Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitie tv 189 cm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Din pacate, Sony-ul nu mai este pe stoc si nici nu se mai fabrica. De fapt, ar mai fi unul la emag, dar m-au enervat ca a tot fost 8000 si acum e 8500 si nu mai vreau sa-l iau. Ceea ce inseamna ca nu prea imi ramane decat sa iau de la Samsung MU7002 sau MU7102... dar parca nu prea sunt impacat, nu stiu cat sunt de ok.

#20
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
.........imi ramane decat sa iau de la Samsung MU7002 sau MU7102... - Poate ai vrut sa scrii MU6102 , fiindca MU7102 eu nu l-am gasit
Comparatie MU7100 cu MU6100 - https://www.displays...rison/bcdd2c030 - amandoua avand panel de kkt
Primul un 10bit fortat insa la 120Hz si cel de-al doilea un 8bit clar si la 60Hz
Sincer in afara de diagonala ( 75" ) eu unul nu as pe nici unul dintre astea doua , neavand un PANEL CALITATIV pt o astfel de diagonala
Gandeste-te ca cu cat e mai mare diagonala cu atat se pot vedea defectele/calitatea slaba a panelului mai usor

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Samsung MU7072 ,daca gasesti ,e o idee mai bun decat MU7002. Nu difera doar culoarea si telecomanda. A se vedea pe site-ul mentionat(displayspecifications) la MU7070 ,e diferit de MU7000

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Concluzia e ca trebuie sa sar la alta gama de preț... 8002 e tot la fel de slab?

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu e slab, 8002 este mai bun.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Mai ales de la diagonala de 55' in sus!
Cat despre pret e foarte relativ. Acum 2 saptamani gaseai 55MU8002 la acelasi pret cu care acum abia mai prinzi cate un 55MU7002/7072.
In mod sigur acest lucru e valabil si la diagonale mai mari.

Edited by edigee, 12 September 2018 - 14:16.


#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am observat ca au sărit prețurile mult, vine BF... Incerc sa mai am răbdare până atunci, poate prind vreun QLed

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tot n-am luat nimic, am fost la un pas să iau sony 75xe8596, dar nu mai era pe stoc, iar acum i-a sărit mult pretul. De fapt, toate s-au scumpit îngrozitor, evident din cauza ca urmeaza BF. N-am incotro decat sa astept, poate prind la pret bun un QLED, de black friday. Cei care ati urmarit anii trecuți, au fost televizoare de 75" la preturi bune de BF?

#27
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La diagonale din astea nu sunt multi clienti asa ca nici ofertele nu sunt asa de multe dar am observat in ultima perioada ca au fost oferte destul de interesante pe directia asta asa ca este posibil sa gasesti o oferta buna. Fii pe faza!

#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Am ceva oferte limitate pt 75, 85, si 95 inch pt cine doreste , numai sa va intre pe usaPosted Image

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce ati lua între Sony 75xf8596 si samsung 75q7fn? Cred ca vor avea preturi asemănătoare de bf

#30
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
In mod cert 75q7fn

Edited by wather, 15 November 2018 - 06:09.


#31
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Am vazut ieri la flanco, q6 vs q7, n-am observat aproape nicio diferenta intre ele, ba chiar q6 parea mai luminos poate doar pentru ca era o idee mai ferit de neoane in schimb ce la q7 era neonul fix deasupra. Culorile sunt mult prea puternice, se vede nenatural dar cu siguranta impresioneaza ceea ce e cel mai important. Ce am observat eu e ca Samsung baga rosu atunci cand e portocaliu si baga portocaliu atunci cand de fapt e galben, pur si simplu accentueaza orice culoare. N-am observat ABL chiar asa de agresiv cum sustin unii dar este prezent la schimbarea scenei. De asemenea nu mi s-a parut prea luminos, are o tenta de a fi intunecat mereu adica nu straluceste cand nu trebuie, cred ca are si black crush, rula demo-ul cu elefantul si baloanele iar burta elefantului era neagra ceea ce n-ar trebui. Mi s-a parut foarte sharp, mult mai sharp ca al meu sony 65xe9305 (loteria panourilor e reala). Efectul de depth of field era usor de sesizat, nu se apropie de OLED dar este excelent. Navigarea si meniul sunt ridicole pur si simplu, e doar parerea mea, meniu alb total pe 80% din ecran pe un televizor luminos, iti rupe ochii noaptea. Avand culorile astea mult prea saturate, cred ca se vede aiurea in filme, ideea e ca un televizor cu color accuracy se va vedea foarte bine pe o gama mai larga de continut, probabil la Samsung trebuie sa intri la setari mereu sa schimbi in functie de continut. Are soap opera effect destul de mult, se simte clar fata de sony dar nu am observat nici cea mai mica urma de blur sau judder. Se vede chiar detaliat cu detalii care ies mult mai usor in evidenta ca pe Sony-ul meu, asa ca baga un 82Q6FN and call it a day Posted Image) Glumesc, n-am cum sa-mi dau seama cu certitudine daca merita sau nu, dar eu am pus deja ochii pe un 55Q7FN ca monitor PC in defavoarea unui 49XF9005. Din pacate cica se vede washed out in 2560x1440 @ 120 hz si 4:4:4. Samsung "is a must" daca il folosesti cu o consola pentru ca ofera interpolare fara adaugare de input lag, adica soap opera effect in jocuri adica lipsa de blur (exista TN-uri de 240hz care au blur deci...), o chestie care probabil ne-am dorit-o toti de cand au aparut televizoarele. Din pacate cica are flicker la 60hz si 120hz (pentru continut cu 60hz si 120hz, probabil e doar o chestie de nesincronizare) si posibil sa fie vizibil dar nu stiu sincer cum se manifesta. Eu personal observ flicker destul de usor dar n-am observat in acel demo.

Edited by FeDaYin, 16 November 2018 - 02:39.


#32
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Partea buna la Qled-uri si seriile NU80 mi se pare modul HDR+. Intri acolo si iti modifici imaginea cum vrei, astfel incat sa ai culori cat mai pe plac. M-am jucat pe niste Q7 FAM si FN in mod home use si e altceva cand il setezi acasa cum vrei, fata de ce in magazin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate