Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Diferente lapte praf

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Buna ziua,
Au voie si taticii pe aici?

Primul nostru copil, acum in varsta de 7,5 luni, dupa o vizita la pediatru, i-a recomandat sa inceapa sa bea lapte praf. Nu am fost cu el la pediatru pentru un motiv anume, ci pentru ca am vrut sa schimbam  medicul si vroia sa-l vada. Totul sanatos si frumos insa i-am spus ca marea noastra problema e somnul intrerupt, ca noaptea doarme cam de pe la 8-9 timp de 4 ore continuu apoi incepe sa se trezeasca din ora in ora, desi nu putem zice ca mananca ceva, doar trage la san putin, cred ca mai mult de calmare. Ma rog, doctorul a zis ca e posibil ca ce mananca in timpul zilei sa nu fie indeajuns si ne-a recomandat 2 marci de lapte praf Nestle Nan Optipro 2 Evolia sau Nutrilon 2. Am facut o prima incercare cu Nestle, intr-o seara, a dat pe gat un biberon de 200 si ceva de ml insa apoi a urmat o noapte de cosmar, in continuu a gemut si nu adormea decat in brate. Doctorul ne-a spus sa nu ne facem griji si sa continuam sa-i dam asta.

Ne gandeam insa sa incercam si ceva organic/bio, din gama Holle sau Hipp. Dar am vazut pe acest Evolia ca e recomandat pentru mamicile care au alaptat si inca o fac. adica in paralel cu laptele matern, ei vand si Nan Optipro 2 pentru bebelusii care nu au fost alaptati. Insa la marcile la care m-am uitat eu nu am vazut sa fie aceasta distinctie, adica laptele 2 e pentru de la 6 luni in sus si atat, indiferent ce altceva mai mananca. Chiar exista o diferenta intra formulele care se dau la bebelusii alaptati si la cei care au mancat numai formula?
Multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
noi i-am dat supliment cu hipp din prima zi.

probabil nu il digera cum trebuie, ar fi trebuit mai putin, in cateva zile se dezvolta flora intestinala care va ajuta la digestie.

p.s. pana acum a stat doar pe san? pai de pe la 6 luni nu trebuia inceputa diversificarea?

Edited by arg, 27 August 2018 - 10:45.


#3
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
HiPP organic folosesc nasii mei, sunt multumiti desi cauta sa schimbe fiindca e posibil sa aiba cea mica o problema cu reflux esofagian.

Noi la cel mic (1 luna jumatate) am folosit nenorocirea de Nestle NAN, si am schimbat dupa cateva zile la Topfer. Ii merge foarte bine, si e foarte recomandat. Ar fi bine sa citesti despre el, eventual sa intrebi mediul pediatru.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 razor1911, on 27 august 2018 - 10:58, said:

.... e posibil sa aiba cea mica o problema cu reflux esofagian.....
ii dau prea mult si/sau nu-i scot gazele inghitite.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
mama ce foame are mititelul daca din prima a dat gata un biberon de 200... chestie noua, si copiii au o rezistenta la schimbare enorma

pe la varsta asta nici macar laptele gol nu mai ajunge, se baga si putine cereale

oricum - greseala enorma este ca i-ati dat brusc si mult, orice la copil se da intai de test sa nu aiba vreo alergie, apoi progresiv sa se obisnuiasca

cand a dat fi-mea de Milumil cu aroma de vanilie... ar fi mancat cutia de tabla cu totul

acum vreo 10 ani diversificarea se incepea pe la 4-5 luni si in 1 luna se ajungea la supa de carne

Edited by Oxigen1234, 27 August 2018 - 11:25.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
schimba si medicu asta,e prost sau proasta tun
dupa san,nu trebuia sa va puna sa-l burdusiti direct masa intreaga cu lapte praf
nu te lua dupa auzite,ca o cunostinta da nush ce marca
eu nu voi spune ce am folosit sau folosesc si acum(au 2 ani)
ce e bun pt un bebe nu e neaparat ca e bun pt toti
la mine toffer nu a fost bun,se constipau de la el

eu la medicu ala puscam si 2 palme daca era femeie,daca e barbat un pumn direct in cap,suportam eventuale urmari,dar ii dadeam de gandit
cum naiba sa te puna sa dai mai departe daca la bebe nu prieste zoaiele recomandate

#7
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Corect, toti ne-au interzis CLAR si RASPICAT ca, daca mamica are debit la tzatza...sa nu i se dea absolut deloc lapte praf.

Cine v-a recomandat sa introduceti laptele praf ...nu pare suficient de competent. La varsta asta ar trebui sa insistati mai mult cu diversificarea.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 ct03nut, on 27 august 2018 - 11:30, said:

Corect, toti ne-au interzis CLAR si RASPICAT ca....
cine fiind astia "toti"?

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
la fel de important este,ce mananca mama

#10
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Toti pediatrii si neonatologii de pe unde am misunat (clinici private, etc.), traininguri inainte de nastere si in primele zile la spital (euromaterna constanta) , inclusiv medicul de familie.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si cum stii daca mama are lapte cantitativ si calitativ suficient?

#12
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 arg, on 27 august 2018 - 11:35, said:

si cum stii daca mama are lapte cantitativ si calitativ suficient?
Iar incepi? :lol:

#13
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
gogule, astea sunt alte discutii, iti place sa te bagi ca musca-n lapte ?

Asta ar trebui sa stie parintii in urma monitorizarii proprii (cantar) sau in functie de evolutia observata de medicul de familie/pediatru.

Din ce a descris omul, nu a zis ca nu ar avea lapte suficient si dupa cum am zis mai sus...este cea mai mare greseala sa ii dai lapte praf atunci cand mama nu produce lapte, daca nu produce...normal ca nu il lasi sa moara de foame si ii dai lapte praf. Nu inteleg ce-s cu replicile astea ce kkt din partea ta nea` arg. M-am exprimat clar si nu e cazul sa facem flame.

#14
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 PhaseZ, on 27 august 2018 - 10:37, said:

Buna ziua,
200 ml e enorm... chit ca asa scrie pe cutie. E o abominatie care nu respecta volumul natural al stomacului la varste mici.
O sa trec peste faptul ca eu consider ca e un sfat prost sa incepeti cu lapte praf daca mama inca poate alapta. Da' daca totusi continuati, nu ii mai dati cantitati din aste enorme dintr-o data. 100 ml sunt mai mult decat suficient o data. A intrat mult nu pentru ca ii era foame ci pentru ca fluxul la biberon e cu totul altfel decat la san (si nu tre' sa depuna nici un efort sa il bea).

 ct03nut, on 27 august 2018 - 11:38, said:

gogule, astea sunt alte discutii, iti place sa te bagi ca musca-n lapte ?
Pe el l-a sfatuit un veterinar sa suplimenteze in prima zi in caz ca e ceva in neregula cu laptele mamei. Asa ca e adevarul suprem pentru toata lumea -_-

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ ct03nut
esti prea categoric in exprimare, in realitate lucrurile sunt in echilibru,
debitul e una, cantitatea e alta si calitatea e alta poveste

 Dev, on 27 august 2018 - 11:41, said:

200 ml e enorm... chit ca asa scrie pe cutie. E o abominatie care nu respecta volumul natural al stomacului la varste mici.....
din ce spunei pe alte topicuri habar nu ai cat papa cel mic, nici masurat cu pompa nici pus pe cantar inainte si dupa masa?

la varsta aia poate si 300ml de lapte, dar depinde de copil.

p.s. in cazul de fata e posibil ca mama sa nu mai aibe suficient lapte.

Edited by arg, 27 August 2018 - 11:49.


#16
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Cand au vazut ca ala micu` incepe sa se agite, trebuia cantarit si monitorizata greutatea la cel putin o luna. Eu am cumparat un cantar Laica si il cantarim si la saptamana si, cum a zis Arg, chiar si inainte si dupa masa pentur a se vedea cat a supt. Cantarul e sfant cand suspectezi ca nu e lapte suficient si e posibil ca pediatrul ala sa se fi pripit sa dea atfel de sfaturi fara o investigare mai amanuntita a situatiei, posibil asa sa fie caracterul copilului sau sa fie alte problemute.



....sau initiatorul nu a zis toate detaliile, poate a fost cantarit si monitorizat.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
e si foame si sete, iar daca sunt doar pe lapte nu stiu sa faca diferenta.
normal ca cel mic cand a prins biberonul era sa-l inghita cu totul...
poate i-au dat putin, dar a mai cerut (a urlat ca ars cand a simtit ca nu mai e lapte in biberon), asa ca i-au mai dat  o tura...

Edited by arg, 27 August 2018 - 11:58.


#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 arg, on 27 august 2018 - 11:44, said:

din ce spunei pe alte topicuri habar nu ai cat papa cel mic, nici masurat cu pompa nici pus pe cantar inainte si dupa masa?
Incurci borcanele.
Nu stii cat mananca la o masa cand are liber la san si uneori bea 10 ml mai mult sa fie sigur ca tzatza e inca acolo si alta data bea 100-150 ca ii e sete/foame. Si da, pompa e irelevanta pentru ca nu are aceeasi eficienta cu copilu'. Dar am mai discutat asta de mai multe ori ;)

Eu vorbeam de capacitatea stomacului deci un maxim. Care da, e 2-300ml pe la varsta aia (presupunand ca are 7-8kg) dar vorbim de un supliment la san. In plus, nu e indicat sa te imbuibi la masa, cu atat mai putin la masa de seara cand tre' sa dormi dupa. Sa mai zic ca era si pentru prima data cand consuma lapte praf si ca laptele praf se digera mai greu decat laptele matern cu care era obisnuit?


Si cum motivul de suplimentare nu era cresterea in greutate as zice ca n-a avut mama probleme cu laptele. Somnul intrerupt e normal. Sunt copii care dorm toata noaptea dupa 2-3 saptamani altii care se trezesc si la 7 ani de 3 ori pe noapte. Si eu ma trezesc in unele nopti de 2-3 ori si zau ca n-am nevoie de supliment cu lapte praf. :lol:

Edited by Dev, 27 August 2018 - 12:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate