Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

actele ce urmeaza obtinerea cetateniei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
http://www.primarie3...ateniei-romane/
Astia nu zic ca ar fi nevoie si de certificat de nastere. Doar Cerere pentru obtinere a pasaportului si Certificatul de cetățenie română.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Dev tu locuiești in NL și automat lucrurile au fost mai simple.

Ea e din Ucraina. Locuiește in Italia. Ii trebuie pașaport românesc doar ca sa ii ușureze viața pe acolo. Nu ca ar fi românca
Contribuții societății românești? Zero.

#21
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018

 Dev, on 22 august 2018 - 09:57, said:

http://www.primarie3...ateniei-romane/
Astia nu zic ca ar fi nevoie si de certificat de nastere. Doar Cerere pentru obtinere a pasaportului si Certificatul de cetățenie română.
de fapt, ai dreptate. atunci ramane doar unde poate sa depuna cererea?

 Lex404, on 22 august 2018 - 10:13, said:

Ea e din Ucraina. Locuiește in Italia. Ii trebuie pașaport românesc doar ca sa ii ușureze viața pe acolo. Nu ca ar fi românca
Contribuții societății românești? Zero.
cu timp o sa se stabileasca in Romania, acesta este motivul sa faca actele ei.

#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 raywright0, on 22 august 2018 - 10:18, said:

de fapt, ai dreptate. atunci ramane doar unde poate sa depuna cererea?
Daca isi face pasaport romanesc in Romania are nevoie de domiciliu. Deci trebuie sa mearga cu cineva care o ia in spatiu. Cred ca poate face asta oriunde in Romania atata timp cat merge cu proprietarul unui imobil din orasul respectiv (sau cu procura).

Da' eu inca cred ca cel mai usor i-ar fi la ambasada sa ceara pasaport CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Atunci nu mai trebuie sa mearga cu nimeni ci doar cu dovada ca e inregistrata la primarie in Italia.

 Lex404, on 22 august 2018 - 10:13, said:

Dev tu locuiești in NL și automat lucrurile au fost mai simple.
Da, da' tot e destul  de stupid sa iti scoti certificat de nastere la batranete. Si conform linkului de mai sus de la primarie pare ca de fapt nu ii trebuie...

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 Lex404, on 22 august 2018 - 10:13, said:

Dev tu locuiești in NL și automat lucrurile au fost mai simple.

Ea e din Ucraina. Locuiește in Italia. Ii trebuie pașaport românesc doar ca sa ii ușureze viața pe acolo. Nu ca ar fi românca
Contribuții societății românești? Zero.
Probabil nu e cazul ei, dar unii plătesc ceva contribuții, spaga pentru cetățenie e 5000 euro, dacă nu îndeplinești condițiile.

#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Lex404, on 22 august 2018 - 09:45, said:

Ah am inteles, deci ia cetatenia romana ca sa stea linistita in Italia. Seems logic, da-o-n plm de Romania!


@Dev, certificatul de nastere e primul act. Dupa urmeaza CI+Pasaport sau CI+PE CRDS. Nu poti face pasaport fara CN. Si fara pasaport nu poate sta linistita in Italia.

Certificatul de nastere evident ca arata unde te-ai nascut, dar nu asta e importat. Atesta apartenenta la cetatenia romana. Si din 2 parinti romani care-au facut un copil in Uganda, pe certificat va scrie Uganda dar copilul tot roman va fi.

Certificatul arata unde te,ai nascut, dar nu neaparat cetatenia
Poate ca am certificat de nastere si am renuntat la cetatenie.

Certificatul de nastere nu certifica cetatenia, ci nastere, ca altfel s,ar fi chemat certificat de cetatenie.
Arata descendenta ta, e un act de identificare in primul rand, ajuta la stabilitea identitatii tale si prin extensie la stabilirea dreptul tau sa iei pasaport, sa poti dovedi cetateniA
Cetatenia poate exista si in lipsa certificatui, dar nu mai deschid aceasta discutie.
Ca in practica a devenit usor sa,ri dovedesti cetatenia cu certificatul, ok, dar atentie, cine accepta asta ca dovada, prezuma ca esti cetatean. El crede ca tu esti cetatean 100%, dar nu stie ca se poate insela. Cetatenia este o calitate ce se poate pierde sau dobandi in timpul vietii. Nasterea... nu prea

Edited by argentum, 29 August 2018 - 04:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate