Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

23 August - o pata pe obrazul poporului roman

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
591 replies to this topic

#19
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2, restul e teatru..!! Singurii din alianta. Mi-e rusine ca roman de tradarea conducatorilor ( nu soldati simpli ) din acea perioada. S-au trezit nemtii injunghiati pe la spate tocmai intr-un moment critic. Foarte urat, lasitate se numeste. Scurtare razboiului, etc...e spalare pe creiere ( filme de S.N. ) prostii vor crede. Cand te inhamezi la o treaba, o duci pana la capat conform intelegerii, nu tradezi..!! Ce scriu istoricii europeni e trecut sub tacere in Romania, sa ne asumam adevarul si sa nu ne mai ascundem dupa cires....
Un german a tradat germanii.
Asuma-ti tu 23 August daca esti german, eu sint roman si nu imi asum nimic mai ales in 2018.

#20
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,217
  • Înscris: 02.09.2014

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2, restul e teatru..!! Singurii din alianta. Mi-e rusine ca roman de tradarea conducatorilor ( nu soldati simpli ) din acea perioada. S-au trezit nemtii injunghiati pe la spate tocmai intr-un moment critic. Foarte urat, lasitate se numeste. Scurtare razboiului, etc...e spalare pe creiere ( filme de S.N. ) prostii vor crede. Cand te inhamezi la o treaba, o duci pana la capat conform intelegerii, nu tradezi..!! Ce scriu istoricii europeni e trecut sub tacere in Romania, sa ne asumam adevarul si sa nu ne mai ascundem dupa cires....
Gresesti. Si Italia si Ungaria "au inotrs armele" la un moment dat impotriva nemtilor. Deci nu am fost singurii.

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2,

[ http://www.romaniaregala.ro/wp-content/uploads/2013/08/Harry-Truman-about-King-Michael-of-Romania-1946-860x1200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Casa Albă
Washington

Citație pentru Legiunea de Merit
în grad de Chief Commander

Majestatea Sa Regele Mihai I al României a dat dovadă de un comportament excepțional de merituos în exercitarea unui serviciu remarcabil pentru cauza Națiunilor Aliate în lupta lor împotriva Germaniei hitleriste. În iulie și august 1944, Națiunea sa, sub dominația unui regim dictatorial peste care Regele nu avea control, aliindu-se cu agresorii germani, el, Regele Mihai I, a reușit să dea țel, direcție și inspirație forțelor interne, necoordonate până atunci, care se opuneau conducerii dictatorului. În culminarea eforturilor sale, pe 23 august 1944, deși capitala lui era încă dominată de trupele germane, el personal, din propria lui inițiativă, și în completă nepăsare pentru sigurața lui personală, a dat semnalul pentru o lovitură de stat ordonând gardelor palatului său să aresteze pe dictator și principalii lui miniștri. Imediat apoi, într-o inspirată proclamație către țară adresată la radio, el a declarat țării decizia lui de a scoate România de sub jugul nazist și a chemat Armata să se întoarcă împotriva trupelor germane, și să ucidă, captureze prizonieri sau să-i alunge din țară. Puși în fața acestui frontal și puternic act din partea suveranului lor, răspunsul poporului român și al armatei române a fost imediat și din toată inima, cu rezultatul că, în doar câteva zile, cea mai mare parte a teritoriului României a fost eliberat de sub controlul nazist, și linia principală a rezistenței germane pe frontul de Sud-Est a fost alungat mai mult de cinci sute de kilometri spre Nord-Vest. Prin judecata lui superioară, prin ascuțimea acțiunii sale și prin înaltul caracter al cârmuirii sale personale, Regele Mihai I a adus o contribuție extraordinară la cauza libertății și democrației.

Semnat, Harry Truman

http://www.romaniare...august-si-rege/

Edited by Pollux, 23 August 2018 - 12:56.


#22
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2, restul e teatru..!! Singurii din alianta. Mi-e rusine ca roman de tradarea conducatorilor ( nu soldati simpli ) din acea perioada. S-au trezit nemtii injunghiati pe la spate tocmai intr-un moment critic. Foarte urat, lasitate se numeste. Scurtare razboiului, etc...e spalare pe creiere ( filme de S.N. ) prostii vor crede. Cand te inhamezi la o treaba, o duci pana la capat conform intelegerii, nu tradezi..!! Ce scriu istoricii europeni e trecut sub tacere in Romania, sa ne asumam adevarul si sa nu ne mai ascundem dupa cires....
Intreg meritul ii apartine lui Mihaita, in plus 140.ooo de soldati romani predati rusilor prin decretul de dezarmare pe cand erau in Basarabia in retragere.

Aceasta deoarece regele si partidele tremurau inca de frica lui Antonescu.

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostInfinitty, on 23 august 2018 - 12:57, said:

Intreg meritul ii apartine lui Mihaita, in plus 140.ooo de soldati romani predati rusilor prin decretul de dezarmare pe cand erau in Basarabia in retragere.

Aceasta deoarece regele si partidele tremurau inca de frica lui Antonescu.

meritul apartine Regelui Mihai, dar si intregii armate romane, care a executat ordinul fara defectiune.
nici macar o unitate nu a ignorat ordinul Regelui, si nu s-a revoltat ca sa isi salveze Maresalul din arest.

asta pentru ca Regele nu a luat decizia de capul lui, ci era opinia generala atat in randul populatiei civlle cat si in randurile armatei.
in fond, asta este rostul unui Rege, sa dea expresie nazuintelor nationale, nu sa faca chestii dupa bunul plac.

Edited by Pollux, 23 August 2018 - 13:01.


#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Depinde cum o iei, nimic nu e in alb si negru, daramite astfel de decizii. Pentru unii e tradare, pentru unii e ajutor.

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
armata germana stationata in Romania avea un post de radio.
dupa difuzarea mesajului Regelui,  prin intermediul acestui post de radio, propaganda germana a incercat sa indemne la revolta impotriva Regelui atat populatia civila cat mai ales armata.
dar nu a avut succes.

asta zice ceva...

Edited by Pollux, 23 August 2018 - 13:11.


#26
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postwaterman, on 23 august 2018 - 12:50, said:

Doamne ...

Noaptea minții.

Era mișto să ne arate după aia toată planeta că am fost cu nemții...
Cum ii arata pe unguri. nu-i asa? De aia au fost in UE mai devreme si de aia nu au avut si au nici in ziua de astazi restictii de vize.
Hai sa ne dam cu caramida in piept desi Romania e ultima si penultima in Europa.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2,
Da, aliati, clar! :lol:
Aia care au asigurat Rusia ca nu au niciun interes in privinta Basarabiei, deci pot sa o ia linistiti, si care au hotarat cedarea Ardealului de Nord, Ungariei. Posted Image

#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

Ce scriu istoricii europeni e trecut sub tacere in Romania, sa ne asumam adevarul si sa nu ne mai ascundem dupa cires....

asta este ca si cum maghiarii ar trebui sa isi asum ceea ce scriu istoricii romani despre ei, bulgarii ceea ce scriu istoricii turci, sau americanii ceea ce scriu istoricii britanici...

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostNeaceasca85, on 23 august 2018 - 12:38, said:

Cred ca daca nu intorceau armele in 23 august noi nu mai aveam ciuma, holera aia de comunism si eram departe astazi si ca mentalitate si ca dezvoltare economica.
Posibil.

#30
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostKarhu, on 23 august 2018 - 13:14, said:

Da, aliati, clar! Posted Image
Aia care au asigurat Rusia ca nu au niciun interes in privinta Basarabiei, deci pot sa o ia linistiti, si care au hotarat cedarea Ardealului de Nord, Ungariei. Posted Image

Totusi, ne-am aliat cu cei care ne luasera, fizic, Basarabia... Posted Image

"Capul ce se pleaca sabia nu-l taie" and all that, dar chestiile astea lasa niste urme, atat interne cat si externe. In plus, am fost oricum tratati ca pierzatori.

Edited by vlad1102, 23 August 2018 - 13:21.


#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postlil debul, on 23 august 2018 - 12:51, said:

Un german a tradat germanii.
Asuma-ti tu 23 August daca esti german, eu sint roman si nu imi asum nimic mai ales in 2018.
Un german? Ma faci sa rid....
Nimic din Mihai nu a fost german, absolut nimic inafara de un nume cu care s-a nascut.

#32
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Romania si armata romana au avut oricum un comportament execrabil pe tot parcursul razboiului, 23 august e un fel de cireasa de pe tort. actul in sine a fost miselesc, nu asa se iese dintr-un razboi/alianta, dar trebuia facut de mult timp. dupa kursk o conducere responsabila ar fi cautat deja optiuni de iesire din razboi, probabil cel mai propice moment ar fi fost prin iarna, pana sa ajunga frontul in tara.

Edited by newbie13, 23 August 2018 - 13:33.


#33
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostWestPoint, on 23 august 2018 - 12:41, said:

Glumesti, nu? Oare chiar asta a fost miza? Ia mai fa o recapitulare a istoriei de clasa V-a parca
Ce istorie de cls. a 5-a??
Cea predata in scolile ceausiste? Prin anii 80?

#34
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View PostTsunnnami, on 23 august 2018 - 12:38, said:

Au facut foarte bine ca au scurtat razboiul
Oricum am iesit prost. Din Vest nu mai zic iar din Est cautati ce a spus Putin ( pe fond de Deveselu ) despre acel moment. Ceva de genul ca ne-am facut pres in fata lor, pupat in dos, slugarnicit cand i-am vazut puternici, pe val :)!

#35
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostWestPoint, on 23 august 2018 - 13:24, said:


Un german? Ma faci sa rid....
Nimic din Mihai nu a fost german, absolut nimic inafara de un nume cu care s-a nascut.
Un roman este un roman iar un membru al unei minoritati este , nu-i asa, un membru al unei minoritati.
Regele a facut parte din minoritatea germana, nu era roman.

#36
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostOpelAstra2002, on 23 august 2018 - 12:32, said:

23 August e ziua in care i-am tradat pe aliatii din WW 2, restul e teatru..!! Singurii din alianta. Mi-e rusine ca roman de tradarea conducatorilor ( nu soldati simpli ) din acea perioada. S-au trezit nemtii injunghiati pe la spate tocmai intr-un moment critic. Foarte urat, lasitate se numeste. Scurtare razboiului, etc...e spalare pe creiere ( filme de S.N. ) prostii vor crede. Cand te inhamezi la o treaba, o duci pana la capat conform intelegerii, nu tradezi..!! Ce scriu istoricii europeni e trecut sub tacere in Romania, sa ne asumam adevarul si sa nu ne mai ascundem dupa cires....
Singurii? Italienii au incercat si reusit partial. Finlandezii au reusit total, la fel ca noi, si ei s-au luptat cu Germania dupa armistitiul cu sovieticii (https://en.wikipedia...iki/Lapland_War). Ungurii au incercat dar nu le-a iesit. Pana si francezii (Vichy), care nu erau tocmai aliati au incercat ceva.

Mai greu e sa gasesti vreun aliat al nemtilor care sa nu fi avut nici o tentativa de "tradare". Poate croatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate