Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Imprimanta Multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Salut. Vreu si eu o parere/sfat daca se poate . Vreau sa imi iau o multifuctionala. Eu m-am gandit la aceasta: https://www.emag.ro/...a/pd/DZ8J77BBM/
Pretul este unul rezonabil: 170 lei ceea ce mi se pare ok , mai iau si un kit refill e aproximativ 100 lei deci per total 270 lei.
O sa o folosesc pentru uz personal , deci cateva pagini pe luna cand am nevoie la scoala si sa fac cateva copii la diverse lucruri care imi trebuiesc [eventual daca o sa ii iau tus color o sa scot poze (pe hartie speciala) cu ea] in rest nimic.
Multumesc frumos si o zi faina. Astept niste pareri.

O sa dea ceva erori daca reincarc cartusele?

PS. As prefera sa ma duc sa o iau din showroom titan deoarece , am drum prin sectorul 3 , e posibil sa fie acolo pe stoc sau trebuie sa fac comanda si sa dau ridicare din showroom titan? (si se aplica si reducerea sau e doar online)

Multumesc frumos si o zi faina. Astept niste pareri!

Edited by UNknown05, 24 August 2018 - 09:16.


#2
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Salut,
Personal nu recomand cu cerneala. Pt ca la volumul asta mic de printare la un moment dat de va usca capul/capetele de printare.
Exact ca si tine, ii cumparasem (imprimanta cu cerneala) sotiei pt fise/printuri la scoala, intotdeauna dupa vacanta de vara imprimanta nu mai mergea, anul asta pe a 3-a imprimanta am donat-o aici pe forum.
Acum am luat pe laser, e mai scumpa dar nu mai duc grija vechilor probleme (uscare, infundare, etc).

#3
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Din cate am mai vazut si eu pe ici pe colo trebuie sa scoti 2-3 foi pe sapt sa nu se usuce cerneala .... cum nu ai  folosit-o mult timp s-a uscat .

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
verificarea stocului se face direct pe site la emag. adica o poti face singur. daca nu o au (mai mult ca sigur), o poti comanda cu livrare acolo. in rest, subscriu la ce a scris colegul mai sus. la ce vei face cu ea, mai mult vei cheltui decat castiga de pe urma ei.

#5
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Multifunctionalele cu toner sunt ceva mai scumpe, gen de la 300-400 in sus, tonerele compatibile asemenea (de la 50-70 in sus), cele originale sunt la pret de imprimanta noua, iar in timp, cu tonere compatibile, vei constata ca trebuie sa cureti regulat imprimanta daca vrei sa functioneze sau vei fi nemultumit de tonerele respective (sunt patit si cu SkyPrint si cu PrintRite si cu ReTech).
Pana la urma depinde de cat de mult o utilizezi, daca nu prea des, atunci n-are rost sa faci investitii si te poti multumi cu cea pe cerneala. caci iti poti permite oricand sa iti iei una noua sau sa schimbi/reumpli cartusul :)

#6
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Sincer iti spun ca in domeniul asta mai bine cumperi de la SH o multifunctionala refurbished, iesi mult mai bine decat cu cerneala ! Multifunctionalele laser noi vin cu tonere aproape goale, care nu pot fi reincarcate, deci in maxim o luna trebuie sa dai intre 4-5 milioane pe un toner original.
Dezavantajul cernelii e ca in timp, daca nu sunt folosite regulat...se va usca cerneala din cartuse.

Edited by doxan, 24 August 2018 - 09:44.


#7
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Eu m-am gandit asa : la scoala pe an am de facut cateva proiecte cu poze etc. , mie pentru o poza pe a4 hartie normala imi ia 5 lei de foaie si pe an scot aproximativ 10 foi dastea e 50 lei + nu mai zic cate ca scot minim 100 de foi alb negru cu diverse care imi ia 0,3 bani de coala.

5*10=50 lei
100*0.3=30 lei

Pai asa mai bine fac aceasta mica investitie , si pot scoate de ex si fotografii cand vr +  ca eu sunt de la tara si nu ma duc 8km pana in oras sa fac o copie ... asa cand vr fac o copie scot ce vreau , cand vreau.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
170 de lei nu intră la "investiții". Prețul este extrem de mic și evident producătorul își recuperează banii din consumabile.
Atîta vreme cît nu o lași să se usuce (deci printezi măcar 1 foaie cu ceva text color pe săpt chiar dacă nu ai nevoie efectiv) e OK - eu am făcut o pagină de test în word cu litere la plezneală cu culori diferite.

atenție că nu numai la laser dar și la jet cartușele originale vin aproape goale deci, primul refill va fi curînd. Plus că multe au tot felul de funcții de autocurățare care consumă și alea cerneală fără să-ți ceară voie.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
laser nu cerneala.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Pretul mf alese este foarte mare , motiv ? mf pret 170 lei, kit cartuse originale 120 lei ( cele din imprimanta NU suporta refill) , kit cerneala color+an 100 lei = 400 lei plus transport daca este necesar iar la 400-500 lei gasesti laser .
MF este foarte zgomotoasa , cartusul color duce vreo 20 fotografii , e de design in camera . Daca vrei cerneala si sa stai in fata cauta un ciss de la HP, Epson, Canon desi nu le prea recomand la volum casnic sunt mult mai ieftine in timp ca cele aparent ieftine .
Una eleganta , fiabila , consumabile ieftine, suporta refill (maxim 3 /cartus) https://www.compari....86c-p382402223/

Edited by ldpe, 24 August 2018 - 11:17.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Titlul este redundand, imprimanta este una dintre functii.

Daca vrei sa iei ceva cu care sa nu te chinui iti recomand un Brother laser. Nu are cip pe cartus, il poti incarca acasa.
Depinde si cu ce functii vrei - duplex, WiFi, de retea, cu fax etc.
Ma orientasem catre un Multifunctional laser monocrom Brother DCP-L2532DW, A4, Duplex, Wireless, era la 510 lei, chiar 478 pa ocgarage, dar pana sa ma hotarasc s-a facut 585. Acum este https://www.emag.ro/...1/pd/D84WP0BBM/, fara duplex, la 543, sau Multifunctional laser monocrom Brother DCP-1610WE, Wireless, A4, la 546 lei. Ultimile acum 2 saptamani erau pe la vreo 450 lei, DCP-1510E chiar la 426 lei.

Daca mai astepti, vei gasi in toamna la preturi mai mici.

Nu te lasa convins de preturile mici la cele cu cerneala, consumabilele te omoara.

#12
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018

View Postldpe, on 24 august 2018 - 11:15, said:

Pretul mf alese este foarte mare , motiv ? mf pret 170 lei, kit cartuse originale 120 lei ( cele din imprimanta NU suporta refill) , kit cerneala color+an 100 lei = 400 lei plus transport daca este necesar iar la 400-500 lei gasesti laser .
MF este foarte zgomotoasa , cartusul color duce vreo 20 fotografii , e de design in camera . Daca vrei cerneala si sa stai in fata cauta un ciss de la HP, Epson, Canon desi nu le prea recomand la volum casnic sunt mult mai ieftine in timp ca cele aparent ieftine .
Una eleganta , fiabila , consumabile ieftine, suporta refill (maxim 3 /cartus) https://www.compari....86c-p382402223/


Sa sti  buna idee cu CISS, pentru imprimanta asta canon este bun acest CISS ? cei care va pricepeti.

Edited by UNknown05, 24 August 2018 - 11:51.


#13
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View PostUNknown05, on 24 august 2018 - 09:09, said:

Vreau sa imi iau o multifuctionala....
am mutifunctionala hp si o folosesc acasa, cam in aceleasi conditii ca cele explicate de tine.
partea proasta e ca se usuca cartusele, dar mi-am facut un obicei si inainte de a printa ceva, incarc cartusul cu cerneala neagra (cumparata la flacon 100ml) si printez o foaie de test, sau accesez meniul si incep un self clean printheads.
nu iti recomand canon pixma (am avut 2) pentru ca se incarca greu cartusele acasa, iar cele noi originale te costa cat jumate din multifonctionala.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"pentru imprimanta asta canon este bun acest CISS ?"
Nu recomand ciss montat pe cartus color tri color - este indicat de a se monta pe cartuse separate si cap dedicat , cel mai rezistent este micropiezo de la Epson . Dar si la ciss daca nu printezi minim la 2 zile vei avea probleme , se usca cerneala pe diuze si dai la curatare pana consumi 30% din cerneala pe mentenanta dupa care apare eroarea "vaste ink error" ce la unele imprimante se poate reseta doar in service , dupa resetare la cateva mii de pagini apare eroarea "vaste pad error " pasla de recuperare cerneala se umple si un idiot de senzor opreste imprimanta, alti bani alta distractie . Eu merg pe old school , un canon IP 3000 pentru fotosi color si un HP mfp m125nw pentru grosier an , la laser costa 60 lei/2500 pagini, cumpar cartus nou nu fac refill niciodata iar la canon 5 lei/cartus de culoare , la pretul acesta nici nu ma gandesc sa pun ciss . Dupa 8 ani de tras pe ea s-a dus print head-ul , am luat cu 48 dolari de pe ali si merge ca noua, cap oem calitate premium , daca duce 3 ani sunt super multumit .

#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu as recomanda asa ceva https://www.emag.ro/...c/pd/DTF8XBBBM/
Gasesti refill ieftin si mare https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Salut
Aș face câteva precizări. Vad că mulți ti-au recomandat laser, dar eu nu o fac. Un toner este mai greu de reumplut și o sa fie nevoie sa îl schimbi mai repede decât pe ink. Plus ca un laser mai are și alte consumabile cum ar fi cilindrul (are și el un număr limitat de pagini). Nu mai zic că un multifuncțional laser costa mult mai mult decât unul ink.

Revenind la ink, dacă printezi o pagina pe luna, nu se usucă. Bine, asta în situația în care folosești cartușe originale (au o anumite vâscozitate, proprietăți fizice și chimice neintalnite la cele compatibile). Eu îți recomand să ți iei un Mfp cu tanculet de cerneala de la producător. Găsești de la hp sau Epson

#17
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 21.12.2011
Ce imi trebuie pentru un primul refill la Multifunctionala Brother DCP-L2512D ?
Se poate incarca cartusul toner cu care a venit imprimanta? Care poate printa aprox. 700 de pagini?

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postmusicallro, on 19 septembrie 2018 - 17:38, said:

Ce imi trebuie pentru un primul refill la Multifunctionala Brother DCP-L2512D ?
Se poate incarca cartusul toner cu care a venit imprimanta? Care poate printa aprox. 700 de pagini?

Da se poate incarca doar ca ai nevoie si de sistemul de resetare. Reumplerea cartusului si montarea sistemului se face relativ simplu, ai aici un tutorial complet:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J7pbvHoAm0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate