Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi alimentatie si antrenament pentru un incepator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Claudiu2001

Claudiu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2018
Salut grup! Am 16 ani, 1 75 m si 65 de kg ,pana acum am practicat kickbox si vreau sa fac tranzitia spre culturism,am ceva  informații  despre culturism  , dar vreau sa verific daca sunt bune.
Deci rutina de antrenament  va consta in 3 zile de antrenament in sala de forta pe principiul push pull legs si a 4 zi antrenament la box.
In privinta alimentatiei, aceasta va fi una hypocalorica , lean bulking .
As mai avea  cateva  nelămuriri:
1 In ce numar de calorii ar trebui sa ma mentin?
2 Chiar daca am 65 de kg am putin strat adipos, si m am  gandit sa fac la sfarsitul antrenamentului 15 de HIT,oare merge?
3 Pentru suplimente m-am  gandit la whey gold de la ON , niste vitamine si minerale si omega 3,sunt bune?
4 Cam cate exerciții  recomandati per grupa , cate serii si reoetari?
Daca mai aveti niste sfaturi legate de alimentație  si antrenament  v as fi recunoscător , multumesc  anticipat!


#2
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
notiunea de hipocaloric e intr-o evidenta contradictie cu orice alt termen care contine bulking. Nu poti creste in greutate cu un regim hipocaloric.

1. Asta doar tu o sa poti sti, prin trial&error. Iti stabilesti un numar de calorii si vezi cum reactioneaza corpul. Daca ai crescut prea mult, scazi caloriile. Daca ai scazut, cresti caloriile. Putin cate putin.
2. HIIT merge, insa daca vei face 3 zile antr de forta si o zi box, combinat cu alimentatia corecta, nu cred ca va mai fi nevoie.
3. Nu as lua whey gold, e un produs de duzina cu o gramada de bani bagati in marketing. Vitamine, minerale si omega 3 sunt indispensabile, folosesc si in perioadele in care nu pot ajunge la antrenamente.
4. Incepe standard, 2-3 exercitii pe grupa, 4 serii, 10-12 repetari.

#3
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
push pull legs nu se face cu 3 zile pe saptamana, se face cu 6 zile.

ca incepator fa un program full-body de 3 ori pe saptamana
https://stronglifts.com/5x5/

dupa ce nu mai poti progresa cu un program de baza 5x5 o sa treci la un program cu mai mult volum gen U/L sau PPL dar sa ajungi intai acolo si dupa mai vorbim.

nu te pune acum sa tii dieta; ce rahat de strat adipos poti sa ai la 16 ani si 65 de kile cu 1.75m ? nu te mai uita la reviste unde au aia 5% BF , ca deja te-au spalat pe creier si ai inceput sa crezi ca e normal si ca oricine poate...
mananca sanatos fara porcarii si pe masura ce te duci la sala o sa scapi si de grasime, mai ales la varsta ta.

ca incepator n-ai nevoie de nici un supliment, mai ales la 16 ani si 65 de kile

Edited by takillya, 25 August 2018 - 11:22.


#4
Claudiu2001

Claudiu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2018
In capul meu dieta hipocalorica insemna calorii in plus nu in minus  :)) Mersii pentru sfaturi @warchilde , de la ce firma mi ai recomanda whey ?

 takillya, on 25 august 2018 - 11:21, said:

push pull legs nu se face cu 3 zile pe saptamana, se face cu 6 zile.

ca incepator fa un program full-body de 3 ori pe saptamana
https://stronglifts.com/5x5/

dupa ce nu mai poti progresa cu un program de baza 5x5 o sa treci la un program cu mai mult volum gen U/L sau PPL dar sa ajungi intai acolo si dupa mai vorbim.

nu te pune acum sa tii dieta; ce rahat de strat adipos poti sa ai la 16 ani si 65 de kile cu 1.75m ? nu te mai uita la reviste unde au aia 5% BF , ca deja te-au spalat pe creier si ai inceput sa crezi ca e normal si ca oricine poate...
mananca sanatos fara porcarii si pe masura ce te duci la sala o sa scapi si de grasime, mai ales la varsta ta.

ca incepator n-ai nevoie de nici un supliment, mai ales la 16 ani si 65 de kile

Ok , deci fara cardio sau HIT. Pai prin dieta ma refeream sa mănânc  sanatos si sa calculez caloriile, am tot  citit ca ai nevoie de 2 g proteina per kg si mi e destul de greu sa mananc atata, si de  aceea am zis sa mi cumpar un supliment

#5
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 Claudiu2001, on 25 august 2018 - 11:30, said:

In capul meu dieta hipocalorica insemna calorii in plus nu in minus  Posted Image) Mersii pentru sfaturi @warchilde , de la ce firma mi ai recomanda whey ?



Ok , deci fara cardio sau HIT. Pai prin dieta ma refeream sa mănânc  sanatos si sa calculez caloriile, am tot  citit ca ai nevoie de 2 g proteina per kg si mi e destul de greu sa mananc atata, si de  aceea am zis sa mi cumpar un supliment

cardio oricum se rezolva de la sine mai ales ca te duci si la box, nu o sa ai nevoie de mai mult.

sfatul meu sa sa incepi sa iti tii jurnal cu ce mananci si daca vezi ca nu reusesti poti cumpara si o pudra proteica.
dar inainte sa dai banii degeaba instaleaza-ti pe telefon MyFitnessPal sau Lifesum si vezi intai cum arata dieta ta in prezent.

oricum, sa stii ca aia 2g/kg nu sunt chiar batute in cuie. pot fi undeva de la 1.5 pana la 2 si ceva, asta nu inseamna ca toata lumea reactioneaza la fel. tu esti si tanar si oricum o sa cresti repede la 16 ani. uita-te la baietii de 19-20 de ani din jurul tau care sunt mai bine facuti. ce, ei au calculat sa manance musai 2g de proteina pe zi ? :)

#6
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
E bine sa intrebi un nutritionist pentru chestiunile legate de alimentatie, care sa iti recomande un regim personalizat pentru cresterea masei musculare. Proteinele si vitaminele le poti lua din alimente, nu trebuie neaparat sa inghiti chimicale si sa-ti dai peste cap metabolismul (caz extrem, dar posibil).

Edited by meowth, 25 August 2018 - 11:48.


#7
Claudiu2001

Claudiu2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2018
Si as mai avea o problemă  , ginecomastia ,nu e grava dar e . O sa treacă  de la sine?

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 Claudiu2001, on 25 august 2018 - 12:07, said:

Si as mai avea o problemă  , ginecomastia ,nu e grava dar e . O sa treacă  de la sine?
daca nu e prea grava trece de la sine.

asta daca nu cumva confunzi ginecomastia adevarata cu simplul fapt ca ai ceva mai multa grasime pe piept.
ginecomastia e destul de des intalnita in adolescentii de pana in 18 ani, stai linistit, trece de la sine dupa ce termini cu pubertatea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate