Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

actele ce urmeaza obtinerea cetateniei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018
Amica mea care este romanca din Bucovina (Ucraina) face in curand juramant pentru cetatenie romaneasca la Bucuresti. Odata ce o are, poate ea sa-si faca certificat de nastere si pasaport la Cluj (unde stau eu) sau macar la Suceava (mai aproape de casa ei)? Este obligatoriu pentru cineva in aceasta situatie sa resolve totul la Bucuresti?

Multumesc anticipat...

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Unde are domiciliu.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Daca obtine catatenia romana, are fix acelesi drepturi si obligatii ca oricare alt nativ cetatean roman.
In cazul in care trebuie sa apeleze la "fosta evidenta a populatiei", actualul serviciu SPCLEP, o va face la biroul unde are domiciliul stabil.

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 raywright0, on 22 august 2018 - 03:42, said:

..sau macar la Suceava (mai aproape de casa ei)? Este obligatoriu pentru cineva in aceasta situatie sa resolve totul la Bucuresti?

 OPEDI, on 22 august 2018 - 06:39, said:

..
In cazul in care trebuie sa apeleze la "fosta evidenta a populatiei", actualul serviciu SPCLEP, o va face la biroul unde are domiciliul stabil.
Senzatia mea este ca prietena are domiciliul stabil in Ucraina.

#5
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 raywright0, on 22 august 2018 - 03:42, said:

Amica mea care este romanca din Bucovina (Ucraina) face in curand juramant pentru cetatenie romaneasca la Bucuresti. Odata ce o are, poate ea sa-si faca certificat de nastere si pasaport la Cluj (unde stau eu) sau macar la Suceava (mai aproape de casa ei)? Este obligatoriu pentru cineva in aceasta situatie sa resolve totul la Bucuresti?

Multumesc anticipat...
o sa o faca unde este luata in spatiu si unde este ofiterul care se ocupa de ea in momentul de fata la serviciul "straini" de la pasapoarte.
Mai pe scurt, acolo unde locuieste acum.

#6
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 bobocul, on 22 august 2018 - 06:49, said:

Senzatia mea este ca prietena are domiciliul stabil in Ucraina.
E normal sa aiba domiciliu stabil acolo, unde voiai sa-l aibe? in n jersey?
In acest moment, nu are inca cetatenia romana.
Cand o va avea, atunci isi va face in Romania.
Fie prin achizitionarea unei proprietati, fie prin acceptare in proprietarea altui proprietar.

 raywright0, on 22 august 2018 - 03:42, said:

(mai aproape de casa ei)?
Multumesc anticipat...
Ce inseamna casa ei?
Este propietara unei case in suceava?

 raywright0, on 22 august 2018 - 03:42, said:

(unde stau eu)
Multumesc anticipat...
Ce inseamna unde stau eu?
Ai domuciliu stabil in cluj? Locuiesti ilegal in cluj? Esti chirias in cluj?
De exemplu eu stau in sinaia, in apartamentul parintilor mei, aici am domiciliu stabil, la fiecare schimbare de CI, merg la SPCLEP sinaia impreuna cu unul din proprietari ( mama sau tata) si rezolv situatia.
Din fericire sunt proprietar ( am cumparat) 2 apartamente, unul in bucuresti, celalalt tot in sinaia.
"stau" si acolo, nu le-am inchiriat nimanui, dar domiciliul meu este la adresa sus mentionata.

Edited by OPEDI, 22 August 2018 - 07:02.


#7
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 OPEDI, on 22 august 2018 - 06:55, said:

E normal sa aiba domiciliu stabil acolo, unde voiai sa-l aibe? in n jersey?
In acest moment, nu are inca cetatenia romana.
Cand o va avea, atunci isi va face in Romania.
Fie prin achizitionarea unei proprietati, fie prin acceptare in proprietarea altui proprietar.

nu e deloc "normal"
nu trebuie sa ai deja cetatenia cand te muti in alta tara

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Una e cetatenia, alta e domiciliu, alta resedinta. :D

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 dreaQ, on 22 august 2018 - 08:45, said:

Una e cetatenia, alta e domiciliu, alta resedinta. Posted Image

Si sigur nu-si poate scoate certificat de nastere "nascut in Romania" daca nu s-a nascut aici Posted Image.

 raywright0, on 22 august 2018 - 03:42, said:

poate ea sa-si faca certificat de nastere si pasaport

Edited by Dev, 22 August 2018 - 09:09.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Dev, on 22 august 2018 - 09:09, said:

Si sigur nu-si poate scoate certificat de nastere "nascut in Romania" daca nu s-a nascut aici Posted Image.


Certificatul de nastere nu arata unde te-ai nascut, arata ca esti cetatean.
-----



Pentru ce i-a trebuit mai exact cetatenie romana si pasaport?

#11
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018
pai, e complicata situatia. are casa in Ucraina, locuieste/lucreaza in Italia (are rezidenta / permesso di soggiorno).

toti romani care provin din zona ei platesc sume enorme pentru cineva sa-i resolve actele prin inputernicie. eu accept ca ii trebuie ajutor pentru a obtine certificat de cetatanie prin juramant, dar ma intreb - din momentul ce are certificat de cetatanie, de ce mai are nevoie de cineva? daca o trec la mine cu contract de chirie, de ce nu poate merge la evedinta poporului locala (in cazul nostru, Cluj) sa resolve (de certificat de nastere si buletin ma refer).

#12
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Lex404, on 22 august 2018 - 09:27, said:

Certificatul de nastere nu arata unde te-ai nascut, arata ca esti cetatean.
Posted Image

Certificatul de nastere arata unde te-ai nascut. Ca poti obtine certificat de nastere romanesc pe care scrie ca te-ai nascut in Ucraina e adevarat, da' nu inteleg la ce iti trebuie daca ai pasaport?!

#13
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018

 Lex404, on 22 august 2018 - 09:27, said:


Certificatul de nastere nu arata unde te-ai nascut, arata ca esti cetatean.
-----


ba nu - in aceste cazuri, pe certificatul de nastere se scrie ca s-a nascut in Ucraina (unde figureaza judet).

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ah am inteles, deci ia cetatenia romana ca sa stea linistita in Italia. Seems logic, da-o-n plm de Romania!


@Dev, certificatul de nastere e primul act. Dupa urmeaza CI+Pasaport sau CI+PE CRDS. Nu poti face pasaport fara CN. Si fara pasaport nu poate sta linistita in Italia.

Certificatul de nastere evident ca arata unde te-ai nascut, dar nu asta e importat. Atesta apartenenta la cetatenia romana. Si din 2 parinti romani care-au facut un copil in Uganda, pe certificat va scrie Uganda dar copilul tot roman va fi.

Edited by Lex404, 22 August 2018 - 09:46.


#15
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018

 Dev, on 22 august 2018 - 09:40, said:

Posted Image

Certificatul de nastere arata unde te-ai nascut. Ca poti obtine certificat de nastere romanesc pe care scrie ca te-ai nascut in Ucraina e adevarat, da' nu inteleg la ce iti trebuie daca ai pasaport?!

pai, trebuie certificatul de nastere ca sa obtii un pasaport, nu?

 Lex404, on 22 august 2018 - 09:45, said:

Ah am inteles, deci ia cetatenia romana ca sa stea linistita in Italia. Seems logic, da-o-n plm de Romania!


@Dev, certificatul de nastere e primul act. Dupa urmeaza CI+Pasaport sau CI+PE CRDS. Nu poti face pasaport fara CN. Si fara pasaport nu poate sta linistita in Italia.

Certificatul de nastere evident ca arata unde te-ai nascut, dar nu asta e importat. Atesta apartenenta la cetatenia romana. Si din 2 parinti romani care-au facut un copil in Uganda, pe certificat va scrie Uganda dar copilul tot roman va fi.

precis. primul pas este CN cu CNP, dupa care totul urmeaza. dar unde poate sa obtina certificatul de nastere, si poate sa faca singur sau are nevoie de asistenta legala? eu sunt convins ca poate sa faca singur (fara plata).

#16
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 raywright0, on 22 august 2018 - 09:36, said:

pai, e complicata situatia. are casa in Ucraina, locuieste/lucreaza in Italia (are rezidenta / permesso di soggiorno).

toti romani care provin din zona ei platesc sume enorme pentru cineva sa-i resolve actele prin inputernicie. eu accept ca ii trebuie ajutor pentru a obtine certificat de cetatanie prin juramant, dar ma intreb - din momentul ce are certificat de cetatanie, de ce mai are nevoie de cineva? daca o trec la mine cu contract de chirie, de ce nu poate merge la evedinta poporului locala (in cazul nostru, Cluj) sa resolve (de certificat de nastere si buletin ma refer).
Eu cred ca dupa ce obtine cetatenia ar putea sa isi faca si in Italia un CRDS doar cu dovada obtinerii de cetatenie. Dar ar trebui sa intrebe la ambasada acolo... Si acum cred ca mi-am raspuns singura la ce ar avea nevoie de certificat de nastere. N-are alt act ca sa-si faca pasaport. Si sistemul romanesc e super inteligent.

Mie nu mi-a trebuit nici un certificat de nastere olandez cand mi-am luat cetatenia. M-au pus sa semnez, m-au felicitat, si au zis: acum trecem la ghiseu, vrei card de identitate sau pasaport?! 2 zile mai tarziu aveam pasaport. :lol:

Cred ca si certificatul de nastere il poate obtine la ambasada/consulat. Ca doar si copiii nascuti in strainatate il pot cere acolo.

 raywright0, on 22 august 2018 - 09:49, said:

pai, trebuie certificatul de nastere ca sa obtii un pasaport, nu?
Da, mi-am dat seama in timp ce scriam ... :D

Edited by Dev, 22 August 2018 - 09:52.


#17
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Pai are certicatul de nastere din Ucraina. Banuiesc ca trebuie sa faca o traducere legalizata al acestuia in romaneste, daca originalul e scris in ucraineana.
De ce nu suni la serviciul "Pasapoarte" din Cluj sa intrebi ce acte sint necesare ?

#18
raywright0

raywright0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2018

 OPEDI, on 22 august 2018 - 06:55, said:

Ce inseamna unde stau eu?
Ai domuciliu stabil in cluj? Locuiesti ilegal in cluj? Esti chirias in cluj?

detin un imobil la cluj, legal.

 honeybee, on 22 august 2018 - 09:52, said:

Pai are certicatul de nastere din Ucraina. Banuiesc ca trebuie sa faca o traducere legalizata al acestuia in romaneste, daca originalul e scris in ucraineana.
De ce nu suni la serviciul "Pasapoarte" din Cluj sa intrebi ce acte sint necesare ?
stiu ca are nevoie de traducere legalizata pentru CN, intreb pe unde are drept sa-l solicit.
stiu de ce acte are nevoie pentru pasaportul, intreb pe unde are drept sa-l solicit.
scopul nostru este sa facem unde este mai comod (sa nu faca drum pana la Bucuresti daca nu este necesar) si sa facem mai ieftin, fara intermediu, ca si orice cetatean.

Edited by raywright0, 22 August 2018 - 09:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate