Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Concret care este puterea de marire ce inseamna ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
... iar diferentele sunt totusi discutabile .
Conteza educatia ochiului .
In observarea astro conteaza , dar in drumetie ... merge si asa .

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Colegul nu a zis nimic de astro. Si a zis sa fie bunicel, nu perfect ca pentaxul. Dar am mai auzit pareri bune despre pentax deci ar fi o varianta de luat in calcul, daca bugetul permite fireste.

Edited by crokodilu, 25 August 2018 - 23:20.


#21
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Concluzia finala este in #19 .

#22
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Dupa mai multe tentative esuate m-am oprit la Nikon 8×42 ca cel indicat mai sus de care sunt f. multumit. In aceasi bani mai poate gasi si Carl Zeiss sh, am avut unul pe mana acum cativa ani care m-a impresionat la calitatea imaginii oferite, si astazi regret cu nu l-am cumparat( la cele sh e musai sa-l probezi si sa-l inspectezi bine inainte de orice plata). Ca si chinazarii bunicele ( cel putin pt partea de astro) stiu din auzite ca Celestron nu sta rau la acest capitol - e pe lista mea  impreuna cu un trepied parallelogram

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nikonoanele nu prea sunt rezistente, se cam dezmembreaza si modele mult mai scumpe, le cad obiectivele, ocularele, mansoanele, etc., oricat ar parea de greu de crezut, lucrurile nu se mai fac ca acum 50 de ani...

Nici Pentaxurile nu se mai fac ca acum 50 de ani, insa daca alegi bine modelul sunt clar mai OK, mai rezistente.

Pentax /Ricoh afirma ca SP 8x40 WP -ul ala e tare si rezistent , inclusiv la apa. A ROUGH & TOUGH WATERPROOF PERFORMER. Si cei care au cumparat sunt si ei multumiti.

Sunt si modele Pentax mai ieftine ( fara WP), cat si mai scumpe, cu grosisment mai mare, sau mai luminoase, sau cu rezistenta si mai mare, de ex Marine 7 x 50 Hydro, sau SP 10 x 50 WP, ZD 10x50 ED.

Modelele cu ED in coada ( ZD 8x43 ED, ZD 10 x 43 ED, ZD 10 x 50 ED) au lentile ED ( extra low dispersion) si sunt si ele ROUGH & TOUGH WATERPROOF si umplute cu azot, si complet tratat antireflex.
Cele cu WP de la seria S nu au ED si sunt doar dezumidiicate cu azot, nu sunt si umplute cu azot ca ZD-urile.

Apropo, de preturi, am amintit mai sus de un Zeiss 20x60 S cu stabilizare care costa 8000 Euro, 8 K...
Si optic nu este extraordinar in ciuda acelor bani.
E vizibil inferior optic unor alte modele Zeiss mai simple si fara stabilizare, cat si fata de multe Pentaxuri.
Insa are stabilizare, si asta il face superior, mai ales ca Nikon si Canon nu au ceva la fel de luminos.
Gasesti insa 18 x 50 IS la Canon.

Daca tot nu se cere perfect, ai putea lua in calcul si IOR 8x40 facut pt armata, destul de rezistent si bunicel si optic pt un binoclu. Nu e la fel de bun optic ca pentaxul, dar este peste multe chinezarii, si e tzapan si made in RO, nu dai banii la chinezi.

Edited by loock, 26 August 2018 - 10:29.


#24
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
ior 7 x 40

binoclu militar, am asa ceva

nu l-as schimba pe nimic

Edited by mediasick, 26 August 2018 - 20:48.


#25
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Daca ai de mers pe munte 3 zile cu IOR de gat  , asta e , mantuire prin suferinta .
Pentru urmatoarea drumetie vei cauta un binoclu de opera :) !

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Binoclul IOR 7x40 are numai 1,1 Kg, este foarte usor fata de o camera DSLR profesionala si obiective profesionale luminoase din clasa superioara.
( chiar 872 grame - fara armura, capace curea si eye-shilds)

Am citit un reviw in care cineva spunea ca greutatea lui oboseste si tremura apoi repede imaginea din cauza asta.
Este o aberatie !!!
Masa mai mare inseamna inertie mai mare, deci imagine mai stabila impotriva tremorului, respiratiei, si desigur forteaza si muschii sa tina mai bine - asta sigur ca oboseste, dar nu stai cu binoclul ridicat non-stop (poti sa traiesti bine-merci fara sa-l ridici niciodata in viata, mai ales ca 7x40 e un rahat...)
Si nu il ridici cu mana intinsa ca pe pistol, nu sta in parghie, si din contra aproape de corp.
Toate camerele profesionale varf de gama sunt mai grele decat cele entry level, tocmai ca sa fie mai stabile.

Optic IOR-ul 7x40 sufera la luminozitate noaptea si seara datorita unui tint galben care mananca mult din lumina, si care e enervant si ziua pt ca filtreaza substractiv culorile...si pt. asta as lua clar un Pentax sau un Zeiss daca as avea nevoie...

Legat de carat, normal ar fi sa-l pui la gat doar cand il folosesti des, in rest sa stea intr-un toc la curea sau in rucsac in spate.
Exista si rucsac cu acces rapid la compartiment dedicat, sau cu intoarcere rapida, etc.
Toc nu are parca ( avea toc la 8 x 30), dar se poate face rost de unul sau manufactura, sau lua unul de camera foto cu o dimensiune compatibila.

Edited by loock, 27 August 2018 - 20:25.


#27
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
IOR a fabricat pentru oaste 6x30 , 8x30 si 7x40 .

Am cateva binocluri  : IOR 7x40 , Carl Zeiss Deltintrem 8x30 , Pentax SP 8x40 WP si un mic binoclu german foarte vechi  cred ca este  3x27 pentru spectacole de opera  .
Toate au cate caracteristici la care stralucesc , dar punctajul maxim il obtine Pentax .
Asa vad eu lucrurile ...

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 hpavictor, on 27 august 2018 - 21:28, said:

IOR a fabricat pentru oaste 6x30 , 8x30 si 7x40 .

Am cateva binocluri  : IOR 7x40 , Carl Zeiss Deltintrem 8x30 , Pentax SP 8x40 WP si un mic binoclu german foarte vechi  cred ca este  3x27 pentru spectacole de opera  .
Toate au cate caracteristici la care stralucesc , dar punctajul maxim il obtine Pentax .
Asa vad eu lucrurile ...

Se eu recomand un Pentax ales atent, citit reviewuri de la utilizatori, etc.

Apropo, Pentax a fost la origine un brand Carl Zeiss , asa cum a fost si Contax.

In 1957 Asahi Optical Co., Ltd. a cumparat brandul Pentax de la Zeiss.
Contax a mai ramas o vreme si in Germania, dar pana la urma si el a ajuns la japonezii de la Yashica in 1975.
Kyocera a preluat Yashica in 1983.
In 2005, Kyocera a terminat cu productia de echipament foto, inclusiv brandul Contax in 2005.
Pentax a supravietuit, a mai ramas o vreme la Asahi Optical redenumit chiar Pentax corporation in 2002, apoi a fuzionat cu Hoya, proces inceput in 2006 si terminat in 2008. Hoya a inchis fabrica Pentax din Tokio si a mutat productia de obiective in Vietnam. Insa DSLR-urile se faceau deja toate in Philipine de la primul model din 2003. Si am printre obiective japoneze si un zoom kit la MZ-S 24-90 f3.5-4.5 care e facut in Taiwan prin 2001...E singurul obiectiv Pentax nejaponez pe care il am. Nu am luat vietnameze si nici japoneze rebranduite Pentax de la Tamron.
In 2011 Ricoh a cumparat diviza de imaging  Pentax de la Hoya, insa Hoya a pastrat divizia Pentax medicala (endoscoape, etc).
Intrucat apar pe siteul Ricoh, probabil ca au pastrat si productia de telescoape si binocluri pe langa cea de camere si obiective foto.
Tratamentul antireflex dezvoltat initial de Zeiss a fost mult perfectionat de Pentax, denumit SMC (super multi coated ) si in prezent denumit HD, plus aerobright si altele. In 1971 deja foloseau tratament SMC cu 7 straturi pe toate lentilele.
In prezent au si mai multe straturi, inclusiv aerobright, apoi repelant pt praf-umezeala, si hard coat.
Imediat dupa dezvoltarea SMC la sfarsitul anilor '60, patentul a ajuns in anii '70 si la Zeiss in schimbul unor designuri optice pt cateva obiective precum 15 f3.5 AL si non AL, 28 f 2 (doar K-ul), poate si altele. Zeiss a redenumit tratamentul SMC in Zeiss *T, iar in prezent pe lentile de ochelari are mai multe alte denumiri, precum superET, si altele, insa nu toate sunt la fel de performante, unele sunt slabe, ba chiar si *T-ul facut in Japonia - apropo, multe obiective Zeiss se fac in Japonia din anii '70, inclusiv cele pt Contax si Sony, si filtre foto, si unele sunt OK, dar altele nu prea se compara cu SMC-ul sau *T-ul adevarat. superET-ul e OK dar e doar pt cele mai de top lentile de ochelari din sticla optica anorganica, uneori denumite simplu si stok care include superET, disponibile si din sticla optica cu indice de refractie mare de mai multe modele. La cele din plastic au alte denumiri.

Edited by loock, 28 August 2018 - 00:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate