Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Ajutor! M-au invadat tigrii !

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, asa se spune. Busuiocul e pe primul loc, asta (se zice) alunga insectele, de aia gradinarii obisnuiesc sa puna pe margine.
Si se mai spune de izma ca goneste mustele. Eu n-am observat. Sincer.

Edited by Xlander, 21 August 2018 - 20:23.


#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ganganiile astea pe care le am prin curte ataca la picioare nu se ridica mai sus, le-am vazut cum atacau cainele, brac german (braca) cu parul scurt, restul maidanezilor din curte nu par a fi afectati de lighioane.

Attached File  IMG-20180813-WA0018.jpeg   364K   78 downloads

#21
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Omoara si puricii + capusele. Garantat. :coolspeak:

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpasilla, on 21 august 2018 - 18:56, said:

Nu ai ce face. Dezinsectia trebuie facuta in toata localitatea.
In vremurile de "trista" amintire, se facea cu avionul.

Solutia este protectie personala cu spray
nu recomand sprayul. Autan ca un fel de crema (ce-i drept tot ca un spray se aplica) se gaseste la Lidl.
E ca o crema si trebuie intinsa cu mana. Am avut si spray care era degeaba

View Postdoxan, on 21 august 2018 - 19:49, said:

Eu am incercat cu spray-urile alea Autan si nu au nici un efect, e doar propaganda.
azi la tv au spus daca nu ma insel ca nu e eficient si pt acest tigru de platan.

View Postr_murphy, on 21 august 2018 - 20:13, said:

vazui la tembelizor un reportaj referitor la gindacel. apa de ploaie, si anul trecut au fost porceste .. toti dau vina pe lipsa (normal) de implicare a primarului frea-i mintea-n pioneze, dar nimeni nu zice nimic de primarii anteriori care au taiat alti pomi si au plantat puhoi de platani care .. sa fie mama lor a naibii, pe linga ca sunt recunoscuti ca puternic alergogeni, mai favorizeaza si proliferarea gindacelului in discutie. pentru cine cunoaste, dau ca exemplu, "stirpirea" teilor de pe pantelimon, de pe tronsonul cora - morarilor si inlocuirea lor cu ... platani.
asa este... ar fi mult mai simplu sa facem si noi ce fac germanii. Ce planteaza aia plantam si noi
romanii au dorinta de a face lucrurile diferit. Si de aici ne alegem cu masinile patate de scurgeri din pomi, cu tot felul de ganganii etc

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
In afara de Solfac (cca 300 lei per litru) ce alte insecticde ati mai experimentat? Curte cam vreo 500 de mp, nu merge cu spray...

#24
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postrosix, on 21 august 2018 - 19:22, said:

Scrie aici despre ce e vorba:

https://www.hotnews....p-iei-romne.htm
Articolul acela este unul politic si nu are nicio legatura cu obiectivitatea. Platanii sunt niste arbori foarte potriviti pentru marile orase, pentru ca se dezvolta foarte rapid, sunt foarte decorativi si rezistenti fata de poluarea din marile orase si in plus tolereaza bine si solurile compacte.
In plus, acest tigru al platanului nu provoaca probleme deosebite la om, chiar daca pot sa mai si muste: https://www.ncbi.nlm...les/PMC4718364/
De fapt aceasta problema cu dermatita cauzata la om de tigrul platanului este una de data foarte recenta si nici nu se stia de ea pana de curand: https://jamanetwork....article/2293164
Am vazut si eu vreo cativa din astia pe mine, dar nu am patit-o sa fiu muscat si deocamdata nu am auzit pe cineva pe care sa cunosc ca fiind muscat de aceasta insecta.
Pana una alta, luptele astea politice pe viata si pe moarte au ajuns sa aiba nevoie sa-si bata joc chiar si de bietul Platan care este plantat in masa atat in Londra, cat si in alte mari orase din Europa de Vest si nu numai, arbore care ajunge sa traiasca lejer sute de ani si chiar mii de ani!

Iata cat de impresionanti pot ajunge acesti copaci:

[ https://s22.postimg.cc/wgmhuklov/Platanus_Tsangarada_hc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s22.postimg.cc/jp8bo1whd/Platanus_occidentalis8a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Momentan am scăpat de ei, am plecat la mare. Pană mă întorc poate se muta la vecini.

Edited by pufarin, 23 August 2018 - 20:14.


#26
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Poate sunt eu mai rezistent, nu neg, ma pisca si pe mine, dar nu le dau prea multa atentie !
Eu cred ca se face prea multa valva pe acest subiect. Oricum decat sa inhalez insecticide sau sa periclitez albinele, mai bine ma lupt cu tigrii ! :)

#27
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
@tav
Tu ai Pawlonia, parcă.
Ai pus si platani?




Autanul spray ori crema, are exact aceeasi formula chimica.
La mine se pare ca tigrilor de platan, nu le-a placut mirosul fin al florilor de menta si au plecat deocamdată.

#28
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am pus si platani, dar doar cativa ! :)

#29
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Pune un singur platan, la minim 50 de alti copaci ori pomi!

#30
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
De ce, care-i treaba cu acest raport de 1:50 pentru platan?

#31
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu am plantat de toate, si nuci, si salcami, frutiferi, salcii, paulownia, evodia (pentru albine), brazi, magnolii, artari, cu teii am avut ghinion si nu au prins !
in pacate nu am timp sa pun si mai multi, dar sper ca de anul viitor sa-mi fac. :)

Am pus si cativa platani spre strada, 5 bucati, in linie, nu imi este frica de trigrul platanului, mai ales ca nu stau asa de mult acolo ! :)

#32
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu prea inteleg ce-i cu isteria asta a tigrului de platan. Am vazut unul pe mine chiar si la mine acasa si fara sa am vreun platan prin zona, dar de muscat nu m-a muscat niciodata micutul ala. M-am uitat la niste platani de prin oras si nu am vazut nici macar pe frunzele lor aceste insecte.
Sa nu se faca confuzia si cu tantarul tigru poate.

#33
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Bravo, sa stii ca nici eu nu am vazut acele mici insecte pe frunzele de platani, desi am in parcul din fata blocului zeci de platani. In fine, o isterie ca toate celelalte !

#34
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pana la urma am vazut vreo cateva insecte din astea pe o frunza de platan, dar din cate imi dau seama platanii sunt slab populati cu aceste insecte comparativ cu alte afide de la noi care ajung sa umple total plantele pe care le invadeaza. De fapt tigrul platanului este un fel de gandac, nu afida.

#35
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sincer sa fiu pe mine ma intereseaza mai mult platanii, si arborii in general, decat intepaturile de musculite ! Deci daca nu fac rau copacilor sunt ok tigrisorii ! Posted Image

Edited by tavktm, 27 September 2018 - 13:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate