Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

23 August - o pata pe obrazul poporului roman

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
591 replies to this topic

#577
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 budlight, on 05 octombrie 2018 - 22:32, said:


Nici asta.
Imperiul nazist avea nevoie de sclavi.
3 - 4 luni. Atat dura un un sclav in economia germana. Pe planeta erau 2 sau 3 miliarde pe vremea aia. Si daca ar fi reusit sa ocupe toata Europa si Rusia si ar fi stabilizt situata, fii sigur ca nimic nu l-ar mai fi oprit.
Si ma cam indoiesc ca ar mai fi avut mare nevoie de sclavi, s-ar fi inmultit ei, nemtii. Bineiteles ca aici putem doar sa ne dam cu presupusul.

Certitudinea e ca desi pe italieni ii considera ca rasa superioara pt ca urmasii Imperiului Roman, si erau aliati pe picior de egalitate, i-a tratat ca pe niste gunoaie in Siberia. Imagineaza-ti cum ne-ar fi tratat pe noi care eram opincari.

 cirus6, on 05 octombrie 2018 - 22:52, said:

Care-i logica din spatele acestei afirmații?
Cuptoarele din Auchswitz ?

#578
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Paz, on 05 octombrie 2018 - 23:14, said:

Cuptoarele din Auchswitz ?
Înțeleg, dacă asta i credința ta, n are rost să mai discutăm pe subiectul ăsta.

#579
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

 Paz, on 05 octombrie 2018 - 23:14, said:

3 - 4 luni. Atat dura un un sclav in economia germana. Pe planeta erau 2 sau 3 miliarde pe vremea aia. Si daca ar fi reusit sa ocupe toata Europa si Rusia si ar fi stabilizt situata, fii sigur ca nimic nu l-ar mai fi oprit.
Si ma cam indoiesc ca ar mai fi avut mare nevoie de sclavi, s-ar fi inmultit ei, nemtii. Bineiteles ca aici putem doar sa ne dam cu presupusul.

Certitudinea e ca desi pe italieni ii considera ca rasa superioara pt ca urmasii Imperiului Roman, si erau aliati pe picior de egalitate, i-a tratat ca pe niste gunoaie in Siberia. Imagineaza-ti cum ne-ar fi tratat pe noi care eram opincari.


Ba te-as contrazice putin.
Vezi tu, hitler avea ganduri marete, voia sa transforme berlinul in buricul pamantului, si nu doar berlinul, ci intreaga germanie.
Ori pentru asta ai nevoie de multa materie prima, forta de munca, capital etc.
Ar fi exterminat probabil rasele pe care stim  ca nu le inghitea, dar nu intreaga omenire.
Orice imparat simte nevoia sa aiba supusi, adica slavi, asa pentru propria satisfactie.

#580
autumnspring

autumnspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.09.2018
Singurul lucru bun daca castiga Germania e ca nu mai e exista terorismul islamic de azi.

#581
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
vezi dfeclaratile lui Albert Speer referitor la asta.
A fost unul dintre putinii apropiati a lui hitler.

#582
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 budlight, on 05 octombrie 2018 - 23:30, said:

Ar fi exterminat probabil rasele pe care stim  ca nu le inghitea, dar nu intreaga omenire.
De unde concluzia asta?

#583
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

 cirus6, on 05 octombrie 2018 - 23:36, said:

De unde concluzia asta?

Din istorie.

 autumnspring, on 05 octombrie 2018 - 23:31, said:

Singurul lucru bun daca castiga Germania e ca nu mai e exista terorismul islamic de azi.

:lol:
Vad ca tii neaparat sa ai dreptate.
Dar eu zic: "naiba stie ?!"  :

#584
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cirrus, esti de belea. Hitler a spus clar care erau rasele care trebuiau exterminate.

Budlight, in legatura cu soarta popoarelor care nu faceau parte din lista neagra, putem doar sa speculam, sunt convins ca nici insusi Nebunul Suprem nu stia exact ce urma sa hotarasca. De exemplu ucrainienii au intampinat armata germana cu flori si urale convingandu-l pe Hitler sa le schimbe soarta de la cuptoare la munci, unde oricum mureau.

Nici cu cetatenii nemti nu e cazul sa-ti faci prea multe iluzii, ca oamenii de rand nu aveau nici un avantaj, erau si ei la fel de sclavi cum suntem noi acum. Au fost greve din cauza uzului de sclavi polonezi. Am citit o carte acum vreo 2 ani, daca tii neaparat o caut si ti-o zic, nemtii faceau foamea la greu si erau si ei vai de mama lor.

Asa ca ce te puteai astepta tu un untermenschen ?

Albert Speer a zis multe, la ce te referi ?

#585
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Paz, on 05 octombrie 2018 - 23:52, said:

Cirrus, esti de belea. Hitler a spus clar care erau rasele care trebuiau exterminate.
Dacă o zis io n am citit. Pune mi un citat în care spune treaba asta.

#586
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
Pai, in special la ce avea de gand sa faca hitler in germania.

Stiu ca germanii au dus-o greu, dar traiau cu speranta ca vor iesi invingatori si vor inceta sa mai munceasca ca niste sclavi.
Si eu am recomandat cartile lui Erich Maria Remark.  :)

ma bag la somn. Mai vorbim si maine.  :)

#587
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 cirus6, on 05 octombrie 2018 - 23:56, said:

Dacă o zis io n am citit. Pune mi un citat în care spune treaba asta.

Ce naiba, le stiu si copiii. Dupa evrei, erau rromii, bolnavii psihici si incurabili, slavii si negrii. Voia sa extermine si ucrainienii dar astia l-au primit atat de bine ca a hotarat ca vor muri pt economia germana. Au fost oricum folositi si ei ca si noi in razboi impotriva rusilor. Si au fost mult mai eficienti decat noi. Dar oricum nu urmau sa supravietuiasca.
Nu-mi amintesc acum daca mai erau si altii, nu stiu cu grecii ce intentii avea dar la halul in care i s-au opus, pot sa-mi imaginez.

 budlight, on 06 octombrie 2018 - 00:02, said:

Si eu am recomandat cartile lui Erich Maria Remark.  Posted Image
Inceteaza sa mai recomanzi cartea aia de 300 de euro, ca te raportez. Posted Image

#588
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Nu povești, vreau un citat din mein kampf sau dintr un discurs de-a lui hirler.

#589
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
N-am citate, trebuie sa ma crezi pe cuvant. Si nu ma apuc sa caut pe NAS acuma. N-am citit nici Mein Kampf nici Das Kapital. Una imi face pur si simplu scarba, iar cealalta ma depaseste complet.
Oricum, si Karl Marx sustinea ca unele popoare trebuiesc eliminate ca sa nu mai vorbesc de Nietzsche cu debolii. Nemtii erau toti cam ticniti pe vremea aia. Iar Hitler schimba ideea si de la o zi la alta. Nu poti sa stii la ce te-ai fi putut astepta de la el. Asa ca n-are nici o importanta ce a scris in Mein Kampf.

#590
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Citește mein kampf, e o lectură ușoară, vei fi impresionat și probalbil îl vei vedea cu alți ochi pe hitler.
Capitalul e greu, am citit ceva din el dar l am abandonat, era prea greu.

#591
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
N-am nici o intentie sa-l vad cu alti ochi pe Hitler. Nimic nu descrie mai bine un om pe cineva decat faptele sale.

Poate nu stii ca americanii au si acum filmate facute in lagarele naziste pe care nu le-au publicat fiindca sunt prea "tari".

#592
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 ionelmironescu, on 05 octombrie 2018 - 14:27, said:

Acolo spune clar un istoric că a fost trădare,

N-ai vazut si istorici boi?
Ca tu te iei dupa ei, nu e vina mea. Mie nu-mi spune altul cum sa gadesc, o fac si singur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate