Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

.ogm to .avi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006
Imi poate spune si mie daca se poate converti un film care este in format .OGM in format .AVI ? Si daca da va rog sa`mi dati si mie un nume de program care face asta dar fara pierdere de calitate asa cum face AuotGK spre exemplu.

Cheers,

#2
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Daca nu vrei sa nu pierzi la calitate iti recomand sa cauti un soft care sa desparta stream-urile din pachetul .ogm si apoi sa le importi in Virtual Dub, daca ai sunet .ogg il transformi in .mp3 (exista o gramada de softuri pt asa ceva) si apoi reimpachetezi video cu audio in pachet .avi cu Direct Stream Copy la video si audio extern mp3.

Iulian

#3
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006
Multumesc mult dar se pare ca am gasit un program care poate face conversia din ogm in avi foarte usor si la aceeasi calitate.
Spun ca "se pare ca face conversia la aceeasi calitate" ptr ca nu pot sa bag mana in foc din cauza ca si filmul pe care il am este codat la calitate medie, iar programul a reusit sa`mi ofere aceeasi calitate a filmului (tot medie).

Programul se numeste AlltoAVI si il gasiti aici .

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
lucaiuli cred ca ti-a dat cel mai bun sfat.
Iata cam cum se face.
Programe folosite:
VirtualDubMod
Belight Iei mai intai ultima versiune stable deoarece are si codecurile incluse. Are putin peste 1MB. Dupa aceea daca vrei, folosesti ultimul Beta.

1. Demuxarea cu VirtualDubMod:

Attached File  OGM.jpg   136.84K   200 downloads

Incarci OGM-ul in VirtualDubMod, mergi la Streams > Stream list.
Acolo vei gasi streamurile (care pot fi atat audio cat si subtitrari). Click pe streamul OGG audio si apoi "Demux". Vei salva un fisier cu extensia .ogg. Lasi VirtualDubMod deschis.

2. Recodarea in MP3 cu Belight

Attached File  Belight.jpg   119.68K   183 downloads

Se deschide Belight, se incarca .ogg-ul si se face recodarea in mp3 ca in poza.

3. Remuxarea cu sunet mp3

Attached File  Import.jpg   142.18K   117 downloads

Inapoi la VirtualDubMod. La tabul streams se adauga mp3-ul facut cu belight cu "Add". O sa iti apara un mesaj de avertizare ca in screenshot. Se apasa "No".

Attached File  Mux.jpg   92.07K   87 downloads

Cu "Move Up" se urca sus de tot streamul mp3. Cu dublu click pe streamul ogg acesta se anuleaza, aparand hasurat. Se apasa OK.
Streamurile de subtitrare nu conteaza pentru ca acestea se vor pierde cand se va salva ca avi. Daca doresti subtitrarea care era in OGM se da click pe fiecare si "Demux". Subtitrarea va fi salvata ca .srt si se poate folosi cu noul avi salvat.

4. Salvarea ca avi

Attached File  SaveAs.jpg   66.93K   101 downloads

File > Save As, se alege "Direct Stream Copy" si se salveaza.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 March 2006 - 00:31.


#5
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006
Multumesc Mtz ptr acest mini-ghid. Cred ca aceasta este solutia cea mai desteapta ptr un .ogm to .avi de calitate.

Cred ca ar trebui sa`l bagi la Ghiduri Video ptr ca este usor, simplu si la indemana oricui se mai loveste de acest tip de format video.

Cheers,

#6
iovulmovul

iovulmovul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.09.2006
Cel mai simplu: schimbi extensia din 'ogm' in avi si ai terminat povestea!

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
No sh*t ??!!
Pai, de ce nu o schimbi in MPG, ala nu are nevoie de codecuri!!

#8
iovulmovul

iovulmovul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.09.2006

 queensoft, on Jan 29 2008, 10:06, said:

No sh*t ??!!
Pai, de ce nu o schimbi in MPG, ala nu are nevoie de codecuri!!

Nu shtiu cum sa-ti explic, dar eu nu sunt marele amator al vazutului firelor de par din nas, desi am monitor de 21. Sunt multumit de calitatea unuiavi de ori cel fatza de mkv sialte nebunii.
Eu spuneam doar ca daca ai nevoie sa vezi un film si chiar ni-ti merge, schimbi extensia manual si va merge, fara atata munca!

#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Tu asa faci? Nu merge un film, schimbi extensia, PUFFFF... MERGE ???
Interesant! Probabil in moemntul in care schimbi extensia, e un troll mic in calculator care schimba si toata structura interna a fisierului !! Ca atlfel nu-mi explic.
Orice film foloseste un codec, deci o anumita structura a frameurilor/sunetului/compresie... Daca schimbi extensia... structura aia ramine aceeasi. Deci cum merge la tine faza asta?!
Si ce legatura are calitatea cu formatul avi/mkv si discutia noastra ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate