Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Atacat in trafic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Va salut! Azi am avut parte de un conflict. Totul începe asa:
Mergeam cu mașina pe o singura banda, iar la un moment dat se fac doua benzi, eu fiind pe a doua, cel din spatele meu ma depășește pe contrasens și aproape facem accident. Il claxonez, începe sa arate semne obscene din masina si sa dea din maini+frână brusca.. Aveam geamul deschis si aveam mana afara, atunci am făcut semn cu mana care e problema.. Atunci au coborât din masina șoferul împreună cu pasagerul. Șoferul a venit agresiv la geam cu injurii și amenințări. Atunci am descarcat tot spray-ul pe fata lui; moment in care pasagerul a fugit sa îl ajute si sa dea cu pumnii in geam si sa întoarcă oglinda pe dos.  Am așteptat politia, stand in mașina liniștit.
A ajuns locala, eu cerând rutiera la telefon.. Ne-au luat datele, timp in care cel cu spray tipa ca ma omoară, ca sunt mandatul lui, îmi aducea injurii de fata cu politia, aceștia repetându-i de nenumărate ori sa se potolească sau o sa fie sancționat..  Am fost întrebat cum s-a petrecut, le-am zis ca am filmare și se poate cum s-a petrecut.  Mi-au zis sa merg la rutiera cu filmarea dacă vreau sa depun plângere..după câteva minute mi-au zis sa plec mai departe.. Eu am plecat și nu știu ce au mai vorbit polițiștii cu respectivii. Eram hotărât sa merg sa depun plângere, insa mi-au zis câțiva apropiați sa nu depun plângere. (Agresorii au zis ca nu vor depune plângere).
Acum eu va întreb. In cazul in care ei depun plângere penala împotriva mea, ce as putea păți având in vedere ca totul este filmat de camera de bord?
Mulțumesc!

#2
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Nu am inteles cum te-au depasit pe contrasens :))

#3
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

 MotanS_ReD, on 23 august 2018 - 20:14, said:

Nu am inteles cum te-au depasit pe contrasens :))

Era zona cu sens unic fiind o banda, iar apoi circulația se desfășoară pe ambele sensuri, la noi fiind doua benzi. Eu eram pe a doua, iar el a trecut peste linia continua pe contrasens.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici cu tine nu mi-e rusine. Eu nu pot pricepe ce va este frica sa sunati la 112 si sa ii anuntati ca ati fost blocat in trafic si sunteti atacat. Ce dracu sa caute politia locala ?
Si de ce ma rog nu ai depus plangere? Nu, nu la politia rutiera ci la Parchet, plangere penala nu sesizare/reclamatie.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2018 - 20:18.


#5
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

 MembruAnonim, on 23 august 2018 - 20:17, said:

Nici cu tine nu mi-e rusine. Eu nu pot pricepe ce va este frica sa sunati la 112 si sa ii anuntati ca ati fost blocat in trafic si sunteti atacat. Ce dracu sa caute politia locala ?
Si de ce ma rog nu ai depus plangere? Nu, nu la politia rutiera ci la Parchet, plangere penala nu sesizare/reclamatie.
Am vorbit cu rutiera la telefon când am sunat la 112 si au zis ca trimit un echipaj, dar a venit locala.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
tipul te-a depasit pt ca nu ai eliberat banda pt el.
mai bine pune filmarea pe youtube sa o vedem si noi.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Eu nu inteleg la ce-ti foloseste claxonarea.
E poluare fonica si in tarile civilizate asta se plateste foarte scump.
In tarile civilizate nu se claxoneaza - pur si simplu nu se claxoneza.

La ce te astepti daca claxonezi un imbecil ?
Un imbecil enervat devine si mai imbecil.
Poate alta data te impusca in cap, de mai multe ori, pt ca de la un imbecil te poti astepta la orice.
Sau cheama un alt prieten imbecil, te blocheaza, te scoate din masina si te bate cu ranga in cap pana iti face creierii terci si muci.

Edited by loock, 23 August 2018 - 20:46.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, alta data sa nu mai circuli cu mana afara. Nici daca te filmezi.
Pana nu s-au dat aia jos din masina erai tigru, nu-i asa? Dupa care, o-nceput sa miroasa ceva..... Da´nu de la spray...

#9
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am folosit claxonul pentru evitarea unui accident. Codul rutier îți permite sa faci asta în orice tara, oricât de civilizata ar fi ea.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Abbd, on 23 august 2018 - 20:11, said:

Atunci am descarcat tot spray-ul pe fata lui;
Esti agresorul ?

#11
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Myshyk
Când voi face publica filmarea, o sa va anunț pe toți si o sa o postez și aici.  Am cerut câteva păreri. Atâta tot. Dacă e offtopic, mai bine se închide topicul.

@Pasilla, m-am simțit amenințat și mi-a fost frica pentru ce as fi putut sa pățesc. Am acționat pentru binele meu, nu pentru al lor.

#12
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cred, ca daca s-a intamplat, exact in ordinea in care ai povestit, o incurci.Ei au venit la tine cu injuraturi si amenintari (deci fara sa te loveasca) si tu i-ai dat cu sprayul in fata.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Abbd, on 23 august 2018 - 20:25, said:

@Pasilla, m-am simțit amenințat și mi-a fost frica pentru ce as fi putut sa pățesc. Am acționat pentru binele meu, nu pentru al lor.
Spray-ul este oficial in dotarea masinii ? Ce masina ai ?

#14
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Bobocul, având im vedere ca e și ilegal sa te dai jos la cineva in trafic, mie mi-a fost frica pentru ce as putea păți.  Politia le-a zis pe loc ca spray-ul nu este arma letala si sa fiu tras la răspundere pentru ceva de genul..

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Abbd, on 23 august 2018 - 20:22, said:

Am folosit claxonul pentru evitarea unui accident. Codul rutier îți permite sa faci asta în orice tara, oricât de civilizata ar fi ea.

Si cum ai evitat accidentul prin calaxonare? Ia ilumineaza-ne si pe noi.

#16
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Pasilla, nu exista mașina a unei persoane fizice care sa aibă oficial spray sau nu. Cu ala pot merge și pe strada dacă nu este la vedere.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 Abbd, on 23 august 2018 - 20:22, said:

Am folosit claxonul pentru evitarea unui accident. Codul rutier îți permite sa faci asta în orice tara, oricât de civilizata ar fi ea.

Complet fals.

Cum ai evitat un acident clacsonand dupa ce a trecut deja te tine ?
Exact asta ai povestit mai sus, nu exista nici cel mai mic dubiu sau alta interpretare.

Iar daca prin absurd ai povestit gresit ( nu ca iti schimbi povestea acum...) si ai claxonat in timp ce trecea, e si mai grav, pt. ca asta il enerva pe dobitoc si mai tare, si oricum nu avea cum sa se rusineze si replieze avand deja inertie.
Putea eventual sa fie mult mai rau, sa fie dezorientat si sa faca accident, sa intre cu masina in tine sau in altcineva.
Deci claxonul nu poate sa faca decat exclusiv rau.

Claxonul e pt situatii in care celalalt e static sau foarte lent, iese de pe o laterala si nu se uita ca vi spre el, fie ca e pieton fie ca e masina.
Daca are deja viteza din lateral, poate pune frana dar putin probabil sa aiba efect, mai bine accelereaza dar la asta nu-l ajuta claxonul ci din contra...

Edited by loock, 23 August 2018 - 20:45.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Spray-ul?
De unde? De care?
De la jandarmerie? Tu l-ai furat de la ei?
Eu aveam in trecut doar un spray cu silicon de bord in masina. Dar s-a terminat.

Banda 1 era ocupata? De ce mergeai pe banda 2?
Claxonul nu isi avea rostul. Sigur ala te-a vazut si stia de tine.

Edited by dorin_2k, 23 August 2018 - 20:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate