Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

TRECERE FIBERLINK 100 la 300

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,187
  • Înscris: 18.04.2008
altuser09
Îl lăsai lângă ușă și veneai cu UTP.

#20
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Initiator, ai router de router!!! Este MikroTik... ai un MikroTik omule!!! Este gigabit,este BETON!!! NU-L inlocui cu petarde de la ei! Daca vin cu fibra-n casa,pune JEGUL lor in bridge si foloseste routerul lor!
Pana una-alta, verifica pe direct cu cablul ce vine de pe casa scarii in mufa LAN a laptopului sau desktopului daca prinzi viteze Gigabit.Daca DA,baga firul in MikroTik si fa configurarile corecte PPPoE.Apoi revino aici si spune-ne daca este OK.
Daca viteza pe direct este tot Fast Ethernet - 100Mb/sec suna la ei si sa-ti faca modificarea necesara!

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Da poate pc-ul sa nu aiba placa gigabit, caz in care tot degeaba. Din moment ce cei de la digi au venit, au recablat, sa poata folosi toate cele 8 fire pt net, apoi au zis ca mai mult de 100 nu merge, ceva buba o fi...

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Oh, da, ca nu i-au recomandat sa inchirieze de la ei, adica bani in plus la factura.
Si care bajeti de la RDS stii tu ca se inghesuie sa-ti faca proba la calculator (asa sa vada ca nu ai placa gigabit), daca nu le ceri in mod express ?!

#23
mDenis16

mDenis16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2018
orice placa de baza din 2012 incoace e gigabit. pe cablu imi vine fl100.

Au venit de data asta baietii de la digi(nu bajetii de data trecuta).. si am aflat faptul ca aveau 2 ont-uri cu 2 switch la care imparteau rds la 40 de aparamente..
iar viteza era limitata la 100 pe toata scara. au venit si au mai adus inca ceva echipamente care le-au pus in cutia de pe scara.

Edited by mDenis16, 22 August 2018 - 20:16.


#24
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Buna,

Eu am trecut de la 100 la 300, a mers ok vreo 2 zile dupa care nu mai trecea de 100. Am verificat cablul si am descoperit ca nu am semnal pe cablul albastru ce vine din cutia de pe scara. In casa totul e ok.(am o mufa prelungitoare deasupra usi la intrare) si inspre apartement ok, dispre cutie lipsa albastru.). Avand in vedere ca nu a umblat nimeni pe traseul cu pricina ce poate fi, or fi facut ei ceva pe portul meu din ONT-ul din cutie?

#25
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007

View Postcbota, on 14 noiembrie 2019 - 18:24, said:

Buna,

Eu am trecut de la 100 la 300, a mers ok vreo 2 zile dupa care nu mai trecea de 100. Am verificat cablul si am descoperit ca nu am semnal pe cablul albastru ce vine din cutia de pe scara. In casa totul e ok.(am o mufa prelungitoare deasupra usi la intrare) si inspre apartement ok, dispre cutie lipsa albastru.). Avand in vedere ca nu a umblat nimeni pe traseul cu pricina ce poate fi, or fi facut ei ceva pe portul meu din ONT-ul din cutie?

Ai tester utp de nu ți-a dat pinul4? (Albastru)

#26
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009

View Postjeolis, on 14 noiembrie 2019 - 22:33, said:

Ai tester utp de nu ți-a dat pinul4? (Albastru)

Da, exact. Am verificat cu tester.

#27
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Am sunat la ei au venit și au schimbat mufa din cutie. Fratele meu ce harababură acolo....au trebuit să ”deznoade” câteva cabluri ca să-mi poată mufa cablu. Swich-ul gigabyte practic era aruncat ca la coșul de gunoi în cutie....La servici mă joc și eu cu așa ceva, am 123 de desktopuri legate în rețea (de aia am și tester de cablu UTP) dar dacă îmi arăta așa vreun rack cred că eram pe drumuri de vedea șeful.....și bănuiesc că nu e singura cutie DIGI care arată așa de ”bine”....Posted Image

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate asa arata FTTB-ul in toata tara... Tehnicienii vin, rezolva cat pot de repde, apoi ...fug cat pot de repde :). Trebuie doar sa fie functional.
Nu se acorda puncte pentru impresia artistica.

#29
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pt ca nu e gandita solutia pe termen lung. Sunt echipamente de diferite dimensiuni ce nu pot fi puse, din unele cutii sunt dati un nr. de clienti din altete alt nr. si asa mai departe. Mai e si nr. mare de interventii pe teren si de aia nu se mai aranjeaza nimic in cutiile alea. Tocmai de aceea long live FTTH!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca solutia asta se va schimba atunci cand se vor generaliza conexiunile de peste 1gbps. Până atunci nu se atinge nimeni de ele, decat poate punctual...

Edited by MembruAnonim, 18 November 2019 - 16:46.


#31
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Aici eu cred că mai degrabă e treabă românească : ”las că merge și așa”. Într-o scară de bloc poți estima exact numărul maxim de abonați, deci de porturi UTP si CATV și implicit dimensiunea cutiei, Nu-ți trebuie prea mare talent să organizezi puțin rackul. Bănuiesc că și defecțiunea care am avut-o eu (lipsă semnal pe pinul 4) a apărut din cauză că vreun vecin a reclamat ceva, au venit au rezolvat, dar din cauza   ”entropiei” au făcut ”mizerie” în altă parte....Las la o parte faptul că le-a trebuit câteva minute să-mi identifice cablul UTP, deci timp pierdut....”timpul înseamnă bani” (sau cel puțin așa zic patronii). Nu m-aș mira deloc ca mâine, poimâine să vină la alt vecin din cauza mișcărilor de azi.......deci....Posted Image

#32
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
Stati să vedeți în cutiile de fibră optică ce nasol e. La fibră trebuie lăsat rezervă și când te apuci de aranjat fibra în cutie îți blestemi zilele.... riști să aranjezi fibra unui client și să îl rupi pe altul.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei... Acolo o data ce-ai cablat blocul nu mai ai de ce sa umbli.

#34
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007

View Postaddelin, on 18 noiembrie 2019 - 18:37, said:

Ei... Acolo o data ce-ai cablat blocul nu mai ai de ce sa umbli.

Zici tu ? Dacă mai instalează pe vreun vecin pe fibră și vine vreun Dorel și rupe sudura ta ? Automat umbli iar...sau Dacă îți roade câinele fibra în casă? Schimbi tot tronsonul și trebuie să refaci și sudura la cutiuță...

Edited by jeolis, 22 November 2019 - 19:36.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei hai, acum nu cauta tot felul de solutii particulare, gen drobul de sare! In practică lumea isi schimbă furnizorul de servicii extrem de rar, iar daca e ceva rupt in casa, atunci se taie portiunea si se lipeste o altă bucată.

Dar oricum ar fi, o retea cu elemente pasive e mult mai usor de administrat si diagnosticat, iar un opex scazut inevitabil va creste profitul.

Edited by MembruAnonim, 22 November 2019 - 20:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate