Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Pesta porcina

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Crotalierea e facultativa pt multi si au si motive in conditiile in care in afara de a mai intra la te miri ce hartogarii si eventual si impozite in plus bagate de handicapatii care ne conduc, altceva bun( vreun beneficiu/sprijin) de nu aduce. In plus, uneori nici medicii nu se prea agita, stiu cazuri in care se rugau unii de el sa vina si in afara de " trec poimaine"...
Educatia asta se face si ea nu doar cu japca, trebuie si zaharel.
  Problema e ca statul e imbecil si nu stie ce vrea, cu atat mai putin cum sa ajunga acolo.



#56
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postparintele, on 18 septembrie 2018 - 11:22, said:

Crotalierea e facultativa pt multi ...
Ar trebui sa fie o conditie pentru obtinerea de despagubiri.
In rest e ok, vrei sa-i cresti doar ca sa-i mananci, tu si familia ta, iti asiguri adapost si imprejmuire, te priveste.
Dar si daca ti s-or imbolnavit si-or murit, sa nu vii sa ceri despagubiri.
(am vazut ferme de vaci de lapte prin Belgia care aveau si porci pentru consum propriu, un fermier avea chiar vreo 15 porci)

Quote

Educatia asta se face si ea nu doar cu japca, trebuie si zaharel.
Probabil, dar nu prea mult.
Eu educatie facuta numai cu vorba buna, n-am vazut.
Daca nu exista constrangere, omului i se rupe.
E precum curentul electric.
Alege calea cea mai usoara.

Quote

  Problema e ca statul e imbecil si nu stie ce vrea, cu atat mai putin cum sa ajunga acolo.
Asta e perfect adevarat, si poate cea mai mare problema.
La cel mai inalt nivel nu se stie ce se doreste, si ca atare, nici cum se obtine.
Nu exista proiect, viziune, obiective etc.

#57
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Pai e o conditie pt despagubiri, de aia ziceam ca  se mai educa unii cu aceasta ocazie, de.nevoie deprin obiceiul, si la anul vor crotaliaca nu se stie si asa se schimba lucrurile.

#58
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostHunor_66, on 21 septembrie 2018 - 08:41, said:

Eu educatie facuta numai cu vorba buna, n-am vazut.
Daca nu exista constrangere, omului i se rupe.

.. sssssh, ca te aud Barnevernet-ul si psihologii astia de moda noua.
Altfel, la obiect: https://www.gandul.i...-virus-17559429

#59
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014

View Postparintele, on 21 septembrie 2018 - 10:03, said:

Pai e o conditie pt despagubiri, de aia ziceam ca  se mai educa unii cu aceasta ocazie, de.nevoie deprin obiceiul, si la anul vor crotaliaca nu se stie si asa se schimba lucrurile.
e dpar teoretica. in practica se despagubeste tot. se crotaliaza la ucidere sau mort, se baga in sistem si se crotaliaza. fara asta nu te-ar lasa in curte. si ca sa scoti cate o hotarare judecatoreasca sau mandat de perchezitie pt fiecare curte...
problema mare e ca incearca sa se foloseasca de aceasta situatie pentru a ingradi drepturile si libertatile. e deja activ un ordin care prevede ca pana la 5 porci poti creste fara dureri de cap. peste 5 deja incepe circul: autorizare dsv, contract separat cu medicul veterinar, pfa, contract de maintenanta cu IQM pentru baza de date, exploatatie de tip A, exploatatie comerciala... progresiv in functie de nr de porci.  o sa ziceti probabil ca se "disciplineaza"si ëduca". problema e ca ne-am intors pe timpul lui Ceasca: ai voie o juma'de pita pe zi, un pachet de unt pe luna, 5 porci pe familie/an. desi inteleg necesitatea omorarii taranului roman, ordinul asta este comunist. sa pui un amarat sa plateasca 5 euro lunar catre o societate ce detine un monopol national pentru inregistrarea porcilor, sa imi spui cati porci am voie sa cresc si sa mananc in familie, sa imi impui organizare juridica... toate sunt masuri abuzive din punctul meu de vedere.
si ati vb de medicul din ialomita. hai ca va spun eu cum sta treaba. omul ala e belit indiferent de cum actioneaza: daca declara, cel putin un an ramane fara porci. pentru mine porcii reprezinta cca 30% din activitate. probabil ca si pt el la fel. in ultimii 6 ani am ramas cu efectivele de vaci la 1/5. caii la 1/4. oile s-au mentinut cat de cat, dar s-au concentrat: asta inseamna ca nu mai incasezi/prestezi mai nimic pe oaie, pt ca , daca un prprietar cu 5-10 oi  trateaza majoritatea problemelor, unul cu 500 taie oaia si nu isi bate capul. tarifele sunt... dezastru si acesti factori m-au bagat la limita subzistentei economice. daca pierd porcii minim 1 an, pierd 30% din activitate, adica as intra direct in faliment. si probabil e la fel si la el. daca nu declara si il prinde, dosar penal. cam asta e alegerea: foamea sigura vs eventuale consecinte juridice.

#60
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

View PostHunor_66, on 11 septembrie 2018 - 09:20, said:

Pana cand nu se va descuraja (prin diferite metode) cresterea porcilor fara nici un fel de biosecuritate in gospodariile populatiei, aceasta boala, odata intrata in RO, nu va mai disparea.
Exact acest lucru am spus si eu celor care ma intreba de boala  odata intrat in populatia de mistreti care in orecare masaura este imuna dar putatoare a boli nicodata dar niciodata nu mai scapam de amenintarea PPA-ului . Cu 1000 de focare in tara inca nu am vazut nici un ordin care interzice ( prin amenzi si confiscari)  tinerea porcilor in libertate . Sunt sute sau chiar mii de stane  de oi unde se tin porcii in libertate .Ieri am iesit la un pescuit pe Zau de Campie( jud MS ) din Turda pana la Zau am trecut prin 4-5 comune , aproape ca nu exista comuna unde la margine sa nu vezi porci purcei in libertate. Cu tara plina de pesta ma intreb a informat cineva  acei localnici ca macar sa--si tina porci in coteti pentru a preveni pesta,Eu sunt de parere ca si in ceasul al 12 -lea inca se omit cele mai elementare masuri de prevenire , ce sa mai discutam de biosecuritate .

#61
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Taranul trebuie sa puna 7 lacate la cocina.
In schimb, aia care isi cresc mistretii cu porumbul taranilor sunt foarte ok.
Nu mai bine statul ar omora frumos 95% din populatia de mistreti pentru ca si asa nu au vreun mare rol in ecosistem si apoi dupa 2 ani de pauza ar fi prohibitie inca vreo 5 pt refacerea populatiei?
Si ar mai scapa si fermierii de cheltuieli suplimentare cu paza si speriatul mistretilor care fac prapad in recolte?

Nu, si nu pt ca nu ar fi sanatos si pt ca mistretii sunt ai jmecherilor puhavi si pt ca nh poti sa iei distratia asta unor retarzi...
E insa perfect ok sa hingheresti taranul ca doar el a adus pesta, nu?






#62
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postparintele, on 22 octombrie 2018 - 09:07, said:

E insa perfect ok sa hingheresti taranul ca doar el a adus pesta, nu?
De acord cu chestia cu mistretii.
Dar si taranul mentine pesta porcina in teritoriu, dupa cum povesteste si colegul mai sus.

#63
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Cica 75% din porcii crescuti in gospodarii individuale in EU sunt "romani".
Cu alte cuvinte, in toata EU, din 4 porci crrscuti extra ferme specializate, 3 sunt in Romania.
Pai sa tot vina pesta sa se mai potoleasca nesimtitii astia cu subzistenta lor, ia sa cumpere ei porci conformi.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate