Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

sot vs. parinti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
anelleh

anelleh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2018
poveste suna cam asa:

sunt impreuna cu sotul meu de 6 ani (de un an casatoriti). totul a fost foarte fain pana acum un an jumate cand actualul meu sot m-a ajutat cu o suma mare de bani (inainte sa ne casatorim). parintii mei aveau nevoie urgenta de bani pentru rezolvarea unor probleme si nu puteau face credit. el mi-a dat mie banii pentru a-mi ajuta parintii cu conditia ca ei sa imi treaca apartamentul pe numele meu. intre timp relatiile dintre parintii si sotul meu s-au deteriorat iar ei s-au razgandit in privinta apartamentului si nu au mai vrut sa il puna pe numele meu. banii cu care m-a ajutat atunci i-am dat inapoi insa certurile au ramas. totul din cauza acelui apartament.

in prezent, mi-a interzis sa mai vorbesc cu cineva din familia mea, imi verifica telefonul (apeluri, sms-uri) ca sa nu vorbesc cu ei; cardul (ii tot zice ca poate le dau bani parintilor); este violent si imi vorbeste foarte urat; imi jigneste familia; stam in casa lui si au fost zile in care m-a dat afara din casa.

avem aceleasi discutii in fiecare zi si anume de ce parintii nu si-au tinut promisiunea si nu au pus apartamentul pe numele meu si considera ca minciuna trebuie pedepsita prin razbunare. ai mei nu l-au jignit niciodata si l-au primit intotdeauna cu bratele deschise.
ii sunt recunoscator pentru ca a fost langa mine la greu insa cred ca am ajuns prea departe cu toate astea. relatia noastra s-a degradat foarte mult, i-am spus ca ii inteleg punctul de vedere si ca are dreptul sa fie suparat dar sa ma lase pe mine sa vorbesc cu ei.

imi tot spune sa ii aduc dovezi ca trag cu casa noastra si nu cu parintii mei, ca i-am vrut doar banii... insa tot ce mi-a dat atunci i-am returnat. suntem intr-un cerc vicios si nu stiu ce sa fac mai departe.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca ai o problema cu: eu, el, noi, ei

ma intreb ce se va intampla cand vor aparea 1-3 bebei in schema...

Edited by arg, 27 August 2018 - 15:54.


#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
eu cred ca parintii tai chiar sunt toxici.
Orice pasare, cand se maturizeaza zboara din cuib.
mare grija, daca nu intelegi si continui asa, isi va gasi urgent alta.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 anelleh, on 27 august 2018 - 15:49, said:

au fost zile in care m-a dat afara din casa.
Cu asta vrei sa iti petreci restul zilelor?

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Macar te-a iubit vreodata ? de indata ce i-ai returnat banii ce motiv mai are sa fie cu fundul in sus ? posibil sa fi avut vre-un interes sa se faca cu apartament sau poate si-o fi gasit pe alta.....
Ce barbat este ala care isi da sotia afara si este violent cu ea ? mie imi pare a fi animal.
Daca te mai da afara din casa dute la parintii tai si lasa-l sa ramana singur ca nu te merita.

Edited by diegodanny, 27 August 2018 - 16:06.


#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Pe ce motiv relatiile dintre sotul tau si parintii tai s-au deteriorat? Ordinea faptelor pare sa fie: parintii au primit banii si au promis ceva -> in timp relatia s-a deteriorat -> parintii nu si-au respectat promisiunea -> sotul a primit banii inapoi.

Nu inteleg de ce e asa important apartamentul. Mai ai frati/surori cu care ai urma sa imparti apartamentul la mostenire atunci cand parintii tai nu vor mai fi?

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Este  tipul de barbat parvenit ahtiat dupa avere. Si banii pe care i-a dat parintilor tai cine stie din ce surse i-a facut Posted Image... Da-i papucii ca-ti pierzi timpul cu el.... daca mai apuci sa-i dai papucii ca la cretinoizii astia femeia este doar un obiect...si mai ales ca scrii acolo ca a vazut si banii imprumutati inapoi.... ca sa-i ramai datoare cu ceva.

Daca a ajuns sa te dea afara din casa, mai este un pas pana sa te bata sau sa te omoare... Deja a intrat prea mult in intimitatea ta, ca te verifica pentru toate "nebuniile" lui

Edited by tico18, 27 August 2018 - 16:31.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Omuletul tre sa inteleaga ca s-a luat cu tine nu cu ai tai.  Aia au intors-o ca aleaalea,banii s-au recuperat! Daca e .... lasa de la el,daca nu isi f..e casnicia.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Parintii nu-i poti schimba. Poti insa deveni independenta.
Insa cu acest tip de barbat, ma indoiesc ca faci mare branza.

Acum.. evalueaza-te si pe tine. Daca crezi ca meriti mai mult, lasa totul in urma cand inca se mai poate, n-ai copii, etc.
Tie iti pasa de acel apartament, de bani de alea?
Daca da, pastreaza-ti si barbatul, veti fi toata viata dependenti de presupusele nedreptati care vi se fac.
Daca te doare in cur de avere, cauta-ti un barbat calumea. Eu sunt insurat, dar mai gasesti.
:D

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Divorț iar mai apoi plecat din cuibul părinților.
Nici instituția mariajului, nici "familiar nucleară" nu funcționează la acest moment, și decât să bagi bani în reparații, mai bine deveniți mai independentă.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce de la asta ...

 anelleh, on 27 august 2018 - 15:49, said:

actualul meu sot m-a ajutat cu o suma mare de bani (inainte sa ne casatorim). parintii mei aveau nevoie urgenta de bani pentru rezolvarea unor probleme si nu puteau face credit. el mi-a dat mie banii pentru a-mi ajuta parintii


s-a ajuns la asta...

 anelleh, on 27 august 2018 - 15:49, said:

in prezent, mi-a interzis sa mai vorbesc cu cineva din familia mea, imi verifica telefonul (apeluri, sms-uri) ca sa nu vorbesc cu ei; cardul (ii tot zice ca poate le dau bani parintilor); este violent si imi vorbeste foarte urat; imi jigneste familia; stam in casa lui si au fost zile in care m-a dat afara din casa.

Părinții tăi sunt chiar așa inocenți ?

Au fost situații în care le-ai dat bani fără știrea lui ?

Se înțelege că el e mai bogat și era așa dinainte de căsătorie.
A contat asta pentru tine ?

Edited by waterman, 27 August 2018 - 16:18.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Povestea pute. Nu e completa 100%.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
poveste e completa, e primul post.

#14
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
De cate ori / zi vorbesti cu parintii tai?
De cate ori pe luna ai vizitezi?
El are parinti? Tot asa traieste, numai pentru ei?
Trecerea pe "numele tau" ce crezi ca inseamna de fapt?
Ca urmareste sa divorteze si vrea sa puna stapanire pe 1/2 din respectivul apartament?
E cineva dependent de pacanele?
El?
Sau unul din parintii tai?
Ce inseamna ca aveau nevoie de o suma mare de bani, dar nu se puteau imprumuta?
Au credite neplatite, sau nu au venituri?
daca ma pici cu ceara nu pot intelege cum timp de 5 ani totul a fost OK, dar acum iti verifica sms-urile, telefonul si iti interzice.
Daca te-a dat afara din casa si ai plecat, de ce te-ai intors?
Unde ai plecat? La parinti?
A venit el si te-a implorat sa te intorci??

Edited by OPEDI, 27 August 2018 - 16:45.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 arg, on 27 august 2018 - 16:39, said:

poveste e completa, e primul post.

Nu e completa. Evita sa zica si despre parintii ei.

#16
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
@maccip ...cauta-ti un barbat calumea. Eu sunt insurat, dar mai gasesti.
mooor =))))):))))) meriti un premiu nobel pt asta,

Edited by CostyNn96, 27 August 2018 - 16:43.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 anelleh, on 27 august 2018 - 15:49, said:

poveste suna cam asa:

sunt impreuna cu sotul meu de 6 ani (de un an casatoriti). totul a fost foarte fain pana acum un an jumate cand actualul meu sot m-a ajutat cu o suma mare de bani (inainte sa ne casatorim). parintii
daca citesc ceea ce este boldat inseamna ca treburile se imputisera inainte de a va casatori. Regula de aur spune ca nu e bine sa te casatoresti daca nu esti in relatii bune cu partenerul...chiar daca nunta era programata, ea putea fi anulata...

#18
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Inca una care isi iroseste viata. Ala s-a saturat de tine si a gasit scuza sa se poarte mizerabil. Tu te faci ca nu intelegi ca-ti e mai comod asa, anii trec. Inca o dovada ca banii nu aduc fericirea.
Deci zii la revedere si cauta-ti altceva pana nu te trezesti ca te-ai chinuit toata viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate