Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

RCA bara f usor atinsa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
deepshit

deepshit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2018
Am parcat masina si am atins fara sa las o zgarietura bara unei masini care s-a indoit in interior f putin pe 1cmp.
Se poate remedia cu o simpla lovitura de ciocan daca ii da cineva jos bara dar a insistat sa-i dau asigurarea si sa facem amiabila chiar daca i-am oferit bani pt reparatie.

1. Eu stiam ca inainte asiguratorul nu despagubea astfel de daune minore. Mai este valabila treaba?
2. Mai trebuie sa ma prezint cu masina la inspector daca a mea nu prezinta nici o urma ?
3. Imi creste mult asigurarea daca e al doilea accident pe anul asta?


Mentionez ca e al treilea eveniment in 10 ani cu aceasta masina, iar asiguratorul e Omniasig.

Edited by deepshit, 25 August 2018 - 10:08.


#2
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
You are in a deepshit!

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 deepshit, on 25 august 2018 - 10:07, said:

dar a insistat sa-i dau asigurarea si sa facem amiabila chiar daca i-am oferit bani pt reparatie.
Mai gasesti si specimene dintr-astea..

Edited by YourFan, 25 August 2018 - 10:28.


#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu se da cu ciocanul in piesele masinii. Infundatura se rezolva cu un fel de pompa. Oricum, e simplu.
Daca i-ai dat bani pentru reparatie, ar fi trebuit sa scrie asta in amiabila. In felul asta nu ar putea apela la asiguratorul tau -si mi se pare corect. Poate nu i-a luat, caz in care Omniasig va face o constatare si ii va propune o reparatie in regie proprie, pe care o poate accepta sau refuza.
Daca apeleaza la asigurarea ta, probabil iti va afecta clasa bonus/malus pe anul viitor.
Nu esti tu in masura sa calculezi dauna provocata altuia. O infundatura usoara in bara unei masini noi doare mai rau decat o usa infundata la o baba de 14 ani.
Nu ai nici o obligatie legala din momentul semnarii amiabilei. Dar mi s-ar parea de bun simt sa il ajuti pe pagubit sa-si rezolve problema.
Daca e a doua oara pe anul asta cand produci daune altora, inseamna ca esti neatent si pentru asta e normal sa platesti RCA mai mult ca mine.

#5
deepshit

deepshit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2018

 danvlas, on 25 august 2018 - 10:33, said:

Daca e a doua oara pe anul asta cand produci daune altora, inseamna ca esti neatent si pentru asta e normal sa platesti RCA mai mult ca mine.
celalalt accident l-a avut tata, nu ca ar avea vreo importanta fiind aceeasi asigurare

poate creste cu mai mult de 25%?

Edited by deepshit, 25 August 2018 - 10:39.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Noua lege RCA permite si despagubiri minore - valori de sub 1.000 de lei.
De asemenea, te poti intelege cu vinovatul sa plateasca pe loc o suma de bani pentru a repara masina sau sa va folositi de asigurarea lui pentru aceasta.
Omul a ales sa foloseasca asigurarea - perfect legal.

Sistemul Bonus-Malus foloseste o serie de nivele (praguri) de reduceri si penalizari.
Reducerea maxima este undeva la - 50% iar penalizarea maxima este undeva la + 80%

#7
deepshit

deepshit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.08.2018
va multumesc pt lamuriri

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce-mi plac mie astia cu replici gen...'' Ce?..n-are nimic masina omule..abia se vede. Dai si tu cu un ciocan pe dedesubt si aia e.."

Ba..unu' n-o fi barbat sa spuna, ''Da omule,am gresit platesc eu tot sau uite asigurarea''

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
cati bani ai oferit?
cum adica 1cmp,pai ai lovit=o cu pixul?

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am intalnit patru.
Unul m-a cautat acasa pentru ca derapase intr-o iarna si mi-a facut bara praf.
Altul mi-a dat bani de reparatie cand am facut amiabila.
Altul n-a comentat cand a intrat in masina mea oprita la zebra si am facut amiabila.
O tanti incepatoare care se uita la semaforul de... pietoni. Si a crezut ca are verde... Amiabila, scuze, aia e.

Am avut si incidente in care pe prost l-a durut la basca.
Doua bare fata schimbate, masina stand in parcare amenajata. Necunoscuti.
Un marlan care mi-a rupt oglinda si s-a facut ca ploua, dar mi-au zis vecinii cine era si am mers la politie. "Cine, eu????"
Zgarieturi fara-numar-fara-numar de la neatenti care n-au catadicsit sa se gandeasca la costurile vopsirii: minim 100 euro/element.

Mie inca nu mi s-a intamplat sa folosesc RCA-ul meu, dar nu as ezita nici o clipa. De aia il platesc.

#11
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
numai in Romania gasesti oameni care au zgarieturi si aplica pt asigurare.

fiecare cazan e intretinut pt 100 de ani.

is dezgustat de atentia obsesiva pt masini. mai ales masini sub 50mii euro. o idiotenie. numai la romani. si daca ai un cazan din 91 , romanul il trateaza ca pe un Ferrari nou. asa de inapoiati suntem.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 martian_693, on 25 august 2018 - 11:33, said:

asa de inapoiati suntem.
Încearcă să vorbești în nume propriu.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
sunt unii nebuni care le si spala ocazional. aia cred ca fac curat si prin casa, obsedatii...

ca sa nu mai zic de cocalarii aia care nu merg cu incaltamintea rupta, o schimba cand apar crapaturi... bogatani.

on-topic, asa este legal si normal sa se procedeze la o tamponare.

#14
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013
Masina la Romani e ca vaca in IndiaPosted Image

#15
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 bogdan9901, on 25 august 2018 - 12:28, said:

Masina la Romani e ca vaca in IndiaPosted Image

mai rau. in fiecare troaca , gasesti cele mai scumpe piese de dragul si obsesia de a conduce. si proprietarii lauda masini de acum 20 de ani de parca ar fi din aur.

de aia intalnesti tot felul de porcarii de genul .... am o mica denivelatie in caroserie , merg la service... numai nebuni.

masina e facuta sa bagi cat mai putini bani in ea. altfel e obsesie. pana la urma e doar un fier. daca nu mai merge iei altul si asa mai departe.

cum ar fi sa ma duc la service ca ieri am dat cu usa in un carucior in kaufland? cat de penibil si cu o viata trista tre sa fii sa faci din astea?

Edited by martian_693, 25 August 2018 - 12:35.


#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 martian_693, on 25 august 2018 - 12:33, said:

masina e facuta sa bagi cat mai putini bani in ea.
Tu bagi bani in masina ?

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Martiane, daca dau eu cu caruciorul in masina mea, e una. Dar daca dai TU cu caruciorul in masina mea, corect e sa platesti pentru asta. Cred ca si pe Marte se aplica regula asta, nu?

#18
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 martian_693, on 25 august 2018 - 12:33, said:


de aia intalnesti tot felul de porcarii de genul .... am o mica denivelatie in caroserie , merg la service... numai nebuni.



Nu ne exprimăm corect, dar judecăm... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate