Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

3D secure BRD nu este cerut la ebay sau paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Sunt 3 scenarii :

Daca magazinul nu e inrolat 3DSecure nu cere bancii(procesatorului) sa emita cod de securitate 3DSecure si tranzactia trece su succes.

Dar daca magazinul este inrolat in 3DSecure si cere cu succes bancii(procesatorului) sa emita codul , atunci nu se proceseaza plata pana nu dai codul corect.

Daca banca nu reuseste sa creeze un cod de securitate , atunci plata continua normal ca si cum magazinul nu ar fi inrolat 3DSecure.

Edited by wolfydRg, 24 August 2018 - 13:32.


#20
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Mai exista vreo metoda de a securiza platile cu datele cardului? Am intrebat la Raiffeisen  (unde am eu) si ei au zis ca nu, doar 3D secure daca vrea comerciantul.

Acum 2 luni a patit-o un prieten (tot la Raiffeisen). Intr-o zi i-au disparut ~900 de lei prin 5 tranzactii catre iTunes Romania. Si-a schimbat cardul imediat dupa, dar se chinuie de atunci cu solicitari peste solicitari ca sa isi recupereze banii. Nu stie cum s-au aflat datele cardului. L-a folosit in plati online dar nu pe site-uri dubioase ci pe astea cunoscute gen EMag.

Daca esti super paranoic ai putea sa iti mai faci un cont in lei la aceeasi banca si sa iti tii banii acolo iar cand ai de facut o plata cu cardul intri in aplicatie si iti transferi suma necesara in contul care are cardul atasat.

#21
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Pai nu mobile bank sau ceva de genul home-banking ?
Daca nu e nasol.

Altfel iti faci un card doar pentru tranzactiile riscante , il tii mereu gol, si alimentezi doar cand cumperi.
Si pe celalt doar il autorizezi la plati fizice, gen cumparaturi magazin sau retragere atm, dar chiar si asa te pot face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate