Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Mod incarcare baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010
Buna ziua,
mi-am cumparat un dell si am cateva intrebari despre incarcarea si folosirea corecta a bateriei. Am intrat pe diverse siteuri dar fiecare cu aia masii si m-au cam bulversat.
In primul rand, folosesc laptopul pentru ceva lucrari si ,dimineata sau seara, la citit revista presei sau la un film. In timpul zilei ma cam fatai din camera-n camera asa ca nu pot tine laptopul in diverse prize (am inteles ca nu este bine sa-l scoti/bagi din/in priza in timp foarte scurt) asa ca-l folosesc pe baterie. Cand bateria s-a descarcat (am inteles ca e bine sa-l tin pana cand aceasta ajunge la 25%) cum fac incarcarea: il folosesc in continuare in timp ce se incarca sau il inchid si astept ca bateria sa se incarce (unii spun ca la 95%).
Muktam fain

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu știu așa.

Îl folosești pe baterie până aproape de minim.
Când dă semne că moare, îi bagi mufa de încărcător.
Dacă ai treabă cu el îl utilizezi dacă nu, nu.

S-a încărcat îl scoți.

Punct. Și de la capăt.

Dacă greșesc să mă ierte colegii mei forumiști.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Foloseste-l cum si unde vrei. Cand iti spune ca ii trebuie curent il bagi in priza.
Au mai evoluat si acumulatorii.

#4
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
De acord cu waterman. Singura problema a bateriilor Li-Ion e faptul ca se degradeaza daca stau descarcate perioade lungi de timp sau daca sunt descarcate des pana la 0%. In concluzie, daca nu lasi laptopul cu 15% baterie nefolosit cu lunile si nu il folosesti pe baterie pana se inchide singur, nu trebuie sa-ti faci prea multe griji. Si lasa-l sa se incarce complet.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postboeder, on 22 august 2018 - 15:47, said:

In timpul zilei ma cam fatai din camera-n camera asa ca nu pot tine laptopul in diverse prize (am inteles ca nu este bine sa-l scoti/bagi din/in priza in timp foarte scurt) asa ca-l folosesc pe baterie.


Sfat extra și gratis
Să nu îl ții pe picioare / pat / pătură / covor că face alergie de la praf și căldură și când strănută se dezlipește un chipset din el.

#6
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Eu aproape niciodata nu il scot din priza...

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum s-a zis, bateriile cu Li se degradeaza cel mai repede cand stau descarcate mult timp. Nici daca stau incarcate 100% mult timp nu e prea bine. Ideal e sa stea la 50% si ca un compromis acceptabil este sa se puna la incarcat la 20% si oprita incarcarea la 80%. Daca se poate restrange intervalul asta la 30-70% cu atat mai bine. Daca nu, nu.
Ca si concluzie, foloseste-l cum iti e tie mai bine dar nu-l lasa descarcat complet dupa ce il folosesti si daca stii ca urmeaza sa nu il folosesti o perioada mai lunga incearca sa incarci/descarci bateria aproape de 50%.

In alta ordine de idei, sunt baterii si baterii. La unele marci de laptopuri poti sa stai in cap si dupa 2 ani bateria e gata iar la altele merg si 5 ani. Recomandarile de mai sus ajuta dar nu fac buna o baterie proasta si nici invers.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Lenovo meu are o functie prin care tine bateria la 60% in conditiile in care sta permanent conectat la priza tocmai ca sa nu se uzeze prematur bacteria. Poate ai si tu asa ceva sau faci cumva sa se intample.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
power management... și ai rezolvat tot!
(rău la 0, dar și la 100%)

#10
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
postez si eu aici, e oarecum legat:
am un Dell Latitude E7250 de patru ani. L-am luat special pentru baterie, a tinut pana acum intre 6 si 3 ore, am fost f. multumit. Acum acumulatorul da semne de oboseala, tine sub 3 ore, astfel ca am luat un acumulator nou. Am luat exact precum modelul original, am dat 100 de euro, de pe site specializat in acumulatori de laptop, a venit in tipla, faza e ca... tine tot sub 3 ore! Chiar daca il setez pe best battery life! Sa fie de la laptop! Sa reinstalez Windows-ul (am 10)? Nu ma asteptam, speram sa tina precum la inceput.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Eu aș da retur acumulatorul și aș cumpăra unul compatibil, mai ieftin. E posibil ca acumulatorul OEM să aibă ceva vechime iar celulele s-au degradat, chiar dacă nu a fost folosit. Am cumpărat pentru un amic cu Latitude E7440 un acumulator compatibil, cel mai ieftin pe care l-am găsit (150 lei) și rezistă destul de mult, peste 4 ore la utilizare intensivă.

#12
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postnei-k, on 23 ianuarie 2020 - 20:32, said:

Eu aș da retur acumulatorul și aș cumpăra unul compatibil, mai ieftin. E posibil ca acumulatorul OEM să aibă ceva vechime iar celulele s-au degradat, chiar dacă nu a fost folosit. Am cumpărat pentru un amic cu Latitude E7440 un acumulator compatibil, cel mai ieftin pe care l-am găsit (150 lei) și rezistă destul de mult, peste 4 ore la utilizare intensivă.

nu ma asteptam la asa ceva! Altceva nu pot sa fac?

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Verifică starea ambilor acumulatori, atât în bios, cât și în Windows. Pentru Win ai tutorial în link:
https://www.pcmag.co...h-in-windows-10

Edited by nei-k, 24 January 2020 - 16:59.


#14
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Merci de link, foarte util. Am facut verificarea pe acumulatorul nou momentan, vad in ultima zi o crestere. E clar ca bateria este din 2017 si capacitatea ei a scazut lent in timp, dar nu cu mult. La finalul raportului spune:

Current estimate of battery life based on all observed drains since OS install
Since OS install  7:12:16 -  7:18:37

Oare isi revine?

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Teoretic da, după câteva cicluri de încărcare\descărcare

#16
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postnei-k, on 26 ianuarie 2020 - 22:34, said:

Teoretic da, după câteva cicluri de încărcare\descărcare

Se pare ca si-a revenit si tine peste 6 ore. Probabil a avut nevoie de cateva cicluri de incarcare, o pastrez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate