Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diereză și hiat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Diereză și hiat înseamnă același lucru?

Din cate am citit eu nu ar fi chiar identice, un hiat aparând când două vocale alăturate sunt pronunțate in silabe diferite, și diereza separă un diftong in vocalele lui (vocalele se pronunță separat) deci rezultând (zic eu) într-un hiat.

Puteți să mă ajutați să înțeleg mai bine, inclusiv corectând ce am scris eu mai sus dacă nu e 100% corect.

Vă mulțumesc

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
După cîte înțeleg din dex, diereza e pronunțarea greșită a unui diftong, astfel încît rezultă un hiat. Vezi de pildă pronunțarea numelor finalizate în -iu (gen Piurariu, Rotariu, Ciubotariu) cu hiat, deși la origine sînt cu diftong (regionalisme pentru meserii ca piuar sau rotar).

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Fie la voi ! Doamne ajuta !

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postabancor, on 26 august 2018 - 21:47, said:

După cîte înțeleg din dex, diereza e pronunțarea greșită a unui diftong, astfel încît rezultă un hiat. Vezi de pildă pronunțarea numelor finalizate în -iu (gen Piurariu, Rotariu, Ciubotariu) cu hiat, deși la origine sînt cu diftong (regionalisme pentru meserii ca piuar sau rotar).
Puferiu ?

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Hiatul e o secvență de sunete (două vocale), iar diereza e procesul prin care un diftong devine hiat. Deci diferența dintre ele e ca diferența dintre tăietură și tăiere: un termen arată rezultatul, celălalt arată transformarea.

Diereza se produce de exemplu în cuvîntul fiasco, care la origine se pronunța cu diftong (fias-co), dar pe care azi aproape toți românii îl pronunță cu hiat (fi-as-co). La fel, tortuar avea la origine un diftong (tro-tuar), dar azi se pronunță cu hiat (tro-tu-ar). Mai există și alte astfel de cuvinte, aflate în diferite faze ale procesului de diereză: obiect, pionier, pian, lingual etc.

Procesul invers se cheamă sinereză. De exemplu inițial cuvîntul ziar era compus din două silabe, cu hiat (zi-ar), dar mulți vorbitori îl pronunță azi cu diftong, într-o silabă. La fel în leandru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate