Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Sfat achizitie suport biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. cea mai buna solutie ramane carligul, un carlig BUN.
2. Suportul de biciclete pe carlig (sau de orice alt fel), recomand sa fie Thule.
Eu m-am zgarcit initial, noroc ca am putut face retur la un Hakka de 4 biciclete, apoi am luat Thule.

Cei de la Thule au si carlige de tractare.

#20
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Și eu vreau suporți (3 biciclete) și încă sunt în căutări: pe haion sau deasupra, pe plafon.
Am un Renault Captur dotat cu bare transversale Thule.

#21
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 Remicade, on 27 august 2018 - 13:48, said:

Pai mi ca se murdareste masina de la lanturi si roti, mai e o chestie ar trebui juniorul sa stea in dreapta si are "decat" 11 ani Posted Image

De marca Peruzzo stiti ceva ? https://portbagajeau...95|4815/l/26891
Da, am eu. Bicicleta este pusa doar de forma in poza, era primul test. Un dezavantaj este ca daca mergi undeva cu bicicleta, trebuie sa fii atent unde lasi masina cu suportul prins.Avantajul este ca iti ia 2 minute sa-l scoti si sa-l pui in portbagaj, pentru mine este suficient.

Attached Files


Edited by mkdan2004, 27 August 2018 - 14:35.


#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am suport de haion cu care car 3 bicle ; in 10 ani ( montat pe diferite masini ) nu am avut nici o treaba sau problema . l-am luat cu 5 lire dintr-un targ de vechituri cand eram in uk . Am vazut si prin Ro la 200 de lei parca .

 Adm, on 27 august 2018 - 14:27, said:

1. cea mai buna solutie ramane carligul, un carlig BUN.
2. Suportul de biciclete pe carlig (sau de orice alt fel), recomand sa fie Thule.
Eu m-am zgarcit initial, noroc ca am putut face retur la un Hakka de 4 biciclete, apoi am luat Thule.

Cei de la Thule au si carlige de tractare.
produsele thule sunt extrem de scumpe si dpmdv nu merita cat timp exista variante de 7 ori mai ieftine si la aceeasi calitate doar ca nu au sigla aia " minunata " !!

 mkdan2004, on 27 august 2018 - 14:35, said:

Da, am eu. Bicicleta este pusa doar de forma in poza, era primul test. Un dezavantaj este ca daca mergi undeva cu bicicleta, trebuie sa fii atent unde lasi masina cu suportul prins.Avantajul este ca iti ia 2 minute sa-l scoti si sa-l pui in portbagaj, pentru mine este suficient.
Vezi ca nu l-ai montat bine ! Nu se pune pe luneta ci pe partea cu tabla a haionului Posted Image

 waterman, on 27 august 2018 - 12:57, said:

Ai ditamai GICU și ți-e că scoate limba motorul dacă pui 2 bicle pe plafon ?

Cârlig + suport dedicat, timp să ai că banii nu e problemă ...
Pe langa ca nu intelegi mai si scrii tampenii , ca de obicei ! Efortul se refera la urcarea biclelor pe plafon nu la efortul masinii Posted Image

Edited by Baxon, 27 August 2018 - 14:45.


#23
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Este prins corect (cel putin coincide cu exemplele de pe site-ul importatorului si din brosura), se fixeaza in luneta (sticla). Dar am gresit producatorul, este Menabo Main. My bad.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Baxon, on 27 august 2018 - 14:44, said:

Pe langa ca nu intelegi mai si scrii tampenii , ca de obicei ! Efortul se refera la urcarea biclelor pe plafon nu la efortul masinii Posted Image

N-am fost atent la sensul propoziției.
Mea culpa.

Eu am 1.93 nu mi se pare așa înaltă mașina. Na.
Iar ești tendențios amice.
Eu nu scriu tâmpenii de obicei.

Cred că mă confunzi.

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 mkdan2004, on 27 august 2018 - 14:52, said:

Este prins corect (cel putin coincide cu exemplele de pe site-ul importatorului si din brosura), se fixeaza in luneta (sticla). Dar am gresit producatorul, este Menabo Main. My bad.

Absolut ciudata pozitia (a citai frina aerodinamica e acolo), aleasa asa probabil din dorinta de a lasa stopurile si numarul la vedere. Alt argument nu vad.
Taman pe dos fata de alegerea celor de la Thule:
[ https://static.webshopapp.com/shops/003757/files/004994457/thule-fietsdrager-clipon-9103-9104.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Nu, sta aiurea deoarece o pusesem doar ca sa vad ca este fixat bine suportul. Partea pe care se prinde bicicleta este complet ajustabila. Din pacate nu am facut o poza cand am prins-o pe X3 si am folosit-o. Pozitia este cam ca cea de la Thule din exemplul tau, dar sta mai aproape de haion.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Baxon, on 27 august 2018 - 18:13, said:

Fii mai atent!


Nu de tine e vorba , asa ca scuteste-ne de informatii ce nu au legatura cu topicul !
De la mine ai ignore că nu e cazul să-mi consum energia ...

On topic

Dacă te plimbi rar, quick release și în portbagaj. Pe o folie mai mare.
Dacă nu, și mai ai nevoie de el ulterior, cârlig + suport de cârlig.

Edited by waterman, 28 August 2018 - 07:50.


#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Il iau pe asta si daca nu e bun il dau inapoi. Aici e cel mai ieftin, pe portbagajeauto.ro arata ca se potriveste cu Kadjar. https://www.emag.ro/...8/pd/DD9KMDBBM/

 waterman, on 27 august 2018 - 14:55, said:

Eu am 1.93 nu mi se pare așa înaltă mașina. Na.
Eu am 1.78 si pe Logan eram la limita cand le ridicam, asta e mai inalta un pic ca si Logan, ultima oara cand am iesit la padure am cazut, 1 ora nu am simtit nimic doar seara cand am mers la urgenta s-a vazut fractura. Ma gandesc ca poate si efortul de a ridica 2 biciclete nu a fost benefic.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De acord că e dificil să le pui sus. Mie unul nu îmi plac suporturile ălea de prins pe haion. Am impresia că se zgârie mașina, că se îndoaie haionul.

Părerea mea...

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am dat cautare haion indoit de la suport biciclete si nu am vazut nimic concludent. 30 de kg e cam putin sa deformezi metalul mai ales ca forta de apasare se imparte in doua....

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă o să am ocazia să mai întâlnesc mașina, pun eu poze cu buza haionului îndoită de un astfel de suport. Știu proprietarul dar când ne întâlnim este de obicei cu bicicleta. El cară maxim 2 cursiere pe acel suport.
Eu nu aș monta niciodată un suport de haion pe mașina mea.

Edited by MembruAnonim, 28 August 2018 - 08:58.


#32
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Al meu nu are nici pe dracu; e drept, am pus si eu niste protectii de cauciuc pe ici si colo.
Alea cu chingi, ca la Peruzzo de mai sus, nu imi plac, trebuie sa opresti dupa un timp sa ajustezi stringerea chingilor. Si sfint ar fi sa le verifici la fiecare oprire, cred.
Nu imi insipira  la fel de multa siguranta ca sistemul de la Thule ClipOn.

Edited by Taxon, 28 August 2018 - 09:01.


#33
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am fost la portbagajeauto din Cluj, cand au auzit ca e din 2018 au spus NU sistemului pe haion ptr ca se poate zgaria sau lasa. Interesul lor era sa-si vanda marfa dar aici e Ardeal si lumea "e altfel".
Imi bag piciorul si o sa le bag in portbagaj cu bancheta spate rabatata, ce sa pun pe jos sa nu se murdareasca ?

#34
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Folie de plastic??

#35
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
covoras cauciuc tip tavita pe tot portbagajul, luat fix pe modelul masinii

o sa vezi ca pana la urma tot iti pui carlig sa te fereasca de prostii care te lovesc din spate la stop

si dupa aia iei si suport de biciclete pe carlig...

Edited by Oxigen1234, 30 August 2018 - 07:23.


#36
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da, asa e...am vazut in viata ca iei ceva mai ieftin ca o sa mearga si pana la urma tot la varianta scumpa ajungi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate