Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abordare alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alarics

Alarics

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.08.2015
Salutare , am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei mai experminetati cu fitnessul si acest stil de viata "sportiv" . Deci , cum ar trebuie abordate numarul caloriilor /carbo etc mai exact toata alimentatia in zilele de pauza , fara antrenament ? mai ales intr-o perioada de acumulat masa musculara

#2
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
Alimentatia asta pe care o cauti este ca si religia, cu cat cauti mai mult cu atat nu o sa mai intelegi mare lucru.

Lucrurile sunt simple. Vrei sa slabesti redu mancarea, vrei masa(muschi) baga hrana buna (nu ciorba).

#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Pai e usor de spus, care-o hrana aia buna? Ciorba de ce nu e buna?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alarics, on 22 august 2018 - 19:53, said:

Salutare , am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei mai experminetati cu fitnessul si acest stil de viata "sportiv" . Deci , cum ar trebuie abordate numarul caloriilor /carbo etc mai exact toata alimentatia in zilele de pauza , fara antrenament ? mai ales intr-o perioada de acumulat masa musculara

Bagand proteina in fizic si ceva carbohidrati dar mai cu masura.. Plus dormit la greu.  Si musai sa nu uiti ca muschiul functioneaza cu oxigen (deci evita putoare asta de caldura de 35 de grade sa-ti pui turezi muschii - ii vei intoxica in propriul acid lactic si te vei reface la pulyvara urmatoare)

Dupa parerea mea, exercitiile musculare n-ar trebui facute la temperaturi exterioare mai mari de 25 de grade.. chiar daca le faci in sala. Simplul fapt ca iesi afara iti va afecta tonusul general in mod iremediabil pentru cateva zile.

Edited by rosix, 22 August 2018 - 22:53.


#5
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Esti în eroare @rosix.
1. Nivelul de oxigen din atmosfera este constant de mii de ani. El a scăzut cu 0,7 la suta in ultimii 800000 de ani.
2. Cele mai bune antrenamente se fac la temperaturi extreme, scăzute sau ridicate. Atat fizic cat si psihic trebuie sa iesi din zona de confort. Cele 25 de grade din sala de care pomenesti tu sunt create pentru a te determina sa mergi cu placere la sala, atragand cat mai multi fandosiți care isi strica freza daca transpira. Marketing.
3. Ca tot ai pomenit de oxigen, antrenamentele dure, cardio, se fac cu privare de oxigen, cu masca pe fata sau la altitudine. Stiai?
Monoxidul de carbon rezultat din esapamentul mașinilor este de evitat.
4. Tonusul general este dat de propria motivatie si vine de la creier.
5. In incheiere...vorbeam cu un fost fotbalist care imi relata cum decurgea pentru el un retur din prima liga in anul in care aveau cantonamentul de iarna la Poiana Brasov cu alergari prin zapada in aer rarefiat versus cantonament in Turcia unde aveau toate condițiile inclusiv aerul condiționat in sala de forta la care faci aluzie. Diferenta (in favoarea cantonamentului din Poiană) se vedea in fiecare meci in ultimul sfert de ora cand reusea sa bage sprinturi fara sa isi piarda suflul.

Alimentatia in zilele de pauza nu trebuie sa difere de cea din zilele cu antrenamente, parerea mea.


#6
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Vrei sa cresti, maninci.
Vrei sa slabesti, nu maninci.
Si in zilele de pauza la fel.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca vorbim de abordari diferite. Pentru unii sport inseamna miscare si sanatate, pentru altii performanta si rezultate extreme.

#8
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016

 vinciun, on 22 august 2018 - 22:14, said:

Pai e usor de spus, care-o hrana aia buna? Ciorba de ce nu e buna?

Nu este de mare ajutor in perioada de masa musculare, dupa cum spun toti nu trebuie sa repet eu ...mese consistente, pe cand ciorba se stie ca nu este.

Ca mai consumi o ciorba la cateva zile nu zice nimeni insa eu vorbeam de preponderenta meselor nu de exceptii.

#9
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Depinde de ciorba si de abordare. Pe la noi prin Ardeal se mănâncă ciorba de salată cu mamaliga. Eu acresc un castron de 600 ml de ciorba cu 200 ml de sana si in loc de paine fac un cocolos cu branza (200 g mamaliga + 100 g brânză de burduf).
Ce zici? Merge dupa sala? 😂

Edited by Mariusvlad2, 24 August 2018 - 10:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate