Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

De ce mai demult melodiile si videoclipurile aveau succes si fara funduri goale?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

Poll: De ce mai demult melodiile si videoclipurile aveau succes si fara funduri goale? (14 member(s) have cast votes)

Răspunsuri

  1. Că erau melodiile cunoscute dinainte de lansare (2 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  2. Că erau cu negrii (3 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Că nu erau cu negrii în totalitate (4 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  4. Că erau cu sunete instrumentale ca la muzica simfonică (2 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  5. Că erau interzise videurile la televizor prea dăouocheate (7 votes [29.17%])

    Percentage of vote: 29.17%

  6. Că era la modă să fie cu sacou sau cămăși cu cravate (6 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

Erau considerați cocalari atunci?

  1. Da (4 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu (5 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Nu stiu (5 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  4. Doar de unii care se considerau că rockul e la putere sau de către cei cu muzica clasică (6 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

Vote Guests cannot vote

#1
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
De ce mai demult melodiile si videoclipurile aveau succes si fara funduri goale?

În zilele de azi orice prostie de piesă e cu funduri goale, deci nu se poate fără, nici chiar rokerii ăia cu balade triste sau de petrecere nu se poate să nu pună ceva golociuni prin video

Ăștia din videoul atasat sunt cu sacouri și costume, acum însă la muzica actuală așa ceva ar fi extrem de demodat, ar reduce succesul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d_bHkGfz2tg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur, ptr incarcare sau descarcare dati click

Edited by babarzotea, 24 August 2018 - 22:33.


#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postbabarzotea, on 24 august 2018 - 22:17, said:

Dece maidemult melodiile si videoclipurile aveau succes si fara funduri goale?
Ca era uameni mai cititi si mai destepti.

#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Pentru ca nu exista Internet. Lumea vedea funduri goale doar in reviste, acuma vezi funduri goale si sex cat vrei 24/24 pe net. Deci e normal ca totul sa se adapteze in functie de asta, lumea asta doreste sa vada si plateste pentru asta.

Edited by hwplanet, 24 August 2018 - 22:26.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Erau si inainte, mai cauta, o sa descoperi.

#5
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi erau şi atunci, şi înaintea lor, însă nu era un risc mare dacă publicai o piesă fără funduri?

"dece maidemult" a fost acelaşi motiv ca şi cel cu fundurile din videouri de a aduce audienţă pe topic ca să primesc răspunsuri.
Am modificat insă.
Mă gândeam să comasez într-un cuvânt chiar primele 3-4 cuvinte.

#6
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pentru ca, fara funduri, ramane badea fara obectu muncii.

#7
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ăia din videoul din link erau imbrăcati cam ca niste "pionieri" de la noi cu cativa ani inainte, doar că aveau cravate.
Sacoul ăla gălbui cămaşa şi cravata sunt incredibile, dă culoare filmului parcă.

Parcă îmi e şi greaţă de tatuaţii de acum, cefele late, bărbiile ciudate şi pitipoancele goale care nu se mai satură de miscari cu diverse tente intime. Parcă se tot repetă aceleaşi videouri pe multi ani.

Edited by babarzotea, 24 August 2018 - 22:38.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
,,Maicăl " a avut succes fara ,,funduri " :)
Plus multi altii.
Tu ne spui de fapt, ca acum este ca si in trecut.
Ca si acum, Smiley are succes :lol: (doar un exemplu).

Uite ceva din trecut ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GxAcGI7ufw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E. Daca am fost prea criptic, sa imi spui, iti traduc.

Edited by crisstonne, 24 August 2018 - 22:43.


#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005
Ca eram mai conservatori si integritatea morala nu pierduse inca batalia.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007
In primul rand melodii ca asta ajungeau celebre inainte de a aparea clipul (via radio, discoteci, etc) ... clipul aparea cand piesa era deja celebra ca sa mareasca si mai mult celebritatea piesei. Acum modelul e invers in general, clipul face piesa sa devina celebra. Asa ca e esential sa fie un clip care sa atraga public. Sigur, si atunci erau melodii care ajungeau celebre datorita clipului, dar la Captain Hollywood Project chiar nu e cazul (desi stiu multe piese, nu prea am vazut clipurile ... si chiar ma uitam mult atunci la posturile TV de muzica, cateva ore pe zi).

#11
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi aia (de la crisstone) e o piesă relativ slabă ce a vrut să aibe succes mai mare si probbail că o fi reusit din cauza unui asemenea video.

Dar melodia Only with you chiar a fost una din cele mai cunoscute cu captain holywood pr..  deşi fără goliciuni, atipic ptr o piesă de dans "modern".
Si sabrina a avut o melodia cu video dăuocheat prin anii 80 parcă deci inainte.

Da corect, intradevăr piesele mai degraba le ascultai decât să vezi filmul lor, iar acum e invers ptr că sunt pe you tube in special.
O piesă fără you tube azi s-ar lansa degeaba, nu şi-ar atinge potentialul nici 30%. Cum e cazul poate al unor piese de muzică electronică sau rock care au video facut pe pc cu desene culori si modele de pe la digeii ăia doar ca să fie şi pe you tube

Edited by babarzotea, 24 August 2018 - 22:56.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postbabarzotea, on 24 august 2018 - 22:51, said:

Păi aia (de la crisstone) e o piesă relativ slabă ce a vrut să aibe succes mai mare.

Dupa gustul tau = slaba ?!
Vrei sa iti pun mai celebre, dar vechi, cu cururi ?

#13
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi mie nu-mi place, adică o fi fost bună. N-am nimic importiva daca are fani si acum.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbabarzotea, on 24 august 2018 - 22:51, said:

Si sabrina a avut o melodia cu video dăuocheat prin anii 80 parcă deci inainte.
Da, la "Boys, Boys, Boys" a contribuit mult clipul la succes, era neobisnuit de "indraznet" pentru vremea aia (in sensul ca era plin de alunecari "accidentale" ale sutienului):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KpZpvo4rQAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 22:54, said:

Dupa gustul tau = slaba ?!
Mie mi-a placut piesa de la Beloved ... dar oricum clipul era absolut decent, era o nuditate decenta, non-sexuala.

Edited by utopium, 24 August 2018 - 23:04.


#15
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View Postcrisstonne, on 24 august 2018 - 22:42, said:

,,Maicăl " a avut succes fara ,,funduri " Posted Image

el facea tot felul de semne osbcene si miscari provocatoare care inebuneau femeile
Intradevar erau si de calitate piesele, nu 2-3 pac pac ca acum. Mie mi-au părut lucrate la partea de orchestratie f mult piesele lui. Atunci insa le percepeam sec si fara sunet. Pe michael abia prin 2002 am inceput sa-l apreciez, pana atunci pot spune ca nu ma interesa. Mă interesa dj bobo de ex.

Eu si atunci apreciam melodiile de tip eurodance (erau cum ar fi manelele azi).
Varstnicii nu intelegeau nimic, tinerii le considerau f la moda si bune.

Mă uit că majoritatea erau negrii, adică emigranti in europa din africa, si fac o analogie că şi la noi in ro muzica cea mai dorită de public e tot de negrii (rromi) făcută adică manelele. Ptr a scăpa de ele cred că doar pe la hard rockeri te poti refugia să nu le mai auzi.
Mai nou nici nu ar fi nimeni deranjat de ele, mai mare deranjul ar fi să vi cu o piesă din 1993 ca aia din primul post.

Si de aceea vreau sa intreb pe cei care stiti, eurodancele ăla cu negrii cum e si piesa data de mine exemplu era vazut in europa precum manelele (ca o subcultura si cenzurat) sau era vazut mai bine? Pe ălea 2-3 posturi din românia se difuzau unele piese mai cunoscute. Puteai auzi şi la postul de stat (RRA) haddaway sau la bouche prin 94 95

Edited by babarzotea, 24 August 2018 - 23:24.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nana Mouskouri zici ca era un jucator de fotbal pe arcuri. De la jumate in jos zici ca era paralizata, nu se misca deloc, zici ca era batuta in scena cu cuie. Si a avut succes.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 24 august 2018 - 23:17, said:

Nana Mouskouri zici ca era un jucator de fotbal pe arcuri. De la jumate in jos zici ca era paralizata, nu se misca deloc, zici ca era batuta in scena cu cuie. Si a avut succes.
E prima data cand aud numele asta....
Oricum, ce a fost nu va mai fi in materie de muzica si clipuri.

Acum alta chestie e ca facand o comparatie, cum spunea si un coleg mai sus, asa cum muzica anilor 90 nu a fost inteleasa de bunici si parinti care au crescut cu alte genuri, nici noi nu vom intelege muzica de astazi.

Diferenta este ca inainte apareau hituri sa zic asa, unul la un an, acum muzica e pe banda rulanta....adica sa fie bine ca nu nu fie rau...doar sa fie.
Fiecare la urma urmei e liber sa aleaga....cu sau fara cur.

Apropo, a vazut cineva clipul de la Rammstein-Pussy ? Ia da-ti o geana pe acolo...

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttehnics, on 24 august 2018 - 23:33, said:

Diferenta este ca inainte apareau hituri sa zic asa, unul la un an
Ti se pare, era plin de hituri si atunci ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate