Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Atacat in trafic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postloock, on 23 august 2018 - 20:40, said:

Numi bate bine X-ul la tastatura, trebuie sa insist si am scris mai repede fara el.
E o explicatie curioasa dar asta e...

Observ ca "x" functioneaza pt alte cuvinte Posted Image

Dar te cred.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2018 - 20:44.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postloock, on 23 august 2018 - 20:40, said:

E o explicatie
Aici a mers x-ul ;)

#39
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
M-a facut sa rad povestea... Parca si vad:

Sens unic, initiatorul vede ca e un tomberon in spate si merge incet, oricum nu se grabea nicaieri ci doar ce si-a luat masina si facea ture cu ea.  Se fac doua benzi si tomberonul da flash-uri.
Initiatorul ce isi spune? " Adica de ce sa ma dau din fata lui? Cazanul meu e mai nasol?" si continua sa mearga pe banda doi, ca na, cazanul lui e de soi si doar prostii merg pe banda unu, mai ales sa faca loc la un tomberon. Tomberonul nu are rabdare si depaseste pe contrasex ceea ce determina posesorul cazanului sa se ofuscheze ca este depasit nelegal.
Se trezeste super-eroul din el si incepe sa claxoneze mult din moment ce a vazut o faradelege intamplandu-se. Atunci tomberonezul a facut semnul pacii iar cazangiul, nevrand sa ramana mai prejos (reamintesc cazanul lui era mai de soi, de aici a plecat totul), se preface ca intreaba ce se intampla aratand si el semnul pacii. In cazul in care chiar se intreba ce se intampla atunci neuronii lui zburda in cap fiind mult spatiu, parca nu ar fi stiut ce se intampla...
Tomberonezul vede ca raspunde si profitand de faptul ca sunt doi vs unul opreste masina sa "ii arate el cazangiului ce inseamna sa fii smecher". Doar ca tomberonul e prins in offside, cazangiul si-a luat Rexona (sau Fa) si l-a golit pe fata tomberonezului.
In rest...s-a costatat o extorsiune a unui degajament... Puteti uita...

#40
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Dorin, sunt vorbele lor. Filmarea o sa apară curând. Vreau sa treacă zilele astea in cazul in care o sa fiu chemat pe la politie.

@Pasilla Autoapărare. O pot demonstra foarte ușor dacă voi fi chemat de politie.

#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postloock, on 23 august 2018 - 20:20, said:

Eu nu inteleg la ce-ti foloseste clacsonarea.
E poluare fonica si in tarile civilizate asta se plateste foarte scump.
In tarile civilizate nu se clacsoneaza - pur si simplu nu se clacsoneza.

Lasa civilizatiile, in tarile civilizate Posted Image
Am prin in ultima saptamana bizoni veniti din afara care se baga in intersectie inaintea ta, sau care pleaca de pe loc fara sa se uite in oglinzi sau care parcheaza in curba fara vizibilitate si stau la povesti, asa e si in afara ? Sa vezi atunci ce "clansoane" le dau si ce le umplu frigiderul Posted Image

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca idee nu era mai simplu si fara stres sa ii faci loc "zmeului" ?  Si evitai toate neplacerile ulterioare ?

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAbbd, on 23 august 2018 - 20:31, said:

@Izometri ok, nu m-am exprimat cum trebuie..  Am folosit claxonul pentru a preveni un posibil accident.  E mai ok? Asa l-am anunțat și pe el ca era sa intru in el.
Si daca claxonai cu frana, crezi ca mai erai nevoit sa folosesti spray-ul? Crezi ca ala tocmai tremura de frica sa nu cumva sa intri in el?
Nu baiete, NU se justifica folosirea claxonului in locul franei, in cazul tau.

Edited by myshyk, 23 August 2018 - 20:53.


#44
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Cucuruz, trebuia sa fac stânga, de aia stăteam pe banda doi, pentru ca urma un sens giratoriu, iar prima banda era pentru urcat pe o pasarela și de făcut dreapta..

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTruculMagic, on 23 august 2018 - 20:46, said:

Lasa civilizatiile, in tarile civilizate Posted Image
Am prin in ultima saptamana bizoni veniti din afara care se baga in intersectie inaintea ta, sau care pleaca de pe loc fara sa se uite in oglinzi sau care parcheaza in curba fara vizibilitate si stau la povesti, asa e si in afara ? Sa vezi atunci ce "clansoane" le dau si ce le umplu frigiderul Posted Image

Da, astea sunt exemple pe care le-am dat si eu mai sus, in care claxonarea este justificata si in care celalalt participant la trafic este static sau are viteza foarte mica.

#46
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Myshyk le-am folosit pe amândouă, altfel completam amiabila sau mergeam la rutiera.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTruculMagic, on 23 august 2018 - 20:46, said:

Sa vezi atunci ce "clansoane" le dau si ce le umplu frigiderul Posted Image

Sunt curios ce frigidere mai umplii in situatii din astea...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCVFfUvYCOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdorin_2k, on 23 august 2018 - 20:44, said:

Aici a mers x-ul Posted Image

Am aruncat tastatura veche la gunoi, si am luat alta noua din dulap.
Era un Logitech care m-a tinut multi ani, si sincer imi era greu sa ma despart de ea...
Sunt curios cat o sa tina asta noua...

Edited by loock, 23 August 2018 - 20:51.


#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAbbd, on 23 august 2018 - 20:45, said:

............
@Pasilla Autoapărare. O pot demonstra foarte ușor dacă voi fi chemat de politie.
Simplu , nu ?
Daca te trezesti cu o plingere penala , ai sa vezi cit este de " simplu " .... si iesi garantat " sifonat " din povestea asta !

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAbbd, on 23 august 2018 - 20:45, said:

@Dorin, sunt vorbele lor. Filmarea o sa apară curând. Vreau sa treacă zilele astea in cazul in care o sa fiu chemat pe la politie.

@Pasilla Autoapărare. O pot demonstra foarte ușor dacă voi fi chemat de politie.
Cu claxonul?Posted Image Posted Image Posted Image
Sau s-a umflat "spiritul civic" in tine cand l-ai vazut pe ala ca taie linia.

Edited by myshyk, 23 August 2018 - 21:01.


#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In RO conceptul de autoaparare este ceva aproape abstract, exista termenul, dar nu prea este luat in considerare nici macar pt politisti.
Si ei care sunt organe abilitate au probleme mari sa justifice autoapararea, dar un cetatean oarecare...

Evident nu este OK treaba asta, dar deocamdata asta e realitatea in zona si in legislatia din RO.
Pt. oamenii din zona asta, se pare ca are un efect pozitiv mai mare decat cel negativ.
E o forma de lipsa de toleranta extrema pt violenta, in lipsa de variante mai bune...
Vezi chiar exemplul de fata, in care se incearca justificarea claxonarii cu toate ca este complet nejustificata...
Pt. astfel de lipsa de logica, masurile logice nu au suficient efect...
Ca sa inteleaga cineva o explicatie, mai intai trebuie sa aiba si capacitatea cognitiva necesara...

E un cerc vicios chiar.

Cineva incearca sa faca pe cineva (cel care a depasit) sa inteleaga ca nu e bine, claxonand...
De parca dobitocul nu stie si singur ca a facut ce au vrut muschii lui...
Uite acum se rusina, oprea si isi cerea scuze in genunchi...

Edited by loock, 23 August 2018 - 21:03.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo cat ziceai ca e un bodyguard......?

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAbbd, on 23 august 2018 - 20:45, said:

@Pasilla Autoapărare. O pot demonstra foarte ușor dacă voi fi chemat de politie.
Cam greu sa demonstrezi ca :

(2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.

si nici nu esti in situatia:

(3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.

Edited by pasilla, 23 August 2018 - 20:58.


#54
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa se întâmplă când primesc carnet toţi neaveniţii cu 4 clase.

Edited by mihaicozac, 23 August 2018 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate