Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

Frica ma trezeste noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://1.bp.blogspot.com/-aqq2gTi0gWU/WD3NnGkqWHI/AAAAAAABsV8/UrTzazADznUVuFvWMcFW6UAwCbq6_mnEQCLcB/s1600/06-funny-gif-231-beaver-turns-faucet-.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-ai incercat sa visezi si pisici? Sau sorecari, ceva? Sunt foarte eficienti astia in vise, nu misca nimic pe langa ei. Asta daca nu te deranjeaza latratul lor cand vad un soarece.

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dresează-i

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l1gZrl5lby8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postwaterman, on 27 august 2018 - 08:58, said:

Dresează-i

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l1gZrl5lby8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
=)))))) Wtf?? stiu ca mai era un film cu doi frati si un soricel care le dadea mereu bataie de cap,fac tot felu de lucruri sa scape de el,  din cate retin ei parca aveau un mic magazin si in cele din urma vor tine soarecele pe langa ei ,...stie cineva filmu asta?
LE: despre asta vorbeam :))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgjUMHGjO0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CostyNn96, 27 August 2018 - 10:45.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015
Bai ai rezolvat-o?

Hai ca mi-e mila de tine ca plangi ca o baba
Mergi la Dedeman si cumpara niste sarma d-aia cu care spala femeile vasele, si mai cumperi niste spuma d-aia de se expandeaza, un fel de poliuretan.

Strangi toata mobila din camera ta si cauti gaurile
Pui acolo sarma si umplii cu poliuretan lichid.

Cumperi apoi 1-2 seringi, mai multe ace lungi si otet.

Pe unde auzi zgomote prin casa pui acele si nu le mai scoti.
Otet in seringa si injectezi p-acolo la 3-4 zile.

ia-o logic. sobolanii cauta mancare si au mirosul foarte dezvoltat. Mergi si actioneaza acolo, fii profesionist, ce dracu?

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTsunnnami, on 27 august 2018 - 12:17, said:

Bai ai rezolvat-o?

Hai ca mi-e mila de tine ca plangi ca o baba
Mergi la Dedeman si cumpara niste sarma d-aia cu care spala femeile vasele, si mai cumperi niste spuma d-aia de se expandeaza, un fel de poliuretan.

Strangi toata mobila din camera ta si cauti gaurile
Pui acolo sarma si umplii cu poliuretan lichid.

Cumperi apoi 1-2 seringi, mai multe ace lungi si otet.

Pe unde auzi zgomote prin casa pui acele si nu le mai scoti.
Otet in seringa si injectezi p-acolo la 3-4 zile.

ia-o logic. sobolanii cauta mancare si au mirosul foarte dezvoltat. Mergi si actioneaza acolo, fii profesionist, ce dracu?


doamne iarta-l , ca nu stie ce face

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjimi91, on 27 august 2018 - 12:34, said:



doamne iarta-l , ca nu stie ce face

Bravo Jimmy, ai mai scris un post in care n-ai spus nimic, :lol:

#44
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Fobiile se trateaza utilizand tehnici de expunere si reducerea fricii (terapie comportamentala cognitiva).Daca nu iti permiti un terapeut documenteazate despre asta. Incearca sa te uiti la videouri cu sobolani. Dupa ce te simti comfortabil cu acele videouri mergi la un Pet shop si vezi daca te lasa sa atingi un hamster, eventual cumpara unul.
Daca te simti mai in siguranta punand capcane pt soareci, foloseste manusi pentru ca contactul cu urina de la sobolani te pune la riscul de a face leptospirosis(boala Weil's).

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015
Sa te tratezi cu educarea fricii pentru ca nu vrei sa traiesti cu sobolani in casa?
Asta e din ciclul drobului de sare al lui Creanga.
Dar la a da jos drobul de sare? aka a te izola de sobolani?

Am soareci in casa si in loc sa muncesc sa ii tin afara din casa plang pe forum ca am cosmaruri, :lol:

#46
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostTsunnnami, on 28 august 2018 - 03:45, said:

Sa te tratezi cu educarea fricii pentru ca nu vrei sa traiesti cu sobolani in casa?
Asta e din ciclul drobului de sare al lui Creanga.
Dar la a da jos drobul de sare? aka a te izola de sobolani?
Am soareci in casa si in loc sa muncesc sa ii tin afara din casa plang pe forum ca am cosmaruri, Posted Image
Tsunnami el a spus ca a stat intr-o casa cu sobolani, s-a mutat si acum sta cu frica, si se trezeste la orice zgomot.Nu e sigur daca noua casa are sobolani.

Edited by Whitefairy, 28 August 2018 - 04:36.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View PostWhitefairy, on 28 august 2018 - 04:36, said:

Tsunnami el a spus ca a stat intr-o casa cu sobolani, s-a mutat si acum sta cu frica, si se trezeste la orice zgomot.Nu e sigur daca noua casa are sobolani.
, :(
Greseala mea, nu am fost atent, sorry

#48
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Problema nu e sa scape de soareci sau sobolani, este sa scape de frica. Recomand si eu filmulete cu soareci si sobolani .

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCorl, on 29 august 2018 - 12:52, said:

Problema nu e sa scape de soareci sau sobolani, este sa scape de frica. Recomand si eu filmulete cu soareci si sobolani .

Cui pe cui se scoate.
Poate sa aiba efect, dormitul in pat cu un sobolan, dresat.

#50
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Usurel c-o dam in politica apropos de sobolani dresati daca sunt si rosii pe deasupra. He He He.

Adaug inca o metoda ca sa revin la discutie. Dopurile pentru urechi si antifonarea camerei de dormit plus un generator de sunet alb (sau un telefon cu sunete ambientale, valurile marii, ploaie, etc sau muzica clasica). E treaba migaloasa dar antifonarea rezolva o problema, izolarea fonica de exterior iar sunetele ambientale/muzica clasica mentin scazut "reglajul de volum" al urechii. Este stiut ca in lipsa zgomotului inconjurator (liniste totala) omul o cam ia pe campii nu tocmai verzi plus ca urechea devine mult mai sensibila decat de obicei. Un nivel acceptabil de sunet poate duce la relaxare mai bine decat linistea. Beethoven ar fi un candidat bun, are destule melodii relaxante.

Ati observat ca discutam singuri? initiatorul mai are problema cu "sobobaulii"? a aplicat vre-o metoda din cel discutate?

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015
Ia-ti o arma ca in clipul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FPntyzEbaSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Si ce sa impuste? soareci imaginari? problema este ca soarecii au ramas in casa veche iar frica/obsesia s-a inradacinat in subconstientul omului si aceasta-i creeaza probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate