Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Legal sau ilegal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce comparatii aveti unii... te doare mintea.

#20
byker89

byker89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2018

 hwplanet, on 26 august 2018 - 17:44, said:


Evident. Spre deosebire de altii cu o gandire egoista, ei incearca sa faca lumea mai buna si sa faca oamenii fericiti. De ce ar fi ceva rau asta? Posted Image
E rau ca o fac pe banii altora, nu pe banii lor .

Pentru un joc, ai idee cat muncesc dezvoltatorii, programatorii  si testerii la el?  Mai ales pe niste salarii mizerabile....
Ei depind foarte mult de incasari fiindca altfel firma lor ar da faliment si nu si-ar mai primi salariile, deci pa-pa continuarea seriei.  
Si se trezeste un haiduc sa distribuie jocul gratis la toti dupa ce niste producatori au muncit din greu la el .   Iar cei care ar fi cumparat jocul il descarca si il joaca gratis, automat nu mai vin bani la incasari, automat producatorii dau faliment.  


Bine, in cazul actual, nu se iau masuri radicale pentru combaterea pirateriei fiindca momentan, companiile mari producatoare de jocuri au inca destui fani si scot o gramada de bani din incasari. Momentan....


Cum ar fi ca tu sa te chinui luni de zile sa scrii o carte si altcineva sa ti-o copieze si sa se apuce sa o vanda sau sa o distribuie gratis  capatand faima  si tu sa nu te alegi cu nimic?   Ti-ar placea?

Edited by byker89, 26 August 2018 - 18:01.


#21
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

E rau ca o fac pe banii altora, nu pe banii lor .
Pentru un joc, ai idee cat muncesc dezvoltatorii, programatorii  si testerii la el?  Mai ales pe niste salarii mizerabile....
Ei depind foarte mult de incasari fiindca altfel firma lor ar da faliment si nu si-ar mai primi salariile, deci pa-pa continuarea seriei.
Si se trezeste un haiduc sa distribuie jocul gratis la toti dupa ce niste producatori au muncit din greu la el .   Iar cei care ar fi cumparat jocul il descarca si il joaca gratis, automat nu mai vin bani la incasari, automat producatorii dau faliment.

Bine, in cazul actual, nu se iau masuri radicale pentru combaterea pirateriei fiindca momentan, companiile mari producatoare de jocuri au inca destui fani si scot o gramada de bani din incasari. Momentan....

Cum ar fi ca tu sa te chinui luni de zile sa scrii o carte si altcineva sa ti-o copieze si sa se apuce sa o vanda sau sa o distribuie gratis  capatand faima  si tu sa nu te alegi cu nimic?   Ti-ar placea?

Te alegi cu bani. Totul este facut cu cap si nu este cum crezi tu. De aceea Discul Bluray la un Film sa spunem iese dupa ceva timp dupa ce se difuzeaza la Cinema. Cine vrea sa vada Filmul mai devreme se duce si ia bilet sa vada Filmul. La fel se poate face si cu celelalte, Jocuri,Muzica, carti, faci o premiera si cine vrea va plati si beneficiaza ca va fi printre primii. Ceilalti care pirateaza se vor bucura mai tarziu Posted Image
Deci daca poti vedea si lucrurile roz in aceasta problema, atunci ar fi foarte bine.

Quote

Cum ar fi ca tu sa te chinui luni de zile sa scrii o carte si altcineva sa ti-o copieze si sa se apuce sa o vanda sau sa o distribuie gratis  capatand faima  si tu sa nu te alegi cu nimic?   Ti-ar placea?

Ha ha ha. Cartea aceea are un nume presupun si un autor, tu esti acela. Ba din contra cu cat afla mai multi cu atat vor stii mai multa lume de tine si cand vei mai scrii o carte automat vei avea mai multi clienti Posted Image Faima este a ta, nu a altora. Iar daca faci o munca doar pentru bani si nu din placere atunci iar este o problema, banii oricum vor veni... :D

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 18:08.


#22
byker89

byker89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2018

 hwplanet, on 26 august 2018 - 18:03, said:

  La fel se poate face si cu celelalte, Jocuri,Muzica, carti, faci o premiera si cine vrea va plati si beneficiaza ca va fi printre primii. Ceilalti care pirateaza se vor bucura mai tarziu Posted Image
Gresit. E la fel de ilegal si daca piratezi un film lansat acum 60 de ani.

Se intampla ca unele firme  de jocuri  aflate in insolventa sa caute sa se refaca prin a relansa vechile produse in varianta imbunatatita gen "Legendary Edition", "Collector Edition",  "3D Edition", "Remastered Edition", chiar daca produsul a fost scos pe piata si acum 10 de ani.  Incasarile la un joc vechi de 10 ani le pot aduce salvarea si asigura mentinerea pe piata.  
Vine un nenea Skidrow si le pirateaza si pe alea, le distribuie pe internet, lumea nu le mai cumpara, iar firma care producea jocuri sau filme de calitate falimenteaza si se desfiinteaza.


E un scenariu ipotetic  fiindca ce-i  drept, majoritatea companiilor producatoare de jocuri si filme au falimentat mai degraba  din cauza calitatii joase a produselor  ce i-a suparat pe fani ce oricum cumparau produsele respective  decat din cauza pirateriei.

Edited by byker89, 26 August 2018 - 18:09.


#23
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Gresit. E la fel de ilegal si daca piratezi un film lansat acum 60 de ani.
Se intampla ca unele firme aflate in insolventa sa caute sa se refaca prin a relansa vechile produse in varianta imbunatatita gen "Legendary Edition", "Collector Edition",  "3D Edition", "Remastered Edition", chiar daca produsul a fost scos pe piata si acum 60 de ani.
Vine un nenea Skidrow si le pirateaza si pe alea, le distribuie pe internet, lumea nu le mai cumpara, iar firma care producea jocuri sau filme de calitate falimenteaza si se desfiinteaza.

E un scenariu ipotetic, fiindca-i  drept, majoritatea companiilor producatoare de jocuri si filme au falimentat mai degraba  din cauza calitatii joase a produselor decat din cauza pirateriei.

Inseamna ca acea companie daca se bazeaza pe vechituri nu mai are ce cauta pe piata. Teoretic, regizorul,actorii, producatorii acelui Film ar trebuie sa fie morti. Iar cei noi veniti la acea Firma sa presupunem, cu ce drept sa faca bani pe seama celor decedati? Cu ce au contribuit ei la acel Film facut acum 60 de ani?

Quote

E un scenariu ipotetic  fiindca ce-i  drept, majoritatea companiilor producatoare de jocuri si filme au falimentat mai degraba  din cauza calitatii joase a produselor  ce i-a suparat pe fani ce oricum cumparau produsele respective  decat din cauza pirateriei.

Atunci de ce te agiti atat Posted Image eu ce spuneam mai devreme ca nu sar mai produce jocuri,filme,muzica,carti daca nu ar mai exista cumparatori.

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 18:16.


#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu nu inteleg cum puteti sa le plangeti de mila corporatiilor care au miliarde de profit in care an...

Edited by YourFan, 26 August 2018 - 18:16.


#25
byker89

byker89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2018

 hwplanet, on 26 august 2018 - 18:10, said:

Inseamna ca acea companie daca se bazeaza pe vechituri nu mai are ce cauta pe piata. Teoretic, regizorul,actorii, producatorii acelui Film ar trebuie sa fie morti. Iar cei noi veniti la acea Firma sa presupunem, cu ce drept sa faca bani pe seama celor decedati? Cu ce au contribuit ei la acel Film facut acum 60 de ani?


Nu are importanta cat de vechi e . Daca e mostenit, cu atat mai rau, daca te apuci sa   distribui in public si ilegal varianta piratata a filmului  lansat acum 60 de ani,  e ca si cum  furi  un obiect de valoare   pe care un  nepot  a primit-o drept mostenire  de la bunicul sau si il pui la vanzare pe OLX.  Mai ales daca compania in sine inca detine actul de proprietate asupra filmului respectiv.



 YourFan, on 26 august 2018 - 18:16, said:

Eu nu inteleg cum puteti sa le plangeti de mila corporatiilor care au miliarde de profit in care an...
Nu le plange nimeni de mila , mai ales ca in ultima vreme se poarta abuziv in relatia cu clientii, ofera publicitate falsa produselor,  monopolizeaza cam tot si lanseaza produse tot mai proaste calitativ si culmea, tot isi scot banii.  
E vorba insa de proprietatea privata si drepturile de autor: daca tu ca autor al unei carti  sau picturi  ai pretentia  ca nimeni sa nu-ti fure/copieze/multiplice   cartea sau pictura  si nici sa faca bani si faima  pe spinarea muncii tale, si ele ar trebui sa aiba dreptul de a-si proteja produsele.
Daca vrei sa te razbuni, nu mai cumpara de la ei,  nu te mai uita nici la trailere, pur si simplu uita ca exista.  
Tocmai ca marile companii ce scot produse de proasta calitate  traiesc indirect  si din piraterie, fiind si asta e  o metoda de publicitate.

Edited by byker89, 26 August 2018 - 18:45.


#26
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 byker89, on 26 august 2018 - 18:31, said:

Ma rog, nimeni nu o sa te arda cu amenda daca te uiti pe site-uri de filme si seriale  online fiindca tehnic, nu descarci nimic de pe acolo, nici daca te uiti la materialele postate ilegal pe You Tube.  

Fix invers, din punct de vedere tehnic descarci filmul/serialul ca altfel nu l-ai putea vedea. Și dacă folosesc tehnologie mai recentă sunt șanse să și încarci.

#27
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Fix invers, din punct de vedere tehnic descarci filmul/serialul ca altfel nu l-ai putea vedea. Și dacă folosesc tehnologie mai recentă sunt șanse să și încarci.

Unde il descarci? In memorie? Posted Image E la fel ca si cum te-ai uita pe Youtube. Il vizionezi in Browser iar Filmul acela este uploadat pe un Site iar responsabili sunt cei care l-au urcat acolo nu cei care vizioneaza.

Quote

Daca vrei sa te razbuni, nu mai cumpara de la ei,  nu te mai uita nici la trailere, pur si simplu uita ca exista.  
Tocmai ca marile companii ce scot produse de proasta calitate  traiesc indirect  si din piraterie, fiind si asta e  o metoda de publicitate.

In mod indirect la cata reclama se baga pe Youtube de Netflix e imposibil sa nu afli de ceva Filme sau Seriale aparute... Tu de crezi ca se fac mai mult Seriale? Fiindca este castigul mai consistent decat daca faci Filme, faci multe Episoade si scoti banul pe Episod in fiecare saptamana.

Quote

E vorba insa de proprietatea privata si drepturile de autor: daca tu ca autor al unei carti  sau picturi  ai pretentia  ca nimeni sa nu-ti fure/copieze/multiplice   cartea sau pictura  si nici sa faca bani si faima  pe spinarea muncii tale, si ele ar trebui sa aiba dreptul de a-si proteja produsele.

Intr-o astfel de lume dreptul asta este inexistent atunci cand ne referim la partea digitala. Posted Image Ai idee cate carti poti gasi la liber in momentul asta? Nu mai cumpara nimeni carti. Lumea descarca PDF-uri in mod gratuit liber pe net. Lumea evolueaza cine sta pe loc aia e... trebuie sa evoluezi in functie de cum evolueaza lumea, si nu invers. Trebuie sa fi pregatit psihic, mental pentru asta.

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 18:56.


#28
byker89

byker89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2018
Pe You Tube  mai mult ca sigur  nu raspunde niciodata  spectatorul, ci strict cel care incarca clipurile/filmele respective ilegale conform termenilor si regulilor, precum si moderatorii site-ului fiindca nu l-au oprit.
Spectatorii  au datoria sa raporteze, dar nu sunt obligati si din moment ce se presupune ca YT este moderat, deci  au libertatea de a vizualiza orice clip, fie si el incarcat ilegal.
Teoretic, nici utilizatorii de Google care descarca fisierele piratate nu ar trebui sa raspunda penal, ci adminii Google  ca n-au facut nimic pentru a-i opri pe pirati  sa lase fisierele piratate la indemana publicului  si practic, nu si-au facut treaba pentru care sunt platiti.  

Din vina cui poate sa fie accesat  Pirate Bay pe domeniile  Google, Internet Explorer sau Firefox ?  Al proprietarilor site-urilor de torrente,  ai celor care doar le descarca,  al companiilor private care nu si-au putut proteja produsele sau ai moderatorilor si adminilor de domenii care n-au fost capabili  asa cum cer legile internationale sa le interzica si sa previna aparitia lor pe internet precum a ciupercilor dupa ploaie ?

Edited by byker89, 26 August 2018 - 19:04.


#29
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Pe You Tube  mai mult ca sigur  nu raspunde niciodata  spectatorul, ci strict cel care incarca clipurile/filmele respective ilegale conform termenilor si regulilor, precum si moderatorii site-ului fiindca nu l-au oprit.

Spectatorii  au datoria sa raporteze, dar nu sunt obligati.

Youtube are automat un sistem de detectat materialele cu drepturi de autor. Si cine incarca clipuri pe Youtube si sa inscris intr-un parteneriat mi se pare ca daca incerci cumva sa-i furi clipurile de pe Youtube si sa-l incarci pe contul tau de Youtube, nu vei putea. Si daca descarci clipul este protejat cumva caci imaginea este distorsionata, cel putin asa mi sa intamplat mie de la ultimele Update-uri, cred ca poti descarca doar cu softuri speciale folosind o functie de inregistrare, ar fi singura varianta dar iti ia mult timp. Daca pe la inceput puteai incarca Filme acum nu mai poti, decat Filme No Name fara drepturi de autor puse la liber de autori necunoscuti, care iti dai seama ca daca-i pus la liber sunt filme din alea praf filmat cu telefonul. Daca dai o cautare pe Google, gen Filme Horror pe Youtube vei gasi astfel de Filme, dar toate sunt Filme praf de Nota 3-4 care nu a auzit nimeni de acele Filme, am vazut si eu vreo 2-3 astfel de Filme puse la liber pe net, pe YT.

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 19:02.


#30
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ca să vezi pe PC un serial/film/video de pe YouTube sau alte website-uri mai legale sau ilegale, fișierul video este descărcat de browser și procesat de browser. În cazul torentelor fișierul video rămâne în totalitate pe PC până când utilizatorul decide să îl șteargă, în cazul website-urilor online browserul decide unde, cum și cât timp rămâne fișierul video pe PC.

Edited by tavitu, 26 August 2018 - 19:06.


#31
byker89

byker89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2018

 hwplanet, on 26 august 2018 - 18:58, said:

Youtube are automat un sistem de detectat materialele cu drepturi de autor. Si cine incarca clipuri pe Youtube si sa inscris intr-un parteneriat mi se pare ca daca incerci cumva sa-i furi clipurile de pe Youtube si sa-l incarci pe contul tau de Youtube, nu vei putea. Si daca descarci clipul este protejat cumva caci imaginea este distorsionata, cel putin asa mi sa intamplat mie de la ultimele Update-uri, cred ca poti descarca doar cu softuri speciale folosind o functie de inregistrare, ar fi singura varianta dar iti ia mult timp. Daca pe la inceput puteai incarca Filme acum nu mai poti, decat Filme No Name fara drepturi de autor puse la liber de autori necunoscuti, care iti dai seama ca daca-i pus la liber sunt filme din alea praf filmat cu telefonul. Daca dai o cautare pe Google, gen Filme Horror pe Youtube vei gasi astfel de Filme, dar toate sunt Filme praf de Nota 3-4 care nu a auzit nimeni de acele Filme, am vazut si eu vreo 2-3 astfel de Filme puse la liber pe net, pe YT.

Nu stiu, dar eu recent am vazut la recomandari   ca sunt incarcate filme in varianta bluray pe You Tube....e drept, incarcate in limba indiana,  rusa  sau mexicana, si pe care nu le poti gasi printr-o simpla cautare.

Teoretic, ar trebui sa-i raportez pe respectivii, dar ar trebui sa-i raportez si pe moderatorii  prin  a trimite un raport la admin  fiindca n-au putut preveni uploadarea si afisarea publica a unor materiale ilegale.
Plm, moderatorii aia sunt platiti degeaba!
Chiar ma mir cum de multi producatori de la Hollywood nu i-au tarat pe cei de la  You Tube in procese chiar si pentru afisarea publica al unui material ce incalca drepturile de autor timp de cateva minute pana sa fie sters.
Acele minute in care mii de utilizatori se uita la o scena de film incarcata neautorizat  pot insemna foarte multi  bani pierduti pentru producatori.

Edited by byker89, 26 August 2018 - 19:14.


#32
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Nu stiu, dar eu recent am vazut la recomandari   ca sunt incarcate filme in varianta bluray pe You Tube....e drept, incarcate in limba indiana,  rusa  sau mexicana, si pe care nu le poti gasi printr-o simpla cautare.
Teoretic, ar trebui sa-i raportez pe respectivii, dar ar trebui sa-i raportez si pe moderatorii  prin  a trimite un raport la admin  fiindca n-au putut preveni uploadarea si afisarea publica a unor materiale ilegale.
Plm, moderatorii aia sunt platiti degeaba!

Daca este intr-o Limba ciudata este putin mai dificil de detectat. De exemplu daca tu creezi un material creat de tine dintr-un anume clip mi se pare ca ai voie, de exemplu daca vorbesti despre un Film sau tai o parte dintr-un anume Film, mi-am adus aminte acum, se numeste @Ca Romanu, are multe astfel de materiale, secvente din Filme dar schimbata coloana sonora in Romana. Nu stiu exact cum functioneaza insa daca li se da voie, inseamna ca este la limita, chiar daca tu creezi ceva nou din ceva deja existent.

De exemplu orice modificare a materialului se presupune ca este creatie proprie, dar de fapt nu este creatia ta si este a altuia tu nu ai facut decat sa modifici acel material cu drepturi de autor.

De exemplu pe Youtube poti gasi vloggeri care fac Review-uri de Filme, se filmeaza pe el si un Laptop care are deschis acel Film... Posted Image I-a facut cineva? Nu. Se presupune ca este creatie proprie. Intr-o parte a ecranului este el care vorbeste si intr-o alta parte a ecranului se afla Filmul bineinteles nu pe tot ecranul Posted Image Cred ca se gasesc secvente din multe Filme, Seriale, cam tot ce vrei... la liber, fara sa aiba drepturi de autor cel care a uploadat acele materiale.

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 19:29.


#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Traim in epoca hotiei, nu-ti face probleme pentru chestii de-astea.

 hwplanet, on 26 august 2018 - 18:03, said:

Te alegi cu bani. Totul este facut cu cap si nu este cum crezi tu. De aceea Discul Bluray la un Film sa spunem iese dupa ceva timp dupa ce se difuzeaza la Cinema. Cine vrea sa vada Filmul mai devreme se duce si ia bilet sa vada Filmul. La fel se poate face si cu celelalte, Jocuri,Muzica, carti, faci o premiera si cine vrea va plati si beneficiaza ca va fi printre primii. Ceilalti care pirateaza se vor

Foarte inteligent. Discul Blu Ray nu ai cum sa il piratezi pentru ca nu exista fizic, de-aia te duci la cinema. Cum faci cu jocurile muzica si cartea? Le duci si pe astea la cinema? Te duci si te joci apoi pleci acasa mai vii maine daca vrei?

"Pentru un joc, ai idee cat muncesc dezvoltatorii, programatorii  si testerii la el?  Mai ales pe niste salarii mizerabile....
Ei depind foarte mult de incasari fiindca altfel firma lor ar da faliment si nu si-ar mai primi salariile, deci pa-pa continuarea seriei.
Si se trezeste un haiduc sa distribuie jocul gratis la toti dupa ce niste producatori au muncit din greu la el .   Iar cei care ar fi cumparat jocul il descarca si il joaca gratis, automat nu mai vin bani la incasari, automat producatorii dau faliment."

Mane, salariile in IT sunt printre cele mai mari din lume, nu le plange tu de mila producatorilor, deja fenomenul pirateriei jocurilor video nu mai inseamna mare lucru. Titlurile bune se vand si aduc succes financiar, nu conteaza ce se mai pirateaza. Gandeste-te in primul rand ca sunt multe multiplayer si nu poti juca multi daca jocul e piratatat. De cand cu platformele digitale de disctributie jocurile sunt mult mai accesibile, chiar si in Romania rata piratarii a scazut drastic. De asemenea, sa nu iti inchipui ca Romania si alte tari ca ea intra in planul financiar al unui producator de jocuri.

Si mai este o greseala cand vine vorba de piraterie, cand producatorii calculeaza cat "pierd" din aceasta cauza. Niciodata numarul descarcarilor ilegale nu va coincide cu numarul potentialelor copii vandute. Cea mai mare parte din cei care pirateaza o fac pentru ca ori produsul nu e disponibil in zona lor ori pentru ca nu isi permit. Daca nu ar putea pirata pur si simplu nu ar cumpara, deci producatorul oricum nu ar primi acei bani.

Edited by Bylly00, 26 August 2018 - 19:48.


#34
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
De la ce isi fac griji unii :)) oricum cd-urile, dvd-urile si toate discurile astea sunt depasite. Cine dracu mai cumpara asa ceva? Si unde sa le bagi? Ca si aparatele astea sunt pe cale de disparitie.

#35
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

De la ce isi fac griji unii Posted Image) oricum cd-urile, dvd-urile si toate discurile astea sunt depasite. Cine dracu mai cumpara asa ceva? Si unde sa le bagi? Ca si aparatele astea sunt pe cale de disparitie.

Discurile Bluray nu sunt depasite. Acum mai nou se utilizeaza si se va utiliza Stocarea in Cloud, dar si aici ar fi o problema, viteza de internet care in unele tari este foarte mica.

Quote

Foarte inteligent. Discul Blu Ray nu ai cum sa il piratezi pentru ca nu exista fizic, de-aia te duci la cinema. Cum faci cu jocurile muzica si cartea? Le duci si pe astea la cinema? Te duci si te joci apoi pleci acasa mai vii maine daca vrei?

De ce nu? Posted Image

Quote

Mane, salariile in IT sunt printre cele mai mari din lume, nu le plange tu de mila producatorilor, deja fenomenul pirateriei jocurilor video nu mai inseamna mare lucru. Titlurile bune se vand si aduc succes financiar, nu conteaza ce se mai pirateaza. Gandeste-te in primul rand ca sunt multe multiplayer si nu poti juca multi daca jocul e piratatat. De cand cu platformele digitale de disctributie jocurile sunt mult mai accesibile, chiar si in Romania rata piratarii a scazut drastic. De asemenea, sa nu iti inchipui ca Romania si alte tari ca ea intra in planul financiar al unui producator de jocuri.
Si mai este o greseala cand vine vorba de piraterie, cand producatorii calculeaza cat "pierd" din aceasta cauza. Niciodata numarul descarcarilor ilegale nu va coincide cu numarul potentialelor copii vandute. Cea mai mare parte din cei care pirateaza o fac pentru ca ori produsul nu e disponibil in zona lor ori pentru ca nu isi permit. Daca nu ar putea pirata pur si simplu nu ar cumpara, deci producatorul oricum nu ar primi acei bani.

Corect. Deci inca un motiv sa nu ne facem griji cum ca pirateria ar fi ceva rau...

Edited by hwplanet, 26 August 2018 - 20:00.


#36
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 britneysbitch, on 26 august 2018 - 16:46, said:

Dacă descarci sau partajezi material care intră sub incidența legilor de protecție a proprietății intelectuale (care implică de facto orice melodie, program de calculator, film, cărți, reviste etc), ești în ilegalitate.

Este bine să asumăm ilegalitatea by default, materialele ieșite de sub incidența legilor de protecție a drepturilor de autor/proprietate intelectuală fiind muuuuult mai rare decât cele protejate (pe site-uri de P2P).

În România legea nu (prea) se aplică în acest domeniu.

e politic se aplica. nu e politic , in europa ii doare in fund.

americanii au nebunii din astea mai mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate