Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Orange preia licenta 2K Telecom (Wimax)

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
dinamo48

dinamo48

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 13.05.2017
Daca nu ai canale proprii de sport nu existi, asa daca orange vrea sa avanseze trebuie sa lanseze proprile canale de sport,pana atunci digi si telekom fac legea

#20
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu nu sunt pasionat de sport, ci de canale științifice, dar aici sunt de acord.

Revenind on topic, sper ca Orange să dea drumul cât mai repede posibil la spectrul pe care l-au cumpărat de la 2 k Telekom.

#21
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 galsven, on 21 august 2018 - 20:55, said:

Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient în această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!

Au mai rămas de cumpărat doar 10 sau 15 Mhz ceea ce este praf în ochi comparând cu ce au acum lacomii, mogulii ăștia, care au avut deja 25 Mhz FDD dar nu-s sătui, mai vor și încă 15 Mhz iar ceilalți nu au deloc!
Din articolul de pe profit.ro eu inteleg ca au preluat licenta pentru 3.x GHz, castigata de 2K Telecom la licitatia din 2015.


http://www.ancom.org...-finalizat_5475

Orange = 2 x 35 MHz (din care 2 x 10 MHz au fost ai 2KTelecom)
Vodafone = 2 x 20 MHz
Digi = 1 x 50 MHz
Radiocom = 1 x 50 MHz

Neadjudecate:
2 x 25 MHz (adica 5 blocuri pereche pentru FDD)
1 x 35 MHz (adica 7 blocuri nepereche pentru TDD)


Mai este destul.

Edited by doh, 23 August 2018 - 10:43.


#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 vio73, on 23 august 2018 - 09:25, said:

Eu văd peste tot atenție de Orange, iar tu un eșec! Fiecare vede ce dorește!
Eu nu am ca am ceva cu firma in sine, am ceva cu angajatii lor care sunt cei mai mari tepari.
Stii si tu vorba aia, spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti.
Acum ~ 2 ani a incercat unu' din asta sa-mi taga teapa zicandu-mi initial ca are oferta cu net nelimiat MOBIL la 19 lei.
FALS! Oferta era in felul urmator, TV+net FIX la 59 de lei parca. Abonamentul la tv separat era in jur de 40 de lei, de aici si "oferta" cu internetul la 19 lei. Si era net fix cu 50GB dupa 256kbps. El sustinea ca e nelimitat fara limita  de viteza. Pentruii si tu ce ar insemna 256kbps.
El mai sustinea ca e la viteza 4G de 300mbps. Pe vremea aia orange-ul nici nu avea 4G in zona respectiva.

La DTH au oferta foarte buna, n-am ce sa le reprosez, dar ce facem cu angajatii astia?

Vio, tu esti un caz mai special, ai viteze foarte bune. Multa lume nu are viteze ca alea pe internetul fix.

Edited by heinz, 23 August 2018 - 11:49.


#23
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

 galsven, on 21 august 2018 - 20:55, said:

Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient Ă®n această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!

Au mai rămas de cumpărat doar 10 sau 15 Mhz ceea ce este praf Ă®n ochi comparând cu ce au acum lacomii, mogulii ăștia, care au avut deja 25 Mhz FDD dar nu-s sătui, mai vor și Ă®ncă 15 Mhz iar ceilalți nu au deloc!

Halal rețea, tipic partidelor politice, cu tot cu management!

Iar licența nu e pentru WIMAX cum s-a scris Ă®n titlu, că pentru aceea o folosește acum 2K Telecom e partea a doua.

ĂŽn viitor va fi banda primară pentru 5G. Doar nu credeți că molgii Orange au luat-o pentru WIMAX și să o folosească la internet fix Ă®n WC ?

Bine ar fi fost de erau așa de proști Ă®ncât să ia un spectru care nu e bun decât pentru tehnologii Ă®nvechite.

Mai fac și pe secretoșii "Contactați .reprezentanții Orange România nu au dorit să comenteze.."
bravo lor. Daca nu orange atunci cine? Singura retea de calitate din ro.

#24
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://media.giphy.com/media/UhGKsrbHnPv7q/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 heinz, on 23 august 2018 - 11:46, said:


La DTH au oferta foarte buna, n-am ce sa le reprosez, dar ce facem cu angajatii astia?

Vio, tu esti un caz mai special, ai viteze foarte bune. Multa lume nu are viteze ca alea pe internetul fix.

Dacă citești pe toate topicurile, constați că e o problemă generală, deci nu e numai la Orange.

#26
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Te referi la angajati?
Daca da, eu am avut probleme de genul asta doar cu cei de la orange si akta(alti hoti). Cu angajatii telekom, vodafone si digi nu am avut probleme.

#27
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
…încă.

#28
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Inca...
Evident ca sunt probleme si la ei dar mai putine.

#29
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am pățit și cu Digi...iar cu Telekom știu destui.

#30
rosior

rosior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 22.01.2007

 galsven, on 21 august 2018 - 20:55, said:

Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient Ă®n această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!

Au mai rămas de cumpărat doar 10 sau 15 Mhz ceea ce este praf Ă®n ochi comparând cu ce au acum lacomii, mogulii ăștia, care au avut deja 25 Mhz FDD dar nu-s sătui, mai vor și Ă®ncă 15 Mhz iar ceilalți nu au deloc!

Halal rețea, tipic partidelor politice, cu tot cu management!

Iar licența nu e pentru WIMAX cum s-a scris Ă®n titlu, că pentru aceea o folosește acum 2K Telecom e partea a doua.

ĂŽn viitor va fi banda primară pentru 5G. Doar nu credeți că molgii Orange au luat-o pentru WIMAX și să o folosească la internet fix Ă®n WC ?

Bine ar fi fost de erau așa de proști Ă®ncât să ia un spectru care nu e bun decât pentru tehnologii Ă®nvechite.

Mai fac și pe secretoșii "Contactați .reprezentanții Orange România nu au dorit să comenteze.."

Din ceea ce scrie in articol a fost o licitatie cu strigare. Daca Telekom sau Vodafone sau Digi vroiau spectrul respectiv, trebuiau liciteze mai mult decat Orange. Asa functioneaza economia de piata. Intrebarea este de ce nu au facut-o.

#31
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Foarte corect! Doar că unii vor să ia mai ieftin sau nu au vrut. Pe ăia nu-i interesează calitatea..


#32
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 galsven, on 22 august 2018 - 20:33, said:

Pentru a fura mai mult de pe seama persoanelor ce cotizeaza lunar doar ca sa fie la cea mai buna retea, deh, de calitate! Si pentru a duce profitul in tara mama.

Da ganditi-va voi putin, daca din profitul anual, l-ar investi pe tot in retea, deci tot ce ramane dupa plata angajatilor, contributiilor, utilitatilor, si a altor cheltuieli normale, ce ar fi cu reteaua ? Ar fi avut poate azi fiecare sat fibra si pilon propriu, fara balarii precum network-sharing, si 4G+.

Cum au putut altii cu venituri mult mai mici sa faca investitii in reteaua de FO iar orange nu poate ? Unde se duc banii ? Ca doar banii dati de voi, clientii, sunt acei bani ? In ce se duc ? In sponsorizari nebune si alte mizerii de acest fel. Cat a investit orange in ultimii 8 ani in RO in total, tare as vrea sa aflu. Digi zice ca 2 miliarde de EURO, hai sa vedem cat a investit ORO. Oricum nu cu mult mai mult, desi profitul/veniturile sunt MULT mai mari decat la Digi.

Imi pare rau pentru vio73 ca scriu acestea aici, tot respectul pentru acest user! Stiu ca e fan orange si ca la el chiar merge extrem de bine reteaua. De-ar merge asa peste tot nu as fi comentat nimic niciodata, dar din nefericire nu e asa. Poate daca s-ar fi investit toti banii in retea, ar fi mers asa peste tot. De asta si zic, sper sa nu se supere pe mine.

Tu sper ca lucrezi pentru cineva, nu ai businessu' tau, ca altfel sigur dormeai pe sub poduri.
Orange este o SOCIETATE COMERCIALA. Exista cu un singur scop - PRODUCEREA DE PROFIT!
Satisfactia clientului asigura profitul, este un produs secundar.
Orange, ca orice alta societate comerciala, exista pentru a face bani, nu pentru a face opere de binefacere pentru toate satele uitate de lume.

Totodata vad ca suferi ca:

Quote

Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient în această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!
Isi permit sa faca asta tocmai pentru ca sunt o societate comerciala de succes, care isi permite sa obtina suficient profit a.i. sa poata sustine astfel de investii.
Telekom, in acest caz, este o societate mai proasta, pentru ca nu si-a permis sa pastreze licenta si a vandut-o competitiei.
Deschideti-va orizontul, dati-va jos ochelarii de cal!
Nu sunteti multumiti de serviciile Orange? Loviti-i unde-i doare - nu platiti pentru serviciile lor, mergeti la Telekom, daca de ei sunteti multumiti, poate, pe viitor, isi vor permite sa cumpere licenta inapoi, daca Orange va fi intr-o stare atat de proasta incat sa fie nevoit sa o vanda.

#33
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Ce nu înțeleg foarte mulți este faptul că unii dau oferte bune pentru că au pierdut foarte mulți clienți, nu de plăcere! Orange cumpără spectru nou, investește în noi tehnologii, etc.

#34
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 JohnSmith, on 24 august 2018 - 08:12, said:



Tu sper ca lucrezi pentru cineva, nu ai businessu' tau, ca altfel sigur dormeai pe sub poduri.
Orange este o SOCIETATE COMERCIALA. Exista cu un singur scop - PRODUCEREA DE PROFIT!
Satisfactia clientului asigura profitul, este un produs secundar.
Orange, ca orice alta societate comerciala, exista pentru a face bani, nu pentru a face opere de binefacere pentru toate satele uitate de lume.

Totodata vad ca suferi ca:

Isi permit sa faca asta tocmai pentru ca sunt o societate comerciala de succes, care isi permite sa obtina suficient profit a.i. sa poata sustine astfel de investii.
Telekom, in acest caz, este o societate mai proasta, pentru ca nu si-a permis sa pastreze licenta si a vandut-o competitiei.
Deschideti-va orizontul, dati-va jos ochelarii de cal!
Nu sunteti multumiti de serviciile Orange? Loviti-i unde-i doare - nu platiti pentru serviciile lor, mergeti la Telekom, daca de ei sunteti multumiti, poate, pe viitor, isi vor permite sa cumpere licenta inapoi, daca Orange va fi intr-o stare atat de proasta incat sa fie nevoit sa o vanda.
De ce sunt absolut sigur ca confunzi ceva lucruri ?

#35
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Sunt convins însă că și ORO poate să ofere mai mult net la prețuri decente!

#36
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
@vio73 Tocmai! Niciunul nu face opere de caritate, numai concurenta dintre ei ne avantajeaza pe noi, ala e singurul motiv pentru care exista preturile si serviciile actuale, alternativ inca plateam $60 pe 30 de minute nationale ca pe vremea lui Dialog.
RDS are "ofertele" pe care le are pentru ca acoperire n-au, viteza n-au, suport n-au...

@mariusr1976 poate esti tu amabil sa ma luminezi, daca asta este situatia. In mod sigur eu nu detin adevarul absolut, prin urmare astept cu interes sa ma lamuresti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate