Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orange preia licenta 2K Telecom (Wimax)

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
https://www.profit.r...tiunea-18354425

#2
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient în această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!

Au mai rămas de cumpărat doar 10 sau 15 Mhz ceea ce este praf în ochi comparând cu ce au acum lacomii, mogulii ăștia, care au avut deja 25 Mhz FDD dar nu-s sătui, mai vor și încă 15 Mhz iar ceilalți nu au deloc!

Halal rețea, tipic partidelor politice, cu tot cu management!

Iar licența nu e pentru WIMAX cum s-a scris în titlu, că pentru aceea o folosește acum 2K Telecom e partea a doua.

În viitor va fi banda primară pentru 5G. Doar nu credeți că molgii Orange au luat-o pentru WIMAX și să o folosească la internet fix în WC ?

Bine ar fi fost de erau așa de proști încât să ia un spectru care nu e bun decât pentru tehnologii învechite.

Mai fac și pe secretoșii "Contactați .reprezentanții Orange România nu au dorit să comenteze.."

Edited by galsven, 21 August 2018 - 21:06.


#3
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Am scris in paranteza Wimax sa nu se confunde cu cealalta licenta 2600 mhz TDD care e la Digi.Era clar ca pentru 5G au luat-o.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
delete

Edited by MembruAnonim, 21 August 2018 - 22:13.


#5
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Este FDD spectru din 3400 Ghz....

Edited by galsven, 21 August 2018 - 21:48.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am crezut ca era TDD... My bad.
Practic au luat inca 2x10Mhz?

http://www.stsnet.ro..._%20OX_350i.pdf

Edited by MembruAnonim, 21 August 2018 - 22:30.


#7
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007

View Postgalsven, on 21 august 2018 - 21:47, said:

Este FDD spectru din 3400 Ghz. Mhz.


Scuzați, acum am văzut ce prostie am scris din greșeală. Este vorba de spectrul de 3400 Mhz care este FDD.


Dacă aveau 25 Mhz deja, nu se cuvenea ca și alții să poată prelua spectru în această bandă ? Oricum Orange avea cel mai mult spectu deja, acel ecart duplex de 25 Mhz din banda 3400-3600 Mhz și încă 45 Mhz din 3600-3800 Mhz.

View Postaddelin, on 21 august 2018 - 22:29, said:

Am crezut ca era TDD... My bad.
Practic au luat inca 2x10Mhz?

http://www.stsnet.ro..._%20OX_350i.pdf


Da, pe lângă faptul că aveau deja destul. Dar deh, nesătuii.

Edited by galsven, 22 August 2018 - 20:14.


#8
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postgalsven, on 21 august 2018 - 20:55, said:

Să-i ia naiba că pe tot vor să pună mâna! Acum Telekom nu mai are cum să facă rost de spectru suficient în această bandă, care va fi banda primară pentru 5G!

Au mai rămas de cumpărat doar 10 sau 15 Mhz ceea ce este praf în ochi comparând cu ce au acum lacomii, mogulii ăștia, care au avut deja 25 Mhz FDD dar nu-s sătui, mai vor și încă 15 Mhz iar ceilalți nu au deloc!

Halal rețea, tipic partidelor politice, cu tot cu management!

Iar licența nu e pentru WIMAX cum s-a scris în titlu, că pentru aceea o folosește acum 2K Telecom e partea a doua.

În viitor va fi banda primară pentru 5G. Doar nu credeți că molgii Orange au luat-o pentru WIMAX și să o folosească la internet fix în WC ?

Bine ar fi fost de erau așa de proști încât să ia un spectru care nu e bun decât pentru tehnologii învechite.

Mai fac și pe secretoșii "Contactați .reprezentanții Orange România nu au dorit să comenteze.."
5g la orange ? Pentru ce ????....ca la 3-10 gb trafic acordat lunar abonatilor merge si 3G.

#9
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007

View Postmariusr1976, on 22 august 2018 - 20:31, said:

5g la orange ? Pentru ce ????....ca la 3-10 gb trafic acordat lunar abonatilor merge si 3G.


Pentru a fura mai mult de pe seama persoanelor ce cotizeaza lunar doar ca sa fie la cea mai buna retea, deh, de calitate! Si pentru a duce profitul in tara mama.

Da ganditi-va voi putin, daca din profitul anual, l-ar investi pe tot in retea, deci tot ce ramane dupa plata angajatilor, contributiilor, utilitatilor, si a altor cheltuieli normale, ce ar fi cu reteaua ? Ar fi avut poate azi fiecare sat fibra si pilon propriu, fara balarii precum network-sharing, si 4G+.

Cum au putut altii cu venituri mult mai mici sa faca investitii in reteaua de FO iar orange nu poate ? Unde se duc banii ? Ca doar banii dati de voi, clientii, sunt acei bani ? In ce se duc ? In sponsorizari nebune si alte mizerii de acest fel. Cat a investit orange in ultimii 8 ani in RO in total, tare as vrea sa aflu. Digi zice ca 2 miliarde de EURO, hai sa vedem cat a investit ORO. Oricum nu cu mult mai mult, desi profitul/veniturile sunt MULT mai mari decat la Digi.

Imi pare rau pentru vio73 ca scriu acestea aici, tot respectul pentru acest user! Stiu ca e fan orange si ca la el chiar merge extrem de bine reteaua. De-ar merge asa peste tot nu as fi comentat nimic niciodata, dar din nefericire nu e asa. Poate daca s-ar fi investit toti banii in retea, ar fi mers asa peste tot. De asta si zic, sper sa nu se supere pe mine.

Edited by galsven, 22 August 2018 - 20:43.


#10
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Fiecare își face planurile cum dorește, iar noi ca și clienți este bine că avem de unde să ne alegem ce ni se potrivește. Cred că au luat această licență pentru a oferi mai mult la prețuri competitive, pentru că va fi concurență din ce în ce mai acerbă pe acest segment și trebuie să se adapteze.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Lipsa fibrei este un impediment mare pentru Orange și atunci trebuie sa contracareze prin spectru mai mult.

#12
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
@galsven
Mulțumesc pentru apreciere! Eu chiar nu a de ce să mă plâng deocamdată de Orange, din contră!

Eu cred că vor face ceva și legat de fibră.

Edited by vio73, 23 August 2018 - 06:31.


#13
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@vio, au pierdut trenul fibrei, deja piata e ocupata de doi competitori mari. Greu sa mai disloci pe Telekom de pe locul 2, iar pe RDS absolut imposibil.

#14
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Dacă-ți aduci aminte, discuția asta a fost și când au intrat pe segmentul tv satelit. Și iată că au avansat destul de tare și pe acel segment. La câți clienți are, cred că ar face imediat treabă, cu condiția să se adapteze pieței, pentru că trebuie să aibă oferte integrate foarte accesibile. Poate cumpără Akta până la urmă!
Sunt curios ce vor face cu licența cumpărată, dacă primesc aprobarea ANCOM.

Edited by vio73, 23 August 2018 - 06:57.


#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
DTH-ul e un esec pentru orange, 400000 in 3-4ani de cand sunt pe piata e foarte putin. Au oferta buna dar angajatii si colaboratorii sunt o mare problema. Tot timpul incearca sa-ti traga cate o teapa... Sa-ti spuna ca in cazul in care treci numarul de pe abonament pe prepay il poti pierde, sa-ti ceara o gramada de bani pentru schimbarea SIM-urilor arse (70 de lei), sa-ti spuna ca ai acoperire excelenta desi nu ai, sa-ti "recomande" sa faci abonament de fiecare data cand vrei sa reincarci cartela in magazinele partenere (orange store). Si multe altele...
Asta-i orange, reteaua #1 in Romania.
Rusine!

#16
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu văd peste tot atenție de Orange, iar tu un eșec! Fiecare vede ce dorește!

#17
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Televiziunea e cu teapa mare. Imi aduc aminte cum un vecin si-a luat-o. A avut primul an 50% reducere si in al doilea au recuperat baieti.
Tin minte ca le-a aruncat in strada echipamentul dupa doi ani.

Dar poate ne luminezi si pe noi la ce fac astia viteze de 500 mb/s la internet mobil dar trafic inclus pe luna intre 10 si 20 gb ?

#18
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Nu știu, că eu am prins ceva oferte nelimitate. În schimb, pot să-ți spun că la mine, ăia care dau nelimitat, au maxim 1-2 Mbps ziua outdoor, iar seara, sub 1 Mbps.  Eu sunt primul user de pe acest forum și din județul AG care are Orange tv satelit și chiar nu văd care e țeapa! Dacă vrei să-mi spui că eu nu știu ce vorbesc, îți respect părerea, dar nu înseamnă că ai și dreptate. De aia am spus că e bine să ai de unde alege!

Edited by vio73, 23 August 2018 - 10:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate