Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

bloc nou vs bloc vechi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

Poll: bloc nou vs bloc vechi (109 member(s) have cast votes)

Bloc nou sau vechi?

  1. Bloc nou(dupa 2010) (53 votes [48.62%])

    Percentage of vote: 48.62%

  2. Bloc vechi(dupa 77 pana in 89) (48 votes [44.04%])

    Percentage of vote: 44.04%

  3. monumente istorice mai vechi de 77 (8 votes [7.34%])

    Percentage of vote: 7.34%

Vote Guests cannot vote

#91
marinionn

marinionn

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.08.2018
Nu există azbest și plumb în blocurile făcute înainte de revoluție, nu știu de unde ați auzit prostia asta. Singurul plumb folosit a fost la țeava de scurgere la bucătării la blocuri făcute cam până să apară țevi de pvc și astea în centrul Bucureștiului până prin 1960, în alte zone se foloseau țevi din fontă pentru scurgere. Țevi din plumb se mai foloseau și pentru apa rece. La vilele de lux ultracentrale făcute cam până în 1916 (cele de 1-2 milioane de euro) se foloseau țevi din plumb și pentru scurgere și pentru apă caldă și rece. La încălzire (calolifere) din 1916 a început să se folosească țeavă din fier fiincă plumbul a fost folosit pentru război (primul război mondial) și poate nu știți că se scoteau țevile din plumb de apă din stradă care erau până la limita proprietății să fie trimis plumbul pe front și în locul lor se puneau tevi din fier. Tocmai din cauza asta toată apa din centru este ruginită la robinet unde nu s-au înlocuit țevile din fier de alimentare cu apă. E obligația lui Apa Nova să înlocuiască țevile dar ăștia nu investesc nimic și doar taxează apa potabilă și cea menajeră.

Edited by marinionn, 30 August 2018 - 10:04.


#92
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Imposibil sa nu bage comunistii azbest in blocuri, pe vremuri era folosit peste tot, era considerat o minune de material. Plumbul stiu ca la fel era bagat in multe, pana si in benzina si vopsea.

#93
marinionn

marinionn

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.08.2018
Ia caută azbestul ăla cu BAROSUL și când îl găsești fă-i 10 poze la rezoluție mare și pune-le aici. Caută și plumbul ăla prin pereți cu rotopercutoarele de spart beton că blocurile vechi nu sunt ca astea noi să dai o bășină și să cadă zidurile ca în desene animate. Te asigur că în spitalul de urgență Floreasca când s-a făcut SUPER CONSOLIDAREA cu turnarea diafragmelor din beton de SUS ÎN JOS și a fost decopertat TOT spitalul eu nu am văzut nici azbest nici plumb în pereți și nu sunt chirurg dar aveam altă treabă acum 17 ani cu firma aia care făcea consolidarea unde cunoșteam pe un mare om. La fel la ministerul tineretului și sportului unde a consolidat aceiași firmă și te asigur că stau FOARTE aproape de clădirea asta și de multe consolidate din centru și care au fost DECOPERTATE total, adică dată tencuiala jos și sparte zidurile de cărămidă care erau înlocuite cu diafragme din beton armat.

Sunt tare curios dacă EXISTĂ aici pe forum o SINGURĂ persoană să explice tehnic cum se pot turna - ATENȚIE - de SUS ÎN JOS diafragme din beton armat la o consolidare. Nu căutați pe internet că nu găsiți, aviz userului care zicea de mine că nu știu diferența între o clădire monolit (clădire turnată de jos până sus în cofraje metalice) și una făcută din plăci din beton inclusiv cu predale folosite la plfoane. Poate răspunde el și ne arată cât de bine stie.

Soluția de turnare de SUS ÎN JOS a diafragmelor a fost aleasă ca să nu se oprească blocul operator de la etajul 1 în care s-au făcut operații continuu inclusiv când se turna cu pompă de beton de mare înălțime diafragmele de la etajele de sus până la ora 6 dimineața iar la ora 8 au intrat muncitorii, au dat la o parte dulapurile de instrumentar, au spart pereții din cărămidă și au pus armătură după care au turnat. Sus erau saloanele cu pacienți.

Sunt curios dacă știe vreunul cum de nu cădeau diafragmele turnate sus până să fie turnate diafragmele de sub ele.

Edited by marinionn, 30 August 2018 - 10:54.


#94
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
La mine, si am spart ceva prin diverse locuri, cu miinile mele, nu am vazut azbest.
Da, stiu cum arata azbestul, ca ne jucam cu el, cind eram mici, pe timpul ala nu se stia ca este bau-bau, bunicii il foloseau la sobe, pus jos, sa sara jarul pe el.

Ce este la noi, pe la coloanele de apa vechi, care au fost desfintate, este fibra de sticla, pentru izolat tevi.
Era un strat de fibra, pe tevi, apoi imbracate in carton, legat din loc in loc cu sîrme, sa stea.
Am mai scos din ea, manual sau cu aspiratorul, dupa ce au fost extrase tevile vechi, au pus coloane noi.
Cred ca mai am pe la baie, îngropată in ciment, o sectiune mica de teava de plumb, pentru scurgere.
Nu stiu cit poate aia sa emane, mare lucru nu cred.

#95
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma gandeam unde drac sa fie folosit azbestul? Izolatia tevilor?
La tara am placi de azbest pe o anexa.

La bloc tinand cont ca am decopertat tot si am schimbat chiar si conductele si traseul lor, nu am gasit azbest.

#96
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Era folosit peste tot, poate sa fie in tavan, pereti, izolatii, tevi, acoperis, linoleum, In Romania a fost interzis cand am intrat in UE.

#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostArgent, on 30 august 2018 - 19:50, said:

La tara am placi de azbest pe o anexa.

A, bravo, alea ondulate.
A avut tata pe casa, pina am modificat, am schimbat cu tabla.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmagic-gabi, on 30 august 2018 - 21:34, said:

Era folosit peste tot, poate sa fie in tavan, pereti, izolatii, tevi, acoperis, linoleum, In Romania a fost interzis cand am intrat in UE.
Cred ca ai mancat prea mult azbest cand erai mic, daca era la indemana peste tot! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 06 February 2019 - 13:18.


#99
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 18.10.2011

View Postmihaigerard, on 22 august 2018 - 08:28, said:

Blocurile vechi din beton nu folosesc cărămidă. Ori e laie, ori e balaie. Hai sa nu facem ghiveci.

Nu e ori laie, ori balaie.

Multe blocuri vechi sunt din cadre sau cadre+diafragme, cu zidarie de beton armat (compartimentare, sub grinzi, parapetii de sub ferestre). Sunt si di alea de beton cu totul - cum sunt A-urile sau D-urile din Bucuresti (blocuri de placi), dar multe sunt cum zic (cadre si diafragme) - de exemplu OD-urile.

Blocurile facute inainte de 77 sub subdimensionate (ca rezistenta), deci e bine sa le evitam, daca se poate. Pacat ca sunt majoritare si domina in cartiere unde proiectarea era facuta cu cap, sistematizat (sigur, mai inghesuit, dar totusi), plus ca sunt mai aproape de magazine, centru, scoli etc.

View Postmarinionn, on 30 august 2018 - 09:37, said:

Nu există azbest și plumb în blocurile făcute înainte de revoluție, nu știu de unde ați auzit prostia asta. Singurul plumb folosit a fost la țeava de scurgere la bucătării la blocuri făcute cam până să apară țevi de pvc și astea în centrul Bucureștiului până prin 1960,
Ba eu am gasit teava de scurgere de plumb, cel putin de la obiectele sanitare pana spre coloana, la bloc vechi, din Bucuresti, facut in anii 60. Era plumb - greu, se indoia etc. Coloanele nu cred ca sunt de plumb, intr-adevar.

View Postmarinionn, on 30 august 2018 - 10:25, said:


Sunt curios dacă știe vreunul cum de nu cădeau diafragmele turnate sus până să fie turnate diafragmele de sub ele.

Probabil ca erau turnate intr-un cofraj care se sprijinea la capete - pe ceva schelet serios /structura metalica, care era sprijiit /ancorat intr-un fel fundatie provizorie. Nu stiu..

View Postbobitad, on 26 august 2018 - 15:45, said:

eu la apartament cu 3 camere, bloc izolat cu 10, termopane noname, la 23 de grade, dau pe perioada iernii, ca o medie, in jur de 2 milioane.vara dai 50 ron.
Cum dau unii 50 de lei, nu stiu. Eu daca stau singur in 3 camere, vara, sub 150-200 tot nu scade intretinerea. Asta insemnand 3-6 mc apa rece si vreo 4-5 de apa calda. Nu stau sa ma uit exact, dar mai jos de 3 mc de apa de fiecare 'culoare' nu cred ca am consumat. Nu vad cum. Vorbesc de cazurile in care stau tot timpul, nu cand vin de 2 ori pe luna... Dar si asa, apa e numai 25-40% di factura, peste 100 de lei sunt celelalte.

Edited by aaaa4567, 06 February 2019 - 21:57.


#100
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 18.10.2011

View Postblotunga, on 24 august 2018 - 11:19, said:

Eu n-am văzut bloc de 4 etaje vechi care să-mi placă. Majoritatea sunt cu apartamente mici, multe semi sau nedecomandate. Plus că n-au lift. La 70 de ani de la etajul 4 n-o să ai chef să cobori că știi că va trebui să urci... Ai mei stă la et. 1 și bunică-mea de 90 de ani nu prea iese din casă că e greu cu scările. Fără lift eu nu aș mai lua bloc.
Ai incercat niste Furi din Drumul taberei?

View Postlaurcj, on 24 august 2018 - 14:01, said:

Aceeasi dilema bloc vechi vs nou o am si eu la Cluj, de mai mult timp. La Cluj, in zona in care ma intereseaza pe mine, majoritatea apartamentelor vechi care sunt de vanzare arata dezastruos si proprietarii cer preturi astronomice. Stiu ca interioarele se pot renova, dar casa scarii, fatadele blocurilor neizolate raman la fel. In plus o mare problema este si gasirea unui loc de parcare.

Totusi dupa ce citesc aici despre blocurile noi, ma ingrozeste. In ultima perioada tot ma interesez de un ansablu ce se construieste aflat la limita Clujului, dar intr-o zona usor accesibila pt mine.

Attachment IMG_20180721_110109.jpg

Attachment IMG_20180812_112659.jpg

Attachment IMG_20180721_101523.jpg

Attachment IMG_20180813_171841.jpg

In poze se vad doar 2 blocuri care se construiesc acum, dar in final for fi 4 blocuri D+P+7+R:

Attachment plan situatie.jpg

Pe mine m-ar interesa sa achizitionez un apartament in corpul B, cel care acum se ridica in pozele puse de mine. Acest apartament are vedere spre corpul D si spre corpul A. Distanta dintre blocuri este de 18 metri, ceea ce mi se pare cam putin, dar din pacate doar pe partea aceea sunt apartamente de tipul care ma intereseaza pe mine.


Citez de pe site-ul ansamblului:

Corpul cladirii:

fundatia realizata pe radier din beton armat cu o grosime de 100 cm;
structura de rezistenta realizata pe stalpi, ziduri si placi de beton armat in sistem dala, acestea avand avantajul lipsei grinzilor interioare de la nivelul tavanelor si a faptului ca zidariile de compartimentare interioara nu fac parte din structura de rezistenta a cladirii;


Merci.
In Bucuresti nu credca ai avea voie sa faci asa ceva. Nu stiu in Cluj, dar in Bucuresti aproape sigur nu. ia sa vedem, va prindeti de ce? Uitati-va si pe poze.

Edited by aaaa4567, 06 February 2019 - 22:35.


#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Plumbul se folosea la racordurile de la canalizare pentru legatura la coloanele de fonta (nu plastic cum avem azi) si racordurile apa rece, apa calda de sub chiuvete , pentru  ca nu existau racorzii flexibili de azi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate