Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare interfon cu video pt exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Salut, care-i problema:
Un amic locuieste la casa, curte, distanta intre poarta si casa e cca 12-14m. Sistemul interfon pe care-l are in prezent (de aproape 30 de ani) a murit. Nici macar soneria nu-i mai functioneaza. Fiind singur cea mai mare parte a zilei, nu stie cand vin gunoierii (sa deschida poarta), cand i se aduce pensia, etc.
Ce sa-i recomand ?
Cerintele ar fi sa aiba video, sa se poata monta in exterior (pe gard, deci temperaturi scazute, etc), usurinta in operare si bineinteles pret nu prea mare, maxim 5-600, daca e mai putin, cu atat mai bine. Pe interiorul gardului exista o cutie metalica de la vechiul interfon deci o pot folosi, va fi cat de cat protejat de umezeala
L-as monta eu impreuna cu alt amic, ca sa nu mai dea bani pe montaj.
Am vazut azi cateva online dar nu stiu nimic despre calitatea lor sau cum functioneaza. Persoana care va utiliza interfonul are un handicap locomotor, nu poate folosi decat o mana deci varianta cu conectare la smartphon nu e recomandata (desi mie imi place). Unitatea interioara se poate monta pe perete, se poate pune pe masa, variante, dar sa nu aiba meniu stufos, sa fie cat mai simpla.
Va astept, multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vezi că avem un coleg care e pe aici de la PNI care te poate ajuta cu ceva sfaturi.

Și poate o reducere dacă e un caz umanitar.

Acesta este colegul

https://forum.softpe...877-suport-pni/

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Da, multumesc. I-am trimis mesaj.
Astept si alte sfaturi.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Am primit raspuns de la userul pni. Am uitat sa intreb de cablu.
Ce am specificat in primul mesaj dar nu am subliniat, 90% din traseul ce vreo 20 m este prin exterior. Am vazut ca se recomanda cablu 4 x 0,75 dar in ce am gasit pana acum, cablul e pentru interior. Inca un mic ajutor, recomandare de cablu, de la cei priceputi.
Va multumesc.

Edited by altuser09, 21 August 2018 - 16:33.


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
L-am achizitionat pe cel recomandat de catre userul pni. Ieri l-am montat, am scris primele impresii aici:
https://forum.softpe...testare-suport/

Edited by altuser09, 27 August 2018 - 16:23.


#6
regieradu

regieradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2019
in caz ca inca mai functioneaza sistemul PNI, bine, daca s- stricat deja poti incerca Hikvision ca cele de mai jos :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0eSfTmmrpao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_nKyzraRC_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Daca mai ai nevoie, incearca Slinex - e mult peste ce gasesti la pni, iar ca pret e destul de accesibil

https://www.spy-shop...rer-slinex.html

#8
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna, ma puteti ajuta va rog cu o recomandare pentru un videointerfon cu un post la care sa pot folosi tag si care sa aibe un sistem video foarte bun, de preferat HD �� pot executa ( inca ) cablarea necesara, nu ma limiteaza nimic inca, poate doar bugetul...
as vrea daca e posibil ca in momentul in care cineva suna la poarta sa pot vedea pe monitorul in interior imaginea de la postul exterior al videointerfonului SI o inca o imagine de la o camera de supraveghere montata pe poarta pedestra de ex ( sa zicem o imagine de ansamblu ) un fel de picture in picture daca se poate. De asemenea sa poata comanda 2 yale electromagnetice cu un tag, vor fi 2 intrari la casa, una principala si una de la locul de parcare, de aici ma intereseaza sa pot cel putin actiona Yala electromagnetica cu tag-ul.
ce parere aveti ? multumesc.

Edited by Croconelu, 10 May 2019 - 21:07.


#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Buna ziua,
rog ajutor:
la casa, pentru poarta pietonala doresc instalatea unui sistem (de) videointerfon care sa"faca"/sa aiba urmatoarele, evident, pe langa unitatea centrala :
- 1 post exterior ingropat
- 1 ecran color ce poate fi cablat , la parter
- 1 ecran color pentru etaj, din pacate nu am cabluri sau posibilitate de a trage cablu
- yala electromagnetica care sa poata fi deschisa din interior atat de la parter cat si de la etaj  . Daca i se pot adauga si alte optiuni, e foarte bine.

Multumesc.

#10
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
@cristobob, incearca videointerfoanele Slinex. Am prieteni si cunostinte ce au montat asa ceva si sunt multumiti de cum vad si cum se comporta.

https://www.spy-shop...rer-slinex.html

Tot la ei gasesti si yale de care ai nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate