in fine postul asta mi se pare o ilustrare a proverbului Un nebun arunca o piatra in balta si 10 intelepti nu o pot scoate. Nu-mi mai bat capul cu aiureli.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am cunoscut o profă pasionată de concreteţea abstractului şi am avut şi un preşedinte:

Quote

Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nop, e hinduism. Iesirea din cauzalitate e specifica yoga. Termenul "nagana" apare in search numai in legatura cu niste cantecele indiene, probabil mantre.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaltnume, on 28 august 2018 - 05:35, said:

Adultul (nagana) este cel care a depasit etapa informationala si emotionala sau cel putin practica intens o lucrare de emancipare, de iesire din mocirla informational-emotionala.
Devine el inuman, lucreaza la asta?
Nu, doar devine liber de  de nebunie, iese din viciosul cerc placere durere, dar nu in sensul ca renunta definitiv,
Ce să vezi, tocmai el este considerat a fi cel nebun. Şi nu de azi, de ieri, ci dintotdeauna.
Astfel de oameni sunt consideraţi periculoşi de către societate. Singura lor soluţie este să-şi formeze propria lor societate, închisă, în care să nu accepte decât alţi adulţi.
Totuşi, întreb: cine este juriul care stabileşte că un astfel de om poate deveni adult? Cine elaborează criteriile după care se ghidează acest juriu?
Putem presupune că cineva care are un simplu acces la o astfel de informaţie este considerat adult numai pentru că nici societatea adulţilor nu este perfectă şi acea informaţie s-a scurs către profan?
Până una-alta, s-a dovedit că oracolul din Delphi, dacă nu consuma ceva iarbă înainte, nu putea emite profeţia. Cu alte cuvinte, accesul la informaţie era condiţionat de consumul de "iarbă" (laur), de către femeile care profeţeau. Nu îmi este clar de ce trebuia să aibă 50 de ani împliniţi, dar ştiu că pentru acele vremuri 50 de ani era o vârstă înaintată.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De ce sa-i consideram periculosi ? Lasa-i sa se ilumineze cat doresc.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nici eu nu am inteles ceva, de fapt m-am oprit la prima propozitie.
Altfel, bine zis, gandire profunda! Citirea unui segment din mesaj a produs un impact asa de puternic asupra mea incat am inchis imediat laptopul (pe la ora 8, azi de dimineata) si m-am apucat de curatat covorul cu aspiratorul. Na, nu am sesizat decat acum  ca am devenit poet! Abia acum am reusit sa intru din nou pe forum (dupa ce m-am razbunat pe covoare) si sa0mi scriu impresiile. Mi-e frica sa citesc tot mesajul initiatorului de frica sa nu ma influenteze mai mult. Vreau sa raman asa, neinitiat!

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Adica ti-ai proiectat aspiratiile prin aspirator asupra unei tesaturi, care semnifica simbioza organica dintre ideal, temeri si spirit, toate acestea intrepatrunzandu-se in sunetul de mantra al motorului electric. Foarte smechera tehnica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate