Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare constructor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mihaicatalin_81

mihaicatalin_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2011
Salutare,
urmeaza sa incep constructia unei case si as avea nevoie de ceva sfaturi legat de constructori.
Dupa mai multe "sapaturi" si discutii cu diferite echipe/firme de constructori, am ajuns la cei de la casebinefacute.ro.
Mie mi s-au parut cei mai seriosi si de incredere.

Acum vine si intrebarea mea.
A mai lucrat cineva cu ei? Sunt ok?
Sau stie pe cineva care sa fi lucrat cu ei?


Multumesc,

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu stiu cum ai ajuns tu la asemenea concluzie dar daca te bazezi pe " stiinta " ta sa nu vii mai apoi sa zici ca ti-ai luat teapa !.
Cu orice firma/echipa iti faci casa e bine sa  faci contract scris negru pe alb toate lucrarile , ordinea lor si binenteles plata la sfarsitul fiecarei etape nu la inceput ca ramai si fara treaba si fara bani si degeaba plangi in pumni ca nu mai recuperezi nimic niciodata !

P.S. O firma de constructii are capital 200 de lei , daca tu platesti de ex 2000 de euro avans , in sec 2 poate baga faliment la firma si adio pa tai si pusi bani ! Deschide alta firma tot cu 200 lei capital si o ia de la capat fara nici o grija !

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Sunt ok. Sunt buni pe nișa lor de case "moderne". Acoperișul "terasă" făcut de ei (la o fostă gagică de-a mea) e fără infiltrații, oferă garanție, sunt buni. Finisajele interioare sunt făcute cu bun simț, asta ce am văzut la fata aia. Avea și un perete stucco chipurile făcut tot de firma respectivă care iarăși arăta ca fiind lucrat atent.

Astea fiind zise, din câte am înțeles sunt zgârciți în materie de materiale interioare băi (dacă faceți la cheie). E ceva de genul faianță și gresie de maxim 80 lei/mp inclusă în preț, în timp ce în alte părți te lasă să-ți pui de peste 100. Nu oferă nici baterii sanitare în preț, ceea ce la prețurile cerute mi se pare ridicol (peste 100,000 a costat casa care am văzut-o eu, la ceva de genul 220 mp).

#4
mihaicatalin_81

mihaicatalin_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2011

View Postbritneysbitch, on 23 august 2018 - 23:15, said:

Sunt ok. Sunt buni pe nișa lor de case "moderne". Acoperișul "terasă" făcut de ei (la o fostă gagică de-a mea) e fără infiltrații, oferă garanție, sunt buni. Finisajele interioare sunt făcute cu bun simț, asta ce am văzut la fata aia. Avea și un perete stucco chipurile făcut tot de firma respectivă care iarăși arăta ca fiind lucrat atent.

Astea fiind zise, din câte am înțeles sunt zgârciți în materie de materiale interioare băi (dacă faceți la cheie). E ceva de genul faianță și gresie de maxim 80 lei/mp inclusă în preț, în timp ce în alte părți te lasă să-ți pui de peste 100. Nu oferă nici baterii sanitare în preț, ceea ce la prețurile cerute mi se pare ridicol (peste 100,000 a costat casa care am văzut-o eu, la ceva de genul 220 mp).

Salut,
ai dreptate, nu se lafaie cu materialele interioare, dar totusi sunt printre putinii (singuri) care au oferit contract din prima si par de incredere.
Avand in vedere ca nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, sa zicem ca ma multumesc cu finisaje medii.
La prietena vad ca au ajuns la 450 E/mp, care mi se pare destul de ok...

@Baxton, nu prea am inteles comentariul tau.
Concluzia am tras-o din discutii cu aproximativ 7 echipe diferite.
Ca pret, toti erau pe acolo, mai mult sau mai putin.
Insa acestia mie mi-au facut o impresie mai buna.
De aceea insa intrebam de experiente cu aceasta firma, pentru a vedea daca au mai construit pentru alcineva de pe acest forum si cum s-au inteles.
Anyhow, multumesc de sfaturile de bun simt, o sa incerc sa le pun in practica.


Daca mai ii cunoaste si alcineva, astept cu mare interes pareri:)
Multumesc din nou

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ar trebui schimbat numele topicului in ” confirmare constructor”

:)

#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu da bani in avans, ci pe faze de constructie. Fa contract cu ei, prin care se obliga se respecte niste termene, pe faze de constructie, altfel, poti sta cu privirea atintita catre poarta sa vezi daca au venit, zile intregi. Obiceiul constructorilor, iti iau bani in avans, mai iau 2-3-5 lucrari si azi lucreaza la tine, maine la altu, poimaine la altul.

#7
mihaicatalin_81

mihaicatalin_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2011
Salutare,
Am retinut, oricum ei au oferit contract, cu un grafic de plata - aici e ok.

Sunt in continuare curios de calitatea, viteza si seriozitatea cu care si-au indeplinit partea lor - respectiv construit casa:).

Multumesc frumos

#8
mihaicatalin_81

mihaicatalin_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2011
Salut,
nu a mai construit nimeni cu ei?
Alte recomandari atunci de firme/echipe ce pot ridica o casa la cheie, cu preturi ok si seriosi aveti?
multumesc

Edited by mihaicatalin_81, 26 August 2018 - 14:28.


#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Unde gasesc aici aria de anunturi pentru constructii? Am nevoie de o echipa pentru decorativa la exterior si dupa ce am intrebat prin vecini, am trecut la anunturi online dar n-am gasit
pe nimeni dispus sa ma ajute "anul acesta". Ori chiar sint toti ocupati si au x case in drulare, ori o fi vreo strategie de marketing sa impinga pretul mai sus, pe motiv de lipsa de disponibilitate.
Unu mi-a taiat-o direct, ca e casa prea mica si nu merita deranjul. Sa fiu al naibii daca in Romania nu merita sa muncesti 3-4 zile pentru cateva mii de lei!!! Eu m-am imprumutat la banca 2 ani pt banii
astia.

#10
Aly007^

Aly007^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2006

View Postmihaicatalin_81, on 26 august 2018 - 14:27, said:

Salut,
nu a mai construit nimeni cu ei?
Alte recomandari atunci de firme/echipe ce pot ridica o casa la cheie, cu preturi ok si seriosi aveti?
multumesc
Mie mi se par destul de seriosi si transparenti. Si eu ma gandeam la ei pentru o viitoare casa insa mi se par scumpi. Daca iti permiti pretul pe care-l cer ei, eu i-as alege.

Edited by Aly007^, 28 August 2018 - 16:45.


#11
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Probabil ca e tarziu dar ti-as recomada sa vorbesti si cu g500.ro.
Eu sunt scum cu ei in proces de constructie si sunt multumit. Am fost in discutii si cu casebinefacute.ro dar nu mi-a placut prea mult abordarea.

Daca mai cauti inca un constructor pot sa detaliez.

#12
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Par foarte scumpi cei de la g500, cer 245 Euro/mp construit fără Tva la rosu!

#13
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Pretul pentru casa la cheie este foarte putin mai ridicat, in schimb parerea mea este ca se folosesc materiale mai de calitate.
In plus este ceva spatiu de negociere, daca nu ai semnat cu cineva recomand macar o discutie, pe mine m-au convins.

#14
kinderu28

kinderu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2010
Salutare,

Sunt si eu interesat de un constructor. Ceva feedback? Am discutat si eu cu cei de la g500, dar o investigatie pe net mi-a ridicat niste semne de intrebare. Este cineva care a colaborat cap-coada cu o firma de constructie?

#15
cristina-ana

cristina-ana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2019

View Postkinderu28, on 24 aprilie 2019 - 14:17, said:

Salutare,

Sunt si eu interesat de un constructor. Ceva feedback? Am discutat si eu cu cei de la g500, dar o investigatie pe net mi-a ridicat niste semne de intrebare. Este cineva care a colaborat cap-coada cu o firma de constructie?

Sfatul meu este sa stai departe de G500 - scopul lor este doar sa traga tepe. Prin modul de prezentare de pe site/ la biroul lor vor sa te faca sa crezi ca sunt o firma de  incredere, cu experienta, dar de fapt ei doar sub-contracteaza munca spre alte firme/ muncitori necalificati - deci nu poti stii peste ce echipa vei da. Noi am inceput casa cu ei, au facut o gramada de greseli. Adrian Ciuca (tipul inalt si gras care se ocupa de santiere/vanzari si pe care de fapt il cheama Sunai Cadar) a mai avut o firma de constructii in Constanta, cu care a tot dat tepe, si l-a fel ne-a facut si noua cu firma noua pe care a deschis-o sotia lui in Bucuresti - Nexus Style. In afara de faptul ca nu a mai corectat nimic din greselile pe care le-a facut pe santier, noi  i-am mai platit si o factura in avans si acum nu ne mai raspunde la telefon.

#16
raluca_cristescu

raluca_cristescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2019
Mare atentie la firma de Constructii G500 reprezentata de Sunai Cadir care acum se recomanda sub numele Adrian Ciuca!

Acest individ este expert in inselatorie si cu asta se ocupa de mult timp. Cadir Sunai care acum se prezinta sub numele de Adrian Ciuca inseala oameni cu asa-zisele firme de constructii, iar dupa ce obtine bani in avans nu mai efectueaza nicio lucrare si se face nevazut. Si-a deschis pe rand mai multe firme cu care procedeaza de fiecare data la fel: Case Trainice, Constructorul de Case, Nexus Style, acum G500, etc. A inceput sa dea tepe in Constanta, acum continua in Bucuresti sub firma G500 pe care o prezinta ca fiind o afacere de familie pe numele sotiei lui, Marlen Ciuca.
Pozeaza intr-o firma serioasa si profesionista, au mape de prezentare, carti de vizita, am incheiat si contract pe etape de lucru si plata, inclusiv cu toti pasii si materialele incluse in constructie, plata pe baza de factura etc.

Termenul de executie la cheie era februarie 2019. Au ridicat constructia aproape de rosu in nov 2018, dupa care a cerut avans 13.000 EUR pentru etapa urmatoare. Dupa ce aprimit acesti bani ne-a mintit incontinuu si nu a mai facut nimic, iar apoi nu a mai raspuns la telefoane, mesaje etc. si s-a facut nevazut.

Ca si noi, victime ale acestor indivizi au fost multi altii. In link-ul atasat puteti vedea in articolul postat si in comentariile articolului cateva din marturiile mai multor oameni inselati.

https://supervizor.r...in-casa-noua-1/

#17
BiancaGruia

BiancaGruia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2010
Casebinefacuta este de ocolit. Eu mi-am construit casa cu ei, din pacate. De un an repar ce a facut acest constructor. Administratorul Chivaran, cu care am interactionat, este extrem de neserios si alunecos. Si-a batut joc de mine si de casa mea. Nu s-a tinut de cuvant, nu a respectat termenele date, nu a livrat materialele promise, ci altele mai ieftine.
Veneau tot timpul alte echipe de meseriasi, care cereau bani pentru mancare, tigari, bautura si care nu isi faceau treaba. Ba mai mult distrugeau ceea ce a facut echipa anterioara.
Este foarte mult de povestit si numai cand ma gandesc ma apuca supararea.
Va rog sa evitati aceasta firma!
Multa bafta celor care isi construiesc case! Sa aiba mai mult noroc decat am avut eu.

#18
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
In speranta ca nu vor mai trece si alte familii prin asta, tin sa il mentionez pe teparul de Culcea Mihai (Culcea Liviu-Mihaita). Are mai multe firme, dar cele mai multe tepe le-a dat cu SC Culsoft Partener SRL. Este un escroc de prima mana, care minte cu nonsalanta, la inceput iti cere un avans simbolic, face impresie buna in primele etape, dupa care cere valori mari de avans si dispare cu banii.
Nu are o echipa cu care lucreaza pe termen lung pt ca nu isi plateste muncitorii, asta fiind si o problema a calitatii lucrarilor pe care pretinde ca le ofera. Isi cauta muncitorii pe OLX, le promite marea cu sarea, la inceput ii plateste, dupa care dispare iar muncitorii raman cu ochii in soare, la fel ca si clientul care ramane cu banii dati si cu casa neterminata.
Pune anunturi pe OLX de pe diferite conturi, iubita, asociati, etc si pretinde ca ofera constructii la cheie sau la rosu.
Este plin de datorii, are multe procese pe rol si bilete la ordin fara acoperire.
Actioneaza in Constanta, Bucuresti si imprejurimile acestora!
Feriti-va de el!!
Mare constructor acest Mihai Culcea! Fost director de banca, devenit mare constructor-escroc.
Domnul Mihai Culcea, tepar in constructii a facut din escrocherie meserie.
Prin firma Culsoft Partener, Mihai Culcea, "constructor Constanta" are 12 incidente de plata in valoare totala de 177.000 lei. Adica Mihai Culcea (Culcea Liviu-Mihaita) a emis cecuri sau bilete la ordin fara acoperire.
Mihai Culcea are 4 dosare pe care le-a pierdut in instanta. A dat tepe catre; SC SAVE & SELF COMPANY GUARD SRL, ARABESQUE SRL, YAKITA INDUSTRY S.R.L., BANCA TRANSILVANIA.
Si muulte alte tepe catre persoane fizice!
Mihai Culcea, constructii Constanta, tepar constructii, Culcea Mihai, Constructor case, constructor Medgidia, Culcea Liviu-Mihaita, Culsoft partener. Tepar!! Feriti-va de el!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate