Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Conducere preventiva sau bataie de joc fata de restul conducatorilor auto?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Ce parere aveti desprei cei care conduc turisme si merg nejustificat de incet, indifent unde se afla, in localitati sau in afara localitatilor?
Eu conduc masini de mare tonaj, adica "tirist", TIR inseamna cu totul altceva, si dau de unul care conduce un turism, localitatile le traverseaza cu 30 km/h, in afara localitatilor merge cu maxim 60 km/h, mai are si statie radio montata pe masina, face o coada dupa el de vreo 500 m- 1 km dupa el, nu are nimic in fata lui care sa-l incurce, si mai merge cu proiectoarele si  luminile de ceata aprinse, ziua. Daca binevoieste sa-mi raspunda la statie imi spune ca el conduce preventiv, desi ce face el numai condus preventiv nu e.
Acum, puneti-va in locul meu, am un program de respectat, depasiri nu pot sa fac, 17 m lungime, 40 tone greutate, demaraj ca la bicleta, ce ati face?
Fortati o depasire? Recitati alfabetul (altar, biser..)? Dormiti in cabina la 100 km de casa, 35 grade ziua, milioane de tintari noaptea, totul pt ca ati dat unul care admira pesajul si mai tare de 60 n-o mers si nu va riscati sa depasiti programul?

Edited by cristip20, 24 August 2018 - 15:56.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eh, lasa ca nici voi nu sunteti usa de biserica. Pe cei mai multi dintre voi nu ii injur dar pe multi da. Stiu, toate padurile au uscaturi.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristip20, on 24 august 2018 - 15:55, said:


Acum, puneti-va in locul meu, am un program de respectat, depasiri nu pot sa fac, 17 m lungime, 40 tone greutate, demaraj ca la bicleta, ce ati face?
Fortati o depasire? Recitati alfabetul (altar, biser..)? Dormiti in cabina la 100 km de casa, 35 grade ziua, milioane de tintari noaptea, totul pt ca ati dat unul care admira pesajul si mai tare de 60 n-o mers si nu va riscati sa depasiti programul?

Niciodata nu i-am inteles pe cei care s-au nascut soferi, cu ce au gresit in vietile lor anterioare...  In privinta mersului incet, nu prea mi s-a intamplat sa dau de cineva care sa mearga suficient de incet incat sa-mi sara dracii... dar bulangii care vorbesc la telefon si uita ca sunt pe sosea, se mai gasesc. Acolo, injuraturile si claxoanele sunt justificate.

#4
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Pentru asta exista claaxon. Si la TIR...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,306
  • Înscris: 01.12.2001
Te apropii la 1 metru, dai din goarna (sigur ai una pe aer ;) ) si vezi cum tasneste cu 120 din fata ta. Daca e noaptea si ai 4 proiectoare sus pe cabina sigur dispare in secunda 2.

#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 17.04.2015

 cristip20, on 24 august 2018 - 15:55, said:

Ce parere aveti despre cei care conduc turisme si merg nejustificat de incet, indifent unde se afla, in localitati sau in afara localitatilor?
Cam tot aceeasi parere pe care o am si despre conducatorii de camioane care, aflati pe drumuri intens circulate, eventual si cu multe serpuiri, etc, in conditii in care si angajarea in depasire a unui singur tir implica oaresce probleme daca nu ai o masina foarte potenta, se pun unul dupa altul, cate 3-4 si mai depaseste-i daca poti...iar cand dau si de deal e mai de jale... de multe ori n-ai ce face, mergi dupa ei asa, uneori si zeci de km.

PS: Nu te supara, te inteleg perfect, stiu ce zici... csf, ncsf

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Conducerea preventivă se referă la altceva, nu la condusul cu viteză redusă. Ăla făcea mișto de tine. Sunt și boi de-ăștia, dar destul de rari. În schimb, cum spunea și un antevorbitor, e plin de nesimțiți care merg încet și te țin în cârcă, fiindcă vorbesc la telefon și trebuie ei să fie în mișcare, nu pot sta pe dreapta cât durează convorbirea. Asta ține de educație, nu mai e de domeniul legii circulației.

#8
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Stiu ca-s rau, dar mersul incet nu inseamna condus preventiv ci frica si nesiguranta in manevrarea masinii, de cele mai multe ori. Mai ales daca ai statie, ceea ce inseamna ca faci drumuri multe si teoretic ai experienta.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am o parere foarte buna. Atata pot oamenii, bravo lor. Decat Ayrton Senna pe sosea, prefer melcii. La prima oportunitate ii depaasesc.
Colegul camionagiu ar fi bine sa se obisnuiasca repede cu ideea de drum public comun, unde toti au drepturi egale

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
30 este deja rromie.
Dar si TIR-urile (folosim acest termen pentru vehiculele de mare tonaj) care merg pe banda 1,5 si nu se dau de acolo, de zici ca-s pe calea ferata...

#11
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

 rosix, on 24 august 2018 - 16:00, said:


Niciodata nu i-am inteles pe cei care s-au nascut soferi, cu ce au gresit in vietile lor anterioare...  In privinta mersului incet, nu prea mi s-a intamplat sa dau de cineva care sa mearga suficient de incet incat sa-mi sara dracii... dar bulangii care vorbesc la telefon si uita ca sunt pe sosea, se mai gasesc. Acolo, injuraturile si claxoanele sunt justificate.
Nu s-a nascut nimeni sofer, si dupa 40 de ani de soferie mai ai ceva de invatat.
Am incercat sa depasesc un turism in localitate, mergea sub limita, o vazut ca intra un "balaur" in depasire si o accelerat, si-o fi zis, am audi, ma depaseste unul cu camionul? Hai sa-l fut un pic.
Normal, o trebuit sa intru in spatele lui si sa-i dau de mincare.

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 29.07.2017
Eu conduc zilnic ca fac naveta. Nu am intalnit de astia cu 30 la ora in localitati si 60 afara. Poate cazuri izolate cu probleme tehnice.
In schimb mi se intampla cand circul in localitate cu 10 la ora peste limita legala sa fiu ajuns de un tirist disperat care vrea sa ma depaseasca.
Eu le facilitez deasirea desi imediat ce ies din localitate ii ajung din urma.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
E,Cristi, cum era sa ai strazi ca afara,2 benzi pe sens?  Sau  normale da nu prin sate?  Adevaru e ca tirist in Ro e naspa! Si noi dupa voi!

#14
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

 dorin_2k, on 24 august 2018 - 16:06, said:

Te apropii la 1 metru, dai din goarna (sigur ai una pe aer Posted Image ) si vezi cum tasneste cu 120 din fata ta. Daca e noaptea si ai 4 proiectoare sus pe cabina sigur dispare in secunda 2.
Sau se infige in frine si te-ai urcat pe el.
Astia cu turisme nu se gindesc ce se poate intimpla cind frinezi brusc in fata camionului. 40 T la 80 la ora iti ia ceva distanta de oprire.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 danvlas, on 24 august 2018 - 16:11, said:

Am o parere foarte buna. Atata pot oamenii, bravo lor. Decat Ayrton Senna pe sosea, prefer melcii. ..........
Bravo lor ? Bravo idiotilor care tin traficul in loc ? Nu te tine , lasa nene condusul , si lasa pe altii sa mearga .

#16
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 29.07.2017

 dorin_2k, on 24 august 2018 - 16:06, said:

Te apropii la 1 metru, dai din goarna (sigur ai una pe aer Posted Image ) si vezi cum tasneste cu 120 din fata ta. Daca e noaptea si ai 4 proiectoare sus pe cabina sigur dispare in secunda 2.
Doar ca asta presupune sa ai o minte de copil. Din moment ce poseda permis asta presupune ca are peste 18 ani.

#17
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

 MikeSpike, on 24 august 2018 - 16:15, said:

E,Cristi, cum era sa ai strazi ca afara,2 benzi pe sens?  Sau  normale da nu prin sate?  Adevaru e ca tirist in Ro e naspa! Si noi dupa voi!
Era superb. Mi-as fi dorit ca DN-urile sa fie ca si in UK, doua benzi pe sens, fara banda de urgenta, si cu separatoare intre benzi.
Asa ca A-urile noastre is echivalente cu B-urile din UK.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si prin alte tari am patit ca tiristu,sau cel ce conducea o masina mai lenta sa traga dreapta ca sa-l depaseasca coloana din spate. Aia da,bravo.Si am patit personal cand vroiam sa depasesc aiurea tiristu sa semnalizeze stg.Imi dadea de inteles ca e belea! Cand era liber,invers-semnaliza dr.  E,mai rar din ASTIA!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate